forpus

Moje příspěvky

12.3.2005 20:51

tomas jurecka napsal(a):
chtěl bych chovat tyto druhy spolu, pojím se však toho že budou korely lozit kanárkům na hnízda a vyhazovat jim mladé. Nemáte náhodou nějaké fígle jak tomu zabránit??

U korel bych se jakékoliv agrese nebál, ty si budou hledět svého. Otázkou je, zda budou mít přesto kanáři klid na odchov mladých, už jen z pouhé korelí přítomnosti. POkud jsou páry nějakou dobu spolu a znají, nemuselo by to vadit. Daleko vhodnější by přesto ke korelám byli ptáci hnízdící v budce, ve volném hnízdě citlivěji reagují na rušení. Ovšem jde i o to, jak velká je voliéra a aby byla(y) kanáří podložka(y) umístěná na opoačné straně než korelí budka, navíc bych ji zastínil větví jehličnanu, kde budou mít jisté soukromí. Je zde mnoho faktorů, které mohou mít na úspěšnost společného hnízdění vliv. Nezbyde, než to vyzkoušet.
Martin Smrček

12.3.2005 11:50

kaktusar napsal(a):
Mám chovný pár penantů, stáří 8 let. První dvě chovné sezony se samice chovala normálně, ale v posledních letech se opakuje toto: ihned po vylétnutí mláděte z budky mu samice vytrhává malá pírka na zádech a na břiše, takže během několika dnů má mládě na těch místech jen chmíří. A jak jsem si vícekrát všiml, ona přitom žere kořínky těch pírek. Takto "zpracuje" všechny mladé, jak postupně vylétají z budky. Samec se takto nechová a škubání samicí přestane, až jsou mladí soběstační a žerou sami. Nechávám je totiž z nedostatku místa společně v jedné voliéře až do doby, než všechny mladé dostanou nové majitele.
Domnívám se, že mají pestrý jídelníček, v době odchovu čerstvá semena, vaječnou míchanici, po celou chovnou sezonu denně zelené krmení, v zimě místo zeleného krmení jablka a mrkev, jak sejde na jaře sníh, už zase je k dispozici čerstvý ptačinec-žabinec atd.... Chybí jí něco ve stravě, nebo je to zlozvyk?

Tenhle zřejmě zlozvyk některé samičky obecně mají. Obyčejně končí ve chvíli, kdy mladí opustí budku. Kdysi mi říkal jeden významný chovatel, že takovým párům pravidelně zavěšuje do voliéry plátek normální špeku, který je zdrojem tuku a soli. Sám jsme s tím měl dobré zkušenosti. Martin Smrček

12.3.2005 11:47

hicks napsal(a):
Díky za pomoc. Myslím, že to bude zajímat více lidí.
Když se najde ještě někdo, kdo by věděl co vlastním za zeměpisnou formu budu rád.

Peta (Petr) to napsal skutečně přesně, jde o dvě samičky na 100 %. Ta oranžovější je mesotypus, ta zespodu zelená bych si nebyl tak jistý. Mám stejnou v chovném páru se samcem mesotypus a mezi mladými jsou jak jasně oranžoví ptáci, tak ptáci spíše žlutooranžoví, což mě přivádí na myšlenku, že samice není mesotypus. Ale taky to může být jen variabilita ve zbarvení, fakt nevím. Rozhodně odchované samičky jsou žlutější než oranžoví samci.
Jinak nedávno jsem vybíral pět párů senegalců u dovozce v Německu (ne pro mne) a odlišení pohlaví nebylo absolutně žádným problémem. Zajímavé však bylo, že v jedné skupině (asi 80 ptáků) byli ptáci červení, oranžoví i žlutí. A šlo o jeden dovoz z jednoho místa. Alespoň podle Němce. Nevím, co si o tom myslet.
Martin S.