
petrklíč
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 6. 6. 2021 21:41:39
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
edwina
napsal(a):
Také se přikláním k tomu, že se zkopaná klisna dostatečně poučila a dá si podruhé pozor a dotírat nebude. Opravdu není jiná možnost, jak je na sebe přivyknout, než je k sobě pustit a modlit se, aby to dopadlo dobře. Koně, co spolu nevycházejí tak moc, že by nemohli trávit čas pohromadě na rozlehlé pastvině ani na přiměřeně velkém zimním výběhu (řekněme 0,5 ha), jsou spíše raritou. Ony si zvyknou, dokonce si myslím, že po úrazu už je oběma jasné, kdo z měření sil vyšel vítězně, a tedy stádu velí. Koně jsou chytří, mají dobrou paměť a nadto jsou zvyklí ve stádě spolupracovat - je to pro ně podmínkou přežití jako živočišného druhu. Pokud obě vyrostly ve stádě (tím míním žádné dvorkové odchovy v izolaci) a chovají se tedy z koňského pohledu normálně (žádní koňští psychopati), půjde to. Prostě si podřízená klisna dá na šéfku pozor. Co se týče sena, nečekala bych, že budou po této "aféře" svorně žrát ze společné kupičky a udělala bych krmných míst více. Ale klidně bych je vrátila k sobě, hned jak zraněná bude mít zase povolený pohyb.
No mě někdy přijde moje kobyla že je taková jiná než normální koně...
Ale když jsme tenkrát koupili poníka a přivezli ho, tak valach po něm šíleně šel, to byli fakt útoky a moje kobyla se poníčka ujala a nikdy na něj nebyla zlá, proto jsem jí vždy brala jako takového koně, který by právě mohl být s nějakým otloukánkem.
No o víkendu by jsme je dali na ten zimní větší výběh a rozdělili to ještě páskou, protože kobyla není zahojená a nechci riskovat že by jí třeba do rány kopla a navíc jí to ještě trochu bolí a nejde úplně čistě, jakmile se dohojí a bude už normálně chodit tak je pustíme společně a budeme se modlit. Seno určitě dáme na víc míst, což ostatně do této doby měli také, jen večer mají víc sítí na jednom stromě, jelikož tam je udělaná zpevněná plocha. Ale na noc už je budeme oddělovat trvale, at má každá svůj klid i v boxe. Já doufám že tyhle dvě kobyly nebudou nějaký raritní případ že se prostě nesnesou ani v budoucnu, ale opravdu se na sebe nesnášenlivě netváří.
aggitta
napsal(a):
Souhlasím s tímto. V malém výběhu nedokáže kůň od agresora nikam utéci, zatímco čím více místa, tím lépe. Ideálně mít pro ně 5-10 ha pastvinu, kde by si to holky vyřídily a po uklidnění by konečně mohly na menší.
No tento zimní výběh má asi 4000m2, ale přesně to nevím, ale je dost velký, ten co máme dole ten letní je ještě mnohem mnohem větší.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
No, kloním se k názoru baarbory. Pokud jedna dolézá a nedbá na varování, tak si prostě sama nabíhá na to, že dostane na budku. Pokud se toto chování bude opakovat, nejspíš pokaždé dostane, až to toho druhého koně přestane bavit. Těžko předpokládat, že se ten oždibovaný smíří s dotíráním, když mu to je nepříjemné a evidentně toho je dost, že i relativně flegmatického koně to rozčílí.
Nechala bych holky spolu, nemá smysl je držet odděleně. Pokud by se konflikty po několika týdnech, měsících neuklidňovaly, tak bych zauvažovala o výměně - buď ustájenou, nebo Vaší. Protože držet koně takto odděleně je dlouhodobě nevyhovující pro všechny zúčastněné strany..
Jo jo ona fakt dotírá, ta nová kobyla nepřijde sama útočit, jeví se klidně, nešklebí se, ale moje kobyla jí prostě třeba ždíbe na zadku a to jsme přímo viděli a ani tak ta nová nevykopla. Moje kobyla má asi radost že má kámošku a je vlezlá až moc a nebo se snaží být nad, já fakt nevím.
No bohužel to není ustájená kobyla, je to tak, že jsme dvě kámošky a máme koně spolu, na kamarádky pozemku jsme postavili stáj a louky máme pronajaté, taky si neumím představit držet koně oddělené trvale, to by bylo asi na palici...Když kámoška měla valacha tak jsme nic nemuseli řešit, valach byl dominantní a kobyla ho hodně respektovala, valach už bohužel není...
koně
napsal(a):
Záleží také hodně na prostoru.
Zimní výběh je třeba menší, a je v něm méně šancí na to, aby si kobyly udržely snesitelný odstup.A více konfliktních míst typu krmiště, box apod.
Když je dáte na větší a na noc budou opravdu každá ve svém, měly by se časem srovnat.
Jj cca do 14 ti dní je chceme dát na letní pastvu, která je opravdu velká, je tam tedy jezírko z kterého pijou vodu, ale to by snad nemuselo dělat potíže, otázka je, zda ta moje kobyla pořád nebude dotírat i na velké ploše, přecejen v létě koně také stojí u sebe, odhání si hmyz a pod..No uvidíme snad se to dá všechno do pořádku a budou vycházet a na noc prostě bude mít každá svůj klid.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Ono to vôbec nemusí byť o doliezaní, u nás sú v oboch "stádach" najviac otĺkané taký ten typ trubka. Síce samy o sebe sú obe nekonfliktńe, ale nereagujú na prvé upozornenie, alebo zareagujú drzo(že ustúp a ona ďalej stojí..). Druhá možnosť je, že kobyla si ublížila aj sama- stalo sa nám, že sa nám cez ohradu pobili kone a práve útočník dopadol horšie, ten "bitý" v podstate nemal žiadne zranenie.
Podľa mňa sa to časom utrasie, hlavne by som zabezpečila potenciálne nebezpečné miesta a tie boxy by som tiež ešte nenchávala dostupné. Pre istotu.
A konflikty môže vyvolávať aj ruja, najmä ak sú obe normaĺne nekonfliktné.
No když jsme obě kobyly pozorovali, ještě když spolu byli vedle na větší pastvině, tak ta moje (ta zkopaná) jí hodně chodila za zadek a oždibovala jí, ale i přes to jsem nikdy tu druhou kobylu neviděla po té mojí vykopnout, z toho usuzuju že dotírala až moc a nebrala nějaké varovné signály a tak dostala, ale jsou to doměnky...
No moje kobyla opravdu byla zkopaná, měle i po kopancích otekliny, zkopanou jednu i druhou nohu, ta druhá noha se šila, to si neudělala sama. Ano na noc budou trvale odděleny. Právě že jsou obě nekonfliktní, to je možná ten problém, kdyby byla ta druhá hodně dominantní tak by asi té mojí dala, ale moje už by se držela třeba stranou, no snad si zvyknou a už se tohle nebude opakovat, jinak nevím jak to pak dál řešit.
katkaa1
napsal(a):
Myslím, že to trocha moc prežívaš, to pokopanie sa stalo raz, ak by sa to opakovalo potom je na mieste rozmýšľať nad tým, či spolu tie kobyly nechať. Teraz si to medzi sebou vysvetlili a tá jedna čo dostala snáď nie je taká blbá, že sa nechá otĺkať.. normálne by som ich pustila dohromady a potom uvidíš čo sa bude diať. Na 90% si v pohode zvyknú, vyjasnia si postavenie a už nebude k takýmto konfliktom prichádzať. Meter pred pevný plot môžeš pre istotu natiahnuť elektrický ohradník a v prípade takejto kolízie ti maximálne pretrhnú pásku, ale nedostanú sa až k plotu kde by sa mohli viac zraniť.
No jednou byla kopnutá v úterý a po druhé právě v ten pátek, takže to nebylo jednou, ale to jsem psala v tom mém prvním dotazu. Moje kobyla je asi až moc vlezlá a i za cenu toho že dostane čutačku dotírá, nevím jestli to je normální chování koně, přece kůn když dostane poprvé tak už si dá pozor a ne že se znova nechá pokopat, bojíme se toho, že je už jen tak nedáme dohromady, třeba moc plaším nebo to prožívám, ale člověk bude trnout co se zase stane. Přitom ani jedna kobyla není konfliktní, prostě to nechápu.
Tak obnovuji téma které jsem založila, bohužel až včera jsem zjistila že se ten incident s mojí skopanou kobylou nestal vůbec v boxu což jsme si celou dobu mysleli a utěšovali se tím, že prostě jim na noc pastvu rozdělíme a každá bude mít svůj box a bude klid. Včera zamnou přišel soused, že mu koně ohli železný sloupek v plotu směrem do jejich zahrady, máme totiž mezi naším pozemkem a sousedem jejich pletivový plot. Šla jsem se na to podívat a sloupek byl opravdu o velký kus ohnutý do jejich zahrady, přesně u plotu byli vidět stopy zadních kopyt vrytých do země, pak mi i docvaklo to, proč měla kobyla i šrám na zadní noze, zkrátka ona stála zadkem k tomu plotu a nová kobyla jí zepředu nakopala až se moje kobyla opřela zadkem do onoho plotu. Ted jsem z toho celá špatná, jelikož je jasné že incidenty se mohou opakovat, když je dáme na pastvu, není to boxama, no a co teď? Opravdu z toho nespím protože koně chceme mít dohromady a ne trvale oddělené, za chvíli by měli jít na letní pastvu a tam vůbec není možné je oddělit a dát každé kobyle půlku pastvy , takže opět děkuji za názory a rady.
edwina
napsal(a):
Nemyslím si, resp. zřezaný by byl v tomto případě určitě valach, což by mohlo dopadnout lépe, kdyby se od klisny rovnou klidil. Podle mé zkušenosti jsou nejlepší stáda, která co možná nejvíce odpovídají přírodě, takže určitě ne na 3 valachy dát 1 kobylu, opačně (3 klisny + 1 valach) klidně, ale počítat s tím, že valach bude ve stádě poslední. Pouze "dámské" či "pánské" stádo bývá většinou také v pohodě. Ale jedna kobyla nám dokázala rozdělit i nerozlučnou dvojku valachů - dlouholetých kamarádů (přátelili se spolu i ve velkých stádech), nakonec jsme jednoho prodali, protože se z něj stal otloukánek, druhý valach ho začal šikanovat, aby se před klisnou předvedl. Stádo máte podle mého názoru složené dobře, jen to seznamování naneštěstí nedopadlo. Ono se to poddá, nebojte.
Tak děkuji, docela jste mě uklidnila, já si pak tloukla hlavou o zeď, že nakonec tři kobyly nemůžou asi fungovat a jak jsem psala tak obě jsou dost submisivní a ve stádech byli utlačované, takže u nich bude složité která bude nad a která pod. No snad se to poddá, chybu jsme udělali, že jsme nechali otevřené boxy, ale nenapadlo nás, že když jsou v pohodě, že by so to po týdnu mohlo stát. Jo chybama se člověk učí.
katkaa1
napsal(a):
Tak v tomto máte asi pravdu, ja mám doma 4 kobyly a hoci sa našťastie pri rvačkách nikdy vážnejšie nezranili tak sú to proste mrchy Jedine "šéfka" je normálna lebo tej sa ostatné boja a tá si tým pádom ani nepotrebuje nič dokazovať, stačí ak sa na niektorú len zle pozrie a tá sa jej hneď prace z cesty. Zvyšné tri sa ale vkuse sa po sebe šklebia a menia si pozície v stáde, hlavne keď niektorá horuje (čo je pri 4 kobylách vlastne nonstop) tak sú protivné a náladové. Čo už - ženské
Jo jo ženské no teď už s tím nic nenaděláme, kobylka je jinak moc fajnová, no budou si muset nějak zvyknou, raději at ona šéfuje a moje at dá pokoj, ale jestli se budou pořád mezi sebou handrkovat o pozici bude to asi nekonečný příběh
katkaa1
napsal(a):
Osobne si myslím, že je jedno ako dlho ich budete držať od seba aj tak si pozície medzi sebou budú vyjasňovať keď ich dáte dohromady. Vaša "stará" kobyla zrejme bola naučená že valach si nechal od nej všetko ľúbiť a tejto novej to lezie na nervy že za ňou stále dolieza. Teraz dostala, tak to možno (snáď) pochopila. Nechala by som ich zvlášť kým sa jej nezahojí to šitie a potom by som ich normálne zas pustila spolu. Podľa popisu mi to nepíde ako útok extra dominantného koňa ale skôr vyprovokovaný útok zo strany doliezajúcej kobyly tak si myslím, že tá si už dá pozor.
Jinak opravdu ta nová kobyla není útočná, spíš jde stranou, neútočí, je taková pohodová, shety s ní vychází bez potíží a to jí leze do boxu a ona nic, ani se nezašklebí.
kallisto
napsal(a):
Problém může být právě to žrádlo. A většinou to bývá kvůli rannímu krmení, kdy po noci, kdy koně déle nežerou, jsou ráno na snídani natěšení a bývají boje i mezi koňmi co si normálně neudělají nic. To že přes den žerou z jedné hromady nemusí nic znamenat, přes den nemají tolik hlad a nebojují o žrádlo.
No ráno krmím já a kobyly byli vždy v pohodě, dala jsem žrádlo té nové, zavřela jí a pak mojí kobyle a nikdy žádná potyčka a pak jsem je dala vedle na pastvinu. Ale asi jak se jim dává žrádlo do těch boxů tak nová kobylka si to vzala jako svoje území, že tam dostává baštu a bránila si box, ale těžko říct jak přesně to bylo.
edwina
napsal(a):
Co se týče sena, také si myslím, že je lepší víc krmných míst dál od sebe, při boji "o žvanec" jsou potyčky největší a může to trvat klidně i půl roku, než jsou koně, kteří se ze začátku moc nemuseli, schopní žrát svorně z jednoho příkrmiště. Měli jsme to tak u našich 2 valachů, oba byli dlouho hřebci a poziční boje trvaly několik měsíců a také při nich tekla krev - vykousané chlupy a kůže, naštěstí žádná zranění končetin a nic na šití; ony kobyly po sobě obecně spíš kopou, zatímco hřebci se vzpínají a jdou po sobě zuby. Sundala bych klisnám zadní podkovy, pokud je mají, než je budete opět pouštět k sobě. A určitě dejte víc sítí se senem a dál od sebe. Jinak si myslím, že kopancem se to mohlo klidně vyřešit, mají ujasněné postavení a nemusí se nadále vůbec prát, protože jedna druhou nebude obtěžovat. U kobyl mohou být problémem i říje, to se jejich chování může zhoršovat a říjící klisny někdy dotírají na ostatní a mohou si od nich vysloužit pár kousanců či kopanců. Nezbyde vám než to vyzkoušet a doufat, že se porovnají. Až se zahojí, vrátila bych je do společného výběhu a nechala je to vyřešit.
Děkuji za názor, jinak ještě k těm sítím, v ohradě ve které jsou přes den mají víc sítí na různých stromkách a oni stejně žerou spolu z jedné sítě
Ano u stáje mají dvě sítě na jednom stromě, to je pravda, ale u té stáje už je společně pouštět nebudeme, kvůli boxům, jelikož si myslíme že se to stalo tak, že jedna kobyla byla v boxe a přišla druhá a ta co kopala se asi o sebe v tom uzavřeném prostoru bála a tak pálila a moje se asi dostala do rohu, bohužel nemáme přístřešek ze kterého mohou hned vyběhnout a tak jsme se rozhodli, že na noc budou oddělené už trvale. Podkované nejsou ani jedna, obě na boso.
No valach si právě moc líbit nenechal, ale kobyla ho respektovala, takže když on přišel k síti tak šla pryč a pod. ale oždibovali se a blbli spolu, on jí kousal do zadku a ona po něm vždy vyhazovala, to byli takové jejich běžné šarvátky z kterých nikdy nebyl úraz...
Přesně tak jsme to mysleli, jakmile se kobyla zahojí tak je pustíme spolu na větší louku a na noc bude mít každá svůj box s částí ohrady. Mam takový pocit že si vyjasňují pozice, ale jak dlouho to může trvat? Blbé je, že obě byli ve stádě otloukánkama, pak asi budou pořád lavírovat kdo je nad a kdo pod a z toho můžou být potíže, kdyby ta kobyla dala najevo té mé že je dominantní, tak by jí dala ta moje asi pokoj si myslím. Pořád se bojím že si ta moje nedá majzla, ale zase si říkám že na volném prostoru už by se takový malér stát nemusel.
Dobrý den,
mam dotaz ohledně zařazení nového koně do stáda. Po odchodu valacha jsme koupili spíš níže postavenou kobylku, nekonfliktní, rozhodli jsme se jí zařadit do našeho stáda, které se skládá z kobylky shetyho (3,5 roku) a ČTkobyly (10 let), ČT kobyla je hodně submisivní, ve stádě dole, valach byl vždy nad ní a ona ho respektovala, když valach odešel tak byla nad shetym, ale vycházeli moc dobře. Novou kobylu jsme přivezli a rovnou jí pustili do stáda, ČT kobyla měla radost z nového parťáka, pořád za ní chodila jak pejsek, nebyla žádná potyčka, koně žrali z jedné sítě, nikdy jsme neviděli že by po sobě kopali či kousali. Na noc koně chodí do ohrady kde máme otevřené venkovní boxy a můžou si zalézt jak potřebují, když jsme viděli že jsou v pohodě tak jsme ty boxy nechali otevřené. Kobylu jsme dovezli v neděli. Koně jsou tedy přes den ve větší ohradě a na noc chodí do takové menší, kde jsou právě ty boxy. V úterý přes den, ale schytala moje kobyla čutanec, naštěstí jen povrchová ranka, co mě říkala kolegyně, tak nové kobyle pořád chodila za zadkem, ale i tak neviděla tu svou kobylu aby po té mojí čutla. Bohužel v pátek jsem šla ráno krmit a moje ČT kobyla skopaná, jedna noha jen povrchové rány, ale druhá noha se musela šít . Od té doby jsou u stáje oddělené páskou s tím, že mají sítě pověšené na stromě a žerou u sebe, nevidím tam žádné potyčky jen moje kobyla ČT se občas uší, ale je to asi i tím, že k ní nemůže a celkově je vynervovaná z léčby a z omezeného prostoru. Prosím jak by jste postupovali dál? Chtěli jsme je zase přes den pouštět spolu až se moje kobyla zahojí a na noc je necháme trvale oddělené páskou. Včera jsem tam měla veterináře a ten mě tvrdil, že to může i trvat několik měsíců než si zvyknou a pustíme je k sobě. Vím že moje kobyla jí asi otravovala, měla radost že má kámošku a byla vlezlá až moc, ale chci předejít do budoucna takovému úrazu a tak se ptám jak to vymyslet dál. Navíc veterinář tvrdil, že by je nenechal žrát z jednoho stromu, ale mě přijde dobré že jsou takhle blízko sebe a zvykají si. Děkuji všem za názory.
Anina
napsal(a):
Děkuji. To chir. Odstranení bylo nutné jako první fáze. Velikost a místo omezilo použití pasty tovnou. S komplikacemi jsem počítala, ale doufala, že nepřijdou. Koník je úžasně trpělivý, nechá si všechno líbit. A já si holt musím projít ohněm s ním, abych si jeho prizeň zasloužila.
Jj někdy se to tak dělá, že se část chirurgicky odstraní a zbytek se vypálí, budu vám moc držet palce, velký plus máte, že si koník nechá vše líbit a je hodný při tom ošetřování, to mít to moje kobyla v tomto místě, bylo by to asi velmi špatné, ona je na to ošetřování horší. Ale má to opravdu v blbém místě při chůzi ho to musí bolet, ale věřím že pomocí masti ho zlikvidujete.
Anina
napsal(a):
Zdravím, já nejsem takový optimista. Koupili jsem koníka pro radost, plnokrevník 12 let. Je úžasný a neměnila bych. Jenže, přes rok léčíme poměrně kompĺikovaný sarkoid, který se rozrostl během 3 měsíců. Kupovala jsem ho s vědomím, že měl něco jako bradavici, která byla odstraněna - místo - mezi zadníma nohama. V době koupě v pohodě, žádný výstupek, nebo něco podobného. Dnes máme za sebou chirurgické odstranění sarkoidu, které vyvolalo další růst tkáně. V současné době po užití AW4pasty společně s biorezonancí. Modlím se, aby to zafungovalo, zhojilo se a koník byl zase k ježdění nebo alespoň k práci ze země. Léčba mě stála už to samé co kůň. Pokud ho uživím nedám ho pryč ani kdyby už využitelný nebyl. Pokud bych ale kupovala koně jiného, tak si ho důkladně prohlédnu a se sarkoidem, byť malým bych do toho nešla. Je pravda mže objevit se může vždycky, ale pokud ho už má je riziko růstu a komplikací daleko větší. takže za mě -nedoporučuju. Na trhu je koní dost.
Jj také nejsem optimista a sama veterinářka mě říkala, že jak člověk vidí sarkoid na koni, tak ho nekupovat, já kobylu taky kupovala jen se dvěma a ted jich má hodně. Oni chirurgické odstranění právě moc nedoporučují, jelikož většinou způsobí ještě větší růst, to by se muselo provádět laserem, což se u nás bohužel nedělá. Ta aw4 pasta by vám pomoct měla+biorezonance, ta vám pomůže s imunitou a taky s tím aby se kůn viru zbavil, jelikož ho má v těle. Máte štěstí že máte sarkoid jen jeden, držím vám moc palce.
Berticek
napsal(a):
Zdravím
Prozatím naprosto předběžně se zeptám na zkušenosti. Poník mi v noci utekl přes ohradnik a dostal se do barelu s pečivem, dle odhadu mohl sežrat kýbl, ale také i mnohem méně, nejsem si jistá. Zatím vypadá dobře, pečivo dostávají, ale tak 2 plátky chleba a rohlík denně někdy méně, nechala jsem jej prozatím bez sena a chodí si v ohradě, při sebemenších naznacich kolíky budu volat, ale prozatím a 3x klepu nejeví žádné známky nevolnosti. Předem díky za odpovědi.
Hrozí spíš schvácení, nám se bohužel takto shetlandský pony schvátil po větším množství pečiva. Hlídejte tepy na předních nohách, zevnitř nad spěnkovým kloubem lehce přiložte prsty (ne palec) ucítíte tepy, pokud ucítíte silněji tepy tak může být přichvácený, tohle bych opravdu hlídala, akorát někdy je problém ty tepy cítit, já s tím tedy mám problém. Poník nemohl pak vůbec chodit tak jsme fofrem volali veterináře a říkal že má velmi silné tepy přičemž mě je nešlo nahmatat.
tamtam
napsal(a):
Pozorně si přečtěte třeba příspěvek výše - okopírováno ze stránek http://www.horsevets.cz/clanky/detail/sarkoidy-u-koni
cituji: " 4. FIBROBLASTICKÝ TYP
Má vzhled „živého masa“ s ulceracemi a exsudací séra, může být ve formě přisedlé nebo pendlující (viz obr.č.4).
Často vznikne po poranění jiného typu sarkoidu, jsou atraktivní pro hmyz, tudíž dochází ke snadnému krvácení sarkoidu, to vede ke snadnému rozšíření na jiné místo na těle nebo dokonce na ostatní koně ".
No já si také myslím že to tak je, že se může i přenést na jiná místa na těle. Může to tedy ještě někdo prosím potvrdit jak to je?
terezka1995
napsal(a):
Ano, zrakova funkce zůstala zachována. Cytostatika i antibiotika dostává přímo do oka - cytostatika ve formě roztoku (kapek) a antibiotika v, masti". Bohužel je prý toto onemocnění caste a typicke pro haflingy, ojediněle se objevuje u appaloos. Děkuji, dnes jsem obdržela kompletní správu z histologie a není moc potěšující, tzv. sebemenší náznak návratnosti se musí rešit, ale otázka zůstává, jestli se bude dát nějak vyresit
To je mi moc líto , zázraky se ale dějí a třeba se to koníkovi nevrátí, je dobré že normálně vidí, to je velké plus. Jinak je to tedy zajímavé, opravdu jsem o tom nikdy neslyšela, že by na toto určité plemeno trpělo, člověk je zase moudřejší. Moc vám a koníkovi držím palce.