Telefon:
606 503 985
Informace o uživateli:
Posuzovatel ex. ptactva - specializace - andulky, agapornis s bílým okružím, papoušci a zejména genetika chovů. Bydliště Brno - Chrlice. (ing.vaclav.blazek@seznam.cz)
V současnosti chovám pouze Ag. fischeri přírodní i v různých mutacích, výstavní andulky (málo chované mutace - Edged - dánský dominant, Fallow, lacewing, Ino, texas clearbody, cleartail, dilute, fadet, antracit, violet, tmavé faktory, recesívní straky, žlutolící i aust. zlatolící (aqua), různé kombinace ...), rosely pestré nádherné i GG, štěpáky na modré, . Dříve jsem choval i různé neofémy, kakariki č.č., pap. zpěvavé, holoubky, kanáry, amadiny, a další droboť...
Moje zvířata
Naposledy přihlášen: 25. 2. 2023 08:48:11
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Mutace Místy – genetický vzorec (bl+_D+ / bl+_D+ ; Mt+/Mt+) pro 2f a (bl+_D+ / bl+_D+ ; Mt/Mt+) pro jednofaktorového jedince.
Dědičnost – neúplná dominantní. Jednofaktorový (SF Mt ) zelený je pouze nepatrně zesvětlen, u dvoufaktorového (DF Mt) je zesvětlení již výraznější. U kakariků tato mutace podle mých informací dosud nebyla nikde zjištěna.
Nedávno jsem zaregistroval řadu nabídek různých mutací kakariků. Nedalo mi to a proto jsem několik chovatelů osobně navštívil. Se souhlasem majitelů jsem nafotil několik mutantů (kombinací mutací). Bohužel nikde jsem neměl možnost porovnání se zeleným homozygotem – všichni byli nějak prokombinovaní zejména s parblue mutací.
Přikládám fota jednoho a téhož jedince foceného majitelem a později mnou na poslední fotce se svým sourozencem. Rozdíl je markantní, což svědčí o „hádání“ mutací při určování z fotek.
Reakce na dotaz SGY:
"Pokud tedy DEC nijak nesouvisí se strakami, proč má pan Rašek, autor genetické kalkulačky, zahrnutu mutaci DEC mezi strakami (u zpěváků i u rozel pestrých)? Je tedy chyba i tam?"
Chyba tam není.
Všimněte si čeho se vlastně příslušná mutace týká - u rosel i zpěváků je symbol "cr" kdežto např u agapornisů s bílým okružím je zmutován přírodní lokus "a+" na označení "a s horním indexem dec"
( pozn. nebere mi to indexy).
U rosel pestrých a u zpěváků se jedná o straky "černooké", (viz např. Russel Pringle - Pied-Black-eyed-Clear) ale používáním překladů do angličtiny bylo do označení vneseno označení pro tmavé oko - tmavooké - dark-eyed-Clear).
Je to moje domněnka, zcela fundovanou odpověď však musíte získat od autora.
Schválně jsem se podíval na francouzskou verzi označení ve zmiňované kalkulačce - jaune_yeux_noir. (noir = černá).
Ještě malá poznámka k použité zkratce výše ve vláknu " RDS ( recesivní, dominantní straka )". Toto označení považuji za nevhodné. Recesívní nemůže být současně dominantní - musí být lomítko za dominantní mutací, aby bylo zřejmé, že na recesívní pouze štěpí - takže správněji Ds/rs neboli Pi/s.
milbe
napsal(a):
Dobrý večer.
Já vycházím z literatury kterou vlastním a zde je jasně uvedeno " v kombinaci dominantní x recesivní straky získávají zlatožluté zbarvení peří a mají zcela černé oči. Proto užívaná zkratka DEC"
Já považuji DEC za kombinaci dvou mutací!
Berka
Pane Berka, můžete mi sdělit z jaké literatury čerpáte? Asi to bude něco zastaralého...
Zcela hypoteticky pokud spojím homozygoty DEC s přírodně zbarveným homozygotem získám pouze zelené/DEC. Až v další generaci se dá docílit část odchovu DEC, nikdy tam však nebude figurovat straka...
Spojením žlutého (kombinace dominantní a recesívní straky) se zeleným získáte i strakatý odchov. Fenotypově vypadají podobně, ale genetický potenciál je jiný, proto nelze používat dosud neexistující DEC.
Klidně se můžeme dál pobavit na soukromých zprávách nebo v e-mailech. Případně pokud navštěvujete burzy ve Vyškově - mívám tam s chovateli diskuze o genetice a bezplatně...
frodik
napsal(a):
Naprosto s Vámi souhlasím líp to ani nešlo napsat, akorát jsou teď v inzerci dva inzeráty na kakariky zelené a parblue řady označené jako SF a DF a fotky vypadají celkem prokazatelně tedy jestli tomu dobře rozumí, že SF je jeden faktor tmavnutí a DF jsou dva faktory tmavnutí tedy oliva nebo šedý(mauve).
Malé doplnění
Použití symbolu SF nebo DF (je totéž co 1f nebo 2f) a značí se u neúplné dominace, kdy jednofaktorový ve fenotypu je zcela odlišný od dvoufaktorového jedince.
Názorný příklad uvedu u perlové kresby andulek:
jednofaktorová perlová andulka má svoji specifickou kresbu, ale dvoufaktorová je již celá žlutá (v zelené řadě) nebo bílá (v modré řadě) s tmavým okem a kresba na křídlech není.
Tmavý faktor (dark) označovaný písmenem „D“ – D zelený - je zelený s jedním tmavým faktorem a jeví se jako tmavozelený, DD zelený (dva tmavé faktory) – české značení olivově zelený a u zeleného bez faktoru tmavnutí se uvádí pouze „zelený“. Někdy je vhodnější použít mezinárodní nomenklaturu a názvy nepřekládat.
Žlutá u kakariků se vžila a stejně se asi bude používat „krémová“ i když se jedná o kombinaci viz předchozí příspěvek.
Bohužel mnozí chovatelé symboly používají zmatečně a mají v tom „hokej“.
Dobrý večer,
Pročítám toto vlákno a nedá mi to nezareagovat:
Mutace DEC u různých druhů papoušků je způsobena redukcí základního zbarvení (změnou eumelaninu) o cca 95%. Přitom drápky zůstávají beze změny jako u přírodní formy zbarvení. Stejně tak oko je tmavé (dark eyed). Dědičnost recesivní.
Pokud by se jednalo o lutino (zelené Ino), tam dochází k totální (100% ) redukci a jedinec je žlutý s červeným okem.
Výskyt této mutace (DEC) u kakariki č.č. ještě nikde neexistuje, stejně jako není prokázaná mutace ino. (Ornitho-Genetics VZW)
Žluté kakariki č.č. jsou výsledkem šlechtění, jak již na začátku tohoto vlákna uvedl p. Šaroun (selektivní výběr kombinací dominantních a recesivních strak). Samozřejmě tito žlutí jedinci mají „světlé“ drápky, jak je u strakatých běžné.
Kombinací s další mutací tyrkysově modrou (nesprávně označovanou jako modrá) parblue – neboli částečně modré (bl tq ) se docílí „bělavě nažloutlého“ zbarvení nazývané „krémové“ nebo také „cremeino“ což je geneticky nesmysl . Různá sytost zbarvení je ovlivněna dalšími faktory. Mohou být současně skořicoví nebo plaví. Je to pouze obdoba žlutých. Proto je důležité znát všechny primární mutace i ty recesivní, které na ptácích nejsou sice viditelné, ale dokážou ovlivnit výsledné zabarvení.
„sedozeleny faktor, ktery se zde jiz zacina rozsirovat, take pod zavadejicim pojmenovani oliva a seda oliva“ je další nesmysl.
Pokud není šedá, nemůže být ani šedozelená. A rovněž dokud nebude u kakariků tmavý (Dark) faktor, nebude ani oliva což by měl být jedinec se dvěma tmavými faktory (DD) v zelené řadě.
Jen pro úplnost – navštívil jsem osobně řadu chovatelů nabízejících tzv. „olivy a šedé olivy“ a vždy se jednalo o skořicovou slátaninu všeho možného.
Jedince s tmavým faktorem jsem nesehnal.
Pane Haška,
Dotaz směřuje zřejmě na mne.
„Jak muzete vedet ze nejsou vytrhany, ustipany?“
Samozřejmě nemohu to vědět, ale pokud zadavatel uvádí:
„Při roztahovani křídel se se mnou prala, bál jsem se abych ji neublížil, odpor byl cítit.“, určitě se nejedná o zkušeného chovatele a troufám si odhadnout, že by se ani nepokusil případná vylámaná pera vytrhat. A pokud by byla uštípaná čí zlomená, zůstaly by zbytky brků v křídle a toho by si i laik musel všimnout.
Normální výměna letek zdravého jedince probíhá od středu křídla až po krajovou, na přeskáčku, jak je vidno z fota nikoli, ale to snad víte sám. Nejste žádný začátečník.
Myslíte si, že zkušený chovatel z okolí si nechá donést domů takového ptáka k posouzení? Snad tak přede dveře domu, dál ani krok. Nebo Vy sám by jste takové služby poskytnul, pokud by Vám k posouzení někdo přinesl „skokana“?
Kolik specialistů na exotické ptactvo u nás znáte? Dali by se spočítat na prstech jedné ruky (myslím tím takové, blížící se kvalitám zemřelého MVDr. Tukače).
A kolik by asi stálo vyšetření, testy, atd … Přičemž cena této andulky, pokud by byla zdravá řádově nepřesáhne 150 Kč. Tady to má ode mne a eli22 zadarmo.
Pro zadavatele – pokud chcete vědět více kontakty mám v profilu.
eli22
napsal(a):
Tak jsem na andulku ještě pořádně koukla a podle mě má nějakou poruchu tvorby peří, prostě já bych to na to f.pelichání i tipla, podívejte se na hlavu a krk, to peří tam není v pořádku, pokud tedy masivně nepřepeřuje. A mohlo se to právě rozjet tím přemístěním, snížila se imunita atd.A to levé křídlo taky v pořádku není.
Tak podle posledního fota levého křídla dávám eli22 za pravdu.
Je to typický obrostlý skokan, bohužel...
"A mohlo se to právě rozjet tím přemístěním, snížila se imunita atd."
To "poskákané" dorůstání letek je typickým znakem.
vložte foto roztaženého levého křídla asi tak jak přikládám na fotu. S tím levým křídlem souhlasím s eli22, proto bych rád viděl to křídlo. Ještě se mi vůbec nelíbí ten "vystrčený" zobák. To také nevěští nic dobrého...
"To padání a vlastně i třeseni křídly, jako když ji je zima jsem poprvé sledoval až v zimovisti začátkem prosince. (místnost, kam jsem je byl donucen přestěhovat, protože jsme rozšířily chov ještě o zebřičky, krepelky a Neofemy.)"
Tady bych viděl jednu z příčin současného stavu. Přechod z místnosti (předpokládám teplejší) do venkovního prostředí v prosinci - podchlazení byť i krátkodobé, možná náraz na překážku..., zatuhnutí svaloviny křídel...
Jsou to možná spekulace, ale pří rozevření křídel má je zcela volné do maximálního rozevření, nebo cítíte slabý odpor? Je trup těla dostatečně osvalen (nikoli přetučněn), nebo je pohublá?
Zkuste ji vrátit do teplejšího (cca 16 stupňů) prostředí, pokud je to postižení nevratné, vytvořte jí podmínky aby nemusela přeletovat (bednovou klec pro jeden pár) a na jaře může klidně odchovávat.
Na skokana rozhodně nevypadá.
vabl
napsal(a):
Jen tak pro zajímavost: samička ag. fischeri líhnuta konec léta 2012 a byla čistě zelená, po 10 měsících se objevila dvě žlutá pírka na zádech, březen 2014 viz první fotka a říjen 2014 další fotka. Jedná se stále o jednu samičku mottle zelená.
Doplním další fotkou z 25.6 2016.
Jen tak pro zajímavost: samička ag. fischeri líhnuta konec léta 2012 a byla čistě zelená, po 10 měsících se objevila dvě žlutá pírka na zádech, březen 2014 viz první fotka a říjen 2014 další fotka. Jedná se stále o jednu samičku mottle zelená.