
Jiří5
Informace o uživateli:
Uživatel nezadal informace.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 21. 7. 2019 13:12:27
Naposledy přihlášen: 27. 5. 2023 16:07:34
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Milovníkzvířat123
napsal(a):
Děkuji moc za odpovědi. Akorát... Co znamená dvougenerační?
Mimo další zajímavosti tohoto druhu (migrace) tak dvougenerační = dvě generace během jedné sezóny.
Také jsem přesvědčen že u motýlů nemá přímá zkušenost jedince žádný význam. Jedině snad zkušenost druhu jako takového. Pokud populace dokáže během let vyprodukovat dostatečný počet jedinců k jejímu přežití je vše tak jak má být a to bez ohledu na byť třeba nevídané zkušenosti jedince.
Nedostatek "ostražitosti" u jedinců odchovaných v zajetí, zejména opakovaně po více generací znamená že jsou do reprodukce opakovaně zapojeni i jedinci kteří by v přírodě neměli žádnou šanci.
Zdá se mě to nějak pravděpodobnější.
Vy již máte Petrunko jasný a pevný názor na chov. Dělejte proto jak myslíte. Nechci vás přesvědčovat ani o teplotě vody na koupání ani o neomezeném přístupu želv k vodě, co na tom že příjem tekutin u volně žijících želv závisí na něčem zcela jiném, na to čas nemám. Dodám pouze že želví stůl je vhodný spíše do interiéru. Venku si takovým želvím stolem do značné míry eliminujete výhody které přirozený výběh nabízí. Zejména v období letních veder nebo v pozdních podzimních měsících kdy tepelná setrvačnost půdy je schopná "ořezat" extrémy. O přirozené vlhkosti ani mluvit nebudu, tuším že odpověď bude "budu zalévat".
Ovšem vzhledem k tomu že se chystáte dát na podzim želvu zase do terária nemá žádný smysl problém rozebírat.
Tak ať se daří.
Zdá se tedy že se želvátko co se týká chování srovnalo, což je dobře. Vzhledem k vašemu plánu umístit co nejdříve želvu do venkovního výběhu nemá moc smysl něco měnit a upravovat. Takový záměr je asi tak to nejlepší co pro svou želvu můžete udělat. Vypíšu vám tedy stručně pár doporučení.
1/ vybírejte si pečlivě internetové želví diskuse. Obvykle jde o pár nadšených majitelů jedné či dvou - tří želviček kteří již po krátké době chovu mají pocit že musí své zkušenosti šířit do světa protože své želvy udrželi při životě celý rok či dva. To že jim vyrůstají želvy s pyramidujícím karapaxem a i jinak zdravotně postižené dosud nevědí.
2/ místo sépiové kosti podávejte jako zdroj vápníku raději vaječné skořápky. Ono využití vápníku z potravy není až tak samozřejmé a záleží na mnoha okolnostech.
3/ více než obavy z pozření kamínků bych se obával dřevěných chipsů a lignocelu. Mimo jiné kamínky přiměřené velikosti želvy spontánně přijímají.
4/ teplota vody na koupání stačí taková jakou má odstátá voda na zalévání květin.
5/ osvětlení+ topení nemá cenu rozebírat, když už půjde želva ven. Ideální to ale opravdu nemáte ať už je na krabičkách namalováno co chce.
6/ mističkou vody si akorát přiděláváte práci, pro želvu žádný význam nemá na rozdíl od týdenního koupání a zejména nezbytné možnosti trávit noc ve vlhkém prostředí.
Fotky vynechám protože v jiných podobných vláknech už jsou.
Dobrý den,
ne takové chování není v pořádku. Takto se obvykle chovají želvy které se snaží uniknout z prostředí které jim nevyhovuje. Tím mám na mysli zejména to neustálé hrabání. Ačkoliv se podle vašeho popisu zdá že teploty jsou v pořádku, připadá mě že nejpravděpodobnější bude příliš vysoká teplota v terku, zejména v odpoledních hodinách. Proto se ptám, teploty měříte průběžně během dne nebo jen chvíli po rozsvícení?
Také se vás zeptám.
1/ proč používáte k vyhřívání žárovku která se hodí spíš na doplnění spektra.
2/ proč dřevěné kousky (dřevěné chipsy?) jako substrát.
3/ jaký konkrétně máte "terarijní substrát".
4/ proč sépiová kost ? Jako zdroj vápníku to nefunguje pro nevyvážený poměr ostatních prvků.
5/ proč má voda na koupání tak nepřirozeně vysokou teplotu?
Magďouš
napsal(a):
Ne, já jsem chovatel. Kdyby se náhodou stalo, že by mi z tohoto "podnikání" něco káplo, neodjela bych na dovču, ale pořídila bych si další zvířata Ale to jsme úplně odbočili od tématu
V takovém případě uznávám že jsem špatně odhadl situaci.
Jen prostě je pro mne těžké pochopit že je smysluplné dělat cokoliv pouze za náklady.
Promiňte.
Magďouš
napsal(a):
Je to tak. Bohužel ještě před tím, než jsem začala chovat vlastní drůbež (náš rodinný dům se pyšní téměř 3 ha luk na okraji vesnice) jsem měla trochu zkreslenou představu o lidech kteří mě obklopovaly. Myslela jsem si, že když jim nabídnu opravdu kvalitní maso a vejce vyprodukované pouze mnou a vlastní směsí kvalitního krmení, budou ode mě rádi kupovat přebytky za spíše symbolickou cenu vložených nákladů. A můj poznatek po 3 letech je ten, že cca 98% lidí upřednostní vejce za 3 ,- a kuře za 100,- z Penny v akci, než opravdová vejce a opravdové maso za (bohužel) 2x vyšší cenu. Nehledě na to, zda je to vzdělaný / nevzdělaný, bohatý / chudý, mladý / starý člověk. Prostě asi běžný Čech. A to samozřejmě člověk vysvětluje co do těch zvířat dává, kolik má přímé náklady, o času ani nemluvě. Hlavně, že vám dotyčný vysvětlí, jak moc by tu kvalitu chtěl a jak moc mu záleží na pohodlí zvířat, ale prostě si to nemůže dovolit. A potom vypráví, jak bylo 2 týdny na dovolené v Egyptě.
Když už žehráte na typické české vlastnosti, tak ve výčtu chybí také lidé kteří neúspěch svého podnikatelského záměru nepřiznají jako svou chybu. Vždy za to mohou ti druzí. To jen abychom typické české vlastnosti měli kompletní.
Možná že až kvalita vámi nabízených produktů
jednoznačně ospravedlní násobnou cenu tak pojedete do Egypta také.
Hlavní je výsledek. Je celkem jedno jakým způsobem se k němu dopracujete. Popsal jsem vám osvědčený způsob jak rychle a spolehlivě fixovat hlavu želvy. Lze využít třeba při ošetření očí, pravidelném podávání léků atd. zejména tehdy kdy je třeba ošetřit více kusů najednou, takže na jednu želvu není mnoho času. Možná se vám to bude někdy hodit.
K vlastnímu zkrácení. Klidně můžete časem ještě kousek přidat viz. foto.
Dobrý den.
Máte pravdu, nutně je potřeba urychleně upravit želvě přerostlou rohovinu horní čelisti.
Postup u želvy této velikosti je snadný a nepotřebujete na to ani patnáct minut natožpak týden. Želvu vezměte do levé ruky, položte si jí na koleno (vaše). Palec a ukazováček pravé ruky zlehka přiložte na plastron a karapax hned za hlavou želvy (palec - karapax, ukazováček - plastron ). Želva bude mít pravděpodobně zataženou hlavu. Levou rukou pomalu posunujte želvou po koleni vzad. Musíte vzbudit v želvě dojem že sklouzává dozadu, nejlépe jakoby z kopce. Budete-li přesvědčivá, želva se bude snažit pohyb kontrolovat a udržet se na místě. První reakce je povystrčení hlavy a následně předních končetin. Jakmile povystrčí hlavu tak připravený palec a ukazováček pravé ruky hbitě sklouzne na hlavu želvy a pevně uchopí. Mírně povytáhněte hlavu tak aby se dal levou rukou uchopit krk želvy těsně za hlavou, pevně držte. Hlavu máte zafixovanou a lze provádět úpravu rohoviny čelistí.
Samotné odštípnutí rohoviny proveďte pomocí kleštiček na nehty. Vždy postupně po malých kouskách. Rohovina je zejména v přední části pevná, často má snahu se štípat. Pokud budete chtít odstranit jí na první dobrou nemuselo by to dopadnout dobře. Na pilník a jiné zušlechťovací akce zapomeňte, nejsme na kosmetice. Případné drobné nedokonalosti se obrousí samy, zejména při konzumaci správné potravy.
Je třeba postupovat v klidu, rozhodně a s odpovídající silou tj. silou tak akorát.
Netroufáte-li si navštivte veta, i želva cítí bolest. Jak mají vypadat čelisti želvy máte dole na fotkách.
VlčiceM
napsal(a):
Dobry den.Můžete mi prosím poradit jak postupovat s líhnutím vajec?máme již třetí snůšku a nikdy se nám nepodařilo odchovat.Pročetli jsme několik článků a pořád se nedaří.Máme polistyrenovou líheň.vermikulit.vejce dáváme jak přímo na vermikulit tak na podložku určenou pro vajíčka.misky máme zavřené ve víčkách jsou dirky.Někde psali vajec se vůbec nevšímat někde zase kontrolovat i nemkolikrát denně a vybírat vajíčka s příznaky plísně.tak vůbec nevíme jak na to!děkujeme za každou radu..
Dobrý den.
Zhruba :
1/ nemáte samce.
2/ máte samce ale neplodného, případně příliš mladého.
3/ samice je výrazně větší než sameček.
4/ teplota v líhni není vhodná, případně výrazně kolísá. a/ nevhodný termostat - velká hystereze b/ topení v líhni nevhodné - příliš velká setrvačnost při vypnutí, tudíž přetápí i při vypnutí. Možná jen chybné umístění čidla termostatu.
5/ nedodržujete stálou optimální vlhkost v líhni.
6/ z víčka uzavřené krabičky skapává kondenzovaná voda přímo na vajíčka.
7/ velký počet vyvíjejících se embryí potřebuje zejména v omezeném prostoru inkubátoru krátce větrat, zejména pokud není výměna vzduchu řešena jinak.
Kontrola? Stačí průběžně, vizuálně zkontrolovat teplotu a zda se netvoří kondenzát.
P.v. odpustí i případné menší chyby,
libuko
napsal(a):
Zdravím opět po roce....říkám si, že teď by mohlo být vhodné počasí přesunout želvy ze sklepa dospat se do výběhu (zahrabane do boudy). Co Vy na to? Nebo ještě počkat po těch hlášených mrazech na příští týden? Zatím se nehýbou a jedna nocuje venku, bo jsem ji na podzim nenašla 🙄).
Do boudy, zakrýt vrstvou slámy v horším případě suchými hoblinami, suchým listím atd., Prostě tak aby byla dostatečná izolace v případě neočekávaných poklesů noční teploty pod 0°C. Po dobu přesunu nevystavovat želvy slunci. Trpělivě čekat až vylezou, nepomáhat.
To je zhruba to nejlepší co pro želvy můžete udělat.
Jo ještě vždy večer zkontrolovat zda se nějaká nezapomněla venku.
Bulila
napsal(a):
Ve sklepě v listí. Cca od listopadu. Zelvu jsme zabalili do deky a po hodině vykukla. Za celou noc v dece trochu vylezla. Ale stále je taká zalezla.
Uvědomte si prosím že je potřeba vždy ke každému dotazu uvádět alespoň základní údaje o prostředí ve kterém se želva momentálně nachází. Je to nutné proto protože každé chování želvy je podmíněno právě těmito podmínkami.
Takto by se mohl člověk domnívat že želva je stále ještě ve sklepě, pouze nově zabalená do deky. Neberte si to špatně, napsat jsem to musel.
Za druhé, probouzení želvy z hibernace není stejné jako vstávat na budíka do školy nebo práce. Její chování je zdá se zcela standartní.
Pokud ovšem želvu probouzíte podle pravidel. O čemž pochybuji protože by klidně, vzhledem k současnému počasí, mohlo to probouzení týden počkat. Než přejde toto ochlazení, nemá želva nejmenší důvod k nějaké činnosti.
felingerova.jana@seznam.cz
napsal(a):
Jak by se dala řešit stav nožiček?
Děkuji za odpověď
Ono nejde jen o nožičky, respektive kvalitu pokožky na nich. To je jen jeden, spolu s neuspokojivým stavem krunýře, z důsledků nekvalitní výživy, neodpovídajících podmínek prostředí ve kterých želva žije atd.
To vše se postupně projeví na nezdravém vzhledu. Navíc problémů, těch které nejsou okem patrné, bude víc. Paradoxně takto většinou dopadají želvy chované v teráriu, zahrnované všemožnou péčí, krmené tou "nejluxusnější" stravou v neomezeném množství. Bohužel luxusní potravou pouze z hlediska člověka.
Takže jediná smysluplná možnost jak stav vylepšit je poskytnout želvě takové podmínky které opravdu ke kvalitnímu životu potřebuje, rozhodně ne takové o kterých si to pouze myslíme.
Mohl bych ukázat fotky jak má vypadat zdravá pokožka, krunýř, rohovina čelisti, oko, atd. vše v detailu a v různém stáří různých druhů želv. Nemá to ovšem velký smysl pokud se nerespektuje to nejzákladnější, kvalitní podmínky k želvímu životu.