Jiří5

Moje příspěvky

4.12.2022 15:27

Cherie20 napsal(a):
Můžu vám taky napsat dotaz? :)

Samozřejmě

4.12.2022 08:04

Dája6 napsal(a):
Dobrý den pane Jiří 5, máte odemne SZ.

Už jsem to Dájo6 napravil.

3.12.2022 19:58

Ještě dodám že u různých druhů želv se podmínky liší ale jedno mají všechny druhy společné. Vyžadují prudký a dlouhotrvající noční nárůst vzdušné vlhkosti. Kdyby vám to přišlo divné zkuste si změřit ranní vlhkost na zahradě a v terku, uvidíte.

3.12.2022 19:50

Ono se to má tak. Želvy vám zpravidla zůstanou v té části výběhu kde jim je momentálně nejlépe, obvykle se řídí příznivou teplotou. Nijak neřeší potřebnou noční vlhkost, nejsou na takové úvahy vybavené. A ani nemusí. V přírodě je noční zvýšení vlhkosti zcela přirozená záležitost ať už jsou želvy zaparkované kdekoli. Snižující se noční teploty způsobí že vzdušná vlhkost kondenzuje v podobě rosy nebo alespoň v podobě mlhy prostoupí i na ta skrytá místa. To znamená že v otevřené krajině s řídkým porostem se k ránu dočkáme vysoké vzdušné vlhkosti, klidně mezi 90-100% což už je ten kýžený rosný bod. Přes den, se stoupající teplotou se situace dramaticky mění .
Jak jistě víte želvy S.p. žijí převážně v takových otevřených lokalitách a proto nemusí řešit noční vlhkost, přijde sama. Naopak v teráriu se takového servisu nedočkají a zpravidla takový deficit končí špatně. Musíte jim v tom zkrátka pomoct.

3.12.2022 19:13

To je Cherie20 moc dobře že máte takový plán.
Držím palce ať se podaří ke spokojenosti vás i želv.

3.12.2022 15:16

Cherie20 napsal(a):
My máme 2 želvy pardálí a chovatelka prý nemá nouzi o majitele a to i přes jejich velikost. Těžko říct, jestli všechny tyto želvy pak mají vhodný domov i v dospělosti, ale neprodávala nám to zcela bez zájmu. 🤷 Každopádně já pracovala jako vedoucí ve zverimexu. Na "své" prodejně jsem se snažila, aby zvířata šla do vhodných domovů. Vždy jsem se ptala, do jakých podmínek zvíře jde a upozorňovala na jeho dlouhověkost a potřeby/limity teď i později. Totéž jsem kladla na srdce i ostatním prodejcům, ale když jsem jednala s hlavním vedením řetězce, tak pro ně bylo zvíře vyloženě jen další položka na prodej. Je to smutné. Na prodejně ve vedlejším městě třeba prodali žaka, kterého majitele vrátili po týdnu s tím, že je moc hlučný. To mi přišlo absolutně nepochopitelné, že ho vůbec prodali takovým lidem a vůbec o ničem je nepoučili. 😤 Sama jsem měla na prodejně amazoňanku a při mém odchodu mi to rvalo srdce, při pomyšlení, co s ní bude. Je mi z toho smutno někdy i teď, prý jí majitelka pak taky dala po pár měsících pryč. Já si jí bohužel tenkrát koupit nemohla, byla úžasná, ale i tak bych tím svět nespasila. 😔 Na světě je takových zvířat hrozně moc, je to byznys jako každý jiný, ztráty jsou povolené ... I pro spoustu "chovatelů" je to byznys. Setkala jsem se třeba s mladým párem, který plánoval chovat burunduky v kleci pro křečky, že jim to prý takto přímo chovatel na burze řekl, že jim takový prostor k žití stačí. 🙄

Cherie20, opravdu nechci nijak zlobit ale popisujete a odsuzujete stejný postup jaký sama praktikujete u svých želv. Škoda.

3.12.2022 15:08

Pokud máte Cherie20 takové možnosti jaké popisujete, tak by to ještě chtělo přečíst si něco o lokalitách kde S.p. divoce žijí. U opravdu malých mláďat bych takové omezování pochopil ale u odrostlejších a dospělých jedinců nikoliv.

14.11.2022 23:56

Xxxy,
Také jsem míval takový "tah na bránu", škoda že už nemám. Jak se zdá funguje to, rozhodně tedy lépe než celý problém dokola okecávat.

14.11.2022 23:50

A nejzajímavější je že poslední verze je vždy ta nejpravdivější. Ať už jde o dějiny, ekologii, želvy, zdraví. Prostě všechno, snad se nemění jen IČO a DIČO. Hurá, prostě opravdu nezakrníme.

14.11.2022 07:06

Máte Dájo6 odpověď v SZ.

Pro vlasta1,
vaše rada s otvíráním oken je mě nanic. Mohu se kdykoliv podívat na různé věkové skupiny různých druhů naživo, mnohdy až do F3 generace. Vy k tomu potřebujete počítač? No to možná vysvětluje ty vaše domněnky.

13.11.2022 23:00

Opakuji zejména pro vlastu1.
S podobnou změnou ve zbarvení plastronu jsem se dosud u Testudo hermanni hermanni nesetkal. Situaci proto nepovažuji za zcela standardní, aniž bych ovšem věděl co s tím, nebo co je toho příčinou. Tj. přesně tak jak jsem již uvedl. Jinak vlasto1 jestliže chcete diskutovat o všech "testudech" najednou, bez ohledu na konkrétní druh, tak na to si musíte najít jiného, sobě podobného odborníka. Možná se vám dohromady podaří vykoumat něco z čeho by mě vypadly oči. Já zatím takovou diskusi odmítám, páč mě to připadá jako míchat hrušky s jablky, případně opačně.
Váš neutuchající zájem o mou osobu mě dost unavuje, navíc z něj zcela nic nekouká, pokud je v tom tento problém. Věnujte se prosím napříště dotazu a svoji fantazii rozvíjejte k jeho zodpovězení, mě vynechte. Každý může sdělit svůj názor a tazatel si to přebere.

13.11.2022 21:59

Dobrý den,
1/nemáte želvu zelenavou (Testudo hermanni) jak je uvedeno v nadpisu ale želvu stepní, čtyřprstou (Agrionemys horsfieldii)
2/ půjde o mladého samečka, pravděpodobně import z přírody, nebo odmalička chovaného "natvrdo" ve venkovním výběhu.

12.11.2022 21:36

Dobrý den.
H.ilda, nikdy jsem se u tohoto druhu nesetkal s podobným problémem, proto nedokážu sdělit nic co by dávalo smysl.
Obvyklé to však rozhodně není. Připadá mě jako kdyby ztratila na flíčkách veškerý pigment. Pokud se zdá být plastron jinak v pořádku a nejde tedy o následky (zhojené jizvy) nekrózy tak prostě nevím. Navíc je taková možnost krajně nepravděpodobná vzhledem ke krátkému časovému úseku.
Na druhou stranu třeba u mladých T. graeca jsou podobné změny v kresbě plastronu běžné i u zcela zdravých jedinců, tam ale dochází většinou k změně tvaru kresby se současným vybarvováním dosud světlých míst. V každém případě doporučuji podrobnou fotodokumentaci probíhajících změn, zejména pokud není želvátko čipované. Jinak hrozí že budou mít úředníci co slavit.

Dája6
Pro každou Testudo z oblastí mediteránu je hibernace zcela přirozená a nedílná součást existence. To logicky platí i pro tohoroční mláďata. Chovatelská praxe však většinou první zimování pomíjí. Ne že by želva takový odpočinek nevydržela ale je to období kdy se zejména s mláďaty čile obchoduje což s hibernující želvičkou jaksi nelze. Také obavy a nezkušenost nových majitelů mají svůj podíl. Zda je to správné nebo není? Není ale je to nezbytné a želvátku to prvním rokem nijak výrazně neublíží, takže proč ne. Druhý a třetí rok absence se už dá považovat za hrubou chybu a neschopnost chovatele zajistit své želvě odpovídající podmínky k životu.

vlasta1.
Oceňuji že zmizelo to hřejivé slůvko z mého titulování. Buď jdete do sebe nebo je to snad zásah vyšší moci? Chcete-li být dokonalý zkuste ještě vylepšit jméno z toho možná krajového na Jiří5
a bude fajn. Hezký den.

9.11.2022 10:19

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Tomu jednomu druhu by ale taky slušelo se zredukovat....

To ano, hlavně ale aby ta redukce nezačala u mne a mé rodiny

8.11.2022 22:36

Promiňte, chcete znát názor ostatních? Nebylo by vhodné těm ostatním sdělit nejprve váš názor? Když nic jiného dalo by se o problému diskutovat. Takže snad jen. Ano je pravděpodobné že dochází k masivním úhynům mláďat chovaných v zajetí, přesto počty přeživších jedinců budou násobně větší než počty jedinců kteří se dožijí dospělosti u divoce žijících populací. Chcete-li se tedy náhodou pohoršovat vězte že tak to v přírodě chodí napříč druhy, snad mimo jednoho.
Zcela výjimečná, časově omezená období kdy tomu tak není s tím si Příroda zdánlivě krutě a nekompromisně poradí.

29.10.2022 23:20

Není zač, já a mých 150 mrňavých agam nezapomeneme na Váš přístup a ochotu pomoci v krizi. Já děkuji.

27.10.2022 21:30

sharingan napsal(a):
Zdravím. Já tedy spíš mám dříve vyhlédnutý a nastudovaný konkrétní druh, a dle toho pak řeším terárium. Zvířata nepořizuji jen jako příhodné výplně ubikací.

Leč abych jen tak nemlel , z mých zkušeností tato velikost jde třebas pro menší zástupce čeledi Lacertidae, například párek ještěrek rodu Podarcis.

A já s vámi zcela souhlasím. Zdaleka nemám pocit "mletí". Stále je třeba zdůrazňovat obecné základy.

26.10.2022 19:45

Dobrý den.
Aby se vám podobná nehoda nestala (prohnutí horní desky) doporučil bych zachovat půdorys komody. Hezky od kraje ke kraji. Vy plánujete paludarium o 11 cm kratší. Přestože je horní deska komody přesazená dojde časem k prohnutí protože bude namáhaná v místě bez možnosti doplnit výstuhu kvůli šuplíkům.

25.10.2022 20:13

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Ty zelené šváby není při troše snahy problém chovat

To je fakt. Akorát že švábi nestíhají. Pro jednu agamku ale bez problémů.

25.10.2022 20:07

Ano, někdy to tak bývá.
A když už jsem v tom, koukám že jsem v předchozí odpovědi vynechal "co" a také jsem pozapomněl na bonusovou potravu pro všechny ročníky agam. Alespoň tedy u mně.
Nezažil jsem aby zelený šváb Panchlora nivea neprobudil zájem. Patnácticentimetrové mládě v pohodě zvládne dospělého samečka a nejenom jednoho. Dokonce i vzrostlé agamy jsou nadšené přestože je velikost pro ně zanedbatelná. Jediná chyba je že se dají (ti švábíci) sehnat jen občas.