marta n

Moje příspěvky

7.4.2007 17:24

jessyn napsal(a):
A nemusela bych jí navíc hlásit, ať mi jí zapíší jako čt.
Takže to asi udělám s tím Eterem
To je starostí
Poslední hříbě měla čtyři roky zpět, a moc dobře se zatím plnokrevní po ní neosvědčily...Ona sama neběhala moc dobře..Ale to už Bobrky stejně krachovaly.

Eter měl před několika lety oprávnění pro araby, ale už nemá. Od letošní sezóny má licenci pro ČSP, ale pouze pro klisny pony do 148 cm. Pro větší klisny a jiná plemena oprávnění nemá.

7.4.2007 17:21

jessyn napsal(a):
Jojo, ty máš mladou kobylu, ale co já!
Zlatka měla jen 2 hříbata-hřebce.
Já tomu prt rozumím a navíc nevím, zda do toho investovat, či raději připustit první jentak na zkoušku...Třeba Durangem, je to sice zakrslina, ale dává větší hříbky než je on geneticky..Prej byl nemocnej a zakrs či co...

Co to tu plácáš za nesmysly? Když chovu nerozumíš, tak se poraď - ale nepiš takovéhle zmatené příspěvky.

14.3.2007 12:05

carodejka napsal(a):
Chceme nechat registrovat pony kobylky stáhla jsem si všechny materiály a vše je mi jasné, ale kdy probíhá svod pony klisen pro zápis do PK.
Děkuji všem za odpověď.
Helena

Registrace i svod pro zápis do PK ČSP se dělá při kterémkoliv svodu klisen plemen ASCHK nebo ČT, oprávnění pro úkon mají inspektoři podle seznamu na aschk.cz, adresář a kalendář akcí tamtéž.

Jen připomínám, že zápis do ČSP je podmíněn splněním exteriérových a charakterových znaků, není to tak, že by musela být zapsaná každá klisna.

7.3.2007 21:57

siko napsal(a):
ahoj připusť jí hlavně něčím menším jemnějším......Já jsem se starala o dostihačku a majitel ji nechal připustit nějakým čtčkem mohutnějším než je ona.Nakonec nám při porodu i pod dohledem veter.umřela ....No prostě šílený....Jinak držím palečky a pak dej vědět!!!!!!!

Z klusáka uděláš rekreačního koně, ale westerňáka těžko - porovnej si stavbu těla a chody. To už je rozumnější zkusit připustit velšem, když máš odpor k čistokrevnému chovu a hříbě nutně potřebuješ. A na western si pořídit nějakého vhodnějšího koně

7.3.2007 18:42

jajinka napsal(a):
Fotky bílích poníků!!!

Christy Haller

5.2.2007 21:55

zuzule napsal(a):
Safra, jsem z Brna :)

Tak v Brně koba nenajdeš
Ale třeba v Třebíči bydlí pro letošní rok nově licentovaný kříženec velše pro PK ČSP a je velmi pěkný a perspektivní a k horní hranici výšky

3.2.2007 21:40

redbla napsal(a):
Co doporučujete a kde levně najít a koupit. Dík

Zkus třeba diskusi na Equichannelu

3.2.2007 18:31

strelish napsal(a):
Marto, jedna otázečka na Vás, přece jen máte trošku přehled - dá se tady na Moravě (ideálně na severní) sehnat ponička s PP okolo 140 cm (jezd.pony, ČSP, welsh, wpb)? Věk 2-14 let, zdravá, hodná - chci pro sebe kobylku na rekreaci. Co jsem zatím viděla inzeráty, tak je to všecko malé nebo nepapírové (nebo valaši a hřebci) nebo nad mé možnosti - na coby z Marwinu opravdu nemám...ne teda že bych neměla pravidelný příjem, ale strop mé investice je 30 tis. Pokud byste měla nějaký tip, budu moc ráda.
Katka Střelcová

Mám přehled i tip - nejmíň 3
Jen ten jezdecký pony se už 7 let nepoužívá

3.2.2007 17:17

whisper napsal(a):
No já sem spíš myslela, když už budeme připouštět, že bych chtěla welsh pony of cob type, tj. křížení s C nebo D...Tudíž part-bredy asi ne! Někteří jsou sice moc hezcí, ale když už máme tak drahou kobylku a máme připouštět, budu raději zachovávat čistotu krve Neznáte někdo plemenného hřebce - buď menší D nebo C? Díky ;)

PS: trochu jsem se poučila na welshi o křížení a píšou tam, že A x B se křížit nesmí

A a B se spojuje docela běžně, hříbata jsou B Ale jak jsem už psala, chovatelské informace je třeba hledat na chovatelském svazu. A všechny hřebce si můžeš prohlédnout na aschk.cz on-line plemenné knihy.
Jen kobové jsou opravdu na A kobylku velcí a WpC je pořád snad jen jeden? French Syd Ganymed - ale nejsem si jistá, jestli ještě připouští. Proto navrhuji to B - je tam i možnost inseminace.

3.2.2007 12:22

kassiopeass napsal(a):
Co musí hřebec udělat por to aby byl zařazen do chovu? Vím že musí projít nějaké zkoušky, ale z čeho se ty zkoušky skládají? nějak mě to teďkom vrtá hlavou;)

Nejdřív musíš vědět, jakého je hřebec plemene, pak do jaké plemenné knihy ho chceš zapsat, pak si najdi na příslušných stránkách Řád plemenné knihy a pročti si podmínky zápisu, a pokud myslíš, že je tvůj hřebec splní, zavolej nebo napiš na odborný chovatelský svaz, který o licentacích rozhoduje

3.2.2007 10:02

Právě se stalo

3.2.2007 08:54

whisper napsal(a):
Dobrý den, chtěla bych připustit naši áčkovou welshku nějakým dobrým hřebcem. Chceme, aby bylo hříbátko co největší, nejraději bychom welsh coba, ale bojíme se, aby ho klisna \"unesla\". Myslíte, že by to bylo rizikové? A co hříbě nebylo by na tak malinkou maminku moc velké? Za vaše rady děkuji, nejsme žádní chovatelé welshů, máme jen tuhle kobylku. Jezdí na ní dcera mé kamarádky, chceme, aby se kobylka touto březostí trochu zklidnila...jsou jí 4 roky, 121 cm KVH.
Hříbátko by jsme si chtěli v každém případě nechat, proto bychom také chtěli, aby bylo co největší z důvodu, aby na něm mohli jezdit i lehčí dospělí.
(Ráda bych vložila foto, ale bohužel nemám možnost )

Děkuji, Zuzana

Ptej se u zdroje, to znamená na chovatelském svazu
Na tak malou kobylku bych coba určitě nepouštěla, kvůli váze hřebce, ne kvůli velikosti hříběte. Takže zbývá některý v větších WpB, inseminační Trinket je taky dost velký. Nebo zapsat klisnu i do ČSP a hledat hřebce tady.

2.2.2007 19:39

ladys napsal(a):
Hřebec Lucky je v Tuřanech a je uchovněný.. Vím to ,pouštěli jsme jím papírové kobuchy

Takže jinak - informace je opravdu třeba ověřit a dodat kompletní
Hřebec Lucky není chovný, ale hřebec Navajo Lucky je úplně jiný hřebec, opravdu chovný je a stojí v Brně Jméno hřebce je zvykem uvádět celé a nejlíp i s číslem

2.2.2007 17:56

barbucha61 napsal(a):
Já znám jenom hřebce jménem Lucky...a je z Tuřan (Portos) teda pokud tam eště je...ale myslím že jo...nejlepší je zajet přímo tam a poptat se

Barbucho, tvoje doporučení je trochu zvláštní - za prvé v seznamu hřebců žádný Lucky není a za druhé jediný hřebec hafling Lucky bydlí v Teplicích a není chovný. Ověřuj si informace, než je pustíš na veřejnost

2.2.2007 14:38

smoulinka napsal(a):
Už jsem se dívala ale,je tam jen jméno majitele a ne adresa,jak ji mám zjistit?A nelicentovaný nemůže připustit klisnu bez PP?Děkuji

Připouštět klisny smí podle plemenářského zákona pouze hřebec zapsaný do státního registru hřebců.
Objednej si na ASCHK v Písku (adresu máš na stejných stránkách) katalog hřebců na letošní rok. Jsou tam adresy majitelů i s telefony. Kdybysis ty stránky pročetla, našla bys tuto informaci sama

2.2.2007 13:44

smoulinka napsal(a):
Ahojky chtěla bych letos připustit svoji kobylku haflu bez PP nějakým haflingem(nemusí být licentován),hledám hřebce v okolí Brna nevíte o nějakém?

1. Musí být licentován
2. Najdi si na aschk.cz plemenné knihy, pak seznam hřebců a máš tam všechny haflingy i s fotkama a zapsanými potomky

2.2.2007 13:37

evam napsal(a):
Neviem, či sa to ďalej prepočitáva, ale podľa mňa prílišné hranie sa s pravdepodobnosťou v tomto prípade je už dosť mimo realitu, mendela beriem len ako vodítko - keďže farba žriebäťa (rovnako ako pohlavie a podobne) nezávisí od farieb ostatných žriebät, ktoré dal alebo dá daný pár spolu, nemusí skutočnosť v tak malom súbore ako je jeden rodičovský pár a jeho potomkovia vôbec zodpovedať štatistickému rozreleniu podľa Mendelových zákonov.

To je už jen teorie pravděpodobnosti - a matematiku stejně nesnáším
Co si matně vzpomínám, tak snad od 20 jedinců v souboru se začne teorie blížit skutečnosti už s přiměřenou statistickou odchylkou

2.2.2007 11:33

evam napsal(a):
No, teraz som si spätne prečítala, že matka Usy bola biela, nie ryšavá (nejako sa mi to v tom strome pomixovalo :)) - v tom prípade je určitá šanca (25%), že Usa je na bielu farbu homozygot, v tom prípade by dávala iba bielych potomkov. To ale teraz neoveríme nijako, dá sa to vylúčiť len v budúcnosti, ak sa jej narodí farebné žriebä.

Matka Usy heterozygot, otec heterozygot, tedy výsledek 25% bílý dominantní homozygot, 50% bílý heterozygot a 25% recesivní homozygot - ale teď si nemůžu vybavit jistě, jestli se ta pravděpodobnost dál přepočítává, ale mám dojem, že ano - že by pak z těch třech bílých měla být pravděpodobnost 33,3% na GG?
Ale stejně sázím na heterozygota

2.2.2007 08:48

evam napsal(a):
Farbu koní neurčuje jediný gén, ale je to tzv. polygén, teda na farbe sa podieľa niekoľko génov súčasne.
Najzákladnejšie sú A (Aguti, ovplyvňuje rozptýlenie tmavej farby po tele, teda v dominantnej podobe za splnení ďalších podmienok rozptyľuje farbu do koncových častí tela ako hriva, chvost a spodky nôh a "vytvára" farbu hnedák, plavák a podobne), ďalej je to E (Ebony, čierna farba). Pre arabské kone je podstatný ešte gén G (Grey, vybeľujúci gén).
Dominantný gén sa píše veľkým písmenom, recesívny malým.

Genotyp u koní obsahuje dvojice alel, tzv. alelový pár, od každého z rodičov jednu. V prípade, že sú príslušné jednotlivé znaky (A,E,G atď.) na oboch alelách súčasne recesívne alebo dominantné, je kôň pre daný znak homozygotny, ak sú rozdielne, je heterozygótny a na výslednej podobe koňa sa prejaví znak, ktorý je z tých dvoch dominantný (napríklad ak G je znak pre vybeľovanie a g pre nevybeľovanie, kôň s dvojicou Gg v genotype je heterozygotný belúš, ktorý navonok vybeľuje, ale keďže na potomkov prechádza len jeden z dvojice, môže to byť práve nevybeľujúci t.j. g a potomok bude s farebným partnerom nebiely).

Ak je jeden z rodičov biely a druhý farebný, je zrejmé, že od jedného rodiča získal gén G a od druhého gén g, čo dáva v jeho genotype dvojicu Gg, ktorú som už popísala a čo je aj prípad tvojej kobylky.

Čo sa týka ryšavej farby, tá vzniká neprítomnosťou génu E pre čiernu farbu - všetci ryšiaci majú na danej pozícii polygénu teda recesívnu dvojicu ee.

Takže ak sa tvoja kobylka narodila ako ryšavá, vieme presne určiť v jej genotype časť pre bielu i čiernu farbu, teda u nej je to Ggee.

Určiť gén A je v genotype dosť ťažké, keďže u ryšiakov môže byť schovaný (neprejaví sa, keďže neprítomnosťou čiernej farby sa táto do koncových častí tela nerozptýli). Na to by sme museli poznať ďalších potomkov tých istých rodičov, ako aj čo najviac iných príbuzných. Napríklad ryšiak, ktorý nemá dominantný gén A nedá nikdy s vraníkom hnedáka, v opačnom prípade ho nesie minimálne na jednej alele.
Keďže u tvojej kobylky je v pôvode hnedka, nie je vylúčené, že gén A vo svojej génovej výbave má.

Ak chceš získať ryšavého potomka, s ryšavým žrebcom máš na to 50% šancu, na zvyšných 50% to bude belúš - tomu sa nevyhneš, keďže gén G vybieli s vekom koňa bez ohľadu na to, akú farbu mu určili ostatné gény. Je to jednoduchá kombinácia:
Ggee(Usa) x ggee(ryšavý žrebec) dá jedine kombinácie
Ggee (biela) a ggee(ryšavá) v pomere 1:1.

A teď bude mít Lucky náplń na celý víkend, než se tím vším prokouše

2.2.2007 08:45

evam napsal(a):
Mýliš sa, s ryšiakom by bola biela polovica žriebät - práve preto, že gén pre vybeľovanie nie je ovplyvnený žiadnym iným znakom a vo výsledku prekrýva všetky ostatné farby.

No ano, samozřejmě 1:1, to se mi nějak po ránu pomíchaly čísílka, vždyť to už mám jednou napsané výš