
dajik
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 12. 11. 2014 10:38:18
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Vím, že už to tu bylo několikrát, ale nyní mi chodí záplava e-mailů z celé ČR od lidí, kteří neví kde mají připouštět kozy. Na SCHOKu je seznam z roku 2009 a i když někteří kozlové jsou aktuální pořád, tak zas někteří ne nebo někteří přibyli atd. Tak tu poďte udělat takový ,, katalog " kozlů a já budu lidi odkazovat sem. Děkuji za spolupráci. Dája
mamčis
napsal(a):
Ta křída je výborný nápad, mám ovečky ve stádu s beranem a budu aspoň vědět, která je nakrytá. Jak to funguje v praxi? Nevím jak to aplikovat, dík za radu. Dáša
Prodávají na to takový postroj, do toho dáte křídu, která je k tomu určená a beran jak skočí na ovci, tak jí udělá na zádech barevnej flek. Je to super, přesně vidíte, která ovce je nakrytá.
Takže máte dvě možnosti. Jehničky oddělit po celou dobu připouštění. Protože beran by vám je opravdu naskákal. Tomu je fuk jestli je jim 5 nebo 10 měsíců. Berana opatřit křídou, aby vám označil připuštěnou ovci a vy abyste věděla kdy byla připuštěná. A nebo oddělit jehničky vždy třeba na noc a k dospělím dát berana a ráno ho zase odehnat a jehničky pustit k ostatním. Tam beran nepotřebuje křídu, protože jak ho pustíte k ovečkám, tak si hned najde ovci která říjí a obskočí. Pokud tam zrovna nějaká říjná bude. Takže to uvidíte.
Jinak myslím že 5 měsíců starý beránek už vám je naskáče.Ovce rozhodně na věk berana nehledí.
Já mám jednu kozui a ta neustále vypadá jako by čekala trojčata. Když přijde s pastvy, tak paterčata. Byl tu u nás na jaře na navštěvě jeden dlouholetý chovatel koz. Říkal: Tak už máte odrozeno? Říkáme: ještě ne. Ještě mají dvě rodit. Podíval se na Rozárku a říká: No jo, na týhle je to chuděře vidět. Ta už bude rodit co nevidět a bude mít nejmíň tři.
V té době byla Rozárka už 3 týdny po porodu dvojčat.
benesova
napsal(a):
Napsala jsem to tady,protože mám ráda lidi, kterí něco umí bez ohledu na věk. Je to mladá pani z Farmy Plevňov.Už delší dobu řeším plícnivky. Není to jednoduché se jich zbavit i když se o to snažíte.Věřím, že se nám to povedlo vyřešit.Taky psala na nemoderovaném foru Odčervení bez veterináře. Přeju vám dobrý pocit z úspěchu.
Paní Benešová, přivádíte mě do rozpaků.
Já se za žádného experta nepovažuji. Jenže jak jste psala, tak většina veterinářů, i když jsou sebelepší, tak odčervení řeší tak, že píchnou koze nějakou injekci, někdy Vám nepoví ani jakou a tím to končí. A to mě přivedlo na to se tím začít víc zabývat. Ale určitě nejsem žádnej expert přes problematiku parazitů. Najdou se tu jistě chytřejší lidé než jsem já.
lašan
napsal(a):
Děkuji,bylo by možné se s touto paní spojit a poradit se?
Napište mi kdyžtak na mail: farma-plevnov@seznam.cz
Pokud ale u koz nevidíte nějaký akutní problém, je lepší nechat napřed udělat koproligické vyšetření, abyste třeba neodčervoval zbytečně. Napište mi na mail a já Vám napíšu co a jak. Odčervování je moc rozsáhlé téma a težko se to tu dá rozebrat v pár větách.
Dája
iisaabeel
napsal(a):
tak já taky začala letos na jaře a samozřejmě sem udělala hodně chyb,už bych si koupila jen dojící,anebo kůzle po výborné dojnici,ale ta dojící je lepší,taky sem si koupila první kozu napůl buračku ,ještě neměla kůzlata,tak sem si koupila kůzle aby ji nebylo smutno,z toho se vyklubal hermafrodit takže zase chyba-prodávající o tom věděl já sem bohužel nevěděla jak to vypadá,třetí už dojící a s tou sem spokojená,dává teda jen přes 2 l,ale velmi hodná i při dojení,a po kůzlatech se jistě zvedne,takže určitě si koupit alespoň jednu dojící a třeba k ní kůzle nejlépe její dceru na jaře je takových inzerátů hodně i na březí kozy,tu anglonubijku no nevím,podle mě drahé a k ničemu, dobrá bílá či hnědá krátkosrstá udělá stejnou službu za míň peněz,i kříženka může být výborná dojnice,PoP je vám k ničemu super dojnici to nezaručí,taky sem všechno studovala četla a pak zjistíte že to není tak složitý a že se učíte za pochodu
S tou ploviční burskou nevěžte hlavu. Ono není pravda, že burské kozy by měly málo mléka. Samozřejmě to nejsou super dojky typu 5 - 6 litrů. Ale jsou to normální průměrné dojnice - okolo 3 litrů mléka. Nedojí se, protože nemají sezoní říji, což znamená, že mají kůzlata 2x ročně. Takže po odstavu kůzlat se zasušuje, neboť se čeká na kůzlata další. Poloviční burky také dojí tak 3 litry, ale hodně záleží na matce. Pokud matka dojila 3 a více litrů, dcera bude mít také okolo 3 litrů, případně více. Měla jsem tu dvě burské křížřenky - obě dojily 4 litry mléka. Když ale připustíte kozu, která dojí sotva 2 litry burákem, tak dcera určitě 4 litry dávat nebude. Takže pokud matka Vaší kozy byla dobrá dojka, tak i Vaše koza má předpoklad dobré dojivosti. Já osobně mám 50% burky ráda. Jsou to jak říkám univerzální kozy. Dojí tak akorát ( já opravdu nepotřebuji z kozy ždímat denně 6 litrů, ty 3 litry mi bohatě stačí ), jsou to výborné matky, dají se pouštět dál burákem ( dobrá zmasilost kůzlat ) a nebo kvalitním mlíčňákem ( lepší dojivost u dcer ), jsou atraktivního vzhledu ( poloklopené uši a strakatost ), mají dobré pastevní schopnosti. Navíc jsou dost nenáročné a nepotřebují nějaké velké dávky jádra. Ty kozy, co dojily 4 litry, sežraly jen čtvrt kila ovsa denně ( na kus ) a byly pořád takové pěkně kulaté. Na fotu jedna naše letošní poloburka
Tady je foto našeho nubijáka Matěje s ohlávkou. U téhle ohlávky je trochu problém s přezkami. Ohlávka se trochu povoluje a stačí jí tak obden zkontrolovat a případně dotáhnout. Mě se ještě nikdy sama nerozepla. Dája
Kamarádka má už druhého berňáka a nemůže si vynachválit. Ke zvířatům se super hodí. A hlídá jako ďas. Sice začínají hlídat až tak od roku stáří, ale strach z něho jde. Kámoška s ním chodí i na cvičák. Nevím jak ten, co ho má teď, ale předtím co měla fenu, tak ta měla asi 15 zkoušek a na závodech v obranách porážela německé ovčáky o sto sedm
.
lamero
napsal(a):
No jestli jsem to pochopil správně, tak tyto způsoby označování jsou povoleny vždy v kombinaci s ušní známkou
Páska na nohu může být v kombinaci s jednou známkou - myslím. Ale co se týče tetování, tak já mám plemennýho kozla tetovanýho a známku nemá žádnou. Mám k němu ale papír od veta, že nemůže mít známky ze zdravotních důvodů. Z jakých tam ale uvedeno není. Ovšem když to prošlo i na nákupním trhu plemenných zvířat, tak to půjde asi i normálně. Ale zase pochybuji, že by to prošlo třeba u 100 hlavého stáda
.
lavacca
napsal(a):
Já osobně mám pro ně známky typu A (malá ušní známka) od MAVE Bořetice a nemohu si stěžovat. Dost chovatelů pak používá i malé páskové od Zee Tagsu. Asi záleží na vkusu. Já jsem ty A pořizovala v době, kdy byly nejmenší z výběru (páskové byly jen pro jehňata určená k porážce), Zee Tags je tady asi rok. Jenže abych kupovala zas nové nůžky (cca 600-800,-) a měnila odzkoušené, se mi moc nechce.
Mám doma ovečky, které měly z Německa malé páskové (tvrdé) a mají obě 1 ucho vytržené. Mají tak v druhém uchu českou známku A a zatím ťuk ťuk v pohodě.
U známek hrozně záleží na tom, kam se píchnou. Jakmile je to moc blízko konci ouška, velice rychle se uši trhají. Já píchám za půlku od špičky ucha a zatím si žádná ovečka nestěžovala. A to ty naše prolézají denně tisy, takže zaseknout se mají o co.
Naše Květuška (náš odchov) s mnou nandanými známkami .
Zuzko, teď jsem kupovala kleště zee tags a stály 325 Kč. Známky se aplikují moc dobře. Já už se teď ke známkám od MAVE vracet nebudu. Známky Zee Tags na mě udělaly ten nejlepší dojem.
Mrkněte na trojmístný kód. Pokud začíná nulou ( např. u nás 038 ) tak je to známka pro kozlíka. Pokud začíná devítkou ( např. 938 ), je to známka pro kozičku.
Jinak co se kastrátů týče, tak už se barevně nerozlišují. Nyní mají býci i volevé známku růžovou ( dříve červenou, ale asi se teď v rámci krize šetří červenou barvou ). Dříve měli volové známku zelenou. Jestli se nějak barevně odlišovali kastráti u koz a ovcí netuším.
Gratuluju k miminku. Já v druhém těhotenství nemohla cítit mrkev a jelikož jsem měla už dceru, které bylo pár měsíců ( mezi dětmi mám rozdíl jen 14 měsíců)a která milovala dušenou mrkvičku, musel jí krmit manžel.
Ale mléko jakékoli, kozí i kravské jsem přímo hltala. Denně do mě spadly i tři litry. Chodila jsem upíjet i v noci.