marta n

Moje příspěvky

1.2.2007 22:23

lucky napsal(a):
Ještě takový dotaz....rozdíl mezi heterozygotním a homozygotním běloušem ?

Heterozygotní znamená, že má jedinec pro sledovaný znak jeden gen dominantní a jeden recesívní. Potomkovi předá jen jeden z nich.
Homozygotní znamená, že oba geny jsou stejné, buď dominantní nebo recesívní.

U bílé barvy koní (která je jednoduše dominantním znakem - tedy i jen jeden dominantní gen znamená projev bílé barvy) to znamená, že homozygotní bělouš má oba dominantní geny, tedy potomkům dá vždy jeden gen, a protože jsou oba geny stejné, každý potomek má po tomto rodiči jeden dominantní gen pro projev bílé barvy, a tento jeden gen stačí bez ohledu na barvu druhého rodiče, aby bylo hříbě bílé. Základní barva před vyběláním se dědí zase po obou rodičích podobným způsobem. Tedy homozygotní hnědák dá jen hnědáky (dominantní gen A - tedy AA), heterozygotní hnědák (Aa) dá hnědáky a nejčastěji ryzáky, z ryzáka budou jen ryzáci, protože toto zbarvení je podmíněno recesívním genem, tedy se fenotypicky projeví jen v případě recesívních homozygotů. A pokud má tento ryzák ještě dominantní gen pro bílou, narodí se jako ryzák a postupně vybělá.

A u novofundláků se tak dědí chuť k vodní práci Homozygot plave kdykoliv kamkoliv, heterozygot jen tak normálně

1.2.2007 21:22

lucky napsal(a):
Strašně moc vám děkuji za pomoc. Já znám jen takové obecné věci, takovéto podrobnosti již ne, takže jsem moc ráda, že mi to někdo trochu "polopatě" vysvětlí!!!

Teda, řeknu Vám, nikdy jsem se tak neprohrabovala předky v barvě jako dnes. Mám dohledané předky někde do roku 1790 a dělám tady doma velký rodokmen i s dostupnou fotodokumentací, ale nějak jsem nezkoumala po větvích jak vlastně jdou ty barvy.

Takže ohledně těch hnědáků.

Udělala jsem chybu!
Matka byla bílá a její otec byl bělouš, ovšem ne ryzák x bělka, jak jsem napsala, ale ryzák x hnědka!! Takže to je jediná nejbližší hnědka. A její máma byla hnědka...to je jediná část větve, kde se objevuje vzdáleně hnědá barva. Je to zlomek.

Jinak v celém rodokmenu jsou bělouši a ryzáci, jak jsem již psala.

Vraník tam v dohledu vůbec není a hnědá byla ta jedna prababička.

Otec byl bělouš po rodičích ryzák x hnědka? To nelze - to je někde chyba - a velká chyba
Ani hnědák ani ryzák nemohou nést gen pro bílou barvu, proto jejich potomek nemůže být nikdy bílý (s výjimkou mutace s pravděpodobností výskytu nula celá nula nula nic).
Buď udělal chybu ten, kdo registroval tohoto koně, nebo má koník adoptivní rodiče

1.2.2007 19:45

lucky napsal(a):
jj, seřadilo se to dobře, takže tak to je OK......poradíte?

Je pravděpodobné, že Usa je heterozygotní pro bílou barvu, jednak podle rodičů (bílý x rezavý) a podle vlastního zbarvení - tečky.
Není pravda, že ze spojení s bílým hřebcem bude hříbě vždy bílé. Heterozygotní klisna dá s heterozygotním hřebcem 3 bílá hříbata na jedno barevné, jen s hřebcem homozygotním pro bílou barvu budou všechna hříbata bílá - ale to by byla s i barevnou klisnou.
Barva barevného hříběte se v tomto případě nedá podle rodičů určit, protože pod bílou se může schovat kterákoliv jiná barva, včetně zesvětlených. Ryzá je ve hře, ale stejně tak může být hnědá nebo černá i další ne tak běžné barvy.
S barevným hřebcem je pravděpodobnost bílého hříběte 1:1.

28.1.2007 21:05

klafus napsal(a):
Prosím kdo máte tohoto neuvěřitelného koníka,nebo jen fotky,tak neváhejte a hoďtě je sem i třeba s malým textíkem díky moc všem.....měla jsem už tu čest se s nimi setkat a strávit 2 hodiny v jejich sedle a jsem z toho učarovaná ještě teď.....

Kde ses s nimi potkala? U nás nejsou.

19.1.2007 19:31

lucky napsal(a):
Nechci se vám taky míchat, já osobně vím jen tak něco málo o teorii barev. Ale znám jednu plnokrevnou arabku, která je zapsaná jako vraník. Byla černá jako uhel, klasický vraník do svých pěti let. Potom se najednou kůň přebarvoval...bílá ocas, bílá hlava.

A jakou barvu mají rodiče? Určitě je nejmíň jeden bílý

18.1.2007 07:06

sally napsal(a):
Možná se to týká jiných barev ( vraná, ryzá).
Barva vybělujících běloušů se nedědí přes generace, a to ani přes jednu.
Pokud má zvíře v sobě gen pro tuto barvu, VŽDY se projeví v exeriéru, pokud se neprojeví, tak jej nemá a tedy barvu skrytě nemůže ani předat potomkům.
Hádat se nebudu, nemá to smysl. Koho to zajímá, ten si lehce zjistí, jak to doopravdy je.
Není až tak důležité, jak inspektor popsal hříbě. Vždy je možné provést opravu odznaků i barvy při svodu ve 3 letech, kdy snad už ta barva jistá je.
Že na to chovatelé kašlou, je věc jiná.
Hezký den .
P.S.: A že je příroda mocnější než genetika, to si zapíšu mezi perličky, dík.
Genetika je věda o dědičnosti.

... a dědičnost barev u koní je dnes už tak propracovaná a známá, že diskuse o bílém hříběti po bílé prababičce je zcela mimo
I tady už se téma mnohokrát probíralo - lze úplně přesně matematicky předpovědět možné barvy u hříběte po určitých rodičích. Příroda si sice dělá, co chce, ale aspoň v té barvě jí velice dobře vidíme pod ruce

3.1.2007 20:05

monca1112 napsal(a):
Ahojky brig, jakto ze nechodis na icq??!!Ten ponik je moc pekny!!odkud je??

Koupit kobylku není problém Ale myslíš, že do toho hippodromu místo ní nepostaví dalšího poníka?

2.1.2007 15:04

bonnie napsal(a):
TAky mi pošlete svoje miláčky...koně sou proste super a nebojtese ze vam je budu kopirovat nejsem ta z tech co by chodili na nejaky irtuani staje nemam to rada..je to prdli..tak posilejte posilejte...i fotecky co s konikama dokazete je to sranda ja zacinam s mim konikem praci ze zeme a je to celkem sranda..ale taky velka trpelivost..:-))

Jaký má ta Borůvka původ, jaké plemeno, věk a výkonnost?

26.12.2006 09:50

marky napsal(a):
Zdravím všechny "koňaře" a doufám, že mi pomůžete. Nejdříve vám vysvětlím, oč jde:

O velkých prázdninách v příštím roce se budu
účastnit osmidenního projektu "na hřbetu koně". Tento projekt se bude
odehrávat na Farmě hucul (Janova hora), a bude tam přítomno 15 mladých lidí
z naší republiky a 15 postižených lidí z Polska. Postižení mají fyzické i
mentální postižení. Nechala jsem se přemluvit k tomu, abych pro těchto osm dní sestavila program, a proto bych uvítala jakoukoliv pomoc od těch lidí, co hipoterapii někdy dělali. Já jsem se ní nikdy nesetkala, a proto ocením každou radu:

- jak postižené lidi s koňmi seznámit
- znáte nějaké cviky, které se na koních dělají
- znáte nějaké hry, které by z koňského hřbetu mohli dělat i začátečníci a postižení?

V celém projektu jde o to, aby se odstranila bariéra mezi zdravými čechy a postiženými poláky, takže si myslím, že jedna z důležitých rozumných věcí by byla, aby byla utvořena skupina kůň, dva češi a jeden polák- jeden čech by koně vedl, a druhý by měl na starosti postiženého člověka na hřbetu koně.

- koňský program bude většinou si myslím dopoledne, takže pokud znáte nějaké hry na odpolední program, které se vůbec nemusí týkat koní, ale musí je zvládnout i postižení, např. i lidé na vozíčku, tak vám budu moc vděčná.

Nemám ráda amatérské snahy o provádění profesionálních akcí - takže moje rada je, aby "jedna z důležitých rozumných věcí" byla zajištění profesionálního týmu hippologa, hippoterapeuta, lékaře, který bude mít k dispozici pro hippoterapii připravené koně, vybavení a výstroj - aby místo odstranění bariér nedošlo k vystavění bariér ještě větších nebo dokonce ke zhoršení stavu postižených.

15.12.2006 17:37

anna9 napsal(a):
Máme dvě letošní hříbátka - matka ČSP, otec welsch, jedno je kobylka, druhý je hřebeček. Jsou narozeni v březnu. Chci se zeptat zkušenějších jak dlouho porostou,
myslím tím do jakého věku? Jaké kohoutkové výšky docílí - kobylka má teď 115 cm,
hřebeček 125. Děkuji za odpověď Anna

Poníci ve sportu se měří do 8 let.
Pokud chceš odhad výšky, napiš jména rodičů a jejich výšku, pokud nemá matka plný původ, napiš i to, co víš mimo zápis do PK.

Diskusní téma - Dotaz
5.12.2006 15:02

shettysheila napsal(a):
Děkuji za připomenutí, na stránky aschk jsem se již dívala. S kobylkou se chystám spíše na takovou "sranda" výstavu a až pak třeba na něco oficiálnějšího, takže jsem měla na mysli spíše ozdobení koně, hřívy a ocasu, zdobené ohlávky...atd. Jinak kobylka je plemene Shetland pony.

Akci pod názvem "výstava" může opravdu pořádat kdokoliv, kdo dodrží formality s obcí a veterinou, a třeba tam opravdu uspěješ s ostříhanou hřívou a nestandardní ohlávkou.
Ale výstava v pravém slova smyslu je otevřená akce, kterou pořádá odborný chovatelský svaz (nebo s ním pořadatel spolupracuje), která má katalog a v něm sestavené skupiny koní k posuzování podle zápisů v PK, kterou posuzuje komise nebo posuzovatel jmenovaný chovatelským svazem a na které jsou dodrženy zásady hodnocení podle řádů jednotlivých plemenných knih. Je však možná i účast koní bez původu.
Na takovou akci musíš shetlandovi nechat hřívu dorůst, naučit koně se předvádět a postavit, dát mu uzdečku, která nebude koně zakrývat, a nechat vyniknout jeho exteriérové přednosti. A nevidím důvod pro představu, že by "oficiální" výstava měla být nudná, zatímco na "sranda" výstavě se všichni skvěle baví
Od výstav je třeba rozlišovat ukázky plemen nebo show pro diváky, jako je třeba "výstava" v Lysé.

4.12.2006 10:24

c napsal(a):
jééé, já si toho ježka vůbec nevšimla .....jsem trubka

Pokud chceš poradit, jak připravit koně na výstavu, doporučím trochu opačný postup, než je pochvala ohlávky
Nepíšeš, o jaké plemeno se jedná, a z těch dvou fotek opravdu nejde moc poznat, kromě toho, že je to menší poník.
Takže - najdi si na aschk.cz příslušný Řád plemenné knihy a přečti si standard plemene, posuzování koní a povolené úpravy. Podle toho pak upravíš kopyta, hřívu, ohon a připravíš koně na předvádění. Pak si přečti Výstavní řád ASCHK.
Tam najdeš, jak má být oblečen předvádějící a jak koník. U koně je povolena (podle stáří a pohlaví) uzdečka nebo ohlávka. Tím je myšlena stájová nebo výstavní ohlávka, tedy taková, která přiléhá k hlavě, podle barvy koně může být neutrální nebo kontrastní. Tvoje ohlávka nevypadá bezpečně pro předvedení koně, ale především působí rušivě při hodnocení hlavy, neumožňuje posoudit profil koně. Steward by tě nejspíš vyzval ke změně ohlávky, a pokud bys s ní nastoupila k posuzování, byl by kůň hůře posouzen ve srovnání se stejným koněm v korektní výstroji.

3.12.2006 08:32

jahudka napsal(a):
a tenhle hřebec je ČT neto A1/1?? fotku se pokusim poslat díky

Dáváš svůj dotaz na špatné místo - s každým hřebcem má někdou dobrou zkušenost (někdy jen jeho majitel ), hledej v katalogu hřebců, zajeď si do některého velkého chovu, který se ti líbí, ptej se chovatelů, kteří mají dobré koně, ptej se v chovatelském svazu, ptej se svého inspektora.
Nenech si radit od neznámých a od lidí, co nic pořádného neodchovali - většinou radí nejvíc
Jako příklad máš jednu z předchozích odpovědí ... na drobnou klisnu musíš vždy dát nejvýš středního hřebce, pokud chceš rámec zvětšit. Výrazně větší otec nezvýší pravděpodobnost většího hříběte, ale velmi zvýší pravděpodobnost hříběte nesouměrného (nožičky a hlavička po mamince, tělíčko po tatínkovi).

20.11.2006 21:39

shettysheila napsal(a):
Sháním sedlo na pony - koník je 120cm vysoký, potřebuje sedlo něco jako na hucula atd. - nemá moc kohoutek (aby nesklouzávalo). Nejlépe nějaké starší anglické, ale aby v něm mohlo sedět i větší dítě. Nabídněte. Předem děkuji.

Mám sedlo navíc - ale moc mi není jasné, jestli platí verze "musíme končit s koníky" nebo "sháním sedlo"

18.11.2006 08:54

sonicka napsal(a):
Tak teda fakt nevím ale ta změna tedy minimálně přejmenování plemenné knihy byla. Jezdili inspektoři a přepisovali koně... Tak fakt nevím kde jsi to vzala a ty plemenné knihy jsou od roku 90. V roce 2000 naopak právě ¨zanikl oddíl jezdecký pony - kam se mrskalo vše co typem odpovídalo nehledě na původ a vznikla český sportovní pony, kde už se cíleně šlechtí.

Do roku 2000 u nás nebyla žádná plemenná kniha pro pony. Menší koně, kteří nespadali pod už vedené plemenné knihy, se pouze registrovali, a to pod různými názvy, jak koho zrovna napadlo - a jezdecký pony byl jen jeden z těchto používaných názvů. Nic nezanikalo, nic se nepřejmenovávalo. Teprve po uznání PK ČSP se do ní odpovídající pony zařadili.
A kde jsem to vzala? Ve své hlavě, jsem totiž autor této PK
Abych se vyhnula těmto diskusím na téma kdo co ví a neví, navrhuji vždy, ať majitelé raději píšou dotazy na svaz

17.11.2006 23:26

tauria napsal(a):
no však jsem psala český sportovní pony,mám to v papírech tak to asi musím vědět,ni?

1. V zadání tématu je dotaz na plemeno český jezdecký pony, proto uvádím, že u nás neexistuje.
2. Název český jezdecký pony se v ČR nikdy nepoužíval. Pro plemennou knihu ČSP nemá oprávnění žádný hucul ani angloarab, proto v této PK nemůže být jejich potomek zapsán.
3. Pokud má kůň potvrzení o původu, asi ten původ má - jinak by nebylo co potrvrzovat - i když chybička se může vždy vloudit
4. Sportovní licence nesouvisí s původem.
5. Žádná změna plemenných knih pony u nás nikdy nebyla, v roce 2000 byly poprvé v historii zpracovány a předány ke schválení PK ČSP a dalších dvou plemen pony.

Pokud chcete řešit původ nebo plemeno některého koně, je třeba napsat jeho číslo, jméno, rodiče - nestačí napsat "znala jsem - aspoň myslím"

17.11.2006 21:16

tauria napsal(a):
jo číslo jo,a odznaky taky...knížka je v pořádku,jen ten původ

Dobrý dotaz, ale na špatném místě Patří to konkrétně na odborný chovatelský svaz. Nezáleží totiž na tom, co si kdo myslí, nejde to odhlasovat, ale rozhoduje to, jak je koník doopravdy zapsaný, co má v původu a jestli to genetický typ potvrdí
A český jezdecký pony neexistuje
Jestli chceš, napiš podrobnosti.

20.10.2006 16:30

dominicca napsal(a):
Sahib W, welsh pony, zatím 3,5 letý - nepřipouští, ale v budoucnu se máme na co těšit...

Jaký má Sahib původ? Proč se máme na co těšit?

28.9.2006 22:43

racina napsal(a):
Dost často to čtu v inzerátech, že je koník zařazen do akceleračního programu. Co to je? Moc vám všem děkujůůůůůů

Do akceleračního programu jsou zařazováni jedinci, kteří vynikají v některé z hodnocených oblastí - výkonnost, exteriér, potomstvo...
Pobrobnosti najdeš v Řádu plemenné knihy toho plemene, které tě zajímá.

20.9.2006 19:33

anushka napsal(a):
Znáte nějaké? Pokud ano,jaké,jaký mají původ,povahu,výsledky,výkonnost,výšku,kde působí,kolik stojí připouštěcí poplatek,pokud máte jejich foto popř.jejich potomků,budu moc ráda,děkuji.

Velšů a velšských kříženců je kolem 60, najdeš je v Seznamu hřebců, Seznam najdeš na aschk.cz .
Co myslíš tím "apod." ?