
marta n
Informace o uživateli:
Veterinární lékařka, poradce pro výživu zvířat se specializací na výživu koní, psů a na ekologické zemědělství.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 19. 6. 2010 12:24:58
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
tilka
napsal(a):
otruby - to neni zadny šrot. Jsou to slupky z obili. Pokud vim, daji se sehnat pšeničné, ktere jsem krmila. Pozor na nevyvazeny pomer forfor/vapnik! Vice se o tom dozvis na EQCH., kde se to v diskusi nekolikrat probiralo.
Petra
Dokud budeš poslouchat rady \"známých\" a nesmysly, které sem píšou diskutující bez nejmenší znalosti problematiky (vyjma kovbojíčka a Petry), nesmíš se divit problémům souvisejícím s výživou. Každá výživářská firma má poradce, kteří jsou schopní sestavit krmnou dávku na požádání. Přesto to chovatelé málo využívají a výsledkem jsou takovéto příspěvky. Odpověď na ně totiž nelze dát - nejvhodnější mohou být otruby kteréhokoliv druhu (tj. ze všech druhů zrnin, ze kterých se mele mouka, včetně takových extrémů jako je špalda) nebo naopak žádné. Problém otoků není v používání ovsa nebo v nepoužívání otrub, ale někde jinde.
jaruska
napsal(a):
Dííkyy,na stránky určitě mrknu!!!!!
A prodáváš ho nebo si ho necháš,když už jsi z něj vyrostla???
Připomínka nechutně realistická - na základě čeho píšete, že je to velš? Žádná klisna s takovým jménem není zapsaná v PK velšů a podle fotek neodpovídá ani standardu žádného našeho plemene pony. Jediná zapsaná Jarina je po starém polopůvodovém Marengovi v PK ČSP a to na spodní hranici bodové přípustnosti.
kikuska
napsal(a):
No, po myslím zbytečné debatě nám opět Freďáci zapadli a to se mi nelíbí, fuj fuj fuj
Tak co s lumpiskama děláte?? Takové krásné počasí, tedy aspoň v okolí Brna... To mě už na pastvině prcek sundal druhou ohlávku. Tu jednu, venkovní už hledám 14 dní a nikde nic, tak dostal takovou hezčí, co používáme na veřejnost a zase mu ji někdo z té hlavy stáhnul, no hrůza, budu hledat a hledat a hledat, aspoň tu hnědou najít musím
Tolik nadšenců a ani jeden skutečný potomek?
Jen pro zajímavost - jakou barvu má matka Beautyho?
lintith
napsal(a):
Ahoj dotaz pro všechny, hledám už delší dobu kobylku poníka. Na velikosti nezáleží, na věku taky ne, ale spíš vyšší. Ráda bych palomiňandu, albínku, plavku či něco podobného. Fredy je krásný a nám na pp tolik nezáleží. Spíš jako společnici a na svezení dítěte. Nevíte, jestli je něco takového nyní na prodej. Jsme z Liberecka, ale není problém dojet. Kdyby někdo věděl, prosím ozvěte se, nebo kontakt na pana Š. Díky Lintith@seznam.cz
Prosím, má někdo z přítomných na této diskusi skutečně poníka po Fredym? Tedy s průkazem a původem, ve kterém je uveden jako otec?
cream
napsal(a):
To je krásná fotka!!! Melisska se někdy taky tak "usmívá". Je škoda, že po Freďákovi nejsou poníci papíroví, že? Mě někdo říkal, že hodně kobyl z Vlachovic - poniček má pp a některé jsou i v hpk... možná má ten Tvůj tedy i plný původ, jen pp ne...
Kdopak ti tuto informaci dal? A ve které PK jsou tyto kobylky údajně zapsané?
Moje informace je jiná - všechny (kromě shetlandů, ty nesleduju - ale není to lepší) kobyly pony až na jednu jsou bez původu a zapsané v pomocné PK ČSP. Ta jedna se známým otcem je po huculovi, tedy s přípustným, ale nežádoucím původem, a proto je také v pomocné PK.
dominicca
napsal(a):
Rukama mi prošlo poníků mnoho, ale s těma po Fredym jsem nejvíce spokojená co se týče charakteru. Minulý rok jsem měla po Fredym Sahibka (hřebec sv.palomino, je zde na fotkách na výstavě s Renčou) a Sheilu(odstávče, palomoino-bálý straka). Oba jsem musela kvůli penězům a rychlé změně ustájení prodat (stěhovala jsem koníky do stáje kde bylo stěží místo pro mou velkou ČTčku, natož pro poníky..). Letos jsem se rozhodla zase Ševčíka navštívit, prý už tam udělali nálet Poláci, takže zbyly 4 kobylky po Fredym (3 palominky, 1 plavka) - 2 z nich jsem si vzala a ještě jednu z nich si vzal známý a ustájí si ji u nás. Na to že kobylky nemají původ ani knížku se základní registrací, nejsou ani naočkované, ani ostrouhané, krapet víc jsou to "divočáci" a bude s nima ještě spousty práce, KVH mají sotva 110 cm (velké už byly rozebrané), mi cena 15 000 za jednu příjde dost přemrštěná. A to nám ještě po telefonu Ševčík sliboval 10 000, jak jsme dojeli s vozíkem tak 15 000 za jednu a ber nebo nech být..Tak co už tam chcete s vozíkem na 200 km cestě dělat, otočit s prázdnou asi těžko... Byla i bitka o stájovky, vždy se stájovka dává s koněm a najednou ne , kdyby byly kobylky krotké je mi to jedno, dám ji vazák kolem krku a jde se....Divím se že ještě nikoho nenapadlo ho udat, že to tam má celý chov načerno a kříží vše se vším, ještě na tom obchoduje a neplatí daně...Asi jsou všichni rádi že mohou mít doma takové "zlaté perly"
. PS: Za to co jsem dala za 2 poničky bez PP, dopravu, registraci, veterináře a kováře bych měla vyššího sportovního poníka s výkonností a původem i s celou Kentaur výstrojí. S cenama to letos trochu přehnal...
"Rukama mi prošlo poníků mnoho, ale s těma po Fredym jsem nejvíce spokojená ..."
Obávám se, že to byli jen poníci bezpůvodoví a nestandardní. Kdo si vyzkouší poníka z chovu se sportovní výkonností, ať už jde o velše nebo ČSP, je často velmi překvapen jak fyzickými schopnostmi, tak ochotou k práci a snadným postupem výcviku.
Co se týká cen - proč dávat 15 tisíc za divokého neregistrovaného křížence, když za stejnou cenu lze mít hříbě s plným původem po rodičích prověřených ve sportu, odchované ve stádě a zvyklé na lidi a ošetřování?
racina
napsal(a):
čistě hnědáka bych nechtěla těch je a když to bude hříbátko jen pro mě či pro segru, která by ho chtěla taky až dostaví, tak v tom nevidím problém. Mě se toto zbarvení líbí :-D a ten zápis, se fakt musím zeptat co a jak. Člověk by tu diskuzi tady klidně četl, kdyby třeba zrovna tu dlouho nebyl a pak se mu to všechno nechtělo dočítat. A když to vezmeš kolem a kolem, tak zajímavosti tu najdeš, ale ne na denním pořádku. Jinak ti moooc děkujůůůůůůůůů
...se mu to všechno nechtělo dočítat...
Zatímco ostatním, rozhodně zcela nevytíženým lidem, se to má chtít psát pořád dokola?
strelish
napsal(a):
Paní Nevřivá, pokud bych měla kobylku - uvažuji mj. o A1/1 (čistě teoreticky, rozhodla jsem se s koupí dalšího člena do stáda nespěchat) a chci ji připouštět welšem, musím ji do PK WPBR zapsat? V řádu se o tom nijak nezmiňují, pouze že:
PK je pro sekci WPBR otevřená. Otevřená PK znamená, že je možné použít i pony/koně jiných plemen – zapsaných v jiných plemenných knihách ČR. Podmínkou zápisu je dodržení pravidel stanovených Řádem PK pro tuto sekci (viz 5.5).
A1/1 nelze zapsat do PK velšů, pouze do PK ČSP při splnění určitých podmínek.
Na takové klisně je ale možné při puštění hřebcem z velšské PK odchovat kříženého velše - podílový velš, WPBR - registrovaného v PK velšů v oddíle WPBR.
Pokud má hřebec oprávnění i pro ČSP, je možné stejné hříbě zapsat jako příslušníka plemene ČSP, pokud je matka v této PK zapsaná.
Je na volbě majitele, jestli chce zapisovat hříbata jako neplnohodnotné podílové velše nebo jako národní plemeno ČSP. Bez ohledu na to je kombinace plnokrevné klisny a velše velmi dobrá, pokud mají oba rodiče pracovní předpoklady.
racina
napsal(a):
i barevný hříbata se prodávají líp, takže nemám strach, že to bude blbýýýý
Takže chceš hříbě pouze pro sebe nebo ho chceš dobře prodat? Aby to nebylo jako u slečny, která do krve bojovala za své právo vyrobit si \"pro sebe a nikdy ho neprodáme\" mix ČT s kladrubákem...a už je hříbě v inzerci
Mimochodem - tomu, kdo vybírá podle barvy, bych své hříbě neprodala.
A dobře se prodává poník s původem (a tomu pochopitelně odpovídá exteriér a předpoklady) a se sportovní výkonností, po těch je velká poptávka, teď mi chybí tři. Nebo pro naivní začátečníky, co si nechtějí najít informace, se ve velkém nabízí levní neregistrovaní poníci do pěti tisíc - většina majitelů později koupě lituje.
strelish
napsal(a):
Od paní Nevřivé vím, že PK ČSP už má nabráno poměrně dost koní pro "členskou základnu", takže se chystají zpřísnit zápis do plem. knihy (uzavřít ji), takže pak pravděpodobně bezpapíráci už nebudou mít moc šancí na zápis. Ale nevim kdy.
Btw dneska jsem se nestačila zase divit - poňouch luxoval ze země třešně. To mě až tak nepřekvapilo, ale že PECKY VYPLIVOVAL, to jsem fakt nevěřila vlastním očím!
Racino - nebo Víťo - nebo jak je ctěné jméno - já si tu občas už opravdu připadám jak Alenka v říši divů. Kolikrát už jsem tady psala podmínky pro účast na akcích, pro zařazení do chovu, pro registraci, pro účast na svodech a na výstavách - a mám pocit, že si všichni jen prohlíží obrázky, ale písmenka nějak vynechávají
K čemu asi tak slouží odborné chovatelské svazy, když se chceš "někdy" zeptat "někoho"?
Když zvýšíš u hříběte podíl krve painta, co vznikne? Správná odpověď - stejný nezařaditelný kříženec, jako s nižším podílem.
Pokud ovšem nevýraznou kobylu bez původu pustíš appou nebo paintem, i když oba mají ještě licenci pro ČSP (v současné době ji už další hřebci westernových plemen nedostanou), vyrobíš neperspektivní hříbě (i když s původem), které sotva bude v typu sportovního pony.
A ten 90% předpoklad barvy roan, jak kdosi psal, je taky špatně
Já mít takovou kobylu, tak se v první řadě zaměřím na to, aby byla rychle zapsaná aspoň v PPK ČSP (pokud na to ovšem má) a vyberu takového hřebce, aby u jejích potomků zmizelo to nevýrazné nežádoucí šedivé zbarvení a zvýraznil se typ pony. Tedy hřebce se sportovní výkonností, s vysokým podílem krve anglických pony a s bílou nebo hnědou barvou.
lintith
napsal(a):
Ahoj lidičky. Nedávno jsem na nemoderce hledala ke koupi starší kobylku jako společníka a skoro jsem našla. Bohužel kobylka byla z daleka a já tedy plně chápu majitelku, že ji nechce dávat 350 km daleko! Ovšem co osud nechtěl, stala jsem se já ( cca 179 cm ) majitelkou poníka-poničky. Je to skoro slepá kobylka, která tráví svůj čas ve výběhu sama. S velkýma do výběhu nemůže, utiskují ji a tak tímto způsobem ji hledám kamaráda/dku.
Odkoupím poníka, na výšce, věku, barvě ani pohlaví nezáleží. Může to být mlaďoch/mlaďoška, ale klidně i 16 letá babička, která by si už chtěla jen užívat života na pastvině a občas svézt nějaké to děcko v kroku. Koník může být i např. po úraze, či s lehčí zdravotní nebo estetickou vadou. Jde opravdu jen o společníka, který by max. 1-2 týdně svezl malinké dítě v kroku. Jedinou podmínkou je, aby byl/a hodný na ostatní koně.
Jsme kousek od Liberce, takže uvítám spíš poníky odsud, ale pokud by byla nabídka zajímavá dojedeme si. Ještě prosím, hledám LEVNÉHO poníka, tedy ne poníka do sportu za 15,000. Toho opravdu nepotřebujeme
Moc děkuji za nabídky. Email : Lintith@seznam.cz, mob.: 721 374 867 nebo nabídky sem.
Jen pro upřesnění informovanosti o stavu poníků v českých zemích - sportovního poníka koupíš za 15 tisíc, pokud je ve věku perspektivního hříběte Jinak musíš hodně přidat, třeba i nulu
janulka
napsal(a):
Mám takový dotaz. Co potřeba, pokud mám kobylku s papírama (přesněji s připouštěcím lístkem), abych ji měla zapsanou v PK? Jde o PK ČT a je to hodně předčasný dotaz. Kobče je teď rok a kousek, ale jde mi o to, abych něco neprošvihla - svod, výkonnostky a tak.
Už jsi prošvihla - je to dotaz o půl roku opožděný - připouštěcí lístek není doklad o původu, zatím máš koně bez původu a zřejmě i bez registrace. Hříbě se registruje pod klisnou, teď musíš udělat nejdřív registraci a paternitu (inspektor - aschk.cz, schct.cz), pak ti vystaví Průkaz koně a Osvědčení o původu (možná) a pak teprve můžeš pokračovat dál.
Vždyť už se to tu probírá pořád dokola ...
jezabel
napsal(a):
ježiši to nechápeš ona má otce Gwenllan Bena (Welsh Cob)
a matka je welsh pony Ona má psaný původ, ale jen po pradědu (z matčiny strany) jinak to má napsané vše
"ježiši to nechapeš" Jezabel, říkám tomu silná odolnost proti přísunu informací
Jestli je tvoje kobylka Jezabel po Benovi z Jitřenky (pokud ne, napiš prosím její matku, já mám ve výpisu z PK pouze tuto jednu Jezabel), nedostaneš se víc než na 72,5% velšské krve (bude to méně, ale nechce se mi hledat přesná Šerifova procenta) a z toho je pouze 50% coba po otci. Šerif (otec matky) sám je WPBR a oba jeho rodiče jsou také WPBR, kteří nemají s cobem nic společného.
Jitřenka pochází z bezpůvodové klisny a je straka, tedy ne zrovna "standardní velš", i když jinak velmi pěkná a schopná kobylka.
I když se po pár generacích dostaneš nad 99% velšské krve, pořád to nebude velš, ale pouze WPBR.
Ale jinak máš velice pěkného koně - závodíš s ním?
jezabel
napsal(a):
to je ten problém jessi nemá matku s původem a Welsh Part Bred už je prý registrované plemeno
Jezabel, je to pouze "prý". Všechno u velšských pony vychází z mateřské plemenné knihy. Přečti si nový řád české PK velšů a uvidíš, jaké místo tam mají kříženci s velši - zvláště pak ti s neúplným původem.
tajemma danny
napsal(a):
Rozárka je kříženec welše s něčim blíže nespecifikovaným... ale je kouzelná, že?
Jezabel, doporučuji trochu zdrženlivosti nad Welsh part-bred. I když má u nás veden oddíl plemenné knihy, není to plemeno, ale kříženec s velšem, velšský polokrevník, částečnokrevník, podílový velš atd. - tedy podle mateřské plemenné knihy jen registrovaný kříženec velše.
Skutečná velšská plemena jsou sekce A-B-C-D. Máš ovšem ještě možnost zařadit svého koně do PK ČSP - což už na rozdíl od WPBR je plemeno ;o) ... a po Benovi by byla klisna už v HPK - pokud má matku s původem.
scratchie
napsal(a):
No jasne to je nejvic pravdepodobne, ze si myslel,ze nebudu chit hribe s PP... Dekuju moc. Taky doufam, ze se hribatko povede... Mam z porodu a cele brezosti uz tedka stresy.
Žádné stresy, to musí být jen a jen radost
Tak upřesnění - když má hřebec licenci, může připustit jakoukoliv klisnu (podle zdravého rozumu majitelů ovšem - aby to nebyl shetland s chlaďasem a podobné hrůzy, zcela legálně s vystavením připouštěcího lístku - bez něho ani pouštět nesmí. Z toho může být legálně hříbě s plemenem i hříbě jako typ. Takže arab i ČSP i velš může legálně připustit klisnu v typu haflinga i nezapsanou v žádné PK. Hříbě bude "typ pony, teplokrevný..." jak se zadaří. Když tuto klisnu na svodu zapíšeš do ČSP, připustíš ČSP hřebcem, bude hříbě ČSP. Když ji pustíš velšským hřebcem, můžeš si vybrat pro hříbě zápis do ČSP nebo do kříženců velšů WPBR. Když ji pustíš haflingem, bude typ pony nebo haflingský. Když ji pustíš arabem, bude typ teplokrevný nebo arabský - nebo pokud má hřebec současně oprávnění pro ČSP, bude plemeno ČSP, ale jako ne zrovna vhodné spojení, protože plemenný typ pony nemá hříbě po kom získat.
Návštěva v Olešnici určitě nebude problém, domluv se s majitelem.
Nejvyšší z tamních hřebců má míru z necelých tří let, takže teď je už určitě vyšší.
lady blair
napsal(a):
Kajuš, tak s tím bych šla do toho s Tebou. Že bychom si pozvali toho inspektora společně a pořešili obě kobylky. U nás je v podstatě to stejné. Pouze jsme typ huculský. L.
Pokud je klisna v dobrém typu haflinga, znamená to, že nemůže být současně v dobrém typu sportovního pony - ale zkuste to, je to na posouzení inspektora, jestli se dokáže dostat přes 6 bodů. Otevřená plemenná kniha naprosto neznamená, že se do ní zapíše každá kobyla, co může dát hříbě.
Pokud jste z Olomoucka, doporučuji připustit přirozenou u p. Odložila v Olešnici, (to je co by po kopytě doběhl ) - jsou na výběr 3 hřebci, WA, WB a ČSP (KVH 122, 129, 142), všichni se sportovní výkonností - a ceny 1500,- opravdu nikoho nezruinují. A´t už bude klisna zapsaná do PK ČSP nebo ne. Jestli chcete exkurzi po chovu, zÍtra ve 13 hodin jsou dveře otevřené
siringa
napsal(a):
Moooc dekuji, vypadá to že to tam znáš, můžeš mi také poslat podrobnosti?
Objednej si na aschk.cz seznam hřebců nebo si projdi seznam hřebců na stejné adrese v on-line plemenné knize velšů nebo českých sportovních pony.
V Olešnici najdeš hřebce WMP, WB a ČSP s podílem velšské krve. Můžeš přijet v sobotu ve 13 hodin, máme tam členskou schůzi ACHSP, a na hřebce se přímo podívat.
A lidi, prosím, nenavádějte k takovým nesmyslům, jako je pouštět hříbě bez licence...