Informace o uživateli:
Chovatel národního plemene Český Albín (ČA)
Moje zvířata
Registrace od: 20. 12. 2020 17:39:04
Naposledy přihlášen: 24. 6. 2023 22:37:10
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
europa.it
napsal(a):
Milý Tomaasi, musím s Vámi v některých bodech zřejmě poprvé nesouhlasit. Pokusím se jít postupně v rámci reakce na Vaši odpověď.
Prvně teda opravdu nevidím moc podobnost mezi kompletně bílým králíkem s červenýma očima, rezatým burgunďákem s tmavýma očima, který má navíc divoké znaky, a už vůbec ne s modrým ušákem, který je celobarevný. Ale máte pravdu, chlupy to má, uši dlouhé a čtyři nohy taky.
Dále je jedno / v rámci výsledného namíchání genů, zda například křížíte samici ČA se samcem Bu nebo obráceně. Takže není podstatné uvádět kdo byl 1,0 a kdo 0,1.
Pokud křížíme Bu (tedy homozygota) s ČA (homozygotem, ale viz dále), tak nám v F1 vznikne hnízdečko ušáků alá jeden jako druhý, protože funguje 1. Mendelův zákon (zákon uniformity). A jak píšete, albíni to nebudou, protože z kombinace Bu a ČA vznikne Aa; a alela A dominuje, takže albíni to nebudou. Už jsem zmiňovala ve svém tématu, že tu na ifauně někdo psal právě o tom, že kříží Bu a ČA a má pokaždé takové nažloutlé ušáky. Takže je opravdu, opravdu velká pravděpodobnost, že ten člověk měl jak čistého Bu, tak homozygota ČA, protože výsledek v F1 byl pokaždé stejný.
Mohly by tam být i jiné barvy, ale prostě pokud by to byl homozygot ten ČA a jeho protějšek stejně tak, tak by teda ale fakt ušáci v F1 měli být prakticky totožní (už se opakuju). Jinými slovy, pokud byl ten ČL u manželů Kvapilových opravdový ČL (předpokládám), tak ten ČA byl heterozygot, protože ta barevná škála co vznikla nemůže potvrdit nic jiného viz zde: ČL x ČA | Moravský modrý, moravský bílý hnědooký (websnadno.cz). Každopádně souhlasím, že by byli potomci postiženi narušením enzymatické tvorby pigmentu.
Nicméně teda by ČA mohl být například takovýto homozygot: aa BB CC dd gg, to by pak v kombinaci s ČL vypadal výsledek následovně: Aa Bb Cc dd gg. Ale mohl by to mít i jinak a pořád by to mohl být homozygot. Ale otázka večera: Musí být čistokrevný ČA vůbec homozygot? Z Vašeho textu vyplývá, že ano. Ale já pořád stále nevím – nemám důkaz. A jestli ano, tak prostě může mít v genotypu za aa cokoliv, jen prostě všechny ty následující vlohové páry musí být totožné...
Dobrý večer. Vezmu to tedy postupně . Podobnost, ČA, Mm a Bu je dána plemennými znaky jako je stavba těla, výška postoje, tvar hlavy a těla aj., termín fenotyp asi nebyl ten nejlepší, ale nechme to být ať se v těch termínech neutopíme. Co se týče příkladů kde jsem uváděl samec a samice máte pravdu je to úplně jedno může to být i naopak, nechtěl jsem vás tím zmást, byl to jen příklad. Naprosto souhlasím s tím, že výsledkem křížení dvou homozygotů různého plemene by měl být vrh se všemi totožnými mláďaty, teď se ale na to díváme přísně matematicky. . Je to život. Z mého vysvětlení by měl být závěr ten, že né každý ČA s PP musí být skutečně 100% protože do toho vstupuje lidská vynalézavost a ješitnost mít toho něj.. ČA i za cenu že to prostě není 100% ČA a to není jen výsadou tohoto plemene. Z mých zkušeností s křížením ČA x Mm, ČA x Bu, ČA x Čsčž musím konstatovat že u prvních dvou byl výsledek F1 naprosto jednolitý a u toho třetího už tam těch barev bylo víc. Český strakáč Plzeňák byl komeník a každé mládě bylo jiné. Český strakáč je v tomto ohledu ale specifický, protože tvoří komeniky, mlynáře a straky. V tomto ohledu nemohu sloužit Hezký večer.
europa.it
napsal(a):
Tak to jste mě pobavil, Tomaasi. Prvně jsem se lekla, zda Vaše hobby nepostihl nějaký murimundus, ale v zápětí mi bylo jasné o čem bude řeč. To je ironie, že?! Člověk má ušáky radost pohledět, z přírůstků a výsledných chlapáků a pořádných děvčat ani nemluvě a pak nemůže vystavovat... Mně osobně teda ty vzorníkové váhy přijdou celkově nízké. Ano, nikdo asi nechce mít z ČA BO, ale na druhou stranu lidé jsou díky dobré stravě taky čím dál vyšší a taky nás pouští do chovu a i rodný list dostaneme. 😝 Já mám neskutečně nádhernou 6měsíční samici Za. Nebo takhle, já tomu nerozumím, nemám ještě "oko", ale prostě jeví fakt echt. A - nebo spíš - ale je velká. Štíhlá, dlouhá, ale až mi trošku zmohutní, tak bude stopro nad limit. Teda já bych na výstavu stejně nejspíš nešla, není čas, ale...
A stejně, i když má člověk chov primárně pro vystavování, tak kolik ušáků jde ve finále na výstavu(?)... Většina se sní, takže hezky narostlí ušáci jsou bonus plus. Měli by ty váhové limity aspoň trochu zvýšit.
Jinak co se týče mé neutuchající věrnosti týče, tak ano, doma kolem chlupáčů lítám dost, ale teda tady ta témata a hlavně lidé co se umí akorát navzájem pourážet, to je teda síla. Už jsem přemýšlela, že to tady taky zapíchnu.
Ale napadlo mě, Vy byste mi mohl poradit respektive potvrdit / vyvrátit tu domněnku ohledně toho různého genotypu ČA. Minimálně na příkladu, když jste křížil s jinými plemeny.
Každopádně ať se daří!
U zvířete s genetickou poruchou, kterým je albinismus a nemusí to být striktně ČA je obecně problematické to, že není-li chovatel poctivý může u zvířete provést tzv. oživení krve prakticky jakýmkoliv fenotypově podobným plemenem a nikdy už se to zpětně neprojeví. A jak, to uvedu na konkrétním příkladu. Fenotypově podobným plemen pro ČA je například Bu nebo růstově menší jedinec Mm. Provedete-li křížení 0.1 ČA X 1.0 Bu, narodí se Vám hybridní zvíře první generace F1, které bude u všech jedinců v genetickém základu 50% ČA a 50% Bu (tedy v případě, že jsou zvířata v chovném páru 100% homozygotní jedinci), výsledkem F1 nebude ani jedno ze zvířat albín. Všichni jedinci F1 budou barevní, ale NE striktně po Bu, protože každý albín je nositelem skryté vlohy pro nějakou barvu skovanou za albinismem v genetickém kódu, ve většině případů žlutou, někdy modrou, ojediněle černou. Všichni jedinci F1 budou tedy velmi podobní Bu nebo se může vyštěpit něco odlišné jako je barevnost ČL aj. V každém případě budou všichni jedinci F1 nositeli genetické poruchy albinismu. Když v dalším kroku uděláte kombinaci 0.1 F1 X 1.0 ČA (homozygot) narodí se vám 75% mláďat v albinismem a z toho v určitém podílu homozygoti a v určitém podílu heterozygoti ČA. Nicméně i heterozygoti albíni (né ČA) už svoji barvu nikdy v další kombinaci s homozygoty ČA neprojeví, protože vždy bude na obou stranách nositel albinismu. Jen pro doplnění, když by jste udělala kombinaci 0.1 F1 X 1.0 F1, získáte výsledné F2, kteří budou z 50% celkového počtu mláďat albíni z nichž (25% budou homozygoti Bu, 25% budou homozygoti ČA, 25% budou heterozygoti Bu a 25% budou heterozygoti ČA. Doufám, že jsem Vám na vaši otázku odpověděl - rozhodně NE každý "čistokrevný ČA" je skutečně homozygot ČA záleží pouze a jenom na poctivosti a kreativitě chovatelů . Proto je většina hybridů jako je Hyla, Hyplus aj. bílých. Do jejich sofistikovaně tvořených kombinací se totiž používají plemena jako jsou BOA, Nb i ČA zejména pro jejich kvalitní užitkové vlastnosti a následné generace jsou povětšinou logicky nositelé genetické poruchy albinismu, což se v dalších generacích vždy projeví výskytem albínů. Jsou-li v prarodičovské generaci a následně v rodičovské generaci nějací albíni, v následných hybridech F1, F2 až Fn je příslušné množství albínů, tedy čistě býlích králíků s červeným okem (bez pigmentů)
Tomaas86
napsal(a):
Místní výstava ZO-ČSCH v Horní Bříze
europa.it
napsal(a):
Milý Tomaasi, jak se daří? Video bezva! Markéta
Dobrý večer Markéto, jsem vděčný za Vaši neskomírající věrnost tomuto tématu. Momentálně se připravuji na první oblastní výstavu svých odchovů při ZO-ČSH v Horní Bříze. Rád bych řekl, že jde v chovu vše podle mých představ, ale není tomu tak. Mé presentované výsledky chovů ČA přinášejí stinnou stránku, která se váže k chovu organizovanému a tou je řekl bych striktní regulativ u jednotlivých plemen. Co se na jeden pohled může zdát úspěchem a výhodou, je z pohledu vzorníku i nepřípustnou vadou. Jak jsem výše presentoval, králíci mě letos rostli jako z vody a těšili se dobrému zdraví a životaschopnosti. Jak se přiblížila doba výstav, začal jsem si více všímat okrajových parametrů pro vystavovaná zvířata a mohu vám s klidným svědomím sdělit, že patrně nebudu mít jediné kladně ohodnocené zvíře, protože odchovy z 03/2022 svojí hmotností přerostli vzorníkový rámec. Jsou to sice krásná, vitální zvířata s ukázkovou stavbou tělesného rámce, bez známky podkožního tuku či povislé kůže na těle, ale již v současné době se pohybují přes 5kg váhy. Nejhorší na tom je, že pro užitkový chov jsou to perfektní zvířata, které by každý milovní králičího masa uvítal. Co se však týče výstavní hodnoty, jedná se o zvířata zcela bezcenná. Tak stále přemítám nad myšlenkou, zda-li chci mít zvířata kvalitní s dobrou životaschopností, růstem a plodností a nebo zda-li se skutečně chci věnovat chovu, kde je hlavním parametrem vizuální stránka. Hezký večer a hlavně chovu zdar.
Tomaas86
napsal(a):
Tak se omlouvám, video již patrně nelze vložit pokusím se ho tedy umístit na naše stránky ČSCH www.zijeto.cz, hezký den.
Tomaas86
napsal(a):
Dobrý den, všem kolegům chovatelům. Pro inspiraci Vám posílám odkaz na video, kde můžete shlédnout způsob alternativního ustájení ČA v tzv. Volierovém chovu. Jedná se o prostor pro jednu samici s mláďaty o krychelném uspořádání se stranou á=1450mm, klecového charakteru s velikostí oka sítě 20x20mm, s možností úkrytu pod stříškou zabírající cca 1/2 zastavěné plochy. Do voliéry jsem umístil větve ze stromu, ořezané třešně. Už po dvou měsících užívání mohu říci, že králíci vypadají v tomto výběhu velmi šťastní a bez zdravotních problémů.
Tak se omlouvám, video již patrně nelze vložit pokusím se ho tedy umístit na naše stránky ČSCH www.zijeto.cz, hezký den.
Dobrý den, všem kolegům chovatelům. Pro inspiraci Vám posílám odkaz na video, kde můžete shlédnout způsob alternativního ustájení ČA v tzv. Volierovém chovu. Jedná se o prostor pro jednu samici s mláďaty o krychelném uspořádání se stranou á=1450mm, klecového charakteru s velikostí oka sítě 20x20mm, s možností úkrytu pod stříškou zabírající cca 1/2 zastavěné plochy. Do voliéry jsem umístil větve ze stromu, ořezané třešně. Už po dvou měsících užívání mohu říci, že králíci vypadají v tomto výběhu velmi šťastní a bez zdravotních problémů.
jewarix
napsal(a):
Zdravím, v pondělí se mi narodil první registrovaný vrh zakrských beránků modrých. Bohužel byla všechna mláďata mrtvá. Kdy mohu nechat znovu samici nakrýt? Slyšela jsem, že se nemá moc otálet, ale také ji nechci zbytečně vysilovat. Děkuji
Samice po porodu se dostane znovu do plné říje 20. den od porodu, to je dáno geneticky, tehdy je vhodné ji znovu připustit. Rovněž je možné připouštět 3. den po porodu, ale máte-li samičku do chovu na delší dobu, zbytečně jí budete vysilovat.
Tomaas86
napsal(a):
🐰😉 Dnes ...
Nové fotografie mláďat ČA - 07/2022, naleznete na www.zijeto.cz
europa.it
napsal(a):
Ano ano, Za mají velmi dobrou výtěžnost. Ale hlavně, je to nádherné, elegantní plemeno. Takové "moje" topmodelky. A děkuji! P. S. Mám právě čisté Zaječí a pak mix všeho možného. A to jsou ty bezva barevné vrhy. 😉
Krásná fotografie. Už jsem také uvažoval, že bych zkusil jeden chovný pár, ale není místo Hezký večer!
europa.it
napsal(a):
Milý Tomaasi,
prvně se Vás zeptám jak se daří a pak už ani nereaguji. To jsem teda... Znáte to ale, někdy je volněji a pak se to nahrne.
Každopádně jsem ráda, že se daří! U mě naštěstí také teď dobré. Měla jsem od začátku roku poměrně velké úhyny, vše ale prakticky takové ty úhyny do týdne života ušáčka při početných vrzích. Poté už v pohodě. Nicméně teď bude u tří vrhů takovéto kritické období, tak snad nebudu zakopávat pod smrk.
Potomka Ferdy Horala, od pana Ferdy horala 😉, má nyní švagr, daří se mu dobře a bezvadně plní funkci rozmnožovatele rodu. 😊
Fotky přikládám.
Mějte se, Markéta
... a koukám, že se ve vrhu ještě nějaký ten potomek albína objevuje. Jinak jsou to moc pěkní zaječáci, "Za" je hodnocen užitkově za nejvíce výnosné plemeno v poměru živé zvíře a maso. Děkuji za krásné fotografie a přeji úspěšný a radostný chov. Hezký den.
europa.it
napsal(a):
Dobrý večer, milý Tomaasi,
jak se daří? Co Ti Vaši bílí krasavci? Nějaké foto please? 😊
Mrzí mě, že Vám sem nikdo erudovaně nepřispívá když Vy se tak hezky staráte a zaznamenaváte. Ale v rámci nové registrace v klubu je to jistě lepší!
Ať tak nebo tak, ať se daří!
Markéta
Ještě jednou zdravím Markéto, jak se vede vašim odchovům od samce ČA zvaného Ferda Horal?🐰😉 Přiložte také prosím pro potěchu oka i duše pár vašich fotografií, všichni to jistě kladně ocenění a já tedy zejména 👌🐰
Tomaas86
napsal(a):
Dobrý den, děkuji za milé pozdravení. Chovu se daří zatím velmi dobře, bílý krasavci rostou dál jako z vody a jejich kotce jsou jim stále těsnější 😉. Jistě a rád nějaké fotografie vložím i pro další nadšence tohoto krásného plemene. V klubu zatím nejsem a ani to v tuto chvíli neplánuji. Zatím se pomalu začínám sžívat s domovskou základní organizací českého svazu chovatelů. Do 1. měsíce by se na těchto stránkách měli objevit mé první tetované odchovy. V rámci ZO ČSCH jsem našel spřízněnou duši, oddaného chovatele dnes u nás opravdu vzácně zastoupeného národního plemene Český Luštič. Zatím je pro mě, co se týká skutečné chovatelské a šlechtitelské činnosti, vše nové a uvidíme zda tato cesta bude tou pravou, kterou se budu chtít ubírat. Přeci jen ČA dominuje právě svými užitkovými vlastnostmi a nevím zda je to pravé ho tlačit do předepsaných parametrů vzorníku. Ať se daří chovu a ještě jednou díky za milé pozdravení.
🐰
europa.it
napsal(a):
Dobrý večer, milý Tomaasi,
jak se daří? Co Ti Vaši bílí krasavci? Nějaké foto please? 😊
Mrzí mě, že Vám sem nikdo erudovaně nepřispívá když Vy se tak hezky staráte a zaznamenaváte. Ale v rámci nové registrace v klubu je to jistě lepší!
Ať tak nebo tak, ať se daří!
Markéta
Dobrý den, děkuji za milé pozdravení. Chovu se daří zatím velmi dobře, bílý krasavci rostou dál jako z vody a jejich kotce jsou jim stále těsnější 😉. Jistě a rád nějaké fotografie vložím i pro další nadšence tohoto krásného plemene. V klubu zatím nejsem a ani to v tuto chvíli neplánuji. Zatím se pomalu začínám sžívat s domovskou základní organizací českého svazu chovatelů. Do 1. měsíce by se na těchto stránkách měli objevit mé první tetované odchovy. V rámci ZO ČSCH jsem našel spřízněnou duši, oddaného chovatele dnes u nás opravdu vzácně zastoupeného národního plemene Český Luštič. Zatím je pro mě, co se týká skutečné chovatelské a šlechtitelské činnosti, vše nové a uvidíme zda tato cesta bude tou pravou, kterou se budu chtít ubírat. Přeci jen ČA dominuje právě svými užitkovými vlastnostmi a nevím zda je to pravé ho tlačit do předepsaných parametrů vzorníku. Ať se daří chovu a ještě jednou díky za milé pozdravení.
Tomaas86
napsal(a):
😁🐰