Informace o uživateli:
Chovatel národního plemene Český Albín (ČA)
Moje zvířata
Registrace od: 20. 12. 2020 17:39:04
Naposledy přihlášen: 24. 6. 2023 22:37:10
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Ano jsou to cékotrofy,které králík požírá.Tak je to vpořádku.Pokud zůstávájí na podestýlce,vpořádku to není.
Ano, moc se omlouvám, to jsem tedy také nevěděl, že když králík cekotrofy delší dobu nežere poukazuje to na nízký obsah vlákniny či jinou zdravotní neduhu. Mrzí mě má původní špatná reakce, tuto znalost jsem neměl. Děkuji. Úspěšný chov
Nikola975
napsal(a):
Dobrý den,
Dnes je to 3. den, co u králíků nacházím takový trus, mají i normální bobky. Všechny vypadají normálně, jsou aktivní, jedí, spokojeně leží. Mám 3 samice, každá má vlastní výběh, jedná se o bytové zakrslé králíky.
Nikdy jsem si nevšimla, že by tyto bobky měly, krmím pořad stejně, seno nonstop, ovesné vločky + granule bez léku, v rozumné míře jablko, mrkev. Podestýlku měním 1x za 3-4 dny.
Jen cca 3 týdny dozadu jim přítel začal nosit po troše trávu, mohl by být problém odtud?
Mám strach, že by se mohlo jednat o kokcidiózu.
Případně dá se preventivně přeléčit proti kokcidióze? Aniž bych brala všechny 3 králíky na veterinu? Mám pouta jednu přepravku.
Předem děkuji za odpovědi.
Dobrý večer, rozhodně se nejedná o jakýkoliv projev nemoci. Je to specifický typ trusu, který vylučuje každý králíky a obvykle ho ihned požírá. Nemáte se čeho obávat. Jedná se o tzv. Cékotrofy, noční trus, který je plný živin.
irokez
napsal(a):
Chov ČA zatím s vynikajícím výsledkem. Tři vrhy prvniček s výsledkem 12,12 a 10 ks. To jsem u čistokrevných plemen dlouho nezažil, ani u rádoby masných plemen, a u hybridů to také každá prvnička nedokázala. Všechny mladé samicím nechávám abych si otestoval mléčnost samic
Mám teď 11. členný vrh a je to naprosto bez problémů, už jim je 5t a jsou pěkný. Samice jen musí mít hodně vody a kvalitní seno.
Tomaas86
napsal(a):
https://www.youtube.com/watch?v=DNkBGqA2uBM&ab_channel=Tom%C3%A1%C5%A1Blabol
Tomaas86
napsal(a):
Dobrý večer, je to tedy odvážná fotografie, ale proč ne. Přeji, ať se Vám vše podaří a za 31.dní budete mít mnoho krásných, zdravých a buclatých . Věřím, že se máte na co těšit. Mám v současné době jedny ledňáčky 8ks a minulý týden, nám dala ta samá maminka krásný březnový vrh o 11. mláďatech. Chtěl jsem provést redukci, ale když jsem viděl jak má všech jedenáct mláďat naducaná břicha, neměl jsem to srdce. Tak jsem zvědav jak porostou, bude to jistě slabší ale mamina je dobrá a mléčná, dnes jim je 5. dní a jsou všichni pěkní. Přeji hodně zdaru v chovu a posílám velké díky za dalšího podporovatele tohoto našeho krásného plemene.
irokez
napsal(a):
připuštěno
Dobrý večer, je to tedy odvážná fotografie, ale proč ne. Přeji, ať se Vám vše podaří a za 31.dní budete mít mnoho krásných, zdravých a buclatých . Věřím, že se máte na co těšit. Mám v současné době jedny ledňáčky 8ks a minulý týden, nám dala ta samá maminka krásný březnový vrh o 11. mláďatech. Chtěl jsem provést redukci, ale když jsem viděl jak má všech jedenáct mláďat naducaná břicha, neměl jsem to srdce. Tak jsem zvědav jak porostou, bude to jistě slabší ale mamina je dobrá a mléčná, dnes jim je 5. dní a jsou všichni pěkní. Přeji hodně zdaru v chovu a posílám velké díky za dalšího podporovatele tohoto našeho krásného plemene.
Je tu nový rok a s ním i nové lednové vrhy. Pro potěchu všech, kteří mají lásku v chovatelství, případně fandí a podporují plemeno Český Albín jsem vložil na web, video letošního hnízda mláďat ve stáří 11d. Tedy těsně před otevřením oček. Maminka je prvnička z mého vlastního čistokrevného odchovu. Rodila ve venkovním kotci bez kotiště, zákrytém jutou, při teplotě -9"C. Nyní odchovává již týden v nočních teplotách okolo -8'C. Mláďat je 6 až n. Zatím bez zásahu do hnízda. Jsou to pěkní cvalíci. Viz video na www.zijeto.cz v sekci video s názvem ČA Ledňáčci 2023. Hodně radosti z chovu a příjemné pobavení při shlédnutí videa přeje Tomáš. 🐰😉👌
Růstové hodnoty v chovu Českého Albína v období 2020-2022
více na www.zijeto.cz
marcie
napsal(a):
Dobrý den pane Tomáši, narazila jsem dnes na tuto diskuzi a se zaujetím pročítala. Předně bych chtěla poděkovat za Vaši práci, evidenci poznatků a dat a v neposlední řadě za Váš zápal pro věc, ochotu se zde podělit o vše, co jste zjistil a čeho jste dosáhl. Máte můj obdiv. Podobných lidí jako jste Vy, mnoho neznám.
Ale proč hlavně píši: Zjistil jste, že dle Vašeho systému krmení Vaši ČA králíci velmi rychle rostou, což je pro užitkový chov naprosto žádoucí, ale přerůstají váhový standard plemene uvedený ve vzorníku.
Chovu ČA jsem se nikdy nevěnovala a popravdě jsem k chovu králíků sice "přičichla" už jako dítě, ale vzhledem k mým následným studiím mimo domov jsem musela svého skromného chovu zanechat. Od té doby zkrátka mnoho vody uteklo a přišla jsem o kontakt s králíkáři. Proto nemám vůbec tušení o tom, kdy byl současný standard ČA vytvořen (zda je aktuální ten původní první standard nebo byl v průběhu času nějak upravován). Ptám se na to v souvislosti s přerůstáním proto, že v dobách dřívějších se zpravidla krmilo obilím, nikoli průmyslově vyráběnými granulemi. Byl-li standard vytvářen dle králíků krmených obilím, nejspíš nebudete jediným chovatelem, který krmí granulemi a jeho ČA jsou větší než ideál dle vzorníku.
Osobně jsme vždy krmili tradičně vesnicky. Oves+ ječmen, občas maličko slunečnice. Dále seno, v sezoně pastva, sem tam jablka, občas slupky ze zeleniny, ovocné větývky na ohryz, v zimě mrkev, řepa.
Můj poznatek z chovu bílopesíkatých černých zakrslých: ze 4 mláďat z jednoho vrhu jsem si nechala 0,1, dva 1,0 a jedna 0,1 šli po odstavu každý k jinému majiteli. S každým majitelem jsem byla v kontaktu i nadále a tak mi referovali, jak mláďata prospívají. Vtipné na tom bylo to, že majitel jedné ze samic ji kupoval jako zvířátko pro radost pro vnuka, sám byl chovatelem užitkových králíků a zakrslou králici krmil granulemi stejnými, jako ty své "masňáky". No samička vyrostla do živé váhy 2,3 kg :-) a její původ prcka naznačovaly pouze kratičké ušní boltce. Ostatní ze sourozenců byli naprosto normální zakrslíci.
Tak jsem se jen chtěla podělit o úsměvnou historku, která možná naznačuje, že krmení často umí dělat hodně.
Přeji mnoho úspěchů v chovu a radosti s Vašimi ušáky. Krásné svátky a hlavně zdraví a pohodu.
S pozdravem M. Strejčková
Ano, naprosto s vámi souhlasím. Krmná dávka a vyváženost stravy určitě má velký vliv. I když to co uvádíte je tedy opravdu extrémní dopad. Děkuji, za váš příspěvek i vám přeji hodně úspěchů, příjemné prožití svátečního období a do nového roku celé vaší rodině pevné zdraví. Tomáš B.
kamil.č
napsal(a):
Včera se mi okotila samice ČA a trochu jsem se bál, jak to dopadne... V noci na dnešek jsme měli -12 'C, ve stodole bylo asi -5' C. Moc pomohlo, že jsem dal na dvířka kotce pytel, voda v misce ani do rána nezamrzla, mláďata jsou zdá se v pohodě. Ať se vám daří!
Dobrý den, věřím že to bude dobré. Samice ČA jsou ukázkové matky. Jestli mohu požádat, dejte pak do diskuse nějaké fotografie. Hodně zdaru a krásné svátky.
Všem chovatelům a hlavně podporovatelům plemene ČA přeji hezké prožití adventního času. Tomáš B.
Tomaas86
napsal(a):
Propagační výstava Horní Bříza 2022
Naše výstavy pro rok 2022 v ZO-ČSCH Horní Bříza - Plzeň sever, www.zijeto.cz, přijďte se s námi pobavit o chovech králíků - holubů a drůbeže, prohlédnout si naše odchovy a nakoupit zvířata pro další sezónu 2023, pro děti jsme připravili bohatou tombolu.
jrl13
napsal(a):
Děkuji Vám za obsáhlou reakci. Vždy jsem krmil stejně ( oves - granule 2:1 + seno ) a přitom se mi přírůstky poslední 2 roky snížili. Třeba se zhoršila kvalita granulí. K tomu mému křížení. Samec ČA a samice BU. Jsem z toho dosti nešťastný. Vždy jsem zabíjel kolem 4 měsíce a teď v šestém jsem rád když stažený králík má 2 kg
Dobrý den, jestli jste měnil samce ČA, tak to se vůbec nedivím, jak jsem již komentovali s Evropa.it není Albín jako albín. Jestli měl druhý samec skrytou vlohu pro žlutou a první pro modrou barvu je to možné. Pro vyšlechtění ČA byl použit jako Mm, tak BO i div a jiní a pro novošlechtění a regenerační šlechtění bůh ví co. Takže je to možné a ani v jednom případě to nemusí být nic na závadu. ČA hodně utrpěl tím že byl dlouho opomíjen a teď to bohužel tak vypadá. Když se podíváme na inzerci, každý jedinec je úplně jiný v typu a vzorníku odpovídá málo který. Když by jste byl poblíž Plzně tak bych vám nabídl své samce, já měl letos opačný problém. Všechna jarní mláďata přerostla vzorník cca přes 0,5-0,75 kg.
jrl13
napsal(a):
Vaše přírůstky mne plní závistí. Moje jsou v podobných číslech, ale o měsíc posunutí . Ale spíše mne zajímá jakou barvu měli kříženci ČA x BU? Moji mívají zaječí. A najednou, s novým samcem, jsou rezaví burgunďáci. Nevím, jestli to může znamenat geneticky špatného samce
Dobrý den, není co závidět, patrně je to způsobeno tím co přidáváte ve stravě k senu a vodě. V době presentovaných výsledků jsem přikrmoval výhradně granulemi En...gys, se kterými mám za dobu chovatelské praxe nejlepší zkušenost a vyzkoušel jsem jich opravdu více, pouze moje zkušenost. Měl jsem ještě letní vrhy a ty už jsem místo granulí, vzhledem k nesmyslnému nárůstu cen granulí přikrmoval výhradně směsí (tzn. granule, nahý oves, ječmen, trochu pšenice) a byl jsem rovněž oproti vlastní výsledkům z jara náhle až o měsíc pozadu. Do letošního roku jsem nikdy směsí obilovin nekrmil, nebylo potřeba. Musím ale konstatovat, i když granule v současné době vycházejí kolem 12-15,- CZK za kg a obiloviny byly po žních na ceně kolem 6-7czk/kg není krmení obilovinami výhodné. Zvířata za dobu dosažení jatečné velikosti (což je u mě doma 3,6-4,0kg živé váhy ve 3,5-4,0 měsících života) naberou na obilí skluz okolo 1,5 měsíce. Králíci mají i vetší spotřebu krmiva, protože toho spousty vyhrabou do podestýlky. Vybírají si ze směsi obilovin podle preferencí jako Popelka hrách od plev. Tak že to opravdu nepovažuji za efektivní krok, můj názor. Co se týče barvy BU X ČA nemohu fotografie dohledat, nicméně pamatuji si je a byli žlutí s bílou podsadou, určitě NE divocí jak píšete. Divokou barvu v kombinaci se žlutou způsobuje modrá a černá. Vzhledem k tomu, že jste měnil čistokrevného Bu za čistokrevného Bu je to zvláštní, patrně byl ten první trochu šmrncnutý, což osobně nepovažuji za krok zpět. Oživení krve je dle mého názoru pro životaschopnost zvířat více než žádoucí (plodnost, životaschopnost), je to přirozená potřeba přírody, pouze můj názor. Hezký den.