Informace o uživateli:
Ouessantské ovečky a kočky
V minulosti jsme také chovali morčata, králíky (Hermelín modrooký, Burgundský, Kalifornský), slepice (Plymutky žluté a modré, Rodajlendky, Šumavanky zdrobnělé a jednu Českou zlatou kropenku), psa, pískomily, křečka a akvarijní rybičky.
Moje zvířata
Naposledy přihlášen: 27. 7. 2019 18:56:21
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Letos se nám to stalo znovu, tentokrát s jiným psem, ale dopadlo to dobře a ovečka je v pořádku, naštěstí jsme jí našli brzy a máme už i skvělou veterinářku.
Tak píšu postup, který funguje, když by se to někomu hodilo (někdy pomůže i vědět, co od veterináře chtít). Základ je dezinfekce rány a to i pokud tam má nějakou kapsu od zubů apod., všechny záhyby, použít dezinfekci (nestačí opláchnout fyziologickým roztokem apod.).
Dostala antibiotika (Noroclav), jednou při ošetření a pak jsem jí je píchala ještě 6 dní (podle veterinářky by prý stačily i čtyři, ale po předchozí zkušenosti nám dala raději na 6), jinak se prý mohou podávat do dvou měsíců věku jehněte, aniž by se muselo odstavit. A mazali jsme jí to dvakrát denně mastí Tetra Deltou.
Jinak prý bakterie ze psích zubů jsou pro přežvýkavce nebezpečné (je to horší než když se škrábnou např.o pletivo i když rána není hluboká). Proto je důležité jí najít a sehnat veterináře, aby dostala antibiotika co nejdříve.
Moje nejstarší ovce přední zuby už nemá asi rok, možná i dýl (vypadávaly jí postupně a nijak jsme do toho nezasahovaly), zadní zuby nevím.. až to půjde, zkusím zjistit. Letos jí bylo 10 let, ale kupovala jsem jí jako čtyřletou, takže může být i starší, teoreticky i mladší, protože jsme věk podle zubů nekontrolovali, ale pochybuju, že by nám majitelka řekla víc, než kolik jí bylo.
Je trochu hubenější, ale jinak s tím nějaké závažnější problémy nemá (ze začátku jsme se také báli), akorát když se pase, tak trávu trhá obráceně než ostatní ovce (ne přes dolní čelist, kde nemá zuby, ale horní), jinak s tím i porodila a normálně kojí atd., nějaké extra zacházení oproti ostatním nemá, jen jí občas víc přilepšujeme, protože je hubená, ale vezme si s ostatními i něco tvrdého, třeba oves atd.
Tak se mi nezdá, že by vám umírali kvůli vypadávání zubů, ale víc záleží prý na zadních zubech, co jsem slyšela, tak bez předních si s tím nějak poradí, ale bez zadních už ne
Nááhodou ovce se chodit naučí - na výlety, procházky:) Na to ale nepotřebujete ani tak obojek, jako hodně času a věnovat se jim. Moje první ovce chodí a bere nás jako stádo víc než zbytek ovcí (kupovala jsem jí jako čtyřletou), zbytek chodí taky, ale už spíš za ní..
Na to ale potřebujete ovce (jestli vám jde o ochočení), to pak jde a ne že né. Berany ale takhle neochočíte - respektive ano, ale nedopadne to dobře - časem budou agresivní.
Jinak jako malá jsem měla i morče, které za mnou chodilo na procházky po lese apod. A bez vodítka. Takže ochočit se dá všechno
Janinka Bosorka
napsal(a):
lilo Roundap, to máme stejné, upozornila jsem sousedy, že si nepřeji ani kapičku na našem pozemku, ono se to nedá přehlédnout, tak to dodržují. Kouř z komína odnaproti z kotle na uhlí je děsný, nějakou dobu po zatopení. To skřípem zuby. Ať už je jaro.
Osvědčilo se mi v klidu pohovořit o věcech se sousedy, nemít přehnané požadavky, a zatím jsme se vždy domluvili.
Taky mě překvapuje, jak kvůli pár zvířatům se dělá takové pozdvižení a topení uhlím, mokrým dřevem apod. se skoro neřeší.. Přitom to prokazatelně poškozuje zdraví, je z toho rakovina, dýchací problémy, člověk nemůže spát.. U Roudupu je problém, že i když to soused nastříká na svůj pozemek, stejně se to může vyplavit i k vám. A de facto to půdu kontaminuje.
Jinak topení hnědým uhlím je v menších kotlích zakázané zákonem o ochraně ovzduší a pokud Vám to vadí (což asi všem kromě sebevrahů tak bych doporučila tohle : https://www.infrapanelytempero.cz/cz/novinky/?i=topte-nejlevneji-s-infrapanely-first-heating-16.
Tak to, že jsou z recyklatu, ještě neznamená, že je výroba ok, třeba výroba recyklovaného papíru je mnohem horší než nerecyklovaného, akorát se nemusí kácet nové stromy. Ale s výrobou železa si to asi nezadá no :) Já myslela přímo na místě, plastu obecně moc nevěřim, všechny ty bisfenoly a kdoví co se z toho uvolňuje..
U el. ohradníku to ještě chápu, že je potřeba, aby to byl izolant, ale u pletiva mi to přijde zbytečný..
Osobní zkušenost sice nemám, ale mám dost pochybnosti, že to něco vydrží..navíc je to dost neeko.. Osobně používám sloupky kovové, tzv. roksory nebo betonářská výztuž, seženete ve stavebninách v různých tloušťkách a i to nařežou na požadovanou délku. Je to levnější, trvanlivější, dobře se s tím pracuje a i ekologičtější, za sebe doporučuju Akorát do rohů to chce dát něco pevnějšího, třeba širší dobře ukotvené akátové kůly apod., ale to bude s plastem také potřeba..
Něco pro hhippie: https://www.ifauna.cz/ovce-kozy/inzerce/r/detail/2938103/walliserska-ovce/
jestli je to pravda, tak stojí za zkoušku..
Každopádně bych si od nich nechala potvrdit všechno písemně - Dohodu o narovnání (vzor najdete na internetu) stačí iniciály a popsat, jak jste se dohodly, že jim škodu nahradíte např.náhradními zvířaty a jejich předání potvrzují svým podpisem a že už vůči sobě nemáte žádné další závazky. Aby se taky nestalo, že jim dáte ovce, které zmizí a oni po Vás budou chtít náhradu dál.. Jinak, pokud máte tu možnost, doporučuju sama prostudovat, nebo si aspoň spočítat, jestli se ten právník vyplatí..mnohdy toho zas moc nevymyslí, pokud to není nějaká špička a to jde zase do peněz..
Tak hlavně nevíme, co se přesně stalo..třeba pokud byla zvířata léčená, tak se bohužel hradí i veterinář, čili třeba ovci oceníte na 500, ale klidně 4500 mohli dát za veta a vy to musíte uhradit.. Musí na to mít ale doklad samo sebou..za právníka bych další peníze nevyhazovala, samozřejmě je to na Vás, ale spíš bych si prostudovala zákoník, je i na int, např. http://business.center.cz/business/pravo/zakony/obcansky-zakonik/ a další se dá dohledat..
honzapm
napsal(a):
Hipí - díky - to se dobře čte, že seno z Petrova bylo kvalitní.
Snad to bude platit i pro malé balíky.
Jano, vida, jaké mám neaktuální informace.
Hnedle si to poupravím v sešitku.
Já kupovala před pár lety z Petrova asi 2 malé balíky a můžu potvrdit, že jsou kvalitní, sice taková spíš sláma, ale chutnalo ale jak píše Hhippie - když kupuju včas, seženu stejnou kvalitu za poloviční cenu.. Ale když náhodou dojde seno ke konci zimy, tak je to výborný.
No taky se jednu dobu říkalo třeba o antikoncepci, jak jsou to neškodné lentilky proti akné (a že to taky všechny holky jedly i když nemusely) a nedávno jsem mluvila s jednou sestřičkou z nemocnice, která vyprávěla, že ještě před pár lety měli na jipce s infarktem tak 30-50% holek mezi 25-40 lety právě kvůli tomu. A že na to i umíraly, třeba jedna s asi půlročním dítětem.. Osobně znám holku, co měla takhle trombózu nohy, protože doktor nic nezjišťoval a "že je to v pohodě". Teď musí brát do konce života léky na ředění krve, jinak může umřít..
To jen tak, že ono všechno není tak úplně v pohodě, jak se třeba všude tvrdí..
Když člověk má tu možnost, tak rozhodně používat kvalitní suroviny, vodu atd. a snažit se to tady neznečišťovat jen jsem chtěla říct, že člověk se snaží žít zdravě a bio, a pak si dá soused na střechu lepenku a stejně oba umřou na rakovinu..
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
To mate tak... hned prvni clanek co vam to najde, tady mate to hlavni
Neměli byste dlouhodobě pít vodu teplou (ohřátou bojlerem), ta je považována pouze za užitkovou (Teplá Užitková Voda - TUV) – ohřátím v bojleru se z pitné vody stává voda užitková. Mohou zde být namnožené nežádoucí (ale všudypřítomné) bakterie, usazeniny z bojleru apod.
70C neni pro xy bakterii zaden problem. Ale kazdej at si prolejva hrdlo cim chce, pouze jsem se podivil a zminil tuhle skutecnost. Domluvil jsem
Tak ono možná nejde ani tak o ty bakterie, ty můžou být i ve studené, ale spíš o ty rezidua z bojleru. Třeba z plastu se myslím uvolňuje kadmium nebo něco právě při zahřátí. Třeba i z plastových trubek nebo i PET lahví pro lidi (proto na nich asi je chraňte před teplem a slunečním zářením..) ale toho je spousta všude, třeba i výživy pro děti se prodávají v plastu s tím, že se mají ohřát v mikrovlnce.. ono už když se člověk nadechne, tak vdechne tolik škodlivin (aspoň v posledních pár letech určitě), že skoro nemá smysl už tohle řešit.. Jsem někde slyšela radu odborníků, jak se škodlivinám vyhnout - nejíst, nepít, nedýchat..
Hhippie: Přesně, se toho i bojim na ty moje miniovce, že bych jim něco udělala, jak mají ty špičky, to by mi trvalo dvakrát tak dlouho. S těma obyč to jde taky a výsledky dobrý, tak o co jde?
Až jich bude na stříhání víc, tak uvažuju o nějakém strojku nebo tak, ne nic moc velkého/drahého, ale zas, abych s tím neostříhala 2 ovce a nebylo to na vyhození
My máme tohle: https://www.kamir.cz/topna-deska-pod-drubezi-napajecku
a na tom železný hrnec tak na 5-7 litrů.. ale podobná zkušenost, že funguje tak do těch -5 C. Jak bylo celodenně i v poledne -7, tak už tam byly tak 2,5cm ledu.. Jinak pokud během dne je nad těch -5, tak i když v noci zmrzne, zase se to rozmrazí.
Tipla bych, že je plesnivé nebo tak něco...ovce pozná, co může sníst a co ne. Také se mi to stalo, když jsem jednou koupila balík sena "ze seníku" na podzim..
Od té doby nakupuju vždycky v červnu/červenci, pokud možno hned po sklizni, jinak to nemá cenu.. Možná zkuste malé balíky, ty bývají uskladněné většinou někde pod střechou. Velké se nechávají na poli (třeba ne až doteď, ale nějakou dobu ano) no a kdo má uskladněné dobře, ten si nechá pro sebe a neprodá..