Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.

Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod).

 
iFauna.cz » Články »

Skot, prasata

« předchozí 1 2 další »

11.08.2017 08:06 - Zveřejněn před 12 dny

Česko má světový unikát. Bývalý vojenský výcvikový prostor Milovice, který se nachází mezi městy Milovice a Benátky nad Jizerou, se stal prvním místem, kde se vyskytují všechny tři klíčové druhy velkých kopytníků Evropy. Tedy divocí koně, zubři a pratuři. Podobný pohled se lidem nenaskytl možná několik posledních tisíc let. Zubři byli v přírodě vyhubeni až počátkem dvacátého století, pratuři o tři sta let dříve a koně zřejmě již před mnoha sty lety a možná i tisícovkou let. Jejich poslední populace však přežívaly na různých místech, takže v jedné lokalitě se neměly možnost potkat několik tisíciletí.

09.08.2017 07:47 - Zveřejněn před 14 dny

Pokud na Slovensku, v Polsku nebo v zemích, kde se hovoří rusky, zmíníte kapustu, vězte, že si budou myslet, že hovoříte o zelí. Ať jde o kapustu, nebo o zelí, obě, stejně jako květák, ředkev, růžičková kapusta, hořčice, brokolice, pekingské zelí, ale také křen, vodnice, tuřín a řepka, se řadí do řádu brukvotvaré (Brassicales), čeledi brukvovité (Brassicaceae), někdy také křížaté (Cruciferae), a rodu brukev (Brassica). Ač jsou zelí, kapusta, květák, kedlubny, růžičková kapusta, brokolice či kadeřávek označované také jako košťálová zelenina velmi odlišné, všechny byly vyšlechtěny z brukve zelné (B. oleracea).

Kukuřice patří, podobně jako všechny trávy, do třídy jednoděložných (Liliopsida), řádu lipnicotvaré (Poales), čeledi lipnicovité (Poaceae), rodu kukuřice (Zea), který má 5 uznávaných druhů. U nás i ve světě se pěstuje kukuřice setá pravá (Zea mays subsp. mays). Někteří autoři řadí všechny druhy kromě kukuřice seté do rodu Euchlaena.

Kostival je známý především jako rostlina pomáhající při poraněních, ale dá se využít i jako pícnina. Náleží do čeledi brutnákovité (Boraginaceae), rodu kostival (Symphytum). Co se týče řádu, zařazení je nejasné, nejsou známy širší příbuzenské vztahy, uvádí se proto incertae sedis (česky: nejasného zařazení). Jeho vědecké pojmenování Symphytum pochází z řeckého symphis, což znamená srůst kostí, a Phyton, rostlina. Symphytum je možné volně přeložit jako sjednotit do jednoho celku nebo také pomoct spojení. Rod zahrnuje až 40 druhů, většina pochází z Eurasie.

Elektrické ohradníky jsou většinou chovatelů využívány pouze v letním období. Ovšem dnes, v době extenzivních systémů chovu skotu (ale i koní a dalších zvířat), zůstávají elektrické ohradníky v provozu i přes zimu. Jak zabezpečit provoz ohradníku v zimním období a čeho se vyvarovat?

Součástí Národní výstavy hospodářských zvířat a zemědělské techniky v Brně ve dnech 25. až 28. června bude i velká výstava koní doplněná nejrůznějšími sportovními ukázkami. Na výstavišti najde přechodnou stáj více než stovka koní nejrůznějších plemen. Vyroste zde aréna s jezdeckým povrchem, tribuny pro diváky, stáje pro koně i stánky prodejců. Součástí výstavy koní bude i prezentace rančů, farem a agroturistických jízdáren. Chybět nebude stylová kavárna ani dobré občerstvení.

Elektrické ohradníky jsou většinou chovatelů využívány pouze v letním období. Ovšem dnes, v době extenzivních systémů chovu skotu (ale i koní a dalších zvířat), zůstávají elektrické ohradníky v provozu i přes zimu. Jak zabezpečit provoz ohradníku v zimním období a čeho se vyvarovat?

Většina mláďat lidskou pomoc nepotřebuje. Pokud u mláděte nejsou jeho rodiče, neznamená to, že je opuštěné. Jeho rodiče jsou většinou poblíž a pravidelně se k mláděti vrací, aby jej nakrmili. U mnoha druhů volně žijících živočichů je běžné, že rodiče nechávají své potomky i několik hodin o samotě, když shánějí v okolí potravu. Tyto informace vám pomohou poznat, kdy mládě potřebuje lidskou pomoc a kdy ne.

Když jsem v roce 2007 navštívil společně s vnoučaty a manželkou zoo ve Dvoře Králové, doslova mi učaroval nový přírůstek - zakrslé plemeno afrického skotu Dahomey. V malém výběhu na křižovatce prohlídkové trasy tam vystavovali chovný pár, první v České republice, dovezený ze zoo v Mnichově. Nesmírně se mi líbily ty malé nenápadné kravičky. Na první pohled bylo zřejmé, že kravička je březí. Prošli jsme zoo a já se vrátil k výběhu. Za pár minut postávání a pozorování bylo rozhodnuto ...

Tento článek nebude návodem jak se stát soukromým zemědělcem – chovatelem krav, ale bude zaměřen na nejdůležitější surovinu pro kterou krávy chováme, a to je mléko. Mléko a mléčné výrobky většinu z nás provází téměř celý životem. A za tuto dobu ho zkonzumujeme docela velké množství. Proto je dobré vědět z jakého zdroje (chovu) mléko na náš stůl...

« předchozí 1 2 další »

Komerční sdělení Vytvořit zde reklamu
OBCHOD-RYBARENI.CZ
Rybářské potřeby, prodejna a e-shop se spoustou akčních nabídek pro rybáře. Slevový program, doprava zdarma.
Mikyfarm/Transport EU
Jezdecké a chovatelské potřeby, Přeprava zvířat po EU