lucyy

Moje příspěvky

18.2.2016 20:39

Tak já jsem asi rarita...ale kdybych s tím chtěla opravdu něco dělat koupím jim asi balík sena. Nebo se na to vykašlu..rozhodně bych to nehlásila, tím se nevyřeší nic (zatím jsou celkem ok, jasně, že nic extra to není..)

Ale těch 5 dětí! To by jim projít nemělo! ;).

31.1.2016 14:29
8.1.2016 14:10

A co otrava? Píšete, že chodily do zahrádkářské kolonie, třeba něco sežraly - lidé a zvlášť někteří zahrádkáři jsou schopní si polít celou zahrádku round upem a kdoví čím ještě..

Jinak cely pytlik ovesnych vlocek se mi zda opravdu hodně - pro tři je to moc! Zvlášť z vlastní zkušenosti vím, že když jim občas něco nasypu, tak beran většinou ovce odežene a sežere to sám (proto dávám do více misek). To by odpovídalo tomu, že beran šel jako první. Ale i tak se mi to nezdá - šlo to, myslím, dost rychle. Jednou se nám beran dostal do garáže a dostal se k ovsu - než jsme si toho všimli, tak sežral co se do něj vešlo. Kolik nevím, ale asi dost. Druhý den byl apatický, skřípal zuby, měl průjem a nežral - ANI seno. Sehhnali jsme něco na podporu trávení AŽ druhý den ráno a dali mu to, začal se zlepšovat a za pár dní byl ok..

Začervení by také, myslím, bylo znát delší dobu.. ale každopádně nová zvířata vždy odčervit a pak posílat bobky na rozbor. Také jsem slyšela, že mrkev se má krájet na kolečka, aby se jim nezasekla v krku, ale nevím, nedávám. Ono i ty jablka, pokud kupujete, mohou být něčím postříkané apod.. Každopádně základem je kvalitní, neplesnivé seno, neomezeně.

Zkusila bych tu pitvu, může to být i nějaká nemoc.. také by mě to zajímalo, mám také ouessantky..

5.1.2016 17:30

My je chováme a rodí nám koncem dubna, začátkem května (tzn. zabřezávají na přelomu listopadu/prosince) - s beránkem jsou stále. Co vím z doslechu, tak se výjimečně stane, že porodí např. v červenci i v září apod., ale je to opravdu výjimka. Pozdější porody koncem léta nejsou také moc dobré, protože jehňátka do podzimu pořádně nedorostou..

Teď ještě není tak pozdě, kdybyste to chtěla zkusit - porody v červnu by asi nevadily, ale je možné, že už letos nezabřeznou..

Jinak my asi letos budeme měnit beránka - máme ho už druhým rokem a necháváme si po něm ovečky, tak by byli příbuzní. Je po beránkovi s pop. Budeme prodávat asi na jaře, ale kdybyste sháněla na rychlo, tak se ozvěte a pošlu foto

31.12.2015 16:18

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Nebudou pak vecne rvat, jak nekiho spatri, kdyz to budou mazlicci?

Nám neřvou..jen když je zavřeme třeba do menšího a mají málo pastvy tak to pak jo. Třeba když jsme přivezli berana a byl v menším výběhu v karanténě po odčervení, tak řval celou dobu, než jsme ho pustili k našim ovcím, ale pak jako když utne a byl zase klid :) Jinak třeba přijdou a očuchávají ruce nebo lezou do kapsy, jestli pro ně něco nemám...ale jinak jsou v pohodě.

30.12.2015 15:22

Dobrý den, záleží na tom, jestli máte možnost je pustit i jinam. Např. na zbytek zahrady, na louku, jít s nimi každý den na procházku apod. Nejsou-li v okolí např. volně pobíhající psi nebo jiné nebezpečí, je možné je (když jsou u vás už zvyklé, cca po 6 měsících) pustit i na "volno". Samy se napasou a vrátí se domů. Když se jim věnujete, chodí na procházky jako pejsek :) Pro děti jsou určitě vhodné, jsou velmi kontaktní a šikovné. (Jen dospělé berany bych k dětem bez dohledu rodičů nedoporučila, ovečky a jehňata jsou bez problémů).
Prostor - pokud jde o výběh, kde budou občas dočasně zavřené 2 ovečky, když např. nebudete doma apod. a můžete je pouštět i jinam, tak v tom nevidím problém...pokud je to ale prostor, kde by byly stále a jinou možnost pastvy a výběhu mít nebudou, tak je to málo.

28.11.2015 10:08

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Tak je to. A to ze se mnou tady nikdo zatim nesouhlasil je dusledek. Ti co to maji jako ja sem treba vubec nechodi. Popsal jsem praxi ktera je tady okolo. Neznam nikoho zdejsiho kdo by kupoval vetsinu krmeni. Vim jen o par z okoli a jsou to ti druzi jako vy :) hodne zvirat, malo zkusenosti, pozemky ze nestaci poradne ani na pastvu. Moje mechanizace je fakt oslniva. Karborobot jednoosak 50 let starej a k tomu konsky vercajky. Duzo mechanizace :) ze musi nekdo susit rucne jsem nepsal. Jen ze to jde taky. A kdyz neco nestiham, urcim si oriority a neco omezim. Okolo zvirat beham ja a mama. Manzelku tim nezatezuju. Takze mam o cloveka vic nez mistni samostatne zeny. A ze mamka ma metrpade, tak nadela vic prace nez dvoumetrovej chasnik.
Vsechno je vyhodnejsi a lehci koupit. I maso a mliko od velkochovatele, brambiry od velkopestitle. A presto lidi stavi domadely ze starych oktavek a sazej jaro co jaro. Proc? A tak je to se vsim. K tomuhle tematu uz nemam co napsat.

A o tom to je.. Dostane-li někdo pozemky, mechanizaci (byť starou) a zkušenosti od předků, hned to jde jinak.. No a někomu, na koho se rodina vykašle, nebo nemá na co navázat a začíná sám téměř od nuly, to jde mnohem hůř.. Dělat si vlastní seno je samozřejmě ideální, stejně jako být soběstačný atd., ale vyžaduje to určitou kontinuitu a spolupráci a to si člověk (bohužel) nevybírá..99% chovů je tak v podstatě "nouzovka", ale kdyby to tak nebylo, nejsou tu zvířata skoro žádná. A to už tak je jich tu málo.

Ono v podstatě, kdyby to bylo tak, že co si člověk nemůže dovolit, to nemá mít, bylo by tu tak 1% lidí, možná ani to ne, protože kdo dnes sám sebe uživí? Tzn. vypěstuje si pro sebe vlastní potraviny na vlastním pozemku? Většina lidí by tedy neměla ani existovat. I když je pravda, že v tomhle případě by tu hned bylo volněji a příjemněji

30.10.2015 16:38

Jen pod plachtou a na paletě seno dobré na 99% nevydrží... Jednou - když jsme začínali jsme koupili na podzim (to byla velká chyba) velký balík. Byl sice ze seníku (z pole to už je v tuhle dobu vyloženě do kompostu) a seno mi přišlo celkem kvalitní, místy i voňavé, ale z jedné strany malinko, opravdu nepatrně, chycené, trochu nahnědlé a bílé tečky (plíseň). To jsme samozřejmě vyhodili i s kusem dobrého, ALE naše ovečky se toho "dobrého" zbytku skoro nedotkly. Vážně by radši snad umřely hlady. Naštěstí jsme měli ještě od známého pár malých kulatých balíků.. Přitom ale kvalitní seno ze seníku jedí klidně 2 roky staré, tak snad tak zmlsané nejsou

Od té doby kupujeme vždycky seno bezprostředně po sklizni v červnu a snažíme se sehnat pokud možno malé balíky, nebo přinejhorším velké (ani jednou zmoklé) a rozebereme do seníku.

Jinak - k uskladnění je ideální dát např. cihly nebo betonové ztracené bednění (vysoké asi 30 cm) a na to suchá prkna nebo klidně palety (nenasáknou tak odspodu) a na to seno. Mělo by být pod střechou - té plachtě moc nevěřím - měli jsme takovou tou plastovou jednou přikryté dřevo a během jednoho roku se v ní udělaly díry a byla nepoužitelná..

Klidně stačí třeba jednoduchá dřevěná konstrukce a na to plechy.

9.10.2015 15:33

Nám se hodně osvědčilo chytání do uličky - resp. mezi přístřešek a plot. Když jsme začínali škrábla se nám jedna ovečka do oka a museli jsme jí to vykapávat několikrát denně - ještě nebyla ochočená a tak jsme jí také obtížně chytali. Naštěstí máme přístřešek asi 50 cm - 1 m od plotu, tak jí tam vždy z jedné strany někdo nahnal a druhý chytil z druhé strany. Jestli máte možnost něco takového vytvořit - nemusí jít o přístřešek, klidně natáhnout druhý plot, udělat stěnu, kterou vám nezboří apod. je to téměř 100 %.

Jinak doporučuji ten rozbor a jestli jsou ovečky březí, tak s odčervením opatrně... A odčerv. přípravek do vody nebo krmení nedávejte - to raději neodčervujte vůbec.
Např. my odčervujeme každé nové zvíře a u stádečka děláme pravidelně rozbor a zatím jsme nemuseli celé stádo plošně odčervovat..

11.9.2015 18:25

Taky začínám zpracovávat, ale zatím jsem jen vyčesávala a dělám polštářky. Vlna mi přijde příjemná, ale s předením zatím zkušenosti nemám.

19.8.2015 15:45

bischof.vlastimil napsal(a):
No jak které plemena, některá plemena mohou mít již teď říji...

Přesně tak, nám ale např. rodí běžně až v květnu a to jsou s beranem celoročně..

18.2.2015 19:57

Neodčervovala bych, pokud to není nutné. Jestli chcete mít jistotu, nechte si udělat koprologický rozbor, ať víte, jestli ovečky nějaké parazity mají nebo ne. Pokud ne, můžete jarní odčervení i vynechat. Jinak ostatní myslím stačí, my měli vitamíny, seno, maličko ovsa a vše bylo ok Připravila bych si ještě číslo na veterináře, kdyby něco.. Porod trvá asi 15 minut, neměl by být delší než hodinu (od objevení kopýtek), když by trval dlouho, můžete jí opatrně pomoct, nebo zavolat veta.. My měli štěstí, že jsme byli u toho, jinak většinou rodí v noci. Ještě mě napadá oddělit pro jistotu berana, ale záleží, jakého máte, jestli hodného, tak to potřeba není.. tak hodně štěstí a krásná jehňátka :)

7.2.2015 13:39

Tak asi kolem 4-5 tisíc? Záleží na tom, jestli jsou hezké typově, nekřížené apod. Od toho se odvíjí cena. Ovečka se standardně pohybuje asi okolo 3500-4000, ale viděla jsem i za 6000. Beránka klasicky pořídíte kolem 1000, ale jsou i za 500 a to i opravdu kvalitní..

14.9.2014 16:58

My máme také škumpu na zahradě a ovečky tam asi půl roku volně běhaly a nic se jim nestalo (máme ouessantky)..ale je pravda, že jim teda moc nechutná. Jinak se volně pásly i mezi konvalinkami, kterým se také vyhýbaly. Asi bych se nebála je tam vypustit (ale může záležet na plemeni). Spíš bych se bála, že jak vypasou okolí, bude mít škumpa víc prostoru a rozroste se.. Otravy bych se bála spíš u Roudupu - doporučovala bych počkat dostatečně dlouho, než tam ovečky vypustíte. Četla jsem, že může způsobit až uhynutí. U škumpy asi hlavně sekat nažky se semeny a pokud to jde, pokusit se vykopat.
Ovečky naopak milují břečťan - snědly ho docela dost a všechno bylo v pořádku, až jsem se divila..asi vědí, co dělají smajlík

14.9.2014 13:57

z.h. napsal(a):
Vměšuji se do diskuze- Zajímalo by mě kolik se počítá sena na miniovečku- quesantskou? Na nějaké diskuzi zde jsem našla údaj 3 velké kulaté balíky na 7 oveček. Zajímalo by mě kolik si odhadují spotřebu jiní chovatelé. Doufám, že tato podotázka nebude vadit zadavateli vlákna. smajlík

My počítáme asi 200 kg na jednu ovečku. I když je pravda, že letos jsme spotřebovali jen asi 100 kg pro 2.. ale to se pásly i v lednu, protože nasněžilo jen asi na týden za celou zimu a obecně bylo teplo. Jinak vám také něco vytahají apod. Tak uvidíme, jak to bude příští zimu. :)

13.6.2014 19:54

rybka napsal(a):
Zdravím, nás letos podruhé obdarovala jedna z oveček šimlovým jehńátkem. Je to beránek ( což je jistě vidět ) a dala jsem mu jméno Šimon. Před rokem nám tato ovečka dala šimlovou jehničku smajlík

Jéé, ten je krásný smajlík Takhle flekatého jsem ještě neviděla.

Tady je náš, drbající se.

13.6.2014 19:15

lavacca napsal(a):
Díky. Já to právě dělám klasicky přes formulář z ČMSCH, kde to není.

Nicméně moc v té barevnosti plus nevidím. Takhle člověk kouknul na jakékoli stádo a věděl hnedka, co je beran, co ovce. Teď v tom bude hroznej hokej.. smajlík

Dá se to i přes formulář, já to píšu do poznámky.
Je to taková blbost no smajlík Ale třeba u Ouessantek mi přijde, že to bordel moc udělat nemůže - ovci s beranem si moc nikdo nesplete.. ale záleží na plemeni. Dočetla jsem se, že existuje i oficiální přiřazení barev k jednotlivým letům narození, které slouží naopak ke zpřesnění - člověk hned ví, jak je ovečka stará (musí se to ale značit správně podle těch pravidel)

12.6.2014 13:50

Nemáte někdo foto fialové ušní známky od MAVE? Chtěli bychom ji pořídit, aby ovečky neměly stejné a aby jim to slušelo smajlík Máme ale obavy, aby nebyla moc tmavá..

Jinak se známkami od MAVE jsme zatím moc spokojeni, jedna naše ovečka má ten hrot zvnějšku ucha, i tak s tím ale zatím nebyl žádný problém a to u nás prolézá denně křovím

22.5.2014 18:03

lavacca napsal(a):
super, gratuluju. smajlík a jehnička či beránek?

Děkujeme, je to beránek..

Už mu chutná smajlík

Nejradši má takovou tu šňůrku od foťáku smajlík

5.5.2014 12:46

Tak se ukázalo, že březí byla a už máme krásné flekaté jehňátko smajlík

Foto chvíli po porodu - bohužel jen z mobilu, tak není moc kvalitní...