Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.

Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod).

 
iFauna.cz » Články »

Holubi

« předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1028 29 další »

20.08.2017 21:46 - Zveřejněn včera

Před půlstoletím oslovili Josefa Tučka z Krakovan ušlechtilí okrasní holubi, v jejichž chovu za tu dobu získal řadu zkušeností. Je členem dvou speciálních klubů a též duší chovatelské organizace v Krakovanech, jež se nachází v okrese Kolín a poskytuje zázemí pro konání krásných výstav drobných zvířat i přátelská setkání v místním chovatelském areálu.

28.07.2017 13:48 - Zveřejněn před 24 dny

Jedním z nejrenomovanějších chovatelů žlutých moravských pštrosů je Karel Jaroš z Brna-Líšně. Dvacet let řídil speciální klub chovatelů moravských pštrosů. Je též spoluautorem monografie o tomto našem druhém nejrozšířenějším plemeni okrasných holubů. Velmi úspěšně se dlouhá léta věnuje i chovu králíků novozélandských bílých. Ve svém chovu holubů preferuje pštrosy ve středním odstínu žluté barvy. Proč tomu tak je a jak s úspěchem chovat toto majestátní a atraktivně kreslené plemeno, se pokusí nastínit čtenářům Fauny v následujících řádcích.

03.07.2017 13:50

V obci Petrovany, ležící mezi Prešovem a Košicemi, žije známý šlechtitel anglických voláčů a současně předseda slovenského klubu těchto vysokonohých voláčů ing. Peter Kolenič. Patří mezi přední propagátory těchto holubích aristokratů na Slovensku, k čemuž využívá bohatých možností elektronických forem komunikací i tištěných médií, kde se poměrně často můžeme setkat i s jeho příspěvky z oblasti genetiky holubů a s tematikou chovatelských návštěv.

Měsíc červen neodvratně signalizuje příchod léta, nejteplejšího období v roce. Počasí nám umožňuje trávit hodně času mezi holuby, což si také úspěšný průběh chovné sezony vyžaduje. Léto má však svá specifika, která musíme v zájmu dobrých chovatelských výsledků respektovat.

Tohoto atraktivního holuba s typickou kresbou a specifickými pernatými ozdobami nazývají chovatelé oživlou sochou, která má vzbouzet v lidech váženost, dojem elegance a harmonie. Název plemene byl odvozen od města Šmalkaldy ležícího v jihozápadním Durynsku, kterému vévodí renesanční zámek Wilhelsmburg. Jako by osud naznačil, že úspěšný chov šmalkaldského barevnohlávka je věcí holubářů „renesančních“, kteří dovedou připravit specifické podmínky k jeho chovu a již dovedou spojit plemenné znaky rodičů tak, aby je mláďata následovala, nebo dokonce překonala.

Květen patří k nejkrásnějším obdobím v roce v přírodě a nejinak je tomu i v chovu holubů. Pozorování chování holubů v prosluněném víkendovém odpoledni při šálku dobré kávy patří k nejpříjemnějším zážitkům každého holubáře. K dokonalosti to přivedl jeden můj moravský přítel, který – když sedí za stolem v kuchyni – širokým oknem vidí celý dvůr, holubník i protilehlé střechy.

Na celostátních výstavách v Lysé nad Labem, jakož i na velké lednové středočeské výstavě, která se uskutečňuje na stejném výstavišti, v posledních letech propaguje Stanislav Darius naše původní užitkové národní plemeno – prácheňského káníka. A to nejen ve výstavní části, kam dodává vždy početné kolekce pestrého spektra barevných rázů, ale také v propagační voliéře prácheňského káníka. Protože prácheňský káník je spolu se slezským barevnohlávkem velmi vhodný do chovu volného a obě plemena lze velmi doporučit i do holubníků na kůlu, jež začaly být módou nejednoho vesnického stavení, přijel jsem pro čtenáře Fauny o chovu těchto holubů získat zajímavé informace. A byl jsem jak v Jiříkově vidění, neboť Stanislav Darius drží neskutečných 120 párů těchto holubů, k nimž je nutno připočítat asi 150 výletků, kteří prošli výběrovým sítem a získali možnosti tvořit výstavní a později chovný „tým“ tohoto chovatele z okresu Kolín.

Kolem roku 1850 bylo možno pozorovat ve Vídni každodenně kolem 250 hejn rejdičů, u kterých nebylo důležité zbarvení, ale výhradně letový výkon. Vídeň, obdobně jako další velká města bývalé rakousko-uherské monarchie Budapešť, Bratislava a Praha, patří již několik století k centrům šlechtění unikátních plemen rejdičů, jež původně představovala letově nejnadanější plemena holubů. Až později se zájem chovatelů do značné míry přesunul spíše do oblasti výstavnictví. Jako výstavní forma vídeňského vysokoletce tak vznikl vídeňský rejdič, který se chová výhradně k účelům estetickým a zpravidla bývá držen voliérově. Porozumět jemným nuancím jeho chovu není jednoduché, ale Josef Beck z Vídně, k němuž jsem přijel pro čtenáře Fauny udělat rozhovor, již mnohokrát přesvědčil posuzovatele i návštěvníky největších výstav, že svému „řemeslu“ dokonale rozumí.

S výjimkou Německa patří kudrnáč přes svoji nepochybnou krásu, příkladný odchov mladých a možnost volného i voliérového chovu k poměrně málo rozšířeným okrasným holubům. Otto Scheuringer ze západorakouského města Esternbergu je předním propagátorem tohoto malebného plemene v Rakousku, se svými holuby dosáhl opakovaných titulů evropský šampion a evropský mistr. Je též skromným a obětavým funkcionářem chovatelského spolku v Esternbergu, včelařem, chovatelem zdrobnělých kočinek a velmi sympatickým člověkem, který je hnacím motorem chovu kudrnáčů nejen v Rakousku.

Únor je velmi důležitou součástí chovné sezony a může podstatným způsobem ovlivnit její úspěch, či neúspěch. Holubáři tomuto období někdy říkají „předjaří“ a už se nemohou dočkat příchodu jarních měsíců, které jsou pro chovatele nejkrásnější.

« předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1028 29 další »

Komerční sdělení Vytvořit zde reklamu
OBCHOD-RYBARENI.CZ
Rybářské potřeby, prodejna a e-shop se spoustou akčních nabídek pro rybáře. Slevový program, doprava zdarma.
Sépiové kosti 1kg od 99 Kč  !!!
Sépiové kosti 1kg od 129 Kč, posíláme ČR i SR, sépiové ZLOMKY již od 99Kč/kg !!! www.abcpet.cz