
tyna1
Informace o uživateli:
Uživatel nezadal informace.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 18. 7. 2022 06:47:55
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Takhle to poznat asi nejde. Nejjistější je podívat se na peříčka, která vyrůstají na zádech hned před ocasními pery. Kohoutci je mají tenké a špičaté - je to základ sedlového závěsu. Ten slepičky nemají, takže peříčka na tomto místě budou mít kulatou špičku. Kohoutci orlovek tyto pírka mívají poněkud tmavší. Obecně mají kohoutci také silnější nohy a můžete na vnitřní straně běháku najít základ ostruhy. Podle hřebenů to zatím moc poznat nejde, u orlovek je to prostě těžší :).
Tady zajímavý hodinový dokument - bohužel v angličtině, ale pánovi je vcelku pěkně rozumět: https://www.youtube.com/watch?v=RWDJ9ml5rUU.
Že Váš příspěvek byl smazán, paní Maňáková, je mi líto a udivuje mě to. Pokud se nemohou sdílet negativní názory a zkušenosti, jak se z toho mají ostatní chovatelé poučit? Každopádně, pokud najdete čas, určitě napište znovu. Pepo, ta tmavá ruská kuřata jsou zajímavá, bylo by super je vidět třeba na podzim, jak se vybarví :) Každopádně je super, že máte možnost mít tak velkou základnu a máte z čeho vybírat (120 kuřat) - tiše závidím
Zdravím, orlovky chovám teprve druhý rok. Začala jsem s importovanými násadovými vejci a mám podobnou zkušenost jako Pepa_FM, konkrétně šlo o vejce ze dvou německých rozdílných chovů, jeden ze severu, jeden z Bavorska. Z první linie byla kuřata s křivicí, křivý zobák a bez oka, rozjeté nohy, vleklé opeřování, velká náchylnost na "rýmu". Z toho, co bylo exteriérově v pořádku, vyrostly překrásné tmavé a těžké slípky s krásnými širokými hlavami, nicméně dost náchylné na kde co (tedy přesný opak toho, co by mělo robustní orlovku dělat orlovkou). Z druhé linie vypadly částečně chlupaté nohy (kupodivu po vytrhnutí už pírka ani po přepeření nedorostla) a taktéž se kuřata špatně opeřovala. Ze slepic, co se daly použít, mám dnes problém nasbírat násadová vejce s odpovídající hmotností. Jsem stále začátečník, nicméně moc nesouhlasím s názorem, že by se měla používat násadová vejce až dvouletých nosnic. Pokud nosnice v prvním snáškovém období nenese 56 g vejce, myslím, že geneticky se to už v druhém snáškovém období většími vejci nedožene a zanáší se nízká hmotnost vajec do chovu. Plemenný standard přece udává, že vejce má mít 56 g, neřeší se první-druhý-třetí rok...Samozřejmě je nutno vynechat prvních pár kuřecích vajec. Ale pokud si myslíte, že jsem mimo, prosím fundované, aby sem napsali protiargument. Může jím bý např. pozdnější dospívání orlovek ?
Co se týká ruského a německého typu - za mě osobně - pokud se podívám na německou a na ruskou orlovku, okamžitě u mě vyhrává ta německá. Nicméně tam zase vidím obrovský problém v tom, že jsou šlechtěné na krásu a ne na užitkovost. Zajímalo by mě, jestli ruská krev je ještě co se týká užitkovosti v pořádku, slepice nesou i přes zimu, jsou zdravé jak řípy, vejce jsou velká, líhnivost dobrá. ? Může někdo říci? Pak se také objevují názory, že německé a ruské orlovky by se neměly křížit - proč?
Mimo ty pestré se také pokouším o velké bílé a černobílé orlovky. Dva bílé kmeny, které jsem si dovezla z Německa, se zatím jeví dobře, alespoň co se do snůšky a oplozenosti týká, takže jsem zvědavá na odchov. Příští rok ukáže.
Jsem tedy úplně na začátku s první generací a musím konstatovat, že i s dobrou vůlí a snahou o kvalitní chov, je to dost problém. Mě to nevadí, je mi jasné, že je to běh na dlouhou trať. Co se týká množičů, kteří mají v očích pouze dolary, stejně dřív nebo později na to dojedou, protože dokud orlovka nebude kvalitní a užitkové plemeno, nebude nikdy tak rozšířená, aby se na ní dalo třískat rito. Nepoučený zájemce u takového chovatele koupí jednou a příště už si orlovky nepořídí, zvlášť pokud si někdo řekne 80 Kč za nás. vejce nebo 350 Kč za kuře. Je to smutné, ale je to tak.
Přesto jsou orlovky impozantní plemeno s přítulnou, klidnou povahou a určitě stojí za tu práci. Pokud se podaří vrátit jí její dobré vlastnosti, nebude mít chybu
Dobrý den, paní Maňáková,
myslíte, že byste sem mohla vložit nějaké fotky ideálně zbarvených orlovek, s ideálním podílem bílé, s ideální kresbou? Existuje nějaký klíč, podle kterého určovat, zda je dané zvíře dost tmavé ? Jak je to s letkami - mohou být bílé, nemohou? Může mít pestrý kohout bílé srpy?...Za jakékoliv poznatky ohledně korektní kresby bych byla moc vděčná...a určitě nejen já :) Předem děkuji.
Dobrý den,
mám stejnou zkušenost jako mamkamaria. Kuřátko začne dřív nebo později zaostávat a bude malé, protože se sice nějak tak nažere, což ho udrží při životě, ale v podstatě bude pořád hladovět. Měla jsem stejný případ - podle fotek. Dokonce jsem s tím kuřetem byla u veta, kamaráda, který mu zobák zkrátil elektrickým kauterem (jako to preventivně dělají ve velkochovech nosnic) a nějakou dobu kuřička žrala lépe, ale pokud se neodstraní horní část zobáku už kousek za nozdrami, zobák opět doroste a jste tam, kde jste byla. Tento zákrok krvácí, následně se elektrikou rána zataví - určitě extrémně nepříjemná záležitost. Vet dokonce zkoušel stehem přichytit čelist do správné polohy a doufal, že zajizvením se zde zafixuje, ale nepovedlo se to. Takže s Vámi cítím, člověk se piplá s každým kuřátkem, ale v tomto případě to spíše nemá smysl. Můžete počkat, třeba si tohle konkrétní kuře poradí - ale jakmile začne zaostávat, já osobně bych to dál nehrotila a radši mu pomohla na onen svět. Držím palce, jako slepice na vajíčka by mohla sloužit bez problémů :).
Ewelýno, tak nakonec se ty tři naklovnuté na špičce dostaly v pohodě ven. Další jedno to taky zkoušelo špičkou, ale bohužel se neproklovlo (viděla jsem, jak lomcuje vajíčkem, ale bylo to 20. den, tak jsem myslela, že to dá, no druhý den ráno už bylo k mému smutku po něm). A pak jsem našla tři mrtvé kuřata ve vajíčku otočené ke špičce, ale ne úplně vyvinuté - možná by se ještě otočily, nevím, ve kterém dni přesně zaujímají správnou pozici. Celkově se líhlo z 27 kuřat s jistotou 4 špatným koncem... Příště vypnu 16. nebo 17. den otáčení. Myslím, že je to těmi konstantními podmínkami, jak píše Jenca a možná to větrání prostě není u RCOM 50 max dostatečné - je to záhada i s těmi zkušenostmi, které má Ewelina (většina kuřat špičkou ven). Nastuduje, kdy přesně zárodky začnou produkovat CO2 a jednou denně vyvětrám, to by mohlo pomoci. Jinak tato líheň JE bomba a tak jak tak mám 18 krásných kuřátek :) Děkuju za společné zamyšlení, ať se daří.
Dobrý den,
kuřátko může být přilepené, protože ještě nemá úplně vstřebaný žloutek, ten se lepí ke skořápce a dutina břišní je ještě otevřená - vypadá to tak, že kuře ve skořápce jakoby sedí, má ji nalepenou na zadečku. Z mých zkušeností to ale většinou není problém, žloutek se během několika hodin vtáhne do bříška. Pokud je to tento případ, hlavně skořápku neoddělávejte, kuřátko nechte v líhni, vyčkejte... Pokud by skořápka byla stále přilepená třeba i zítra, může být přilepená zbytkem nevstřebaného bílku, pak bych tedy opatrně skořápku teplou vodou pomocí tyčinky do uší odstranila a kuřátko opatrně vyfénovala do sucha. Vlhkost taktéž doporučuju trošku zvýšit, na těch 70%... Ať se daří.
Děkuju za odpověď. Tou rovnoměrnou teplotou v líhni s nuceným oběhem vzduchu by to být mohlo, dává to smysl. Možná že tím, jak je tou automatikou všechno konstantní a bez výkyvů to kuře může mít pocit, že je jedno, "kde je dole, kde je nahoře"... přeci jen kvočna ta vejce pokaždé jinak otáčí, přesouvá, různě intenzivně zahřívá, ...mnohem víc bodů k orientci. Bohužel mám pipky, které ke kvokání moc netíhnou, jinak bych pod kvočnou líhla moc ráda. Líhnu si počtvrté a pokaždé to nějaké kuře tou špičatou stranou zkouší, někdy se vylíhlo, někdy ne. Zítra dám vědět, kolik jich nakonec tou špičkou chtělo ven a s jakým úspěchem. Snad to nebude nová móda, zatím tři naklovlé špatně, dvě dobře - z nich jedno napůl venku :)...stejně... na světě je málo hezčích věcí než líhnutí kuřátek :).
Jenco, děkuji za reakci. Mám líheň RCOM 50 max, vejce do ní pokládám "naležato" podél osy, jsou rozdělené pouze přepážkami, otáčí se posunem dna jednou za dvě hodiny asi o 1/3. Otáčení jsem vypnula 18. den, od té doby jsou v klidu. Na Vaši radu jsem do líhně vložila ještě kontrolní teploměr - rtuťový a ukazuje 38 C. Těžko říct, jak moc je přesný... Ty čtyři kuřátka si ráno udělala dírku a relaxují, je klid. Snad se zbytek zorientuje líp, nevím, co bych měla udělat jinak - ještě jsem ubrala na 37,3 C...tož, snad to nebude na škodu...
Pěkně zdravím a prosím o radu - v plně automatické líhni RCOM mám 30 násadových vajec různých kříženců právě 20. den a ze zatím čtyř naklovnutých vajec jsou tři na nesprávném konci u špičky. Ventilace je od začátku líhnutí otevřená naplno. Teplota do 18. dne byla nastavená na 37,7 C, vlhkost 47%. V dolíhni pak 37,5 C a vlhkost 70%. Dnes jsem teplotu snížila ještě o jednu setinu na 37,4 C... říkám si, jestli to nemůže být tím, že je kuřatům ve vejcích horko a proklovávají se, i když jsou nesprávně otočená. Nevíte někdo, proč se to děje, popř. jestli hodnoty nějak upravit? Předem děkuju za radu.
Pěkně zdravím,
někde jsem se dočetla, že je možné kroužkovat např. kohouta, který má mít podle plemeného standartu velikost kroužku 22, kroužkem o jedno větším nebo menším- tzn. 20 nebo 24. Je to pravda a akceptuje ČSCH pak tyto zvířata na výstavě? Jsem začínající chovatel, tak bych byla vděčná za informaci.