Informace o uživateli:
Specializace: papoušíčci rodu Forpus - p. šedokřídlý (včetně většiny dostupných mutací), papoušíček žlutolící.
Dále: papoušek konžský, senegalský, amazonek černotemenný, pyrura řervenobřichý.
Viz http://aymara.smrczech.eu
Kakariki.wz.cz
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 12. 5. 2025 10:22:55
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Kouknete na moje stranky: http://www.forpus.estranky.cz/
Pokud budete mit zajem, muzete se prijet podivat. M. Smrcek.
AdamAndBudgies
napsal(a):
Dobrý den kúpil jsem 4 agapornisi 2 z nich maju krouzky na nohach co to znamena?
Že jste dva koupil blbě. Ti s kroužky jsou v pohodě - na kroužku si vedle pořadového čísla odečtete rok narození. Mělo by tam být 18, pokud jsou letoošní. O těch dvou bez kroužků nevíte nic, mohou to být desetiletí kmeti a prodávající si možná mne ruce, jak se jich krásně zbavil. Kulišáci občas u starých optáků kroužek odstraní, aby se věk nevěděl adali se prodat. Ale třeba jsou to všechno jen mladí ptáci a chovatel prostě nestihl některým kroužky včas nasadit.
ferko76
napsal(a):
Dobry vecer pan Smrcek.Vydim ze sa vyznate v genetike, tak bi som vas poprosil o radu.Mam alexandrou-modry samec, albino samica-cierne oci, od tochto paru mam modreho samca stepi na modra ino a sparil som ho s violetou.Maju tri mlade, modra, violeta a albino-s cervenymi ocami.Podla kalkulacky to moze bit bud albino alebo albino violeta.Ako zistim co mam?Neviem, ci si ju mam nechat, ci predat.Dakujem.
Dobrý den, jistě by bylo lepší oslovit specialistu na alexandry malé (snad když tak někdo bude mé vyjádření korigovat). Hned na začátku - albino nemůže mít černé oči, tedy nemáte albino, ale jinou mutaci, resp. kombinaci - myslím modrý dilute/pastel.
Vzhledem k dalším odchovům vidím tuto možnost:
Původní modrý samec štěpil na INO
Pár: modrý/INO x modrý/dilute
Odchov: 1,0 50 % modrá/dilute a INO; 50 % modrá/dilute
- 0,1 50 % albino/dilute ; 50 % modrá/dilute
Do chovu tedy berete samec modrá/dilute a INO. Vzhledem k odchovu myslím musí fialová štěpit na modrou, jinak byste nemohl mít modré mládě.
Pár: modrý/dilute a INO x fialová/modrá
Odchov je teoreticky velmi rozsáhlý (viz výsledek z genetické kalkulačky)
% ze všech 1.0
6.25% 1.0 modrá /dilute(žlutá) ino
6.25% 1.0 modrá /ino
6.25% 1.0 modrá fialová(1f) /dilute(žlutá) ino
6.25% 1.0 modrá fialová(1f) /ino
6.25% 1.0 zelená /modrá dilute(žlutá) ino
6.25% 1.0 zelená /modrá ino
6.25% 1.0 zelená fialová(1f) /modrá dilute(žlutá) ino
6.25% 1.0 zelená fialová(1f) /modrá ino
6.25% 1.0 modrá /dilute(žlutá)
6.25% 1.0 modrá
6.25% 1.0 modrá fialová(1f) /dilute(žlutá)
6.25% 1.0 modrá fialová(1f)
6.25% 1.0 zelená /modrá dilute(žlutá)
6.25% 1.0 zelená /modrá
6.25% 1.0 zelená fialová(1f) /modrá dilute(žlutá)
6.25% 1.0 zelená fialová(1f) /modrá
% ze všech 0.1
6.25% 0.1 modrá ino /dilute(žlutá)
6.25% 0.1 modrá ino
6.25% 0.1 modrá fialová(1f) ino /dilute(žlutá)
6.25% 0.1 modrá fialová(1f) ino
6.25% 0.1 ino /modrá dilute(žlutá)
6.25% 0.1 ino /modrá
6.25% 0.1 fialová(1f) ino /modrá dilute(žlutá)
6.25% 0.1 fialová(1f) ino /modrá
6.25% 0.1 modrá /dilute(žlutá)
6.25% 0.1 modrá
6.25% 0.1 modrá fialová(1f) /dilute(žlutá)
6.25% 0.1 modrá fialová(1f)
6.25% 0.1 zelená /modrá dilute(žlutá)
6.25% 0.1 zelená /modrá
6.25% 0.1 zelená fialová(1f) /modrá dilute(žlutá)
6.25% 0.1 zelená fialová(1f) /modrá
Co vyčteme
MODRÉ a FIALOVÉ mládě - může být samec i samice, INO jen samice, a to jak modré ino (albino), tak fialové INO. Bohužel netuším, zde je mezi nimi nějaký vizuální rozdíl, ale myslím, že budou vypadat. stejně. Snad někdo poradí.
Vážená paní, nikdo se do nikoho neobouva, jen se snažím sem tam uvést na pravou míru nesmysly, co tu lidé ventiluji. Když se někdo ptá, má dostat seriózní odpověď od chovatele, co má zkušenosti a znalosti. Pokud jsou Vám mile bláboly, co jste se dozvěděla, tak OK. Pak se nesmíte divit, ze na zdejší diskusí už moc chovatelů neodpovídá.
Lenkok
napsal(a):
Dobrý den,
Nechápu vaší reakci! Misimisi se ptala na mutaci tmavý faktor modré ino, pokud jste dobře četl, tak použila genetickou kalkulačku, tak ví jaké jsou další možnosti mutací. Přeliv jsem tomu říkám jen proto, že je to přidáný faktor k základní mutaci - omlouvám se tedy zda vás to rozčílilo. Je lepší prodat kobalt a jako albino, protože nevíte, který je albino a který kobalt, u tohoto páru je i tato možnost. V případě vydělá kupují. Prodávající nevydělá, proto se tyto mutace křížit nedoporučuje.
A ještě jedna poznámka, pokud bude samec štěpit pouze ino, tak samice nebudou albino, ale lutino.
Zdravím, dovolím si ještě pár slov. Váš příspěvek plný nepřesností mne nerozčílil, ale pobavil.
Tuším, že víte, co je albino. Vzniká kombinací modré a lutino mutace. I když na základě tohoto tvrzení: "je lepší prodat kobalt a jako albino, protože nevíte, který je albino a který kobalt, u tohoto páru je i tato možnost"... si nejsem vůbec jistý. Netuším ale, co je to podle Vás "kobalt a jako albino". Snad máte na mysli albino s tmavým faktorem. Rozhodně nelze kalkulovat s kobaltem, protože pokud spárujete třeba s přírodním ptákem, kobalta v odchovu mít nebudete, maximálně tmavozeleného.
A nevyčetl jsem, jaké spojení se nedoporučuje, Budu rád, když mne poučíte.
K poslední větě: Pokud na ino štěpí pták s vlohou pro modrou barvu a samice také (nebo je modrá) - jako v tomto případě -, albino získáte.
S chovatelským pozdravem Martin Smrček.
Nikýsek5
napsal(a):
Zdravím,
pořídila jsem si mladě ručně dokrmeného amazoňana modročelého. Zajímalo by mě, jak rychle se dokáží naučit mluvit? Máte s tím někdo zkušenosti?
Děkuji předem za odpovědi.
Odpovědět přesně nelze. Hned na začátku jsou dvě možnosti - nikdy x možná trochu. Amazoňan modročelý není žádný řečnický génius, není to žako. Pár slov, zvuky atd., když budete mít štěstí, budete trpělivá atd. Napište si na papírek slovo, které ho chcete naučit, položte ke kleci, a kdykoliv někdo půjde kolem, opakujte mu to. Hodně, často, klidně, bez vzteku, že nereaguje. Třeba se to podaří.
Lenkok
napsal(a):
Omlouvám se všimla jsem vašeho dotazu později.
Ino modrá neboli albino je bez pigmentu, tudíš je bílá. Žádné přelivy jako je violet, cobalt, nebo šedá na ní vidět nejsou, sice ho může nést, ale vy ho nevidíte. Ve vašem případě je velmi malé procento, že ho tam mít budete. Prodej je zapeklitý, prodáte cobalta jako albino a někdo na tom může vydělat. Albino se nedoporučuje s těmito mutacemi křížit.
Dobrý den, trochu jsem se v tom ztratil. Je záslužné odpovídat, ale prosím rozumně. Napište zadavatelce, že pokud samec štěpí na ino, pak albino v odchovu je samice. To je vcelku zásadní informace. navíc pokud samec štěpí na skořici, tak může být samice albino skořice, ale to se vizuálně (fenotypem) nepozná. Přeliv je prima na ženské hlavě, ale u ptáků se jedná o mutaci. Tedy zmínění kobalt, violet atd. nejsou žádný přeliv. U albin logicky tato mutace vidět není, je ale možné, je samice bude mít jeden tmavý faktor. A nakonec - pokud někdo prodá kobalt jako albino, je to fakt frajer, resp. kupující je rozumu mdlého . Zda na tom prodávající vydělá nevím, protože při dalším setkání může dostat na hubu.
Domestos
napsal(a):
Diky za objasneni, a co by jste poradil, tak me to bylo prodano, uz je mam pres rok a znama 5 let jak sem psal nize, veskere hnizdeni neuspesne, kde muze byt problem?
Ještě bych Vám (ve vazbě na začátek diskuse) doporučil si o rozelách a ptácích obecně něco málo přečíst. Zjistit, jaký co je to rod, druh a mutace, proč penant není rozela pestrá a potomci nebudou plodní, jaký je rozdíl mezi druhy a mutacemi atd. atd. Pak se pusťte do chovu .
supik99
napsal(a):
Dobrý den, plody černého bezu se běžně podávají papouškům. I já je občas nosím papoušíčkům šedokřídlým. Jen ta šťáva dost barví a z dřevěných klecí co mám nelze dokonale smýt. Nemusíte se bát. podávají se z černého bezu i větve a někdo určitě dává i květy papouškům. Staňková.
Paní Staňková, prosím publikujte je ověřené informace. O větvích bezu černého a toxickém alkaloidu sambucinu a glykosidu sambucinigrinu obsažených v kůře zde bylo již dost napsáno. Pokud papoušek jen loupe a drtí, je to v pořádku, ale je známa řada případů, kdy se papoušci pozřenou kůrou otrávili a uhynuli. Proto je nutné vysledovat, jak se který pták k těmto větvím chová a nezobecňovat bez hlubších znalostí. Plody bezu mají navíc mírně projímavé účinky, i s jejich podáváním se někdy doporučuje šetřit, jakkoliv je u lidí považován za léčivku. Zdraví M. Smrček.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Mam 86 andulek 12 arek 16 korel a 4 zaka stryc ma holuby a ma babicka ma 2 pávy co jste odchoval vy a proc mate na me komentare tento nazor?
Vazena slecno, do vasi nedavne registrace tu byly ke cteni ruzne perly, ale to, co predvadite, nema obdoby. Moc prosim za vsechny chovatele a hlavne nebohe operence, uz neradte! Dekuji predem Martin Smrcek.
helena.
napsal(a):
Už jsem tu témat kde se mluvilo o agresivitě rosel viděla hodně a nestíhám se divit budto mají ostatní chovatelé mimořádně agresivní jedince nebo já mimořádně mírumilovné.ve voliéře 5m délka 2, 5m hloubka a 2m výška mám pár rosel pár korel a pár holubů a všechno je v naprostym pořádku.Roselák si bere dobroty z ruky a když na to má chut korelák tak jde a vezme to samci rozely ze zobáku občas si i vzájemně probírají peří a střízlík kterej se tam občas přilítne nabaštit si v klidu sedá vedle papouchů a nic mu nedělaj.
Mate chovnou skupinu? Budky, mladé? Nebo jen na okrasu?
Moudivláček
napsal(a):
Tak můj názor, protože odezva žádná.
Jestliže čistím krmivo, tak nic neušetřím, jak píšete, že dřív slepicím. Ty vyčištěné zlomky stejně slepicím a holubům nebo křepelkám prospějí. Co tím ušetřím? Jen to, že moji ptáci dostanou krmivo bez prachu a zlomků, ALE NIC NEUŠETŘÍM. ZAPLATÍM TEN PRACH PŘI KOUPI.
ČISTIČKA JE KU PROSPĚCHU KRMENÝCH PTÁKŮ, ALE NE ŽE NĚCO UŠETŘÍ.
"Dřív jsem vyhazoval, dnes ušetřím"
Abych jen nekritizoval, tak malý příklad.
Koupím kukuřici 10 Kč za 1 kg. čistá. Jiná 5 Kč za kg, zlomky a prach. Přečistím, zbude celé zrno.
Zbytků asi 1 šestina i méně, nevážil jsem to, sežraly to slepice a pak jsem ušetřil, ale kolik, to nevím, nezabýval jsem se tím a práci nepočítám.
Můj závěr: Čistička zrní prospěje ptákům, ale nic neušetří, leda jejich zdraví.
Je skutečně o nepochopení, k čemu je čistička. Při výměně zrní vyhazujete až 30 % nespotřebovaného a ne každý má slepice. To nespotřebované zbavíte v čističce vylouskaných slupek, zbude čisté semeno, doplníte a krmíte, Ušetříte skutečně 20-30 % semen, tedy až třetinu nákladů na krmení. Smysl to rozhodně má!