
Jiří5
Informace o uživateli:
Uživatel nezadal informace.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 21. 7. 2019 13:12:27
Naposledy přihlášen: 27. 5. 2023 16:07:34
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Ono se to má tak. Želvy vám zpravidla zůstanou v té části výběhu kde jim je momentálně nejlépe, obvykle se řídí příznivou teplotou. Nijak neřeší potřebnou noční vlhkost, nejsou na takové úvahy vybavené. A ani nemusí. V přírodě je noční zvýšení vlhkosti zcela přirozená záležitost ať už jsou želvy zaparkované kdekoli. Snižující se noční teploty způsobí že vzdušná vlhkost kondenzuje v podobě rosy nebo alespoň v podobě mlhy prostoupí i na ta skrytá místa. To znamená že v otevřené krajině s řídkým porostem se k ránu dočkáme vysoké vzdušné vlhkosti, klidně mezi 90-100% což už je ten kýžený rosný bod. Přes den, se stoupající teplotou se situace dramaticky mění .
Jak jistě víte želvy S.p. žijí převážně v takových otevřených lokalitách a proto nemusí řešit noční vlhkost, přijde sama. Naopak v teráriu se takového servisu nedočkají a zpravidla takový deficit končí špatně. Musíte jim v tom zkrátka pomoct.
Cherie20
napsal(a):
My máme 2 želvy pardálí a chovatelka prý nemá nouzi o majitele a to i přes jejich velikost. Těžko říct, jestli všechny tyto želvy pak mají vhodný domov i v dospělosti, ale neprodávala nám to zcela bez zájmu. 🤷 Každopádně já pracovala jako vedoucí ve zverimexu. Na "své" prodejně jsem se snažila, aby zvířata šla do vhodných domovů. Vždy jsem se ptala, do jakých podmínek zvíře jde a upozorňovala na jeho dlouhověkost a potřeby/limity teď i později. Totéž jsem kladla na srdce i ostatním prodejcům, ale když jsem jednala s hlavním vedením řetězce, tak pro ně bylo zvíře vyloženě jen další položka na prodej. Je to smutné. Na prodejně ve vedlejším městě třeba prodali žaka, kterého majitele vrátili po týdnu s tím, že je moc hlučný. To mi přišlo absolutně nepochopitelné, že ho vůbec prodali takovým lidem a vůbec o ničem je nepoučili. 😤 Sama jsem měla na prodejně amazoňanku a při mém odchodu mi to rvalo srdce, při pomyšlení, co s ní bude. Je mi z toho smutno někdy i teď, prý jí majitelka pak taky dala po pár měsících pryč. Já si jí bohužel tenkrát koupit nemohla, byla úžasná, ale i tak bych tím svět nespasila. 😔 Na světě je takových zvířat hrozně moc, je to byznys jako každý jiný, ztráty jsou povolené ... I pro spoustu "chovatelů" je to byznys. Setkala jsem se třeba s mladým párem, který plánoval chovat burunduky v kleci pro křečky, že jim to prý takto přímo chovatel na burze řekl, že jim takový prostor k žití stačí. 🙄
Cherie20, opravdu nechci nijak zlobit ale popisujete a odsuzujete stejný postup jaký sama praktikujete u svých želv. Škoda.
Opakuji zejména pro vlastu1.
S podobnou změnou ve zbarvení plastronu jsem se dosud u Testudo hermanni hermanni nesetkal. Situaci proto nepovažuji za zcela standardní, aniž bych ovšem věděl co s tím, nebo co je toho příčinou. Tj. přesně tak jak jsem již uvedl. Jinak vlasto1 jestliže chcete diskutovat o všech "testudech" najednou, bez ohledu na konkrétní druh, tak na to si musíte najít jiného, sobě podobného odborníka. Možná se vám dohromady podaří vykoumat něco z čeho by mě vypadly oči. Já zatím takovou diskusi odmítám, páč mě to připadá jako míchat hrušky s jablky, případně opačně.
Váš neutuchající zájem o mou osobu mě dost unavuje, navíc z něj zcela nic nekouká, pokud je v tom tento problém. Věnujte se prosím napříště dotazu a svoji fantazii rozvíjejte k jeho zodpovězení, mě vynechte. Každý může sdělit svůj názor a tazatel si to přebere.
Dobrý den.
H.ilda, nikdy jsem se u tohoto druhu nesetkal s podobným problémem, proto nedokážu sdělit nic co by dávalo smysl.
Obvyklé to však rozhodně není. Připadá mě jako kdyby ztratila na flíčkách veškerý pigment. Pokud se zdá být plastron jinak v pořádku a nejde tedy o následky (zhojené jizvy) nekrózy tak prostě nevím. Navíc je taková možnost krajně nepravděpodobná vzhledem ke krátkému časovému úseku.
Na druhou stranu třeba u mladých T. graeca jsou podobné změny v kresbě plastronu běžné i u zcela zdravých jedinců, tam ale dochází většinou k změně tvaru kresby se současným vybarvováním dosud světlých míst. V každém případě doporučuji podrobnou fotodokumentaci probíhajících změn, zejména pokud není želvátko čipované. Jinak hrozí že budou mít úředníci co slavit.
Dája6
Pro každou Testudo z oblastí mediteránu je hibernace zcela přirozená a nedílná součást existence. To logicky platí i pro tohoroční mláďata. Chovatelská praxe však většinou první zimování pomíjí. Ne že by želva takový odpočinek nevydržela ale je to období kdy se zejména s mláďaty čile obchoduje což s hibernující želvičkou jaksi nelze. Také obavy a nezkušenost nových majitelů mají svůj podíl. Zda je to správné nebo není? Není ale je to nezbytné a želvátku to prvním rokem nijak výrazně neublíží, takže proč ne. Druhý a třetí rok absence se už dá považovat za hrubou chybu a neschopnost chovatele zajistit své želvě odpovídající podmínky k životu.
vlasta1.
Oceňuji že zmizelo to hřejivé slůvko z mého titulování. Buď jdete do sebe nebo je to snad zásah vyšší moci? Chcete-li být dokonalý zkuste ještě vylepšit jméno z toho možná krajového na Jiří5
a bude fajn. Hezký den.
Promiňte, chcete znát názor ostatních? Nebylo by vhodné těm ostatním sdělit nejprve váš názor? Když nic jiného dalo by se o problému diskutovat. Takže snad jen. Ano je pravděpodobné že dochází k masivním úhynům mláďat chovaných v zajetí, přesto počty přeživších jedinců budou násobně větší než počty jedinců kteří se dožijí dospělosti u divoce žijících populací. Chcete-li se tedy náhodou pohoršovat vězte že tak to v přírodě chodí napříč druhy, snad mimo jednoho.
Zcela výjimečná, časově omezená období kdy tomu tak není s tím si Příroda zdánlivě krutě a nekompromisně poradí.
sharingan
napsal(a):
Zdravím. Já tedy spíš mám dříve vyhlédnutý a nastudovaný konkrétní druh, a dle toho pak řeším terárium. Zvířata nepořizuji jen jako příhodné výplně ubikací.
Leč abych jen tak nemlel , z mých zkušeností tato velikost jde třebas pro menší zástupce čeledi Lacertidae, například párek ještěrek rodu Podarcis.
A já s vámi zcela souhlasím. Zdaleka nemám pocit "mletí". Stále je třeba zdůrazňovat obecné základy.
Dobrý den.
Aby se vám podobná nehoda nestala (prohnutí horní desky) doporučil bych zachovat půdorys komody. Hezky od kraje ke kraji. Vy plánujete paludarium o 11 cm kratší. Přestože je horní deska komody přesazená dojde časem k prohnutí protože bude namáhaná v místě bez možnosti doplnit výstuhu kvůli šuplíkům.
Ano, někdy to tak bývá.
A když už jsem v tom, koukám že jsem v předchozí odpovědi vynechal "co" a také jsem pozapomněl na bonusovou potravu pro všechny ročníky agam. Alespoň tedy u mně.
Nezažil jsem aby zelený šváb Panchlora nivea neprobudil zájem. Patnácticentimetrové mládě v pohodě zvládne dospělého samečka a nejenom jednoho. Dokonce i vzrostlé agamy jsou nadšené přestože je velikost pro ně zanedbatelná. Jediná chyba je že se dají (ti švábíci) sehnat jen občas.