Mulinka18

Moje příspěvky

18.1.2023 10:04

Upřímně, to by mě velmi zajímalo, kde je pravda?! Tak rozdílné zkušenosti se stejnou chovnou stanicí. Pokud má štěňátka ve špatné kondici a takové bojínky, jak by se jí podařilo natočit taková hezká videa? Ale zaráží mě, proč by někdo lživě pomlouval a vymýšlel si negativní zkušenosti ze solidní chovnou stanicí? Možná paní byla vyhořelá, jak někdo píše a třeba se dala dohromady a svůj chov a péči o své psy zlepšila. Je to tedy opravdu zvláštní.

12.10.2022 11:13

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Já to chápu, ale nevím, jestli to není protimluv - aby ji něco bavilo dlouho žvýkat (obzvlášť když říkáte, že jakmile třeba ten morek sežere, dál ji kost nezajímá) a zároveň téměř nic nesežrala… To si umím představit spíš třeba naplnit a zamrazit Qwizl (nemám ho, ale vypadá, že se tam toho tolik nevejde a že je to hůř dostupné) nebo obdobnou hračku, kde můžete hlídat, jak moc bude náplň kalorická, nebo použít část krmné dávky.

Mému psovi chutná v zásadě všechno, je to žravý ohař. Co dlouho vydrželo (kromě té nožičky) byla hovězí kůže se srstí, velké vepřové uši, velké šlachy… Ale to je stále o tom, že je to nějaký větší kus, který ten pes celý sežere. Má hodně rád plíce (ty má sežrané rychle, ale je to super na výcvik - koupím syrové, rozkrájím na kostičky a usuším v sušičce), ale ani ty si nevybere vždycky, je vidět, že má každý den chuť na něco jiného. Předevčírem si vybral plíci, včera vepřové ucho a dneska žaludek (to byl malý kousek, tak si mohl vzít ještě druhý kus) a šlachu.
Dá se koupit třeba i šunková kost (např. http://shop.manwe.eu/susene-dobroty/830-sunkova-kost-stredni-370g.html) nebo nějaká jiná velká kost (např. https://shop.zufrikteam.cz/index.php/barf-mrazene/hov%C4%9Bz%C3%AD-kost-na-okus-1-ks-detail).

Děkuji za reakci. Ono ale ty pochoutky jsou různé. Některé se rozkouší rychle a tím se i rychle snědí a nepokryjí tu pořebu žvýání a některé vydrží déle. Šlachy, uši nám dost vydrží také. Mně spíš jde o to, aby si užila svou potřebu žvýkání a kousání pro svoji psychicku pohodu a zaroveň čištění zubů a jaké jsou možnosti, které neznám. Morkovou kost nijak nekousala, snažila se vylízat morek, který po chvíli vypadl. Takže žádné žvýkání se nekonalo. Lízací a dolovací hračky ty jsou o něčem jiném. Mně šlo jen o tipy na žvýkací, kousací pochoutky, které jsme třeba nevyzkoušeli.

11.10.2022 17:38

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Zakoupila jsem sušenou vepřovou nožičku, na délku má asi 20 cm, a štěně (20+ kg) si s ní hraje už třetí den (samozřejmě s přestávkami).
Jinak v chew boxu máme mix všeho možného - různé sušené uši, záušky, rypáčky, dršťky, vemena, žaludky, plíce, šlachy, lopatky, kůže… Mám to ve velké krabici s těsněním a štěně si každý den může něco vybrat. Ten proces výběru je pro něj, myslím si, skoro atraktivnější než to samotné žvýkání, miluje to.
Jinak co do délky výdrže většinu sušených pochutin strčí do kapsy zamražený Toppl. Dovnitř dávám různé suché věci (včetně menších kousků těch sušených žvýkadel), zaplácnu to konzervou/mletým masem a dám do mrazáku.

Děkuji, nožičku jsme tedy ještě nezkoušeli. Já tím, že mám malého psa a ještě kastrovaného, tak toho nesmí sníst příliš najednou a nesmí to být moc tučné. Ona je schopná rychle rozkousat a sníst všechno možné, co ji nabídnu. Co se vám ještě z vašeho boxu osvědčilo, že chutná a dlouho vydrží žvýkat?
Toppl také máme, ale zamrazit jsem to ještě nezkoušela. Jen jí do toho dávám občas něco na lízání, ale to má zpracované také za chvilku, protože jí tam nedávám nijak větší porci. Bohužel jsme dost omezený tím množstvím jídla.

11.10.2022 17:31

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Mám vdechovače, pro kterého je nebezpečné skoro všechno. Občas ale dostane tu žvýkací "natural kost" od JK Animals. Není tam chemie, je to vyrobeno v ČR. Základem je hovězí kůže na kousíčky, takže ať si klidně polkne větší kus.

Děkuji, toto vůbec neznám. A jak máte velkého pejska a jak dlouho to vydrží žvýkat, kousat?

11.10.2022 17:30

Všem děkuji za tipy

11.10.2022 12:31

Děkuji za odpovědi. Buvolí roh, je dobrý, ten máme a občas ji zabaví. Ale tím že asi není na něm moc co sníst, není tak atraktivní, častěji o něj spíše nejeví zájem. Lízací podložky a kong jsou také fajn, ale myslela jsem něco na žvýkání a okus, co chvíli vydrží, na čem si vyčistí zuby a procvičí si žvýkací svaly. Aspoň 10, 15 minut a klidně i více.

11.10.2022 11:53

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Pokud je tak vytrvalá, tak bych jí koupila hovězí morkovou kost.

Děkuji, ta se mi ale moc neosvědčila Koupila jsem porcovanou, ale měla takový ten měkký vnitřek, kterého je poměrně hodně a který brzy vypadl v kuse ven, což jednoduše snědla a pak už ji to nezajímalo a i se tím dost zbytečně natláskala za krátkou chvíli. Nevím, jestli to je běžné, že se to takhle lehce dostane ven.
https://farmaucechu.cz/produkt/hovezi-morkove-kosti/

11.10.2022 11:24

Dobrý den, my máme doma 2 tyto kamery https://www.alza.cz/tp-link-tapo-c200-d5703789.htm?o=1, krásně zabírají celý prostor, můžete si na dálku vybrat denní i noční režim, otáčet ji o 360st. Vše slyšííte a můžete přes ni i hovořit. Vím přesně, co doma můj pes dělá, když tam nejsme. Určitě byste i slyšela, pokud někdo na psy volá, zvoní nebo bouchá do dveří. Takto úplně jednoduše za pár korun zjistíte, zda psi opravdu a jak moc štěkají. Pak bych případně řešila dále co s tím.

11.10.2022 11:18

Dobrý den všem,

prosím o tipy na okus pro malého 5kg psa. Je krmena yoggies granulema, ale od mala zvyklá i na syrové a vařené maso a různé žvýkací pochoutky. Chtěla bych pro ní něco na delší zabavení, žvýkání, ale aby to nepokrylo příliš mnoho denního energetického příjmu a nezačala mi po tom přibírat a dále k tomu mohla dostávat svoje běžné jídlo.
Vyzkoušeli jsme už všechno možné - hrtany, žvýkačky od Mapesu, šlachy, sušené dršťky, kousky krůtích syrových krků, malé šunkové kosti. Dále různé druhy paroží, himalájskou tyčku, olivové a kávové dřevo. To ji bavilo dříve, ale teď už ne. Ona je ale hrozný drtič a vše ji vydrží v podstatě malou chvilku, maximálně několik minut. Ráda bych ji dopřála něco, co by mohla žvýkat nebo okusovat, žužlat delší dobu. Máte vyzkoušeno pro malé psy nějaké větší kosti, kde by ale nebylo příliš mnoho masa a pejska to zabavilo či nějaké jiné třeba sušené pochoutky? Jak často žvýkací pochoutky svému psovi dopřáváte?
Děkuji :-)

13.9.2022 09:09

Svonja napsal(a):
Vracím se k laparoskopické kastraci malé feny. Prosím mulinka18, jak se loni rozhodla. Řešíme stejný problém. Děkuji.

Dobrý den, fenka byla na laparoskopické kastraci, vše proběhlo v pořádku. Jak máte starou fenku a jaké plemeno, jestli se mohu zeptat?

29.6.2022 10:58

Dobrý den všem,
otvírám toto téma ze zvědavosti. Kdo Vám hlídá psa, pokud jedete například někam na víkend, na dovolenou a pejska s sebou vzít nemůžete, nechcete? Jak vaši psi zvládají hlídání jiným člověkem, odloučení od Vás a na jak dlouho jste je kdy nechali? Stalo se někdy, že by po návratu byl nějaký problém, např. že začal být na vás pes více fixovaný případně se rozjela i separačka? U nás hlídají moji rodiče (jsou už starší, já sama mám 2 děti v pubertě). Zatím tedy jsme nechali přes noc jen jednou, ale víckrát na odpoledne. To spíše tréninkově, aby pak přes noc neměla problém a byla na ně zvyklá. Měla jsem trochu obavu, zda nebude tesknit, ale fenka to zvládla na pohodu. Jsou jí necelé dva roky. Do budoucna bych ji chtěla občas nechat našima pohlídat i na delší dobu. Třeba týden pokud pojedeme na hory nebo kdybychom chtěli letadlem k moři. Zatím jsme ji všude s sebou brali a budeme i letos v létě. Já osobně s tím mám trošku problém, že se bojím ji někomu svěřit kromě rodičů, proto mě zajímá jak to mají ostatní. Ale jelikož to zvládla dobře dva dny, tak doufám, že týden už takový problém nebude. Děkuji za vaše zkušenosti

8.6.2022 11:52

Roxy262 napsal(a):
Líto čeho?že se má skvělé a je všude s náma a že když chodíme do práce je tam sama? Nebo váš pes je snad s vama celej den?

A nemá separační úzkost? Čůrání může být jeden z příznaků... Píšete, že jste s ní jinak stále, tak možná není správně naučená být sama doma. Bylo by fajn prověřit třeba kamerou, jak se chová, když nejste doma. Jinak bych ale určitě zabránila přístupu do postele po dobu vaší nepřítomnosti. Že se krčí i když ji netrestáte - pozná podle Vaší řeči těla, že se zlobíte a neví za co. Snaží se Vás ukonejšit.
Jak dlouho bývá doma sama? V tomto věku určitě nehody být můžou. Říká se podle počtu měsíců, tolik hodin by mělo štěňátko vydržet. Ve 3 měsících tedy 3 hodiny. Za nehodu se nezlobit, nekomentovat, uklidit. Zpětně vůbec ani nepochopí, co mohlo být pro Vás špatně.

7.6.2022 13:09

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
No já to vidím naprosto jasně Sedíme tam hodinu, pes se začne nudit.
Ono i té trpělivosti je nutné naučit a ideálně s unaveným psem....takže začít naopak s delší prochajdou a kratší dobou, kterou budu dřepět na té zahrádce. A dobu postupně upravovat + sebou vzít třeba něco na okusování.
Bohužel chce to prostě pravidelně trénovat, protože si nemyslím, že tohle pořešíte tak, že občas navštívíte zahrádku a že se to samo změní.

Ono doma v obýváku, na zahradě je situace jiná, protože pes nemusí nutně hodinu ležet na místě. Může si odběhnout, jít si lehnout někam jinam, pohrát si a jiná situace je na té restaurační zahrádce, kde by pes měl ideálně ležet na místě, které určíte.

Nějak jsem nezaregistrovala, co je to za plemeno a jak je fenka stará...ono akčnější , uštěkanější plémě v kombinaci s mladostí psa je samozřejmě složitější než starší pes klidného, málo štěkavého plemene.

Děkuji za rady! Je to fenka cotona a je aktivní, uštěkanější a mladá, to jste dobře odhladl(a):-) Jsou jí necelé dva roky. Já s ní dost trénuji a věnuji se jí, takže to celkem zvládáme bez zbytečného vyštěkávání, jinak by byla asi uštěkanejší mnohem více. Ona právě to i na té zahrádce jako drží celkem pod kontrolou, ňafe si a brblá spíše potichu, jak kdyby věděla, že nahlas už by bylo moc. Ale pokud začne, tak ji to vydrží celou tu dobu. Mám tedy starost, aby si to chování zafixovala. Jak jsem psala na zahrádku do hospody jdu max 1x týdně a spíše i za delší dobu. V zimě nic nebylo, na žádné větší akce v uzavřených prostorách jsme nechodili, takže si odvykla. Tak nevím zda je to pro trénink dostačující, ale nemám moc více příležitostí a když se dostanu, tak třeba za někým, takže se chvíli pozdržím, ale nevysedávám s ní několik hodin, když vím, že to nezvládá. Já si ji beru i tak 1x za 14 dní do práce, kde se pohybuje dost lidí a to asi jak je zvyklá je úplně v pohodě. Právě ale jak jsem objevila ten článek, mně napadlo, jestli se opravdu nemůže jen dožadovat té pozornosti, když se bavím s ostatními. Když jsem s ní seděla někdy sama, tak byla celkem v klidu. Odpočívat je jinak naučená.

7.6.2022 12:11

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Si pozvěte na návštěvu pár lidí, sedněte na zahradu nebo ke kafíčku v obýváku s neunaveným psem, přestaňte si ho všímat, a uvidíte.

Druhá možnost přímo na oné akci, kde se to děje, vezměte si křesílka s rodinou nebo kámoši vedle, kde už není taková koncentrace psů a lidí, a bavte se dál bez pozornosti pro psa, a uvidíte.

Pokud je v nepohodě, mohlo by pomoct naučit ji odpočívat v nějaké plátěné přenosné boudičce a tu jí brát na takové akce s sebou, postavit ji třeba vedle židličky, kde sedíte, aby na vás pes viděl. Odvést pozornost nějakou hračkou s pamlsky, které musí z hračky dobývat.

Děkuji moc za příspěvek. Já ty teoretické rady znám, máme dost již natrénováno, ale převést do praxe vždy není jednoduché. Situace včerejší např. jdu půl hodiny na procházku se psem, stavím se na zahrádce v jedné restauraci (neplánovaně), kde se potkám s kamarádkou a u stolu sedí dalších 5 jejích známých s jedním psem a u dalších stolů sedí další lidé a psi, kteří nás ale nijak neruší, neoběžují (z mého pohledu). Sedíme tam hodinu a nelze se izolovat od ostatních a odsednout si. Kenelku s sebou neberu na takovouto procházku ani naplněnou hračku, jdeme pak ještě půl hodinky zpět domů. Hračka nevím, zda by to i vyřešila (zkusit bych mohla, pokud budu vyloženě plánovat, že takto někam půjdu), zda by si ji v této situaci vzala, ale určitě by ji nevydržela hodinu dolovat. Doma v obýváku a na zahradě, pokud je návštěva, tak toto nedělá, je v klidu a pokud sedíme někde sami, tak také v klidu. Proto se to špatně řeší, bohužel. Takové to situace se špatně fingují a upřímně mi to není přjemné. Ostatní lidi, kteří nemají psi nebo které ani neznám, nemají pro toho vašeho takové pochopení. Řešení je nikam nechodit, ale občas bych ráda. Asi nechodím tak často, aby to pro psa byla rutina a bohužel má fenka není flegmouš. Situace různé ji rozrušují, většinu díku tréninku zvládáme, ale toto se mi špatně řeší.

7.6.2022 11:17

Dobrý den, prosím o radu, kdo by věděl. Jsme úplně příklad níže.

Asi nejčastějším typem problémového chování je štěkání nebo poštěkávání v situacích, kdy se pes nudí, kdy má pocit, že si ho nevšímáte. Toto štěkání mívá různé podoby a někdy ani nepoznáte, že jde o manipulaci. Ale pozor – v tomto případě manipuluje pes člověkem, ne obráceně, pes vámi totiž dokáže manipulovat, i když k vám stojí zády. Z pohledu psa jde o snahu získat pozornost, což je ostatně nejčastější důvod takového chování. A vždy se to psům daří, zejména v situacích, kdy jste se štěkajícím pejskem ve větší společnosti a všichni ostatní psi se chovají slušně, jen ten váš ne… A co tedy dobře zmanipulovaný páníček udělá? Potěší psa za protivné chování pohlazením a vlídným oslovením, obvykle „pšššt“, „ticho“, nebo „neštěkej“, čím samozřejmě psovi (pozitivně) potvrdí, že dělá činnost, která je vlastně vyžadována, a tedy správná.

RADA za článku
Přestaňte psovi tuto „štěkací“ manipulaci potvrzovat a odměňovat ho za ni. Někdy je i „zákaz“ odměnou – je vlastně potvrzením, že pes upoutal vaši pozornost. Znám jen velmi málo majitelů, kteří psovi potvrzují správné, „žádoucí“ chování v případě, že pes nezlobí, klidně leží či sedí a podobně. Přitom je to tak jednoduché! Zkuste si psa všímat tehdy, když je hodný, a nevšímat si ho, když zlobí – tedy změnit v opak to, co nejspíš děláte nesprávně teď. Důležité je také správně načasovat „odebrání pozornosti“ – otočte se k psovi zády a ignorujte ho do doby, než přestane štěkat (plus ještě několik sekund navíc). A potom ho odměňte „pozorností“ – otočte se k němu a přidejte malou pochvalu.

Dejte si ale pozor u všímavějších psů, jsou schopni odpozorovat i delší „řetězec událostí“, tedy co po čem následuje. Pak se stává, že schválně udělají nepříjemnost, aby byli následně korigováni a (nesprávně) odměněni. Příklad: pes provokuje a poštěkává na ostatní psy. Panička si ho přitáhne, nechá ho několikrát sednout a vstát a odmění ho pamlskem. Jak to chápe pes svou psí logikou? Jednoduše: „když budu zlobit, bude prima cvičení a pamlsky“.

Přesně toto se mi děje, pokud jsme někde v restauraci venku na zahrádce. Dříve mě nenapadlo, dokud jsem nenarazila na tento článek, že by to mohlo být z nudy, myslela jsem, že se prostě necítí dobře v prostředí.
Fenka sice neštěká nijak hlasitě, ale poštěkává nebo si brumlá, je přitom třeba zalezlá pod židlí nebo leží vedle stolu a já přesně reaguji jak se píše výše. Ticho, pšš - ji v klidu napomínám nebo prstem ukážu povel ticho a když je chvíli zticha, odměním, ale za nějakou chvíli se to opakuje. Mám ale pocit, že když psa nenapomenu, ostatní by nechápali, že mu jeho chování toleruji. Myslíte, že opravdu pokud psa budu ignorovat (což mi prozatím přišlo, že nefunguje, ale možná je třeba vydržet opravdu dlouho. Já po nějaké době, pokud se to často opakuje mám vždy potřebu ji napomenout), tak je možné, že s tímto nežádoucím chování přestane, když si tím nezíská pozornost?? Řešil jste někdo podobný problém?
Jak poznám, že se u psa jedná o manipulaci a nebo že by se opravdu mohl cítit v té situaci v nepohodě - vadí ji množství psů, lidí a tím pádem se takto projevuje? Ona je jinak myslím hezky vychovaná, vydrží v klidu na místě doma i v restauraci pokud jsme jen v kruhu rodinném, ale toto se nám opakuje, když jsme v prostředí, kde je více lidí nebo psů. Není to úplně vždy, ale celkem často.
Děkuji za rady a zkušenosti.

9.3.2022 12:27

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
..pokud máte trenéra, měl on by vám udělat tréninkový plán a poradit ve všem, on vašeho psa z tréninku zná a ví....

Ptala jsem se jen pro zajímavost, je to hodně individuální. Zajímalo mě, jak to mají ostatní. Trenérka nás učí, jak na to, abychom nedělali chyby při tréninku, ale tréninkový plán, jak často trénovat a jak dlouho nám neudělala. Napadlo mě se zeptat, když jsem viděla toto nově založené téma. A jelikož máme i další aktivity a trénink je spojený s bohatým prokrmováním, tak netrénujeme úplně denně protože odměňujeme i právě za jinou činnost. Ale když slyším, že někdo trénuje i několikrát denně, tak jsem si říkala, jestli 2x týdně není málo co se týká počátečního načuchávání. Zeptám se na příštím tréninku. Děkuji za reakce

9.3.2022 12:14

Terven napsal(a):
Pokud jde o načuchávání vzorku, tak bohatě stačí pár minut denně, klidně můžete zopáknout vícekrát za den.
Já jsem ze začátku odklikávala zájem čumákem o skořici, postupem času jsem ji začínala mírně zakrývat...na takové cvičení fakt stačí těch pár minut denně.
A i když už schováváte, děláte psu jednoduché terény, taky není třeba cvičit to nějak dlouho. Hlavně je třeba dbát na to, aby pes nebyl demotivován dlouhým neúspěšným hledáním - zpočátku jsem to dělala hodně jednoduché a motivační - veliká radost při nalezení. Když už pes chápe, co se po něm chce, přidává se značení.
Samozřejmě, pokud jedete na trénink, tak ten netrvá několik minut, pes trénuje déle, ale určitě jsou v tom přestávky, jednotlivé úkoly jsou proložené pauzama a je třeba dbát na to, aby pes nečuchal dlouho v kuse.
Moje fena zpočátku musela najít vzorek relativně rychle, v řádu minut. Jakmile nemohla najít, rychle ztrácela motivaci, vypínala se.
Teprve teď, po létech, je schopná hledat v kuse pět minut i víc a pořád má stejný drive
Ale vím, že jedna známá s fenou z útulku vždycky na závodech tvrdila, že jakmile nenajdou do 5 minut, tak skončily, protože její fena prostě déle není schopná se soustředit.
Ono se to nezdá, ale intenzivní čichání je makačka, feny mi po tréninku spí jako zabitý, vyrovná se to dvouhodinové vycházce v terénu spojené s hrabáním myší

Pár minut denně, to jste dobrý! My trénujeme jen tak 2x týdně, třeba 15 minut, ale je to s přestávkami, než si znovu přesunu a připravím vzorek, tak to není reálně čtvrt hodiny v kuse, že by čuchala. Ale právě si říkám, jestli to na to načuchávání není málo, jestli bychom neměli trénovat častěji. Ale zase ji prokrmuji za to docela hodně a trénujeme i jiné věci (např. manipulace se souhlasem, poslušnost, 1x týdně agility) a dostává i odměny za tyto jiné aktivity, tak aby neměla programu a pamlsků až moc. Pamlsky, odměny i hrou, to je můj vnitřní boj. Kolik toho může denně sníst, kolik času jí věnovat. Těď máme docela problém, že je na mě až moc fixovaná a už slýchám názory, že si za to můžu sama, že to mám za ty stálé odměny a čas co se jí věnuji

9.3.2022 11:40

Děkuji moc za reakci. Spíš mi jde o ten začátek "načuchování" vzorku, ještě v terénu nevyhledává. Pracujeme s trenérkou, chodíme tak 2x měsíčně, ale jen mě zajímá kolik času jste trénovali v začátcích. Vím, že trénovat můžeme jak chceme, ale zajímá mě, jak často jste trénovali vy a jak dlouhý trénink by i třeba ze začátku doma a jak dlouho ho trvalo než si Vaši pejsci osvojili pach skořice. Já zatím odměňuji (prokrmuji) za označení vzorku, který leží samostatně v mém dosahu nebo mezi více předměty. Teď už jsme trénovali 2x v terénu, ale také zatím jen "v dosahu". Vzorek zatím nikam dále neschováváme, jen načucháváme.

9.3.2022 11:21

Dobrý den všem. Můžu se, prosím zeptat jak často trénujete nebo jste trénovali v začátcích a jak dlouho dobu? Kolikrát týdně, kolik minut cca? Děkuji za reakce.

14.11.2021 15:31

Dobrý den, oživuji tuto diskuzi. Zajímalo by také mě, jak naučit odpočívat psa v kenelce. Fenka je na kenelku naučená, neodchází. V klidu v ní zůstane, dokud ji povel nezruším. Leží a kouká, ale nedaří se jí v ní usnout. Chtěla bych ji naučit, že v ní může i v klidu spát a že je to její soukromí, pokud pokud potřebuje klid nebo odejít ze situace, která ji není příjemná. Děkuji za reakce