berrynator

Moje příspěvky

9.4.2017 22:02

Tak dneska konečně to 100 jehně, od loňské jehničky, ani jsem nevěděl, že k nim loni utekl nějaký beran, asi nějaký skokan, ale oba se mají k světu tak co, jinak už zbývají jen dvě opozdilkyně a bude letos dobojováno, zprvu to vypadalo na bídný rok (samí jedináčci), ale nakonec jsme se dostali skoro na 1,7, takže celkem spokojenost, teď už jen doopravit ohrady, vyřešit odčervení, za chvíli senážovat a sušit seno, připravit se na nákupní trhy, přežít Seč (vlastně od letoška asi Kouty) a ejhle máme tu konce roku, inu jak říká můj známý, jak začne kvést řepka, je načase začít shánět vánoční dárky.

28.2.2017 07:16

Mastnacku, přesně tohle jsem chtěl navrhnout, co tady Veronika řeší, když už má prakticky hotovo, koně se už na pozemku prohání, navíc kolíky má už taky hotový, navíc tyhle kolíky jen tak neshnijou.

27.2.2017 08:15

Loni jsem propachtoval nové pěkné pole, cca 11 ha, nicméně hospodaření posledních cca 40 let kolchozníky vytvořilo okolo tohoto pole džungli v šířce od 1 do 5 metrů nepropustného spletence všelijakého křoví, nechtěl jsem plot strkat dál do pole, tak jsme se pustili do čištění zhruba 600 metrů délky dané divočiny, no musím říci, že větší pakárnu jsem snad ještě nezažil, sice jsme vyřezali dřeva možná na jednu zimu, ale bylo to zatraceně drahé dřevo, posledních asi 20 metrů už jsme nestíhali (už možná ani psychicky nedávali), tak se zastavil známý s bagrem a měl asi za 10 minut hotovo, pak ještě vytahal překážející pařízky, druhý den ještě přijel doladit sloupky, takže práce, s kterou bych strávil minimálně týden (a ještě bych u toho asi padnul) byla hotová za den s rukama v kapse, takže ve finále z toho vychází to, že mnohdy zaplatit stroj vyjde mnohem laciněni, než u toho vypustit duši a tvářit se, jak jsem na tom vydělal, když jsem si vše udělal sám.

14.2.2017 11:19

Zde máte doporučené ceny od Svazu chovatelů, jen tak pro představu kudy je možné se ubírat, máte to rozděleno jak na zvířata plemenná, tak i užitková, je to sice pro jinou událost, nicméně určitou představu to může dát

http://www.schok.cz/aktualita/doporucene-ceny-ovci-koz-pro-likvidaci-skod-zpusobenych-zvlaste-chranenymi-druhy-zivocichu.

8.2.2017 21:43

Tak to platí obecně u všech hospodářských zvířat, čím intenzivnější plemeno, tím kratší produkční život, snažíme se tu přírodu obelstít, ale pořád má navrch, protože vždy je něco za něco, zkuste se podívat do dnešních kravínů, průměrné stáří holštýnek tak možná 4 roky, takže v průměru 2-3 a laktace a jde, to kdybychom řekli našim babičkám, tak by šly do mdlob a stejně je to i u ovcí, chovatel, pro kterého jsou ovce obživou a hlavní produkcí je pro něho maso, tak takový chovatel potřebuje ovci, která bez výrazných investic dokáže odchovat pokud možno 2 jehňata, která ve 4, nejdéle v 5 měsících dosáhnou porážkové hmotnosti a to vám desetiletá ovce nedokáže, možná pár jedinců ze sta, ale určitě ne 20% stáda. Takže v produkčních chovech za nejlepší zvířata bych označil ovce na 2-4 laktaci, pokud budu chovat ovce jen pro zálibu a hlavně aby mi vypásly zahradu a bude mi jedno, jestli to jehně roste 4 nebo 7 měsíců, tak takový chovatel vám klidně označí za nejlepší ovci klidně i tu desetiletou.

7.2.2017 23:18

Vypadá to na jednu formu kokcidií - Kryptosporidióza, nejlépe vyšetřit trus, pokud se potvrdí nasadit asi Baycox, je to ale docela drahá sranda, takže bez rozboru bych do toho nešel, navíc Baycox funguje hlavně jako prevence, v případě propuknutí nemoci je již poškozeno tenké střevo a odezva tohoto preparátu je minimální.

13.1.2017 15:04

Štípaný, neštípaný záleží především na vstupní surovině, pokud budete mít kulatinu kolem 15 cm, tak samozřejmě není zapotřebí štípat, ale ve většině případů kácíte stromy s větším průměrem, minimálně u pařezu a proto je výhodnější takové kmeny již naštípat, i z hlediska zpeněžení z toho samozřejmě chce prodávající více vyštípat, když prodáte z jedné kulatiny 4 slupky, nebo 1 bago - je to rozdíl, navíc i takové silné sloupky se podle mě velice špatně zatloukají, u vašeho počtu sloupků (200 ks) předpokládám, že počítáte s tím, že budete sloupky zatloukat, takže štípané sloupky asi ideál, pokud chcete sloupky zatloukat, je vhodné při nákupu či při vlastní výrobě o rovné sloupky, pokud zatloukáte nějaké křivější sloupky, může se občas stát, že se vám sloupek na poslední chvíli uhne kamsi, kam nechcete, křivé sloupky je výhodnější vyvrtat díru a sloupek zadělat ručně, sice pracnější, ale dokážete zpracovat i sloupky, které by se zatloukaly jen velmi obtížně, co se týče výdrže, záleží rovněž na podloží, akát ideální do sušších míst, jednu ohradu s akátovými sloupky jsem stavěl minimálně před deseti lety, jak vypadají sloupky v zemi jsem zatím nezkoumal, nicméně ohrada pořád bez problémů stojí, jinak loni se dělala další ohrada (cca 400 sloupků), dal jsem na rady a zkombinoval akát a dub, jelikož prý má rád dub mokro a mokro snižuje výdrž akátu asi na polovinu.

11.1.2017 21:40

Já ale předpokládám, že na ifaunu chodí především chovatelé ovcí a ne osoby, které ovci vidí pouze jako sekačku na trávu, já od ovcí očekávám určitý užitek a hodnoty, proto je mojí povinností jim k tomu vytvořit optimální zázemí.

11.1.2017 21:18

Co se týče spotřeby vody tak pokud se nemýlím počítá se cca 2 litry vody na 1kg sušiny, takže pokud krmíte ovce např. pouze senem, ovce dostane min.2,5kg sušiny, takže to máte minimálně 5 litrů vody, sníh ale obsahuje vody pouze 20-25%, takže pokud by ovce měla správně fungovat, musela by do sebe dostat asi tak kolečko sněhu a uznejte to nehrozí, určitě záleží i na fázi březosti, pokud připustíte ovce někdy na květnové bahnění, tak možná současné období při začátku březosti nějak přežijí i bez dostatku vody, pokud ale budete bahnit v tomto období a v tom nejnáročnějším období výživy ovci ještě zatížíte nedostatkem vody, nemůžete se pak divit, že je pak celá ifauna zasypána dotazy ohledně problematických porodů, nedostatkem mléka, ketózy atd., pokud se ještě domníváte, že když dojdete dvakrát za den k ovcím a rozbijete jim led v nádobě a tím máte vyřešeno - tak to je omyl, ovce nerady přijímají výrazně ledovou vodu a příjem takové vody stejně tak jako omezený příjem vody vůbec je ideální způsob jak ovcím zastavit činnost bachoru.

15.12.2016 18:16

Otázkou rovněž je, jakým způsobem bylo přistupováno ke znaleckému odhadu, rozdíl mezi takovým odhadem a posléze tržní hodnotou může ve finále být totiž dosti výrazný, tak jako nedaleko od nás, kdy před několika lety končilo družstvo a prodávaly se nemovitosti, tak vím že např. takový seník, který šel do dražby, tak kdyby ho chtěl někdo v dnešní době postavit, tak by stál několik milionů, jistě i účetní hodnota byla dosti vysoká, ale ve finále se prodal za 200tis., takže pokud se postupuje takhle, tak to pak ty miliony naskakují poměrně snadno, ovšem až by jste šli farmu prodávat, tak aby jste nebyli překvapeni, že ji třeba neprodáte ani za polovinu odhadní ceny, i při vyjednávání se svým bratrem musíte brát na zřetel, že soudní znalec vám určí jakousi úřední hodnotu toho celku, ale to s tržní hodnotou nemá nic společného.

15.12.2016 15:15

Podle hrubých odhadů z takové výměry při pastevním chovu zvířat odhaduji tak hrubý příjem kolem 2 mil. korun včetně dotací, pokud beru v úvahu, že veškerou vaši produkci prodáte na jatky, popř. jako zástav a to ještě beru v potaz poměrně dobrý odchov zvířat. Když od toho odečtu provozní náklady, daně, odvody a to včetně jednoho zaměstnance, jelikož taková výměra je tak pro dva lidi (traktoristy) na plný úvazek, tak se podle hrubých odhadů budete hodně těžko dostávat na čistý příjem někde k 1 mil. Kč, spíše bych to viděl výrazně méně, takže k tomu splácet mil. ročně nereálné, zváště když tam ještě je zapotřebí započítat nějaký váš příjem na živobytí. Sice nevím, jaké máte zázemí, ale odhad 28 mil. mi přijde dosti vysoký, maximálně pokud máte větší množství budov v dobrém stavu tak dejme tomu, ale stejně 50 ha je dejme tomu 5-6 mil., stroje starší, sice nevím kolik, ale i kdyby další 3-4 mil., tak mi nějk zbývá 18-20 mil., za to se dá postavit docela solidní nový kravín.

10.11.2016 11:20

Pokud dobře vybudujete rohové konstrukce sloupků, tak aby mohlo dojít k optimálnímu napnutí vodiče, není problém na rovných úsecích mít rozteč sloupků 8-10m.

6.11.2016 23:42

Když ono to bylo do jedné nohy a do druhé nohy a najednou koukám a byla ze mě mnohonožka, ale co, jednou za čas si vyčistit hlavu není vůbec na škodu, pokud to ovšem není 2krát do týdne, což u mě rozhodně nehrozí, já se zmůžu tak maximálně na 2krát do roka.

6.11.2016 23:24

Ta pajca má pravdu předsedo, úplně jsem zapomněl dělit, holt asi ze mě ještě ten alkohol nevyprchal.

6.11.2016 21:51

No nechci dělat chytrého, ale je to docela jednoduchý, do 1DJ se vejde 500 000 000 včel, ale nemusí to být úplně přesně, za 1DJ se bere 500 kg, takže záleží na chovu, zda-li je intenzivní nebo extenzivní, jestli sype granule apod., vždyť do znáte, jinak zdravím spoluúčastníky Seče, zachytil jsem jen hhippie, jinak nebyl čas, vyfasoval jsem pár funkcí tak jsem to musel radostí zapít, ještě štěstí, že každý rok je k dispozici nepříliš chutné pivo, takže mě to nelákalo míchati nápoje a tak jsem skončil u voděnky, ale ta byla taky nějaká divná, tolik jsem toho vypil a přitom mi nic ani nebylo, no nenaštvalo by to.

26.10.2016 07:37

U nás se k tomu kdysi používal kladívkový šrotovník, i když je pravda, že z toho byla hodně jemná řezanka, nicméně to by se dalo upravit vyndáním síta.

21.10.2016 09:44

Vypadá to na docela zajímavé přednášky, např. Keľo a synovia, s.r.o. - přes 700 chovaných ovcí, pastevní porosty, šlechtitelský program suffolk (očekávám pestrou debatu), živá kapela - takže na 99.99% dorazím.

20.10.2016 13:28

Číslo hosp. běžného chovatele z internetu nezjistíte, pouze pokud se jedná o chovatele produkujícího plemenné berany, tak je číslo uvedeno v katalogu, na internetu je ještě možno dohledat čísla jatek a to je tak maximum.

20.10.2016 13:10

A co takhle reklamovat zvířata, pokud je prodejce podnikatel a kupující nepodnikatel platí, že prodávající odpovídá za vady, které má věc (zvíře) při převzetí kupujícím, přičemž se má za to, že pokud se projeví vada do 6 měsíců, věc byla vadná již při převzetí, a je na prodávajícím, aby prokázal, že tomu tak není, po uplynutí oněch 6 měsíců je dalších 18, kdy je možné uplatňovat reklamaci, nicméně je již na kupujícím, aby prokázal, že vada byla již při převzetí.

28.7.2016 11:13

Na zabíjení brojlerů používáme dopravní kužel s uříznutým koncem, kam se prostrčí hlava, pak už jen jednoduše vykrvit, jednoduché, rychlé, kuře se ani nehne, pokud ke kuželu doděláte stojan, tak můžete snadno zabíjet úplně sama, prostě vyrobit či sehnat cokoliv ve tvaru kuželu a máte vystaráno.