Informace o uživateli:
Chovatel národního plemene Český Albín (ČA)
Moje zvířata
Registrace od: 20. 12. 2020 17:39:04
Naposledy přihlášen: 24. 6. 2023 22:37:10
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Co, že už nepřispívá? Myslím že loni, nebo předloni, mě psal email, právě v souvislosti s chovem ČA na téma vrozených vloh pro určité barvy, projevující se při křížení s barevnými plemeny. Museli jsme si dopisovat po emailu, protože do tématu začali psát tzv "nabourávači“ totální blbosti a já jsem pak téma raději zrušil.
Jednou jsem odebral půlku mláďat VM samici, krmila jen čtyři nejsilnější a ostatní byli úplně svraštělé. Krmil jsem je 5x denně, kočičím mlékem v množství dle návodu, sice neumřeli ale strašně pomalu se vyvíjeli. Když jsem se po týdnu kouknul samici do hnízda, tak ty co zůstaly u samice byli trojnásobné. Nakonec jsem to vzdal a vrátil jsem je samici do hnízda. Z těch co jsem měl doma přežilo jedno. Už bych to znovu nedělal.
Dobrý den, mléko králíka je jednoznačně výživnější, nelze nahradit prakticky ničím. Ale jako přilepšení, pro zvýšení hladiny bílkovin a vápníku právě z důvodu doplnění výživy samice v době kojení, dobré. Zde srovnání mléka savců: http://www.savci.upol.cz/teorie/mleko.htm
Dcera na fotografii drží 7t staré mládě přiživované mlékem. Mláďata se narodila 1.12.2020, foto z 17.1.2021.
Ano, přiznávám skutečně vidíte v misce mléko. Na začátku loňského roku jsem opět pouze pokusně podával samici od 3.dne od vrhu mláďat mléko a dostávala ho ještě mláďata cca do 14.dnů po odstavu. Postupně jsem mláďatům snižoval množství až do 0. Udělal jsem to na doporučení jednoho starého pána chovatele z Horšovského Týna, který léta letoucí chová čistokrevné Bu. Pán si nechával do chovu vždy své samice a samce dokupoval. Vždy si nechával nejlepší matky a stávalo se mu že míval i 14.mláďat ve vrhu. Neměl to srdce, aby mláďata redukoval, tak aby celkově nevyčerpala matku dával jí do misky čerstvé kravské mléko. Osvědčilo se mu to záchranou matky a odchovem velkého počtu mláďat a tak to prý dělá celá léta, měl krávu. Neměl jsem v tom moc důvěru, zejména z hlediska laktózy a jejího působení na citlivé zažívání králíka, ale zkusil jsem to. K mému údivu musím říct z vlastní zkušenosti že králíci, jak samice tak kralíčata žádné problémy po mléce neměli, pevné bobky, absolutně žádný problém. Králíci mléko milují, ne-li zbožňují. Vždy když jsem jim dával do kotce misku s mlékem už, už strkali hlavičky aby se mohli napít. Samice byla schopna vypít během 2.-3. hodin třetinku mléka. Králíci opravdu rychle rostli, bylo to znát že k běžnému přísunu živin, které měli ze stravy a od matky, měli ještě před odstavem a chvilku po něm ještě živiny navíc z tekutin. Závěrem ale musím říct, že to dále v chovu nepoužívám protože je to nesmírně, až vesmirně neekonomické když nemáte krávu. A hlavně oni to nepotřebují, nejedná-li se o nějaké specifické případy se kterými se setkával starý pán při svém chovu Bu. Hezký zbytek dne.
Děkuji, za pěknou a milou reakci. Co se týče organizovaného chovu je to v jednání, také se na to moc těším, protože budu moci čerpat zkušenosti a znalosti lidí, kteří se chovu věnují třeba tak dlouho jako vy. Obdivuji, že jste u chovu vydržela tak dlouho. Chov rozhodně není jednoduchý, zejména pak z pohledu udržení čistoty, u ČA jakož to bílého plemene je to ještě o trochu náročnější. Děkuji, máte-li třeba i nějakou fotografie z chovu budu rád.
Dobrý den, je pravdou že emanox musíte zakoupit stejně jako ostatní krmiva pro králíky. Nemáte-li tedy vlastní polnost, pak si ledacos vypěstujete sama, ale nutně platíte náklady na obdělávání polnosti. Náklady na zakoupení jsou v množství ve kterém se používá a v délce zaléčení nepřesahující 1.t, naprosto zanedbatelné. Čištění kotců je zajímavým a jistě pádným argumentem, každý jistě kotce čistíme. Já konkrétně v zimě á 14dní, v létě á 5dní. Pakliže čistíte své kotce každé 2-3dny beru váš argument s vidlemi za opodstatněný, nicméně kokcidiotika se vytvářejí v trusu dospělých jedinců a jsou infekční již 3.den co výkaly leží v kotci. Chápu, že chováte-li králíky 30. let přijde vám možná můj přístup s evidencí až úsměvný. Důvodem jejího vedení bylo právě získat vstupní informace, proto abych se na základě vlastních poznatků mohl rozhodnout k dalšímu směřování chovu a nezakládal své myšlenky na základě spekulací ASI, MOŽNÁ, MYSLÍM SI apod. Co se týče dotací, nikdo netvrdí, že je časem nebudu čerpat, vzhledem k výše uvedené informaci budu členem ČSCH až od letošního roku, takže zatím mohu čerpat dotace maximálně z vlastní peněženky. V poslední řadě bych se vás tedy chtěl opakovaně zeptat na základě čeho zakládáte svoje uvedené poznatky o hybridním efektu. Chovala jste někdy ve svém chovu zároveň čistokrevný chovný pár a z daného plemene vycházející křížence, za srovnatelných podmínek? Předem děkuji za vaši odpověď, z vašich 30.letých zkušeností rádi něco převezmeme.
Děkuji za reakci, také nemám žádnou vlastní zkušenost s tím že by podáváním přírodních doplňků stravy, mělo negativní vliv na růst mláďat, nic o tom nesvědčí. Případné podávání extrémních dávek léčiv (na chemické bázi) jistě může tento efekt vyvolat, to bylo uvedeno i zde a to rovnou v několika diskuzích od různých chovatelů jako jejich vlastní zkušenost. To je však na zcela jiné téma. Když by se našel mezi chovateli, někdo kdo má také vlastní zkušenost s chovem ČA, ač pozitivní či negativní budu velmi vděčen. Ideálně s vlastními zkušenostmi, ověřenými postupy při výkrmu odstavených mláďat, s pozitivním dopadem na růst a správný vývoj, nechť se s námi podělí. Hezký den.
Dobrý den velice děkuji za váš názor. Zeptám se: Myslíte si, že vzhledem k uvedeným výsledků viz první článek se jedná o zpomalený růst, když jsou všechny průměrné hodnoty přírůstků odchovaných mláďat výrazně nad standardem plemene? Jak víte, že dosahujete zmíněného efektu, máte nějaká evidována data u vaše vlastního chovu? Podle vzorníku se soudit totiž nedá, tam dosáhnete téměř vždy lepší váhy a to i s předstihem o 1,5-2měs. viz záznamy které zde uvádím. Jestli máte vlastní zkušenost s heterozigotnim efekt uveďte prosím u jakého křížení plemen se reálně vyskytl a v jakých hodnotách ho evidujeme, bude to jistě pro více chovatelů zajímavé. Děkuji a přeji úspěšný den.
Posílám fotografie kříženců NoS x ČA, ve stáří 12d, 21d, 6t a 5.měs (musel jsem je nechat růst déle) ve 4.měs. na pohmat byli ještě kostnatí. Komeníci byli více po ČA, jen jeden samec byl vysloveně po NoS, při porážce o celý 1kg větší než všichni ostatní. Asi si ten pár prostě nesedl, jedinci byli nevyrovnaní, mláďat bylo 8ks. Je to zkušenost.
Dobrý den, je to asi také jak si sedne samec se samicí. Já jsem v poměru s čistým ČA spokojený jednoznačně nebyl, i proto že jsem měl data ke srovnání. Úplně jiný poměr osvalení vůči velikosti kostry, králíci sice měli v obdobném stáří podobnou váhu (-) nějaké to dkg, ale zmasilost byla zcela odlišná, na první pohled. Je to už dáno vývojem růstu velkých plemen, NoS má v dospělosti kolem 8kg i více, je-li to čistokrevné zvíře, správně živené, tak nemám geneticky moc šanci se do 4.měs řádně osvalit a já v tomto stáří vyřazuji, proto ta nespokojenost. Jestli vám spojení funguje, je to jedině dobře. Ať se daří a přeji jen radost z chovu.
Vkládám slíbené fotografie ze svého chovu Nč x Bu, na první fotografii je samec Nč z OCH p. Čeháka ze Žlutic, na druhé fotografii je Bu ač neorganizovaného, tak letitého chovatele Bu z Kasejovic v jižních Čechách. Další dvě fotografie jsou cca 10t mláďata z tohoto spojení.
Souhlasím a nerozporuji, každý dle vlastního uvážení a nejlepší vlastní zkušenosti. Co se týče křížence s Nč, ano byl jsem mile překvapeni, zkoušel jsem i Nč (1.0) a Bu (0.1) rovněž však pouze v jednom vrhu a bylo to dobré, vložím sem fotografie, jsou takový pěkně "zmasilý" kompaktní. U heterozygotního efektu nejsem schopen více argumentovat, jestli tam vznikl či nikoliv, srovnával jsem pouze s čistokrevným ČA, kteří mají opravdu dobrou užitkovost. Ostatní plemena, která jsem vkládal do křížení s ČA jsem nikdy v čistokrevné plenitbě nechoval, takže nemám srovnání.
Co se týče vaší reakce k léčivům, obdivuji že zvládáte odstavení mláďat bez jakéhokoliv přeléčení. To svědčí o vaší kvalitní zoohygieně a správných postupech a času odstavu. Já takovou odvahu nemám, ale věřím že vám to funguje. Děkuji za reakce a přeji úspěšný chov. Máte-li i vy vlastní zkušenost s ČA v užitkovém chovu, budu rád když se s námi o ní podělíte. Hezký večer.