pako

Moje příspěvky

26.10.2021 13:31

Zdravím
a dovolím si říci několik postřehů o chovu korálovek, které chovám mnoho let.. Korálovky mají soumračnou a noční aktivitu tudíž zářivkami je nepotěšíš. Zůstanou celý den zalezlé v úkrytu a teprve po zhasnutí osvětlení aktivují. Pokud tedy terárium
nemáš s rostlinami , které vyžadují osvětlení, volil bych na osvětlení žárovku s krytem
nebo vůbec bez osvětlení pouze se zdrojem tepla formou folie , kabelu nebo kamene.

Perforovaný strop nevadí. Stačí část zakrýt , aby neunikalo teplo.

Pako

29.11.2020 16:03

Pokud se má obojek uvolnit tahem tj. při zachycení o drát nebo trn, nemůže mít sponu s prstíkem . Vhodné jsou tudíž antiparazitární obojky, které se pouze provlékají.
Na obojek potom můžete navléci malý kroužek se schránkou na adresu.
Je to bezpečné i praktické. Obojek i schránku na adresu lze koupit v zooobchodech.
Pako

29.5.2016 17:34

Výjimky jistě existují, ale to se děje v biologii i medicíně a jiných vědách pracujících s živými tvory běžně. Nicméně po mnohaletých zkušenostech v chovu koček a vet. medicíně mohu odpovědně tvrdit, že na svých předchozích informacích trvám.

28.5.2016 01:13

Čím více koťat kočka kojí tím později se říjí. Lze řící co kotě to týden. Dobré je podat tabletku proti říji. Kočka bez problému kojí a kastrace se dá provést později. Pokud má kočka jedno kotě, tak se může říjet již za 14 dnů po porodu. Tumory mléčné žlázy se sporadicky vyskytují při dlouhodobém podávání antikoncepce.

pako.

28.2.2013 16:40

Pokud ubytuješ tvého 3O cm varana do terária větších rozměrů, tak zdivočí a je málo praděpodobné, že s ním navážeš bližší kontakt. Rovněž krmení může činit potíže. Proto doporučuji terárium okolo 1 m délky a uvážlivé krmení , aby z něho nebyl lenivý váleček.

28.2.2013 16:30

Pokud se jedná o povrchovou ránu jaká je na fotce, tak bych raději volil antibiotický zásyp n.p. Auroemykoin,
který je běžně dostupný. Při hlubších poraněních měkkých tkání , zasahujících až na kostní podklad s předpokládanou infekcí případně i nekrózou je vhodné použít preparát Tenazym suspenze , který mimo antibiotik a kortikodů obsahuje i proteolytické enzymy. V případě, že použijete Tenazym je vhodné umístit hada nebo i jiného plaza na noviny nebo jiný neprašný podklad.

24.1.2013 14:34

Podle mne, se jedná o poporodní komplikaci . Patrně zadržela vejce. Léčba je neúčinná.

18.3.2010 00:07

situla napsal(a):
Děkuji za Vaše cenné zkušenosti. S pozdravem Martin.


Největší zkušenosti s chovem heloderm u nás má pan Hottmar z Uhů . Publikoval již několik článků .

17.3.2010 23:47

kodl napsal(a):
Děkuji,už mám prozatím sjednáno, ale je možné, že se na Vás do budoucna obrátím. Uvítám stálý odběr ( celoročně ). Děkuji

Zdravím,
pan Tauchman má tel.777264898.

12.8.2009 12:49

hill napsal(a):
zkus mu na větev napíchnout kousek šťavnatého ovoce.

Na pití u chameleonů používám napaječku z PVC určenou k napájení hlodavců. Dno perforuji jehlou a zavěsím kapátkem dolů na větev. Kapky, které chameleon vidí brzy začne lízat a pokud je chameleonů více , všichni se vystřídají. Na dno terária dávám misku, aby se voda nevsakovala do substrátu a někteří chameleoni pijí i kapky dopadající na hladinu v misce.

30.7.2009 13:35

darya napsal(a):
Tak s výše psaným příspěvkem nesouhlasím, na 3 měsíce je kotě dost malé, dle mého názoru má tak 2 měsíce. Oči nejsou moc dobře vidět, co se týče toho výtoku...Já bych tedy radila nové kotě vzít k veterináři vždy, já mám kočky od chovatelky a brala jsem je na vstupní prohlídku brzy po příjezdu, natož když je to kotě z burzy, kde prodejce asi do veterinární péče neinvestoval tisíce...

Patrně se jedná kočičí rýmu , forma oční je obvyklá , charakterizovaná hnisavým zánětem očí , který časem mizí, ale očička zůstávají zaslzelá, případně s mírným hnisavým výtokem. Koťě je často podražené, obzvláště, když jej nemoc postihne brzy po narození. Samo onemocnění je virové, ale velmi dobře zabírají antibiotika, která ničí bakteriální flóru a urychlují léčbu. Tato virová infekce je častá v populaci volně žijících nevakcinovaných koček.

30.7.2009 13:27

ladys napsal(a):
Ahoj.
My měli kocoura nekastrovaného, ale jelikož ho máme ve stáji u malé silničky,kde auta moc nejezdí a když tak pomalu kvůli psům a koním, tak vydržel až dostárí a zemřel přirozeně. Teď máme nového, ročního a už je asi 3 měsíce vykastrovaný a jsem za to ráda. Už proto, když jsem viděla, jak se bývalý kocour vracel domů po měsících a vychrtlý na kost a rozsekaný od soků.... (mimochodem ten náš nový si stihl těsně před kastrací udělat koťata s naší Mindou, která jsou teď k darování trochu šikula a předvídatel ).

Kastrací lze ovlivnit růstové proporce kocourka. Pokud je provedena v ranném věku těsně po sestoupení varlat do šourku t.j. ca 4m. , roste kocourek déle, neboť jeho růst nebrzdí pohlavní hormon testosteron. Takový kocour je na vyšších nohách a je celkově mohutnější. Často jsem tyto kastráty viděl v Německu. Pokud mají být zachovány standartní proporce plemene, kastrují se kocouři později , po ukončení tělesného vývoje ca na 8 - l2 měsích a dále. Kastrace je výhodná věc, nicméně zvyšuje frekvenci zánětu močových cest a tvorbu močových kamenů.

30.7.2009 13:15

jarucha napsal(a):
tak mi jsme nechali kočku, na radu veterináře, kastrovat 3 týdny po porodu. Pořád mňoukala a chtěla ven. Ale drželi jsme ji doma. Kastraci zvládla dobře, o mrňousky se starala v pohodě i kojí, je to víc jak měsíc a pořád koťata kojí. Jen musela mít límec na krku, protože si strhávala stehy. Udělali jí to na boku, aby jí to při kojení nevadilo. A to nedávno ještě přijala starší kotě.

U nás dává veterinář injekci nebo tabletku proti říji. Když má kočka třeba jedno kotě je schopná jít do říje i za 14 dnů po porodu. Kočka se po zákroku neříjí a kastraci je možno provést po skončení kojení. Je to výhodné jak pro kočku, koťata i majitele.

24.7.2009 20:33

dobby napsal(a):
Osobně bych to zkoušel dál a nelámal bych si s tim zas tak hlavu !POKUD! had neztraci hrozne na váze a neslábne. Doporučil bych ti tera.poradna.net a tam si ve vyhledávači najdi, je tam toho hrozně moc.

Myslíš podzim O8 t.j. 9-lO měsíců a to je hodně i pro hada v dobré kondici. Musíš ho nakrmit, aby se nastarovala látková výměna. Při stresové malnutrici dochází k totální resorbci tuků a poškození vnitřních parenchym. orgánů následkem trávení tělních proteinů. Stačí dát myš na kraj tlamy nebo ji zasunout do krku. Osvědčilo se také podání entizolu v dávce 20 - 5O mg/kg hmotnosti sondou nebo do myši.

24.7.2009 20:17

aappuu napsal(a):
a otekla neni je to blbe nafoceno....jenom je to neco jak Bradavica mezi nehtem

Patrně to bude podkožní absces. Raději to otevři a zasyp antibiotickým zásypem.

24.7.2009 20:14

reptil napsal(a):
Jsou jdruhy Python regius a elaphe guttata agresivní k jiným hadům ? Mužu nechat mládata,po krátkou dobu ,v terárium o rozměrech 120*60*70(jednoroční krajtu a jednoroční užovku ?)

Tyto druhy nejsou agresivní a mohu se chovat, pokud to je nezbytné ,určitý čas společně nebo s jinými druhy hadů.

24.7.2009 20:04

krokodyl napsal(a):
Myslím, že by to šlo (anolisové s bazilišky).

V tak velkém teráriu musí být velká zvířata, která se jednoduše krmí a ošetřují a jsou viditelná po celý den. Doporučuji Testudo carbonaria a
Iguana iguana ve skupinách. Tato expozice je v ZOO Dvůr Králové n/L a je velmi atraktivní

26.1.2009 12:58

klawdie napsal(a):
Snad pomůžou nějací zkušenější...máme samičku chameleon jemenského, myslím 2 nebo 3 roky starou...cca před 3 týdny nakladla vejce, a zhruba týden začala za sebou tahat zdní nohy a s těží se pohybuje, měly jsme obavy aby neochrnula ale stisk v zadní má...byli jsme na veterině ale veterinář si moc rady nevěděl..kde by mohl být problém? děkuji za radu.

Pokud nezůstala v samičce vajíčka, která by mohla také vyvolat podobný symptom, tak to typický příklad odvápnění skeletu následkem odčerpání minerálních rezerv během gravidity. Většinou se jedná o deficit vápníku , případně i fosforu v návaznosti na vit D 3. Pokud samička žere je naděje na vyléčení. Nutno zvýšit přísun minerálií per os případně inj. calcium gluconicum.Opatrně s vit. D3. Při předávkování působí odvápnění kostí.

23.1.2009 00:03

argas napsal(a):
Zdravím, je šance, že se budou hroznýši pářit bez tzv. příprav(omezení teploty, osvětlení atd) ? Dá se nějak omezit kousavost hroznýše? Dekuji.

Většina chovaných Boa constrictor pochází z oblastí kolem rovníku , kde je teplota v noci a ve dne bez větších rozdílů. Je to noční had a délka slunečního záření nehraje dominantní roli i když je některými autory uváděna jako stimulans. Jsou jedinci, kteří se páří spontánně, jakmile nadejde jejich čas bez předchozího zimování, ale řada chovatelů doporučuje snížení teploty a oddělení pohlaví před chovnou sezónou. Metodika chovu je popsána v řadě publikací.

22.1.2009 23:50

abuse napsal(a):
Ahoj stěhuji se do garsonky a většinu zvířat zanechám u rodičů. Ale chtěli bychom si s přítelkyní pořídit nějakýho mazlíka. Což si myslim, že z plazů je jenom leguán a agama vousatá (Tu už máme:). Jenže je jasný, že do garsonky si neudělam terárko přes půl bytu. Tak se chci zeptat jestli je možný chovat dospělého jedince na volno.
Moje představa je asi taková, že by legouš dostal nějakou vysokou rozvětvenou větev nad kterou by měl světlo a UVčko a jinak by měl volný pohyb po bytě. Je mi jasný, že by se muselo zajistit spousta věci aby si nějak neublížil nebo neutek, ale to se všechno dá udělat. Mam spíš strach z nedostatečné vlhkosti vzduchu nebo jiných skrytých nástrah.

Má někdo z takovýmto chovem zkušenosti?

Chov leguána volně v bytě je velice problematický a pokud byt není pro něj vysloveně zařízený, co v Tvém případě není, tak brzy ze svého záměru upustíš. Leguán je velice pohyblivý a rychle rostoucí ještěr, který proleze celý byt a buď se někde schová nebo vyleze na místa,která jen těžko uchráníš. Shodí a pokálí co se dá. V zásadě by měl mít své terárium , které je jeho teritorium, kde je celý den zavřený a případné procházky po bytě musí být kontrolovány . Leguán si brzy zvykne na denní režim a často se sám do terária vrací. Zde je krmen , vyhřívá se a kálí. Chova t leguána volně na větvi není dobrou alternativou. A to myslím leguána, který je vysloveně ochočený, který neatakuje chovatele. Takže brzdi !!