vabl

Moje příspěvky

15.7.2021 20:34

AlaAlice napsal(a):
Prosím pomoc určit pohlaví a mutaci, děkuji.

recesivní straka 1,0

6.6.2021 22:10

parrotss napsal(a):
Nikdo neví?

Dobrý večer, k problematice andulek TCB jsem se již několikrát vyjadřoval, stačí si přečíst moje reakce. Snažil jsem se vám dovolat.... vaše tel číslo nefunguje ... Blažek

Diskusní téma - TCB
30.5.2021 11:49

Tak nevím.... V 7 hod tam byly, ale vykupák dával solidní cenu, tak to všichni co jsem viděl po půl hodině dali jemu.

23.4.2021 23:10

Pane Německý, kdo chtěl po mně vysvětlení tak si zavolal. Bylo jich několik a vše jsem jim objasnil. Telefon mám v profilu. Vy chováte velké papoušky, takže Vám "drobné" detaily u andulek mohou uniknout. Zkuste si zvětšit hlavu samičky na druhé fotce a snad Vám to pomůže. Nebo mě můžete také zavolat...

19.4.2021 12:24

Je to jasné, stav ozobí svědčí o vyčerpání,

16.4.2021 11:19

Dobrý den, z uvedeného popisu mě jako nejpravděpodobnější připadá vysílení samičky při snůšce při těchto střídavých teplotních změnách. Z mých informací u mnoha chovatelů samičky rozel začínaly brzy se snůškou, potom přišla náhlá změna počasí (v noci i mínusové teploty), některé opustili snůšky ale většinou měli problém s další snůškou a létáním, pouze šplhali po pletivu. Doporučil bych odloučit od samce a přesunout ji do prostor s noční teplotou nad +8 stupňů. Podat do pití hroznový cukr a podpořit vitamínovými doplňky. Sameček v toku by ji v tomto stavu ublížil jak naznačuje atobajus.

13.4.2021 21:10

lupus4 napsal(a):
velmi volné navázání na výborný článek VB - "Málo známé mutace andulek "
mutace "bílá čepice" - whitecap - fota jsou od chovatele z Indie
na 1.rodiče na 2. výsledek

když by vabl doplnil dědičnost, budu rád

Atobajus byl rychlejší, díky.
Jenom doplním, že vyjádřit se k dědičnosti mutace „Whitecap“ (bělolící či bělohlavé v modré řadě) u andulek, která se u nás vůbec nevyskytuje, je pouze v rovině úvah …. Z údajů odkazu od atobajuse vyplývá že se jedná o dědičnost neúplně dominantní.
Pana Don Burkeho jsem již dříve oslovil a požádal o možnost výměny zkušeností a poznatků u nových a sporadicky chovaných mutací – bohužel bez odezvy.
Takže z odkazů výše uvedených: předpokládám, že se jednalo o tmavomodrou „australskou “ žlutohlavou samičku a šedého perlového samečka coby původní pár, ze kterého vznikly „seaform“ (tzv. mořská pěna).
V současnosti připravuji článek o antracitových andulkách. Také se pokouším o tzv. „hlava ocas“ obdobu jako u alexandrů. Zatím se mi daří světloocasí Clear Tail - o kterých jsem se již dříve zmiňoval. Přikládám několik foteček z mých odchovů. Antracit, clear tail šedý, šedozelený a modrý.

10.4.2021 20:35

Když už žádáte o určení pohlaví, je třeba dát i foto celého ptáka. Jinak mnohým unikne, že se jedná o recesívní straku. Atobajus to správně vystihnul.

27.3.2021 20:38

Na solidní poskytnutí rady nepodáváte žádné upotřebitelné informace. Poslední věta dotazu je o ničem..... Podobné problémy jsem míval před mnoha lety v počátcích chovu agapornisů, v současnosti téměř 95% úspěšnost odchovů. Chcete-li vědět více, klidně mi zavolejte, příčin může být opravdu mnoho.

20.3.2021 15:56

fotky mohou klamat, ale spíše bych to viděl na tmavozelenou s fialovým faktorem

8.3.2021 19:16

vápenka

6.3.2021 23:58

Jimu napsal(a):
Pro vabl,
nevím, kde jste vyčetl, že zadavatel uvádí, že se jedná o samečka recesivní straky. Já vidím v prvním příspěvku pouze tři foto a ve druhém udává stáří, nic více. A vy sám dovedete odpovědět ?

Vážený anonyme, pane Jimu !

Pokud by se jednalo o klučinu cca 12ti letého, tak bych tuto reakci na moji osobu s úsměvem přešel a doporučil mu hodně se učit, pozorovat drobné detaily na ptácích a získávat zkušenosti…
V tomto vláknu pouze „atobajus, pterodactyll, euw a JoPe“ vystihli to podstatné pro určení pohlaví.

Dotaz zadavatele zněl: samec nebo samička – andulka? Moje reakce byla jasná: „1,0“.

Další moje reakce v 11.49 „Jimu - hluboce se mýlíte, dle zadavatele se jedná o cca 1/2 roku starého samečka recesívní straky !!! za samečka stačilo dát tečku. Recesivní straku jsem uvedl proto, aby i začínajícím chovatelům bylo jasno proč to je sameček a nikoli samička. Vůbec jsem nikoho nenapadal za chybný výrok, jen Vy asi nesnesete, že jste chybně tipoval pohlaví …
Jelikož Vy máte za sebou již několik desítek let života, ptám se: To jste takový srab, že se nepředstavíte?
Blažek Václav - chovatel a posuzovatel papoušků
Veškeré údaje k mojí osobě mám v profilu.
přeji všem hodně zdraví

6.3.2021 11:49

Jimu - hluboce se mýlíte, dle zadavatele se jedná o cca 1/2 roku starého samečka recesívní straky !!!
alfonzo - přehlédnul jste údaj ve 20.26 hod - půlroční samička by ozobí měla již dávno hnědé - také se mýlíte
přeji všem hezký den

6.3.2021 11:29

Dobrý den, opět mi to nedá nezareagovat:
"Nejspíše nebude samička 1F, jak jsem počítal, ale nakonec se ukazuje že je 2F...tím pro mě lépe, páč rovné andulky mi tak trochu schází :-) "

Při vší úctě, můžete mi tento výrok upřesnit? Nějak tomu moc nerozumím....

Pokud jste měl na mysli 1f pro tmavý faktor (D modrá) a další 1f V pro (fialový) faktor tak by se to dalo pochopit, ale je třeba to náležitě popsat. Takže napsat, že je 2F je v tomto případě zcela matoucí informace.

Doporučuji používat nové značení faktorů dle mezinárodních standardů :
SF - (single factor) jednofaktorový
DF - (double factor) dvoufaktorový
D - (dark factor) přítomnost jednoho faktoru tmavnutí
DD - (double dakr factor) přítomnost dvou faktorů tmavnutí
V - (violet factor) přítomnost jednoho violet faktoru
VV - (double violet factor) přítomnost dvou faktorů

Staré značení přítomnosti faktorů se sice ještě používá, ale pokud již někdo použije starší označení faktorů "1f , 1F" nebo 2f , 2F - jednofaktorový nebo dvoufaktorový - a neuvede čeho se faktory týkají - jedná se o zcela zavádějící a matoucí údaj.

P.S. Doporučuji knihu Agapornisové kompletní průvodce od Dirka Van den Abeele

5.3.2021 23:53

PapaAus napsal(a):
Koukám, že se tu rozjela další otázka kolem barevek a že se opět pletou pojmy barevné a duhové andulky. Tak sem prosím jen ty barevné a začnu rovnou letošní první výletkou barevky. Štěpí na opalin

Je mi líto, ale Vaše mladá samička na opalin neštěpí. Opalinova kresba je vázána na pohlavní

5.3.2021 20:44

1,0

22.2.2021 23:38

slámožlutá - platycercus flaveolus
žlutobřichá - platycercus caledonicus

9.2.2021 11:54

Mutace MOTTLE, pokud vím tak byla prokázána u vícero druhů (agapornisové – personatus, fischeri, roseicillis), andulek, neofém a dalších. Jedná se o multifaktoriální dědičnost – výzkum k získání dalších informací v zahraničí pokračuje. Rovněž působením a přítomností minimálně dvou modifikačních genů není tato strakatost vyloučena.

9.2.2021 11:30

Tak se dívám na fota zadavatele a udivuje mne v odpovědích, že se nikdo nepozastavil nad tvarem a velikostí lícních skvrn, minimální hloubky červené pod krkem ...
Tipnul bych to na hybrida n-té generace nejen z modrého penanta.
Zajímalo by mne jaké jsou názory chovatelů a šlechtitelů mutačních rosel.
Děkuji za názory

5.2.2021 13:45

Souhlasím s "atobajus", také to tipuji na progresivní straku - mottle