
Frito
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 14. 6. 2018 22:36:39
Naposledy přihlášen: 11. 3. 2020 03:26:08
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Vážená paní Báro,
existují pouze dvě možnosti a to zimovat nebo ho vzít do bytu. Jakmile klesne teplota pod bod mrazu želva ve většině případů zemře. Pokud ho necháte venku během mrazů, tento druh želvy není stavěn na toto prostředí a pravděpodobně to skončí jeho smrtí. Pokud ho nechcete vzít do bytu (zimovat se dá želva i v ledničce - ne v mrazáku) stačí najít sklep nebo místnosti kde nemrzne. Venku želva je schopna přežít ve temperované (vytápěné) boudě. Vytápěné ovšem ne na pokojovou teplotu, ale stačí takovou kde nemrzne.
V dobu kdy budete dávat želvu ven by mu na většině místech ČR neměl dělat sebemenší problém - já bych ho na žádnou noc nikam netahal.
Stres je pro želvy opravdu velmi závažný, ale to se týká hlavně importů a velmi nešetrného zacházení.
Tak pokud k němu byly papíry před 20 lety tak nejspíše to bude jenom nějaká kupní smlouva, myslím že cites se na tento druh vztahovala až od roku 2004 - vstup ČR do EU. Tudíž to neřešte pokud neplánujete chov a nikde se tím moc nechlubte, je velmi nepravděpodobné, že k Vám dorazí nějaká polovojenská jednotka, která na Vás bude mířit samopaly, sváže Vám ruce a odvede Vás neznámo kam :)
Vážená paní Báro,
jedná se o želvu zelenavou (Testudo hermanni) a je to samec.
Abych nemusel vypisovat potřeby a vše kolem želvy, venkovní pobyt je ok jenom je dobré ji na zimu hodit do sklepa - zimování.
http://www.zelvy.wbs.cz/
https://euzelva.cz/
Pokud by bylo něco nejasného stačí se zeptat :)
Zdravím,
fotografie mi nešly nějak zvětšit, ale klidně by to mohl být i samec, ocas je sice kratší, ale poměrně tlustý navíc otvor nemá tvar hvězdičky ale je to taková čárka. Chováním jak říkáte také připomíná samce - i když se takto mohou projevovat i agresivnější samice. Za mě je to spíš samec, ale nepíšete nic o tom jak je velký nebo starý.
Zdravím,
želvu můžete chovat ve venkovním prostředí s přihlédnutím k předchozímu chovu okamžitě (záleží na tom jak byly u původního majitele chovány - otužovány).
Venkovní výběh by měl být vybaven určitě miskou na vodu, boudou kam se želva schová před sluncem/chladem, dobré je výběh poprášit nejprve vápnem - rostliny budou mít vyšší část vápníku nezbytný pro želvy, ale i tak by jste měl dokrmovat pampeliškou. Já osobně tam vždycky naházím semínka pampelišek, jitrocele, polníčku a podobných vhodných plodin. Čím pestřejší terén tím samozřejmě lepší. Na výběh by mělo co nejdelší dobu svítit slunce.
Co se týče stáří pořizovaného zvířete platí čím starší tím odolnější a k začátečnickým přešlapům tolerantnějším, jde samozřejmě sehnat i starší zvířata, ale platí že čím starší tím dražší a v drtivé většině případů to budou samci.
Zimovat se dá různě od tvrdého (sklep či lednice) tak že želvě dopřejete jen odpočinek např. kolem 15 stupňů celsia, ale pouze na omezenou dobu. Čím je teplota při hybernaci vyšší tím se želva rychleji vyčerpá. Odpočinek by měl být dopřán všem testudum bez ohledu na věk - prostě vypnete žárovku želva se sama ztlumí jak rozsvítíte opět se nastartuje. Na tvrdé zimování ideální nějaká bedýnka, kde dokážete udržet vhodnou vlhkost. Opět platí čím starší zvíře (s ohledem na hmotnost zvířete) tím větší šance na přežití zimování. Nejvíc padají úplně malinké želvy takže pokud se zimování první dva roky vyhnete a necháte ji jenom odpočinout, nemůžete v tomto nic pokazit.
Rada na závěr pokud chcete želvu zelenavou kupte v tuto chvíli NZ 2017 a starší.
Pandinus
napsal(a):
https://tera.poradna.net/questions/1858338-lignocel-kokosova-drt
:)
1) Jedná se o diskuzi, byť nejspíše výborných chovatelů - je to pouze diskuze nic hodnověrně prokázané ač od výborných chovatelů.
2) Diskuze je stará 11 let
3) V diskuzi se nejvíce zmiňují s problémy hady a chameleony (tuším že se tam objeví i gekončík, ale to je vzhledem k příjmu potravy podobné viz. níže) - slovo želva se tam objeví jen tak namátkou.
4) V diskuzi vystupují výborní chovatelé i na obranu lignocelu - je to tam slovo proti slovu
5) Chameleoni a hadi (hmyzožravci a masožravci) - želva je býložravec
6) U želvařů jsem nikdy na podobný problém nenarazil (pokud nebylo spojeno s jinými obtížemi želvy)
7) Želvu jsem viděl sežrat kámen velký jako její hlava - ač to s tím nesouvisí spoustu věcí to osvětlí o co tady jde - google it :) - jo pokud jsi to udělal taky mě to dostalo co tahle mašina zvládne - myšleno želva
8) Je to asi jako já bych psal o o tom, že psa bych nechoval v jezírku pro rybičky tak tam soused nepustí kačenku - je to přehnané, ale ti pomalejší to na tomto příkladu možná už pochopí, protože 11 let je opravdu dlouhá doba i na děti s integrací
9) Zmíním ještě například mnou zavrhované hobliny - (opět googl it) co to dělá s rohovinou na kopytech koní - myšleno rohovina tedy podobný matroš z čeho má želva krunýř - prosím nezaměňovat s bodem číslo 8 - tady zmiňuji pouze obdobný problém, želvu to nezabije, koně taky ne, ale proč bych je tím zbytečně ohrožoval - při správných podmínkách by to riziko nemělo být nijak velké a i tak mi přijde mnohonásobně větší než v případě použití lignocelu - byť jiné obtíže/žádné obtíže
Tento článek jsem četl asi před pěti lety tak jsem to jenom projel očima :)
Želva pardálí je poměrně velká potvůrka - myslete na to do budoucna. Čtyři želvy už je pořádná dávka. Dostatek UVB je základ. Tento druh potřebuje držet zkrátka co se týče stravy (já osobně je nechovám) , ale dával bych jim hlavně to seno, pampelišku - přes léto a teď tedy to čínské zelí. Pokud jsou tak malé tak si můžete vypěstovat potravu pro zpestření - mladé výhonky rukoly apod. vyroste během týdne. Lignocel želvy rozhodně nezacpe, pokud mají želvy správné podmínky a sežerou ho tak ho vyloučí. Ale oni ho žrát nebudou. Důležité je aby potravu dostávaly na nějakou misku nebo plochý kámen. Já jsem na lignocelu nikdy takový problém se zacpáním neměl. Ale pokud zvolíte hrabanku tak tím nic nepokazíte. Dobré je udělat terén pestrý s nějakými skrýšemi - želvy si rády občas někam zalezou. Pestré povrchy (např. část kamenů také ničemu neublíží).
Pohlaví se nedá v tomto věku určit, ale můžou být některé aspekty, které mohou napovídat, že to bude s 50% samice :) takže asi tak.
Vlhkost potřebují, ale zachovat i suchou část terária, pokud budou jenom ve vlhké není to dobré i když u mláďat je vlhkost důležitější než později u starších jedinců. Vodu na pití měnit každý den, pokud bude vše v pořádku želva pít nebude. Je těžké definovat co je často spí? Já taky spím často a to každý den. Jinak na nějaké pozorování až si želvy zvyknou. Na začátek jenom vytvořit vhodné podmínky. Odkazy pročíst, ale to mělo být hotovo ještě před pořízením (nicméně lépe pozdě než nikdy).
Mě vždycky potěší, když i od renomovaných rádců slyším zacpání lignocelem :) lignocel je určitě lepší než hobliny, ale věřím že horší než hrabanka. Lignocel bych nechal do vlhkého kouta - perfektně drží vlhkost, neplesniví nezpůsobuje problémy rohoviny (plísně a bordely) a pokud je tam občas zahrabete tak jedině super, já jsem lignocel využil i ve venkovních výbězích v boudách kam se bez problému želvy zahrabaly a já jsem jim mohl kontrolovat vlhkost i během horkých dnů.
Piliny určitě ne, použijte hobliny. Já se ale kloním nepoužívat ani hobliny, ale spíše lignocel prosetý pískem. (to je ale o názoru) hobliny dle mého při dlouhodobém užívání mohou způsobit problémy s krunýřem. Ovšem v tomto případě nepokazí asi nic. Želva bude mít vážnější problém - první co je bych zavzpomínal od koho jsem želvu kupoval a v jakých ji měl podmínkách. Potom bych zlepšil podmínky na maximum ideálně šoupnout ven při nejhorším nastavit správně teploty a zajistit vlhký a suchý kout no a potom doufat.
UVB žárovkám po čase klesá účinnost a u živočichů jako je želva je jejich účinnost o to horší. Lepší jsou výbojky a potom dlouho nic... potom opět dlouho nic no a nejlépe je na tom slunce - nejlevnější a nejúčinnější.
Když želva má problémy s vylučováním a kupí se na ni jeden zdravotní problém za druhým tak na vině bývají nejčastěji neideální životní podmínky. Želva čím je starší tím je odolnější to znamená, že víc vydrží i špatné chovné podmínky, ale když přijdou příznaky je už většinou pozdě. (tím netvrdím že to tak musí být ve Vašem případě). Po internetu se opravdu neléčí můžete zde dostat spoustu dobrých rad i spoustu nesmyslů tak na to pozor.
Já si myslím, že podmínky jsou vyhovující.
Vlhkost je pro, želvu a speciálně pro mládě nesmírně důležitá - pokud nemá vlhký kout tak zajistit. Nicméně tohle vlhkostí nebude. Karapax vypadá vcelku slušně (aspoň dle té fotky) to co mám já na některých želvách je mnohem horší a přitom mají stejné podmínky jako ostatní - štítky se jim úplně vykrystalizují ve stáří a pokud je správná péče tak se to vždycky nějak srovná. Čím si myslím, že to je tak reakcí na stejné podmínky - měl jsem přesně tento problém u jedné z želv, když jsem začínal (také želvy zelenavé) a neměl jsem možnost výběhu. Teď mám všechny želvy venku a tento problém se nevyskytuje. Jenom už si přesně nevzpomínám jak želvička dopadla (měl jsem nějakou úmrtnost a nepamatuji si jak dopadla přesně tahle ta).
Co doporučuji já: život v teráriu pro želvu není ideální a pokud máte pouze roční želvy tak to bude padat i pokud jste v 6. patře udělejte želví stůl, najděte kde proniká slunce do bytu tak aby se želva k němu dostala - slunce prostě nenahradíte. Na podzim a v zimě jak sluníčko ustane ji nechte trochu odpočinout - odpočívání želvy je plný net. Pokud přežije želva první 2 - 3 roky tak se na podmínky přizpůsobí (ale ideálka to není) do bytu jsou některé želvy dle mě vhodnější (právě ty nezimující - které mají po čas roku podmínky v přírodě hodně podobné) jako začátečník bych už teď kupoval želvu starší (září 2017 je dle mě hrozně malá na to aby dokázala přežít interiérový chov - aspoň tedy aby ty želvy nepadaly jako švestky).
Tu žárovku s UVB co tam máte je dle mě úplně k ničemu - nebo takhle teď už je k ničemu, ale nemyslím si že by to byl důvod současného stavu. Žárovky s UVB toho moc nedají za to málo vydrží (jejich účinnost klesá) řešením jsou výbojky s UVB ale použijte slunce - je to levnější a mnohem účinnější. Jinak v chovu nic strašného nevidím - prostě jsou želvy co to rozchodí a želvy co ne. Byt pro testuda opravdu není žádnou hitparádou.