Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.

Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod).

 
iFauna.cz » Články »

Drůbež

« předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1031 32 další »

11.02.2018 18:44 - Zveřejněn před 10 dny

Klasifikován jako téměř ohrožený, Near Threatened (NT), a uveden v úmluvě CITES, příloha II.

24.01.2018 10:27 - Zveřejněn před 28 dny

Petržel zahradní (Petroselinum crispum) nebo také petržílka, petruška, petružel či zahradní zápich patří k rodu petržel (Petroselinum) z čeledi miříkovitých (Apiaceae), řádu miříkotvaré (Apiales). Roste snad v každé zeleninové zahrádce a patří k nejoblíbenějším zeleninám i bylinkám. Má široké uplatnění v potravinářství a v léčitelství, ale využít se dá i ke zpestření krmné dávky našich opeřenců. Druhový název Petroselinum odpovídá řeckému petroselinon, což lze přeložit jako skalní celer. První část slova petra se dá přeložit jako skála, druhá část selinon označuje také celer.

19.01.2018 15:19

V důležitosti posuzovaných znaků je u lehkých plemen hned na prvním místě, u ostatních plemen na místě druhém. Pouze u bojových plemen je důležitějším plemenným znakem utváření hlavy a zobáku. Hodnotí se nejen jednotlivé části hlavy a její tvar, ale i její velikost a to, zda odpovídá dalším tělesným proporcím.

27.12.2017 12:18

Málo známou, ale zajímavou bylinkou je pupečník asijský (Centella asiatova nebo také Hydrocotyle asiatica). Možná jej znáte pod názvem gotu kola nebo pod lidovým názvem „zelené povzbuzení“. Rostliny se řadí k rodu Centalla, podčeledi Mackinlayoideae, čeledi Apiaceae, řádu Apiales. Ač jde o exotickou bylinku, zajímavou v léčitelství, i ona může mít své uplatnění v chovech drůbeže.

Bažanti – Phasianidae – se člení do 16 rodů, které celkem sdružují 150 druhů a poddruhů. Mezi nimi je mnoho druhů velmi pestře zbarvených či zvláštně opeřených a každý chovatel má své oblíbené, na které by přísahal, že jsou to ti nejkrásnější. Ani já nejsem výjimkou a pro mne je tímto naprosto nejkrásnějším druhem bažant diamantový. Pokud však odhlédneme od emocí a subjektivního hodnocení, myslím, že všichni dojdeme k závěru, že paví bažanti jsou opravdové perly nejen v bažantí, ale v ptačí říši celkově.

Zástupci rodu paprika (Capsicum), který patří do řádu lilkotvaré (Solanales), čeledi lilkovité (Solanaceae), se používají jako zelenina, koření nebo lék. Pokud jde o lék, hodilo by se upřesnění, léčivou látkou je kapsaicin. Tato látka se dá využít i v chovech drůbeže, působí např. proti salmonelám i vnitřním parazitům, posiluje imunitu.

V první pozici se hodnotí celkový vzhled, to, do jaké míry zvíře jako celek odpovídá plemennému typu. Ve Vzorníku plemen je plemenný typ popsaný vždy hned na prvním místě a vystihuje to, co je na zvířeti nejdůležitější, to, co nesmí být zcela jinak, aby mohlo být zvíře ještě považováno za příslušníka daného plemene. Pokud zvíře neodpovídá plemennému standardu, jde o nepřípustnou vadu, v pozici 1 dostane známku nula.

Nejen v zimním období bývají v chovech drůbeže problémem vnější cizopasníci. Právě s bojem s těmito nežádanými vetřelci nám může pomoct bylinka, na kterou se dnes blíže podíváme – řimbaba obecná.

Zima bývá v mnohých chovech problémovým obdobím. Slepice často nesnášejí a mívají zdravotní potíže. A to právě v období, kdy je potřeba nejvíc vajíček – nejenže je před Vánocemi největší spotřeba, ale především se připravuje líhnutí. Mráz, pokud není příliš tuhý, např. do -10 °C, slepicím tolik nevadí. Jsou-li však zvířata soustavně vystavena chladu, a k tomu navíc vlhku a průvanu, projeví se to na jejich zdraví i užitkovosti.

Možná ji znáte jako letničku. Má ale i jiné využití. Lidový název černý kmín signalizuje, že se semena používají jako koření. Účinky semen byly testovány i v chovech drůbeže. Mimo jiné dokážou zvýšit přírůstky a podpořit imunitu. Černucha setá (Nigella sativa) náleží do řádu pryskyřníkotvaré (Ranunculales), čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae), rodu černucha (Nigella). Latinský název pochází od slova niger – černý – vyjadřujícího barvu semen. U nás se kromě pojmenování černý kmín používají také názvy černé semínko, fenyklový květ nebo římský koriandr.

« předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1031 32 další »

Komerční sdělení Vytvořit zde reklamu
Zažívání, tlusté střevo, imunita
Veterinární produkt Probiovet obnovuje střevní mikroflóru. Řeší zažívací problémy a posiluje obranyschopnost.
Pučálka s.r.o. - Specialista na holistická krmiva
Dodání do 48 hodin. Doprava zdarma. Vše skladem. Profesionální servis.
Digitální automatické líhně pro drůbež
Digitální automatické líhně pro drůbež za skvělé ceny. Líhně s integrovanou LED prosvětlovačkou. Doprava zdarma.
SLEVA 50% - Láskominy Časkrmení.cz
Akce na dentální psí pamlsky láskominy! Nakupte právě teď a ušetřete polovinu peněz! Jen do vyprodání ->>