Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.

Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod).

 
iFauna.cz » Články »

Farmářské produkty

27.04.2018 16:00

Měsíček lékařský (Calendula officinalis L.) z řádu hvězdnicotvaré (Asterales), čeledi hvězdnicovité (Asteraceae), podčeledi Asteroideae, rodu měsíček (Calendula) je další pokladem, který nám příroda dává. Zkrášluje záhony i vázy, podstatné je, že se používá jako léčivá rostlina. Chovatelům krém z ní připravený zjemní ruce, ale může pomoct i chované drůbeži. Jméno rodu Calendula pochází z latinského názvu calendae, což znamená „první den v měsíci“. Měsíček lékařský, anglicky pot mangold, je často zaměňován s jinými druhy, které jsou označované stejně, ale patří k jiným rodům. Jde např. o aksamitník – afrikán.

Dnes se v bylinkovém seriálu podíváme na jednu z bylin, která dodává příjemnou vůni vánočnímu cukroví. A nejen to. Anýz, na který se dnes podíváme, dokáže působit příznivě na zdraví – na to naše i našich zvířat. Bedrník anýz (Pimpinella anisum) náleží do řádu miříkotvaré (Apiales), čeledi miříkovité (Apiaceae), rodu bedrník (Pimpinella). Anýz je příbuzný kopru, fenyklu a kmínu, ale také rostlině s podobným názvem, bedrníku obecnému. Bedrník anýz je známý také jen jako anýz, říká se mu i jen bedrník.

Mrkev, řepa, brambory … Mezi chovateli králíků nejznámější a nejvytíženější druhy okopanin, kterými svým ušákům po celý rok, jsou-li k dispozici, přilepšují. Ale co zkusit třeba topinambury? Mnozí myslivci, zahrádkáři či chovatelé jdoucí s dobou by jistě mohli vědět, o čem je řeč. Vím to i já, a proto bych vás rád s touto nenáročnou rostlinou a jejím pěstováním blíže seznámil.

V minulých číslech jsem uvedla, že slepice mají krátkou trávicí trubici, a tak využitelnost krmiv ovlivní např. i obsah vlákniny nebo zastoupení vody. Dnes se podívejme na jednotlivá krmiva.

Komerční sdělení Vytvořit zde reklamu