ovcezkopce

Moje příspěvky

10.5.2023 12:18

Králíky neočkuji. Krmím trávou od časného jara. Plus vždy seno, samozřejmě. Granule bez léčiv jen březím a kojným samicím s mladými. Sítě proti hmyzu nepoužívám, ale mám ve vzdálenosti několik metrů zářiče-lapače hmyzu, které zapínám, když jsou komáři. Ti u nás zatím nejsou. Kydám minimálně jednou týdně, v horkách víckrát, ráno a večer myju misky, čerstvá voda několikrát denně. Toť vše - je to jen můj názor, co chovatel, to jiný systém.

14.12.2018 17:02

Koupila jsem pistoli u Drimla, cena okolo 900,- Kč, nevím přesně, spokojenost už víc než dva roky a kolem stovky poražených kusů, naprosto bez problémů. Chce to jen pevnou ruku.

10.12.2018 11:41

Taky hlavně musíte vzít v úvahu, co s hnojem? Kam ho dáte uprostřed města, do popelnice? A slámu na stlaní budete mít ve sklepní kóji v paneláku? A kam dáte seno?
5 kg králík je pěknej macek, ten má spotřebu...

21.8.2018 17:56

Janinka Bosorka napsal(a):
ovcezkopce Bylo by foto? Zajímá mne, jak to vypadá. Mulčuji dosti, ale vlnou zatím ne. Vozíme ji do sběrného dvora.

Vyfotím v týdnu, musím sebou vzít foťák, v mobilu ho nemám.

21.8.2018 17:03

Ale to není přímo téma "nedaří se", to zas ne, prostě je to jen zkušenost.

21.8.2018 17:01

Vlnou mulčujeme roky. Rozložíte ji prostě kolem stromků, dobrá je na jahody (blbě se po ní leze slimákům). Vhodná je taky do vyvýšených záhonů jako spodní vrstva. Jinak ze zahrádky zkušenost - za ty roky se téměř nerozložila. Dobře drží vlhkost, plevel jí prorůstá hůř než běžný mulč. Vlna nám taky zachránila pár stromů usychajících a neustále podrytých myšima, snad se odstěhovaly nebo co, stromy zesílily a rostou.
Ke zpracování vlny: ze začátku mi jí bylo líto, sbírala jsem každý chomáč, sama si stříhala, prala jsem ručně jak bl/bec (kdo zkusil pořádně vyprat vlnu od lanolínu, chápe), schovávala do pytlů, nakonec šlo asi 25 kg na spředení do přádelny. Zahučela jsem tam za tisíce (cca 400, - za kg vlny v přízi, připravená na pletení, pouze vyprat). Pletu, pletu, vlnu mám na roky, ale nikdy se vám to nevyplatí. Jen mám dobrý pocit, že je to z vlny, která mi běhala po zahradě.

20.8.2018 13:47

Dýně (Goliáš, měkká slupka) hážu na zem, rozkřápnou se a ovce si s nimi poradí kompletně, dřív jsem taky krájela - zbytečná práce. Hokkaida rozklepnu gumovou palicí
Dostávají co mi naroste na 150 m2, dávkují si samy, ale už je suchem po dýních. Cuketu žerou až v krajní nouzi.
Jablka dostávají 20 litrový kýbl na 18 ovcí a den, cca.
Bobky beze změny, vyrovná to asi to seno, co "roste" na pastvině.

8.8.2018 09:05

Nechodit k němu. Žrádlo přes plot, vodu měnit v jeho nepřítomnosti. Nemazlit se s ovcema, bude majetnickej, jsou "jeho". Neotáčet se k němu zády a chodit s dlouhým klackem typu násada k lopatě, taky občas pomáhá řvát (jako ječet) na něj, když se blíží. Ví, že jste slabší proti vašemu chlapovi, proto si troufá a lepší to nebude.

6.8.2018 17:38

Bekkky napsal(a):
dad:
znamená to tedy, že ovce byly vypuštěny na čerstvě zatravněnou plochu? Asi by neškodilo foto. Na netu jsem o tom projektu nic nenašla.

Na čerstvě zatravněnou plochu smíte pustit dobytek až následující rok, ale již tentýž rok, co tráva vzejde, se musí 2 x posekat. Je na tom závislá dotace na zatravnění, která je podle polohy okolo 8000, - na hektar a to po dobu pěti let od založení porostu. Plus samozřejmě existují další dotace k tomu. Nevím teď jistě, jestli se zatravnění netluče s plochou, takže je možné, že plochu můžete čerpat až po vypršení dotací na zatravnění. To se mi, omlouvám se, nechce v papírech hledat.

4.8.2018 18:22

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Nekdo si umel zaridit snadny prijem, no..
Kdyz jsem slysela, jak se braly dotace na vysazovani sadu a prvni leta, v ramci podpory zemedelcu, se jim vyplacely kompenzace, protoze stromy jeste neplodily a po udrzitelnosti se sady zas zaoravaly... ...deji se daleko horsi veci nez to, ze senekde tuneluje skrze spasani ovcemi...

Jo, to je pravda. Takhle jsme koupili (tedy partner) před pár lety pozemek se suchým "sadem". Předchozí majitel dostal dotace na stromy, taky na oplocení... Nikdy tam žádný ovoce nevyrostlo, ani nemohlo (což nikdo nezjišťoval), je to na skále, stromy uschly a zbytek jich dodělal dobytek, co tam pustili pást. Jo, byly to skoro tři hektary, nevím, kolik dostali, ale asi to šlo... Přežily tam do naší doby DVĚ jabloně.

2.8.2018 16:25

Paní / pán kope za GLOBAL ENTERPRISES Ltd., e-shop s pelmelem.

29.7.2018 14:18

Vy byste nepištěl(a), kdyby na vás partner(ka) "vykonal(a) potřebu"...?


Po skoku pištívá spíš samec, svalí se a (aspoň náš) si náramně zakvičí.
Někdy samice před pářením "fňukají", mručí, kvíkají a brání se, když se nechtějí pářit, nemají říji apod.

28.7.2018 09:56

tau napsal(a):
Diky.jakym způsobem zabijite?

Jateční pistolí na velká zvířata do hlavy, pak podříznout.

27.7.2018 10:45

Platíme 200 i s rozděláním na menší díly, které se vejdou na stůl k dalšímu zpracování.

19.7.2018 08:51

Prestige ale píše, že si chce louku pronajmout: myslím, že by to muselo být jen "per huba". Pokud družstvo bere dotace, má nájemní smlouvu, dává si nájem do nákladů a nevím, jak je to na SZIF, ale myslím, že asi i tam musí mít družstvo nájemní smlouvu. Alespoň tedy po mně to na všechny pozemky, co užívám jako nájemce a beru na ně dotace, chtěli. Takže asi užívat ano ale neoficiálně. Navíc tedy nevím, jak kde se na to hraje, ale u nás kontrolují dvojí posečení za rok, taky dosíkání nedopasků, nikde nesmí být například žádná hromada klestí (letos sa/kra dobře věděli, že jsme nechali ležet větve z pokácených stromů, co nešly kvůli suchu pálit a tudíž to "zabíralo" pár desítek m2 zeleného). Pokud to bude Prestige pozemek využívat, kdo družstvu zaručí, že splní podmínky pro dotace? Míněno vše čistě hypoteticky, ale lidi jsou různý.

3.7.2018 18:34

www.na-ovcarne.cz: máte moc milý a příjemný web, ať se vám nadále daří smajlík

30.6.2018 10:40

Jak to nazvete a jestli to nazvete je celkem jedno. Důležité je, že z toho bude zřejmé, kdo, kdy, komu, co a za kolik prodal. A že proběhl příjem - výdej peněz.

18.6.2018 09:16

Usušila jsem před dvěma týdny, nebylo to úplně suché, ale i tak jsem to nacpala do bagů, ty stály ty dva týdny na pastvině pod střechou v suchu, nahoře byly otevřené a seno v nich pěkně doschlo. Včera jsem to dotahala domů a seno je v pohodě. Mám ale bagy napůlené, přestřižený asi tak dvoumetrový, takže nižší, cca 110 x 110 nebo tak nějak - koupila jsem výhodně bagy od máku, ale byly moc dlouhé, tak jsem je napůlila. V bagách proto, protože si seno dělám sama a cpát na louce desítky pytlů, abych to odvezla pickupem, to už nešlo.

17.6.2018 10:35

Dávám trochu, jen v zimě, když není tráva, aby měli něco šťavnatého. Na střídačku s řepou, mrkví apod. Že by se po nich ale utloukli, to zas ne.

8.6.2018 12:48

Jestli jsou to ovce na výpas, tady na vykrmení a mají ještě přes léto přibrat, tak bych to chvíli léčila. Pořádně ostříhat, obnažit pazneht, okoupat ve slabém roztoku třeba Sava, skalice, formalín, i v nouzi ocet je dobrý neředěný. Na chvilku (pár dnů) vám to dá pokoj, ale zase se to vrátí. Pokud jsou to ovce na chov, nechovat, porazit. Vlastní zkušenost, čtyři roky vleklá léčba, z cca šedesáti ovcích jsme na 18 kusech a i ty půjdou, necháme deset nejodolnějších a nazdar. Je to v pastvině a to, jak se říká, nechat pastvinu odpočinout, nepást, bakterie zmizí, tak na to zapomeňte. To by muselo být rok(y), ne týdny. Reklamaci neuplatníte: jaK? Máte na ovce doklad o koupi, potvrzení o zdravotním stavu při koupi...? A i kdyby, nikdy nedokážete, že hniloba mohla být u vás. Maso je normálně k jídlu.