Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.

Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod).

 
iFauna.cz » Články »

Bezobratlí

« předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1014 15 další »

05.07.2017 07:46

Na celé naší planetě není jiný biotop, který by se tak výrazně a v ničem nepodobal žádnému jinému. Biotop, který by obsahoval takové množství endemických druhů rostlin a živočichů, biotop, který je tak výrazně izolován od všech ostatních ekosystémů. Existuje jen jediné takové místo na Zemi – trnitý buš na jižním cípu ostrova Madagaskar.

19. 5. 2014 přišel večer můj táta ze zahrady s tím, že na stromě sedí můra. Prý ji nepřehlédnu. Skutečně – tohoto nočního motýla by bylo těžké minout. Na stromě seděla samička martináče hrušňového. Pokud tohoto nočního motýla uvidíte, poznáte ho. Zaprvé je to největší evropský motýl – rozměry přes 10 cm u složeného motýla jsou skutečně málo vídané. K tomu motýl disponuje nádhernou kresbou. Uprostřed křídel má výrazná oka, křídla lemuje světlý kontrastní pás.

Poměrně nedávno se v chovech objevila zajímavá strašilka Neophasma subapterum – PSG299 – která nemá dosud české jméno. Je zařazována do čeledi Pseudophasmatidae, podčeledi Pseudophasmatinae. Pochází z Venezuely, kde zpravidla vytváří bisexuální populace, v chovech se však může rozmnožovat i partenogeneticky.

Většina mláďat lidskou pomoc nepotřebuje. Pokud u mláděte nejsou jeho rodiče, neznamená to, že je opuštěné. Jeho rodiče jsou většinou poblíž a pravidelně se k mláděti vrací, aby jej nakrmili. U mnoha druhů volně žijících živočichů je běžné, že rodiče nechávají své potomky i několik hodin o samotě, když shánějí v okolí potravu. Tyto informace vám pomohou poznat, kdy mládě potřebuje lidskou pomoc a kdy ne.

Pro většinu chovatelů se asi nejedná o zcela atraktivní druh – malá velikost, nevýrazná barva, nicméně někomu může připadat naopak hodně zajímavý.

Pro chovatele hmyzu se jedná bezpochyby o velmi atraktivní druh, který je velice jednoduchý na chov, srovnatelný se strašilkami. V dalších řádcích popíšu, jak na to.

Okáň je fotení počas deseti mesiacov jeho vývoja. Začalo to tým, že som uvidel v kríku húsenicu. Preniesol som ju do terária a každý deň prikrmoval čerstvými konárikmi z toho kríka. Ako rástla, tak zhadzovala starú kožu a ukazovala vždy novú, inak sfarbenú. Na fotkách by sa zdalo, že je na každej iná húsenica, ale je to jedna a tá istá.

Heteropody, které se honosí českým názvem „maloočky“, patří do čeledi Sparassidae. Původní domovinou této rozsáhlé skupiny pavouků jsou tropické a subtropické oblasti starého světa, některé druhy však s úspěchem kolonizovaly i další světové kontinenty. Celá čeleď je charakteristická labidognátním uspořádáním chelicer a zvláštním postavením končetin, které jsou svou délkou a sklonem výborně uzpůsobeny k rychlému pohybu v úzkých štěrbinách nebo po svislých objektech (kůra stromů, skalní stěny, zdi lidských obydlí). V českých chovech se v posledních letech začali objevovat zejména zástupci rodů Cerbalus, Heteropoda nebo Holconia.

V polovině srpna minulého roku jsme se vydali s Danielem Jablonským na východ Slovenské republiky do CHKO Východné Karpaty a CHKO Latorica. Přestože hmyz nebyl v centru našeho zájmu, nedá mi to, abych se zejména o dvou jeho nejnápadnějších a pro nás v ČR raritních druzích trochu nezmínil.

Asi málokterý milovník přírody by si dokázal představit rozkvetlou louku bez nejrůznějších pestrobarevných motýlů. Ale jak dlouho se budeme moci ještě touto krásou kochat? To je otázka, na kterou asi není odpověď. Ale na otázku proč ubývají, je odpověď snadná. Jednou z příčin je jistě intenzivní hospodaření na loukách a polích, i na malých zahrádkách.

« předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1014 15 další »

Komerční sdělení Vytvořit zde reklamu
OBCHOD-RYBARENI.CZ
Rybářské potřeby, prodejna a e-shop se spoustou akčních nabídek pro rybáře. Slevový program, doprava zdarma.
ANIMAL FRUIT 100% ovocné pyré ptáci hlodavci
Balení 120g kapsičky a 2L, tropické a naše ovoce i zelenina pro ptáky,hlodavce,plazy.Lze smíchat s ptačími granulemi .
Sépiové kosti 1kg od 99 Kč  !!!
Sépiové kosti 1kg od 129 Kč, posíláme ČR i SR, sépiové ZLOMKY již od 99Kč/kg !!! www.abcpet.cz
raj-akvaristiky.cz
Internetová prodejna akvaristiky, teraristiky a chovatelských potřeb.