Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 9. 9. 2013 21:34:48
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Přidávám se s odkazem na dost známou a dost opěvovanou (myslím, že netřeba spamovat s "taky doporučuji", opravdu stačí navštívit stránky a i tam je spoustu spokojených zákazníků), přesto zde otázka na kde si nechat vyrobit dečky, čabraky, deky - na přání či se jménem koně jsou. Takže rozhodně přidávám:
http://www.konesiti.websnadno.cz/
Trochu mimo téma...jen teď mě zrovna čeká obhajoba MP na koňské téma (nakonec mám dobře zpracované) ale tobě doporučuji vybrat jiné - pokud chceš mít práci dobrou je vhodnější mít metodiku, ve které budeš mít jasné výsledky.
Já sháněla jen koňáky tenkrát na kraťoučký dotazník a sehnala jsem asi jenom 70 respondentů a to jsem psala i mezi kamarády i sem na ifaunu etc. Ty sháníš velice úzkou skupinu lidí, a to bude dle mého názoru problém. aby měli dotazníky váhu, chce to alespoň 100 respondentů - mě tech 70 vzali jako ok, neboť jsem zaměřená na úzkou skupinu - přímo takhle mi to napsali do posudku, ty máš skupinu ještě užší a ještě hůř se ti budou lidi hledat (upřímně já když jsem s dotazníkem začala, taky jsem doufala, že budu mít lidí mnohem víc)
Pokud chceš dělat jako praktickou část pouze dotazník (já měla k praktické části dotazník jen jako doplňující) doporučuji ho zvolit trošku jinak.
Špalkové kopyto je věc, co se dá srovnat kováním, takže to není příliš markantní problém, myslím, že se svou prací brzo narazíš na úskalí, co se týče praktické části.
Plus dotaz - na jaké jsi škole, že tam vyžadují maturitní práci :)
Jinak samozřejmě napsala jsem to hodně obecně. Narazím na to vždy, když napíšu že parelka je na ježdění nevhodná, že se ozve někdo, kdo na ní v pohodě jezdí.
Nevhodná je, protože prostě působí nahoru a na ježdění není primárně dělaná, i dobře utažená nepůsobí ideálně - to ovšem neznamená, že je špatná a že se na ní jezdit nedá.
Samozřejmě pokud má jezdec koně dokonale přeježděného sedem, pak může jezdit na koni na čemkoli.
Taky jsem brávala na některé koně stájovku, nebo parelku.
S nepřesností je to stejné, jako s prácí na stájovce, nebo prací na parelce, taky se dá na stájovce pracovat, ale není tak přesná jako parelka (teď myslím při práci ze země a uvádím jen jako příklad).
Nevidím důvod proč psát "hackamore neschvaluji" - je to jako říct, že někdo neschvaluje udidlo, neboť hackamore (bosal, mechanické hackamore - působí stejně tak není důležité aktuálně slovíčkařit) je stejně jako udidlo léty ověřené uzdění...
Jinak samozřejmě jsou lidé, co si jeho působení nikdy zcela nepřipustí a člověk jim prostě nevysvětlí, že to že je ostré ho dělá pomůckou umožňující dávat jemnější signály.
Ufff takže.
1)bezudidlové uzdění může plně nahradit udidlo, ale člověk musí pochopit jak funguje, správně ho používat a správně ho nasadit a taky zvolit vhodný a (hlavně!) přesný typ
2)chceme jezdit bez udidla, musíme vybrat na čem, takže ve zkratce, co bude zajímat víc klidně se doptej
parelka - nevhodná - působí nahoru a nepůsobí přesně, není k ježdění dělaná, když už na parelce, tak otěže zapnuté dole k spodnímu uzlu, žádné komerční verze s kroužky na stranách.
BB (bitless bridle dr. cooka) - nevhodná - křížové působení - zmatečné, stahuje koně pod hlavou, omezuje, nedochází k okamžitému uvolnění
hackamore - ať už mechanické nebo natural (bosal) mají naprosto stejné působení, jen bosal musí být opravdu kvalitně vyroben a přesně napasován, mechanické hackamore se jednodušeji pasuje - velice přesné a léty prověřené uzdění, u nás bohužel ne moc známé a často haněné jezdci co s ním nemají žádné zkušenosti, jen si někde přečetli, že je ostré a donucovací - hloupost. Při správném nasazení a správném používání nemůže udělat žádnou škodu (v opačném případě ano, ale to dokáže každé jiné špatně nandané či silou používané uzdění)
side-pull - velice záleží na provedení - biothene a kůže prakticky k ničemu - je to nepřesné, jako stájovka, člověk musí tahat aby koni něco zdělil, neumožňuje jemnou práci - pokud sidepull tak s rawhide, nebo provazem na nánosníku.
Bez udidla jezdím tak 3 roky, z toho cca rok a půl na hackamore.
Bez udidla jsem jela na několika koních, různých plemen - od vychytralých huculů po temperamentní koně vysoko v krvi, nebo svéhlavé haflingy.
Kůň to umí, jen musí vědět kam po skoku pojede - proto to musíš vědět i ty.
Koukat kam jedeš a před skokem si koně přistavit na stranu, kam budeš zahýbat a na jakou nohu má tedy naskočit. V parkuru po skoku již zahýbáš, takže už před skokem víš, kam pojedeš - pohledem, váhou a přistavením to sdělíš i koni :)
Verr, ale vždyť jste vlastně potvrdila to, co říkám.
Jde o to, že western má v jádru přirozenější principy - vycházející víc s přirozenosti koně a jeho principů fungování - tlačím na koně napravo, jde do leva etc. (zjednodušeně). Ale je tvrdý v jeho metodách - a to i horsemani jako pat pareli, používají některé "drsnější" metody. Cílem bylo koně rychle připravit na práci, když to nezvládl vzal se jiný (tak to prostě z historie plyne a stačí kouknout na jeden west. fiml a každý má jasno). O tom je pákové uzdění etc. Neznamená to však, že se western nedá jezdit jemně.
Na druhé straně anglie má jemnou fylozofii, ale její působení je umělé - jako kůň věčně na pobídkách, přilnutí, sestavení koně na kruhu etc. kůň se to musí naučit, protože to je často proti jeho přirozenosti, zbytečně složité, umělé. Výsledek dnešní doby však je, že místo jemnosti vidím spíš ježdění rukama a tahání koně ke kolmici (která je naprosto o ničem, jediné na čem u kolmice záleží je, aby kůň nebyl za ní, jinak by ji člověk ideálně vůbec neměl řešit, při správné jízdě si hlava najde polohu sama)
V dnešní době, vídám že lidi, co přechází v čr na western - ne nutně profesionální, ale spíš rekre či hobby - to dělají zejména kvůli zjištění nedokonalostí anglie a vetší přirozenosti westernu, takoví lidé pak přijmou jiné principi a snaží se s koněm pracovat správně - často to nese i své ovoce a je jedno, jestli si vezmou z principů westernu vše, nebo jen to co se jim zamlouvá + sedlo.
Já osobně jezdím anglii, ale s přirozenými principy. Nikdy jsem western nejezdila, ale někdo by mohl říct, že jezdím spíš western v anglii :D
Každopádně tohle řazení do stylů je dost přeháněné...spoustu věcí je podobných etc. a cíl by měl být stejný, vyvážený, klidný, vyrovnaný a dobře přeježděný jezdecky kůň (a je jedno s jakou specializací), bohužel musím říct, že přesně tohle u koní často postrádám a je jedno zda je to kůň ježděný v anglii nebo ve westernu.
Stejně tak slečny co je víc zajímá, zda jim ladí dečka a nebo sedne klobouk, než jak je na tom kůň, najdeme ve westernu i v anglii.
blondy1
napsal(a):
da jak by jsme to zjistili ? Kobyla nemá takou velikou jako má klas.chlaďas. přikládám fofo
Pokud by byl problém tak s nánosníkovou částí. Tedy by šlo změřit jaký nejmenší nánosník může mít - od uchycení jedné lícnice k druhé - tak aby lícnice nešli moc blízko očí a přes kosti. Nánosník hackamore leží níž než běžný nánosník, tak je třeba to tak měřit. Nebo to můžu naopak naměřit já a poslat míru vám - to už je jedno.
Prosím o zprávu na helen.concors@gmail.com ať to neřešíme tady :)
Jéjé, bok jsme taky mívaly, když jsem jako malá jezdila u tety - pamatuji se, že tenkrát se mi na něm nesedělo dobře. Před dvěma lety, jsem na nějakém zas seděla a fajn :)
Mc lean má majitel taky jeden, teď ho má taky někde odnesenej "na půdě". Já právě zas různě četla názory, že na široké koně nejde, že je na hubené etc. Což mi příjde trošku jako hloupost, neboť američtí pracovní koně jsou právě spíš malý udělaní, nebo jesi je z doby, co ještě vyšlechtění nebyly a jezdilo se na přitáhlejch evropanech, kdo ví.
Jinak koukám, že ten bok má ližiny?, já už si moc nepamatuji, jak to naše mívalo, ale právě to teď řeším u toho arabského, má také ližiny a tak je lepší pod něj mít westernovou dečku - narozdíl od anglických, jež mají polštáře tam není žádné polstrování. Takže jí musím kupovat a nejsou zrovna levné :(
Dále NOVOU univerzální podsedlovou dečku full. Praktické vykrojení na kohoutku, pásky na suché zipy (včetně oček na upínání podbřišníku - velice praktické)
Prodám anglické hackamore...půl roku nepravidelně používané - v perfektním stavu.
Kvalitní kůže, páky z nerezové oceli.
1)chapsy meju běžně vodou a mýdlem, nemažu (ale nemám ty závodní z té tvrdé kůže, mám klasické kentaury) a to jak krátké, tak dlouhé (ty mýdlem neberu) - oboje černé kentaury, nikdy nebarvili, nikdy to kůži nepoškodilo, ale je znát, kolik z nich teče barvy
O tom, že by někomu chapsy barvili jsem ještě zatím neslyšela.
2)ježdění v podkolenkách v dlouhodobém (aneb když si člověk sem tam neveme chapsy tak to neva, ale jezdit v tom často - ne) hlavně odírá koně (syntetický materiál, ze kterého jsou vyrobeny a věčné tření - vznikají lysá místa)
Ahoj,
ráda bych se pozeptala, zda někdo vlastníte, máte zkušenosti etc. s jinými (než běžnými) druhy sedel.
Mám tím namysli jiná sedla, než běžně u nás prodávaná a využívaná, a nemyslím speciálně upravovaná, ale zcela jiná. Tedy žádná anglická ani westernová, turistické nebo endurančí mixy etc.
Ale např. nějaké španělské, pastevecké, různá historická (ale dodnes ježděná) etc.
Prostě u nás běžně nepoužívaná sedla :) co moc nejsou známá :)
Otázka není konrétní, jen mě taková sedla prostě zajímají, tak se kolem nich ráda dozvím jakékoli info :)
Já např. teď jezdím na sedle arabském :) a jsem s ním neuvěřitelně spokojena :), lépe se mi nesedělo snad v žádném jiném :) (přikládám i fotku :), není zrovna ideální - dané kobylce to sedlo nesedí, vím, jen jsme ho zkoušely, ale lepší fotku sedla nemám :) )
Děkuji za jakékoli infa, postřehy, fotky :)