
Lily2
Informace o uživateli:
Uživatel nezadal informace.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 19. 5. 2022 22:52:55
Naposledy přihlášen: 17. 11. 2022 09:55:27
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Kila1997
napsal(a):
Právě proto jaké s ním mám už problémy já, bych ho nerada uchovňovala. Jak píšete sama, ty peníze za stěně jsem do něj dala aby jsme se zúčastnili i výstav. Ale co teď že? Samozdřejmě to nechápejte tak, že bych ho už po tom neměla ráda.
Chovatel neručí, že se stane něco, co znemožní uchovnění. To byste si musela brát psa třeba už přezubeného a většího, aby se dalo něco posoudit. Často se stane, že třeba pes přezubí špatně.
Kompenzace se za tohle nedává. Je to holt riziko, protože je to živý tvor. Chovatel ručí za štěně jen v době odběru. Pokud je nějaká vada už tehdy, která ale může věkem zmizet (třeba ty zuby), tak se to řeší rovnou ve smlouvě.
Ale můžete zkusit chovateli napsat, někteří jsou velice vstřícní a nabídnou finanční kompenzaci, i když nemusí.
Co se týče granulí, tak se mrkněte na FirstMate. Jednoduché složení a super pro alergiky.
Testy na potravní alergie by se neměly dělat před prvním rokem. Výsledky jsou z tohohle období neprůkazné. To udělejte až po roce života a uvidíte.
Ono klidně může mít z něčeho rozhašené zažívání a alergie tam nutně být nemusí. Takže bych šla buď do gastro diety na srovnání trávení, nebo do hypoalergenních granulí.
Rezzzy
napsal(a):
A všude píše, že je to pumr, co jsme našla, je to označení pro psa samce
Já osobně doufám, že ten dotaz není reálný, jestli ano, i ten inzerát, no, nebudu se rozčilovat.
Inzerát je smazaný, takže spíše doufám, že někdo to dělá té holce naschvál. To užívání pumra, vyloženě očividně něco špatného (vychrtlý pes, štěně co krvácí a je odebrané předčasně).
Navíc celé jméno včetně přezdívky z instagramu?
To by holka musela mít fakt absolutně nulovou sebereflexi... Neříkám, že takoví lidé nejsou, ale je toho hodně v posledních pár dnech.
Je to troll... Měla i inzerát na vychrtlého psa. Buď to té holce někdo dělá naschvál, nebo trollí pro srandu králíkům
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:yvEfMNhgHLYJ:https://zvirata.bazos.cz/inzerat/167529704/daruji-15-rocniho-pumra.php&cd=1&hl=cs&ct=clnk&gl=cz
janaa
napsal(a):
Teoreticky může, prakticky takto malé feny mívají velmi rizikové březosti,komplikované porody, a císař je téměř jistý. Za ohrožení života feny vám to určitě nestojí
Je opravdu takový problém i v případě, že se vezme malý krycí pes s malými předky? S takhle malým plemeny nemám zkušenosti.
Kristalka
napsal(a):
Tak já byla s přítelem v sobotu také poprvé na výstavě. Za mě bylo nejdůležitější, že sheltičky se příteli zalíbily, jak vzhledem a velikostí, tak i tím, jak celkově působily. Několikrát jsme se k nim vrátili. Chvíli jsme zvažovali, jestli někoho oslovit, ale nakonec jsme byli jen v pozorovací roli. V současné době jsem poptala štěňátka u přibližně 10 CHS prostřednictvím emailu, větší aktivitu pozoruji na Facebooku, kde jsem našla kontaktů v jedné skupině mnohem víc (cca 20 profilům s CHS jsem psala). Rozhodli jsme se pro fenku blue merle, zitra si mám s jednou paní ze Slovenska volat🥰
Sledujte, jak se chovají rodiče. Jestli se vás budou bát, jak budou štěkat (je možné, že budou mít jen maminku, tak si zkusit sehnat info i o tatínkovi), i štěně, jestli bude odvážné, nebo ustrašené. Pokud se štěně projevuje hodně ustrašeně i v domácím prostředí, tak bych měla trochu obavy, jak to bude dále.
Hlavně si zajeďte na návštěvu ještě před odběrem ideálně. Nebo tam přespěte a buďte tam nějakou dobu. Ať vidíte prostředí, ve kterém štěně vyrůstá a jak se chovají. Jestli chovatel ví. Zkuste se přidat do skupin sheltií a proklepněte si chovatele, jaké jsou na něj recenze.
Držím pěsti. :)
Epesa
napsal(a):
Děkuji za podrobné vysvětlení, jste hodná :)
Příště budu vědět. Myslela jsem si, že kromě hodnocení je to taky setkání s potenciálními zájemci o štěňátka. A to je, ale jen když je čas (a nálada).
Jinak jsem si teď našla výstavní řád ČMKU a toto mi chybělo (pokud to tedy neznamená, že se výsledky vyvěsí na tabuli):
g) Je žádoucí, aby rozhodčí veřejně zhodnotil posuzovanou třídu, zdůvodnil zadaná ocenění a stanovené pořadí.
Kokardu neměl snad nikdo :(
Ony se ocenění dávají zvlášť ne přímo u rozhodčího. Jdete si s posudkem ke stánkům, kde se vydávají ceny (plus někteří si už ani nechodí, protože to nemají kam dávat).
Jinak ono to může být i s potenciálními zájemci o štěně, ale jde taky o to, jestli tam je ten člověk za účelem, že chce mít štěňata. Já třeba jezdila čistě pro zábavu. I když nejsem zrovna milovník lidí, tak jsem se snažila si udělat čas, pokud měl někdo zájem. Ale zase jsou i chovatelé u některých plemen, kteří mají pořadník zájemců plný i třeba rok dopředu.
Pokud se vám někdo hodně zalíbí, tak se dá kontaktovat i po výstavě. Jestli není možné zajet do jejich CHS na návštěvu se podívat na pejsky. Ne každý chovatel to tak udělá (pořád mají nějaký život a ne každý člověk chce pořád cizí lidi doma v obýváku), ale někteří ano a dokonce někteří i rádi. Záleží na chovateli.
Jinak to s tím rozhodčím, tak někteří čeští rozhodčí to tak dělají. Ale ne vždy jsou to zrovna ti kvalitní. Plus je na to celkově málo času. Ale někteří rozhodčí to dělají rádi a čas na to si udělají.
Epesa
napsal(a):
Děkuji, byl to jen příklad, ten pes nejde nikde dohledat.
Protože to je import. Pes ze zahraničí. Plus ne každé plemeno má nějakou online databázi. Ale stále se můžete obrátit na poradce chovu. Pokud je to mladý pes a ještě není uchovněný, tak se hledá hůře. Ale pokud nemáte zájem si brát štěně ze zahraničí, tak chovka importu je vám stejně k ničemu.
Epesa
napsal(a):
Proč hned na čele? Nějaké jmenovky třeba. Byla jste někdy na veletrhu?
Původně jsem myslela, že v tom kruhu ten rozhodčí pro všechny nahlas řekne, koho hodnotí.
To byste stejně nepřečetla, i kdyby to tam bylo. Na to, aby řekl koho hodnotí není dostatek času. Ano výstava je primárně pro vystavovatele, protože platí docela hodně peněz za to, že tam psa vystaví. Často je v kruhu na jedno kolečko a zadávají se ceny. Ale záleží na rozhodčím. Některý i třeba řekne, proč volil toho kterého psa a říká to nahlas pro všechny. Některý jen zadá ocenění, napíše či nenapíše posudek a konec.
Pro vystavovatele to znamená, že dostane kokardu nebo pohár a možná jde do závěrečných soutěží. Nedostane žádnou finanční odměnu a navíc si často musí platit parkovné a platí i za každou další osobu, co jede s ním. Je vždy jen jedna osoba na jednoho psa.
Plus to pro člověka často znamená si zaplatit v místě výstavy bydlení. Jeden x kilometrů na tu výstavu (proto tam mají dost věcí) a ten pes je tam třeba půl dne. Může být i déle, pokud čekají na závěrečné soutěže.
Je to i prezentace CHS a chovných jedinců, a proto, když si pohlídáte, abyste došli dříve než vystavuje dané plemeno, tak si na vás udělají i čas.
V tom časovém harmonogramu snadno najdete od kdy vystavuje dané plemeno a dojděte nějakou dobu před. Třeba hodinku až půl a zkuste se dát do řeči s těmi, kteří dojdou dříve.
Vždy to je tak, že prvně jdou psi a poté feny. Záleží kolik je tam psů, ale cca se dá odhadnout, s kým můžete mluvit. Pokud vidíte, že někdo má x klecí se psy, tak pravděpodobně bude odbíhat častěji, než manželský pár s jedním pejskem.
Vzhledem k tomu, že se vyvolává klasicky jen hlasem, že už jste na řadě a že to jde opravdu rychle, tak si to musíte hlídat, abyste si přehodila vodítko, nasadila číslo, upravila se a naklusala se psem do kruhu. Je to stres no. :)
Taky záleží, zda psa předvádí sám chovatel, nebo si zaplatil handlera = to je člověk, kterého si zaplatíte, aby vám psa předvedl. Handler vám nic moc ke psu neřekne.
Ale stále vidíte, jak se psi k sobě a jiným lidem chovají. Někdo vám dovolí si psa pohladit a třeba i se s vámi dá do řeči. Asi ne každý, pořád je to tak, že oni tam jsou kvůli výstavě a ne kvůli lidem, co se dojdou podívat (to většinou zajímá jen chovatele, kteří mají CHS). Ale hodně lidí je šťastných, že máte zájem zrovna o jejich pejska. Když pronesete nějaké vlídné slovo o tom, že je opravdu krásný, tak jim to udělá radost.
Epesa
napsal(a):
Tak mrkněte třeba na 2499 :)
Pokud to pořád platí, tak chová paní Uherková ve spolupráci http://www.angelnavajo.cz/pages/uvod.php
Našla jsem i u havanských psíků kontakt na ní u krycího psa. Ale nevypadá to, že by ona sama měla CHS, to by vám pomohl poradce chovu.
Epesa
napsal(a):
Ano, ta možnost porovnat plemena byla super. Přesně jak píšete, fotky klamou a posoudit psa podle nich nejde. Vyloženě jsem se dneska ujistila, která plemena mít nebudu.
K těm kontaktům - mně by stačilo jméno CHS, ale to u těch vystavujících není přímo napsáno. Někdy se to pozná ze jména psa, ale ne vždycky. A bylo by určitě fajn, kdyby tam byl někde uveden aspoň klub nebo poradce chovu. Ti snad počítají s tím, že jim bude někdo volat. Některá plemena mají na netu vyčerpávající databázi rodokmenů do desátého kolene včetně fotek a u jiných není skoro nic… A nebo blbě hledám :)
Ono, pokud vás zaujal konkrétní pes, tak víte z jaké CHS je, tak se můžete podívat po jakých je rodičích a můžete se zkusit zeptat chovatele té CHS, jestli neplánuje opakovat spojení (i když to tay není záruka).
Snad každý klub má své webové stránky (alespoň každé plemeno, které mě kdy zaujalo je mělo), kde je uvedený poradce chovu a je tam na něj kontakt. Ten vám může pomoci s dalším průzkumem (pokud byste chtěla po nějaké konkrétní feně či psovi štěně).
Pokud už máte konkrétní plemeno v merku, tak zkuste si ho dát do vyhledávače spolu se slovem klub a uvidíte, co vám vyjede. :) Některá plemena se chovají pod společným klubem a mají jen jeden, některá plemena mají kluby dva (tam je fajn se podívat na podmínky chovu). Plus si zjistit i zdravotní testy rodičů a to i v případě, že nejsou k uchovnění potřeba. Pro mě je zdraví hodně důležité, tak jsem si brala štěně po nadstandardně testovaných rodičích i na choroby, které nejsou nutné k uchovnění, ale u plemene se vyskytují.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
jojo - od roku 1995 nebylo moc klubovek, kde jsme se nebyli podívat. A vystavovala jsem na klubovce jen Xerdu (ve třídě štěňat a o rok později v mladých) a Betku v mladých. Jezdím kouknout, kam jde chov, zjistím, jak staří známí stárnou... pokecám tu s chovateli, tu se známými...
Letos v červnu posuzuje španělský chovatel Nighta černé, Milan Štouračů hárlekýny... a můj milovaný ráz žlutých a žíhaných už zvládá jeden rozhodčí... neb je jich maličko. A zajímavé je, že naše klubovka je velmi oblíbená i mezi zahraničními vystavovateli - takže dog se sejde opravdu hodně.
Mám dojem, že jeden rok byla klubovka dog u Pařezáku (Velkopařezitý rybník). Dogy jsou nádherný. :)
Za mě se vyplatí jet i na klasickou výstavy. Člověk vidí, jak se dané plemeno snese s jinými psy, jestli musí chovatelé hodně psy oddělovat, nebo je to pohodička. Vidí rozdíly mezi plemeny... Já můžu říct, že u některých plemen jsem měla na výstavě o hodně jiný pocit, než z krásných fotek ve skupině na FB, kde se plemeno prezentovalo úplně jinak.
Třeba jsem viděla, jak moc jsou jorkšíři uštěkaní a dělají výpady proti všem a klidný, tichý jorkšír v podstatě není. Jasně, je to tam pod stresem, ale ve srovnání s jinými plemeny... No jorkšír není nic pro mě. :D
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Nevím o tom, že by se někdy ve výstavním katalogu uváděl telefon. Vy takový katalog máte?
Dřív, např. v katalogu z MVP Brno 1982, byly adresy majitelů psů uvedeny přímo u jména psa. Dnes už jsou jiné možnosti než kdysi, jak získat kontakt na majitele psa, který člověka zaujme.
Mám no, tedy nevím, jestli jsem ho už nevyhodila. Deset let zpátky asi? Ani ne možná. Byl hrozně dlouho ke stažení i na internetu a podle mého jména vyskočila hned na googlu moje adresa a telefon. Díky bohu už to tam není, nebo jsem to už nenašla. V papírové podobě nevím, jestli ho eště mám. Měla jsem tam jak adresu tak i telefon.
Epesa
napsal(a):
Byla jsem se dnes podívat na BVV na výstavu psů. Byla to moje první výstava, takže komplet nová zkušenost. Sice jsem trefila na stanoviště podle plemena, které jsem chtěla vidět, ale jinak jsem byla ztracená. Pokusila jsem se dát do hovoru s chovateli, ale byli vcelku nervózní a ne moc ochotní se mnou mluvit. Chápu, soustředili se na přípravu pejsků.
Katalog jsem si stáhla podle QR kódu až na místě, dřív jsem ho nikde nenašla. V tom soupisu se neorientuju ani po následném pročtení doma. Chybí mi jména CHS a adresy nebo nějaké kontakty. Taky se mi nepodařilo dohledat pejsky, kteří se mi líbili, neměli žádná čísla nebo jsem je prostě neviděla. Nějaká paní např. předváděla více pejsků, ale jak poznat, kdo je kdo?
Závěrečný dojem - výstava nebyla určena pro laiky ani pro širší veřejnost, ale hlavně pro chovatele. To mně hodně překvapilo. A musím říct, že i trochu znechutilo - působilo to jako honba za body nebo za umístěním. Trošku mi těch pejsků bylo líto. A ti majitelé působili někteří dost “svérázně”. Ale abych byla spravedlivá, byli tam i napohled milí lidi (jen tedy měli jiná plemena, než moje oblast zájmu…).
Pokud už má člověk vybrané konkrétní plemeno, tak spíše doporučuji klubovou výstavu. Bývají uvolněnější a chovatelé si tam jezdí pokecat. Navíc tam jezdí často i lidé, kteří nikam moc nejezdí. Právě kvůli popovídání si s jinými chovateli.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Výstavy se - aspoň pro mě - dost změnily v posledních letech. Přispěl k tomu určitě i covid. Byla jsem se podívat před Vánoci v Brně na třicáté jubilejní národní výstavě. Konala se jen v pavilonu V, stejně jako teď Špilberka (kdo vymyslel tak blbý název, když se hrad jmenuje Špilberk, proč není nazvána logicky Špilberská? - řečnická otázka), kruhy namačkané, psů tím pádem moc, špatný vzduch, smrad, nervozita. Uličky mezi kruhy zacpané vystavovateli, kteří měli často roztahané "ležení" přes celou uličku.
Katalog jen ke stažení. To mě docela dožralo, ráda si jím listuji a zapisuji výsledky a poznatky, a katalogy si archivuji.
Stánky s potřebami snad jen dva, tři, nestály ani za řeč.
Dřív, desetiletí zpět a dřív, byly výstavy důstojnější, dnes mi připadají odfláknuté, a přitom výstavní poplatky jsou čím dál vyšší.
Katalog dnešní národky jsem si nestahovala, tak nevím, jak je tam uvedeno jméno a chovatelská stanice, ale domnívám se, že tam musí být. Stejně jako adresa vystavovatelů, jinak by to nemělo moc smysl.
Katalogové číslo by měl mít vystavovatel na sobě vždy to, které patří zrovna vystavovanému jedinci. Ale někteří vystavovatelé na to kašlou, případně si na sebe nalepí všechna čísla a divák pak pátrá v katalogu podle třídy.
Snad se vám ozve někdo, kdo tam třeba byl, nebo má katalog stažený a osvětlí vám to na konkrétním záznamu.
Adresa a telefon se díky bohu dnes už neuvádí. Jen jméno chovatele a jméno majitele. Pokud má majitel CHS, tak se to dá dohledat. Případně díky poradci chovu si člověk zjistí, jestli je fena uchovněná a majitel má CHS. Ale vystavuje i řada soukromých osob jen tak pro zábavu a já osobně třeba byla mezi nimi a to telefonní číslo na netu mi vadilo hodně. Volalo mi skrz to spousta pochybných existencí a nabízeli mi půjčky a podobně.
Epesa
napsal(a):
Byla jsem se dnes podívat na BVV na výstavu psů. Byla to moje první výstava, takže komplet nová zkušenost. Sice jsem trefila na stanoviště podle plemena, které jsem chtěla vidět, ale jinak jsem byla ztracená. Pokusila jsem se dát do hovoru s chovateli, ale byli vcelku nervózní a ne moc ochotní se mnou mluvit. Chápu, soustředili se na přípravu pejsků.
Katalog jsem si stáhla podle QR kódu až na místě, dřív jsem ho nikde nenašla. V tom soupisu se neorientuju ani po následném pročtení doma. Chybí mi jména CHS a adresy nebo nějaké kontakty. Taky se mi nepodařilo dohledat pejsky, kteří se mi líbili, neměli žádná čísla nebo jsem je prostě neviděla. Nějaká paní např. předváděla více pejsků, ale jak poznat, kdo je kdo?
Závěrečný dojem - výstava nebyla určena pro laiky ani pro širší veřejnost, ale hlavně pro chovatele. To mně hodně překvapilo. A musím říct, že i trochu znechutilo - působilo to jako honba za body nebo za umístěním. Trošku mi těch pejsků bylo líto. A ti majitelé působili někteří dost “svérázně”. Ale abych byla spravedlivá, byli tam i napohled milí lidi (jen tedy měli jiná plemena, než moje oblast zájmu…).
S chovateli se dá mluvit, ale je potřeba vystihnout okamžik, kdy už mají po vystavování svých psů, nebo mají delší dobu do vystavování. Plus ne každý je hned chovatel. Někdo si jde výstavu jen zkusit.
https://www.cmkuvystavy.cz/ = tady se podíváte na konkrétní výstavu, která vás zajímá a potom tam bývá katalog.
Potom se podívejte na časový harmonogram. To pomáhá k zorientování v jakém kruhu je dané plemeno https://www.cmkuvystavy.cz/data/vystavy-nv/11-timetable.pdf a kdy cca bude. Aby člověk nezmeškal. Můžou přijít na řadu později, ale dřív ne. Rozpis kruhů je tam uvedený taktéž, abyste pak plemeno našla. Myslím, že konkrétní jedinci stačí až v pátek či sobotu si stáhnout katalog a mrknout se v klidu doma, než vyrazím na výstavu.
Výsledky si můžete najít zde, pokud váš pes vyhrál. Za jménem psa je vždy uvedena chovatelská stanice odkud pochází a jméno majitele. Podle jména majitele se dá najít i CHS, pokud nějakou majitel má. Ale taky se dá kontaktovat chovatel daného psa = ten taky pravděpodobně ještě chová.
Každý vystavovatel má někde na sobě připnuté číslo psa, se kterým vystavuje. Na ruce nebo na hrudi. Naposledy jsem vystavovala loni v září na Florince a pořád to tak fungovalo. A pořád funguje, vidím fotky z výstavy od lidí.
https://www.facebook.com/groups/895703160527318 tady se někteří i prezentují s výsledky a dost se prezentuje s výsledky i přímo ve skupině daného plemene na FB.
Možnost je i kontaktovat poradce chovu.
Na kontakt hodně pomáhá i to, že rovnou řeknete, že máte zájem o štěně a jestli plánují štěňátka. Dost chovatelů na tohle slyší, protože ví, že člověk má skutečně zájem a není to jen náhodný kolemjdoucí. S hodě lidmi jsem se dala do řeči i kolem stánků. Líbil se mi pes, tak jsem člověka zastavila a řekla, že se mi líbí, pobavila se s ním a případně pomuchlala psa.
Já tedy nikdy neměla pocit, že výstavy nejsou pro širší veřejnost. Naopak mám výstavy skrz to ráda. Už tam půjdu jen jako divák, protože jsem hrozný stresor na výstavách, ale výstavy mám ráda pořád. :)
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
dar od přírody tedy nutný je. protože to, co popisujete, je právě ten dar - schopnost číst řeč těla psa.
lidi to bohužel všichni fakt nemají. jako nechápeš, ale je to prostě tak. jsou fakt osoby, co vidí třeba, že vrtí, ale jinak čumí úplně blbě, a myslí si, že radost, protože vrtí.
se zvířecími obličeji jsem v životě neměla problém, poznám snad i co si myslí akvarijní rybička, ale neumím asi tak půlku lidských obličejů a to si možná fandím, protože se těžko odhaduje kolik toho nevidím, když to nevidím. jsou lidi, co to mají takhle se zvířaty a taky neví, že to nevidí. si myslím.
Rozhodně souhlasím, jinak by dlouholetí majitelé psů nedávali na net "krásná videa" svého psa s dítětem. Dítě psa objímá, mlátí do něj ještě ideálně hračkou, pes by rád odešel, ale jde vidět, že ví, že nemůže. Olizuje se, otáčí hlavu... jednoduše celým tělem říká, že mu to není příjemné. No a majitel psa k videu nadšeně píše, jak jeho pes miluje děti...
Nebo lidi sdílí video, jak jejich pes bez náznaků napadl druhého psa a když se na video podívám, tak vidím, že pes dával hodně náznaků už předem...
Řekla bych, že řeč těla není zrovna jednoduchá věc.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
" Navíc máš pravdu v tom, že třeba by ušetřila v té úvodní investici, ale pak nechala desítky tisíc Kč (i více) na veterině."
tak s tímto argumentem bych fakt šetřila.......
Tak záleží na co je plemeno testované. Díky tomu se člověk vyhne alespoň něčemu. Ale jinak PP sice nejsou zárukou zdraví. Ale je to zárukou, že stěně bude očkované. Rozmohlo se totiž falešné očkování v očkovacích. Takže stěně odchází "naočkované" a něčím povzbuzené. Teď nedávno dávala veterina stěně jorkšíra s tímhle problémem. Za den u nového majitele se hrozně zhoršilo a na veterině umřelo i přes snahu o léčbu.
Plus samozřejmě, že člověk u PP má jistoty, že si bere opravdu dané plemeno, že rodiče jsou rodiče. Pokud má pochybnosti, tak se to dá řešit.
Nikdy bych si stěně bez PP nekoupila, max adoptovala.
fikovnice
napsal(a):
Ali, pokud paní začala urážet jako první, tak se omlouvám. Četla jsem to pár dní zpět. A teď se na začátek diskuze už nevracím...
Ale nepsala ta paní "Inspektorce" něco v tom smyslu, co ona ví o její sebereflexi? Takto nějak si to pamatuji, a to mi jako urážka nepřijde. A to píšu s vědomím toho, že mám "Inspektorku" velmi ráda a vážím si jí.
Pokud tam bylo urážek více, beru svá slova zpět.
Jinak jak jsem se včera večer ptala za tu kamarádku na toypoodla nebo jiného společenského psíka, tak jedna z prvních věcí, co mi sdělila, bylo, že PP nepotřebuje!! Tak jsem se snažila dělat osvětu... Dokonce jsme spolu otevíraly různé inzertní weby. Je pravda, že u těch módních a in společenských plemen se ceny pohybují hodně vysoko, až jsem sama zírala. A to, celkem logicky, i u bPP. Jenže u kamarádky mám pocit, že finančně nestrádá, tak jsem jí hučela do duše. Navíc máš pravdu v tom, že třeba by ušetřila v té úvodní investici, ale pak nechala desítky tisíc Kč (i více) na veterině. Bohužel se s tímto názorem ("Já PP nepotřebuji!") setkávám strašně často. A hodně i u mých přátel... Vzpomínáš, jak dcerce mojí asi nejbližší přítelkyně zakousl pes tu její čivavku, přímo, když ji malá venčila? No, a přes mé naléhání, už mají čívu novou, a samozřejmě bez PP...
Přitom zrovna čivava s PP se pohybuje kolem 15 000 a bez PP za 8. To mi nepřijde jako takový obrovský rozdil, že by se vyplatilo riskovat.