Zkuste pročíst tohle, jestli něco najdete.
https://www.ifauna.cz/drubez/diskuse/?hledat=v%C3%A1penka+u+housat
Zdravím. Nejpravděpodobnější bude asi vápenka. Zejména to pravé očko vypadá dost klasicky pro tuto diagnózu. Nateklá strupovitá kůže kolem oka, že už na něj asi i moc nevidí. Teoreticky se může samozřejmě jednat i o jiný problém, osobně bych ale sázel na tu vápenku.
Vápenka je kožním roztočem (zákožkou) způsobená prašivina, u hus napadá okolí zobáku a očí - nateklá a strupovitá pokožka. Housata na ni nejvíc trpí a neléčená může dojít do nepříjemných stádií. Viděl jsem i u dospělých hus, ale u nich se jí příliš nedaří. Připosílám foto, jak vypadá u housete v počátečním stádiu. Na druhé foto dobře vidět zbytnění kůže u pravého oka, oproti levému, které je zatím v pořádku (namočené a "ulízané" chmýří, aby byl dobře vidět rozdíl).
Poznáte ji vcelku snadno. Houseti totiž jinak (v počátečním stadiu) vůbec nic není, normálně žere, roste, běhá, růstově nezaostává, žádné chrchlání či výtok. To při většině jiných chorob není. Jakoby "jen" kosmetická vada. Často to svědí a house se tam více škrabe. Ale taky nemusí. Při dlouhodobém neléčení ale hrozí oslepnutí (napuchnutím kůže kolem oka), trvalé změny struktury kůže a zobáku, přídatné problémy a infekce, úhyn.
V mém případě se osvědčil přípravek Ivermectin (či jiná značka se stejnou účinnou látkou). Jde o vcelku univerzální antiparazitikum. Olejovitá bezbarvá tekutina, kterou by Vám kvalifikovanější veterinář asi natáhnul do injekční stříkačky. Množství doporučí veterinář, ale orientačně to bývá 1 kapka/kg hmotnosti. Podání možné více způsoby, já praktikuji vetření do prokrvené kůže pod křídlem + zamezení alespoň na půl dne přístupu ke koupací vodě, aby si to hned nešlo vyšplouchat. Třebas navečer při zahánění do husníku. Podáním Ivermectinu naskakuje cca tříměsiční ochranná lhůta na maso - lépe v tomto období neporážet a nekonzumovat.