
zvědavec
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 29. 3. 2015 12:37:34
Naposledy přihlášen: 24. 12. 2015 14:11:33
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Taková operace opravdu není jednoduchá. Kromě krve by bylo potřeba udělat i RTG a zjistit, kde všude nádor metastázoval.
Pokud je to jen několik nádorků na mléčné liště, operujte, ještě je šance vše zachránit. Někdy jsou ale metastáze v dalších orgánech, v plicích i jinde - a v takovém případě je skoro lepší pokračovat bez operace a fenku ušetřit bolestivému hojení, které jí život prodlouží jen minimálně - a to prodloužení stejně bude bolet.
Pokud je tam hodně metastází, někdo volí cestu nechat pejska žít dokud má ze života radost a pak jej uspat, až začnou velké zdravotní potíže. Zdá se mi to nejpřirozenější i pro toho psa, který nechápe, co se s ním po velké operaci děje a proč.
Při metastázích je třeba také zvážit, zda investovat 10 nebo i 20 tisíc Kč na prodloužení nekvalitního života o jeden měsíc.
Bohužel, s rakovinou se bojuje těžko a chemo nemá dobré výsledky. Věk a velikost fenky také nehrají v její prospěch, je téměř u konce času života běžného pro velké psy. Někteří se samozřejmě dožijí déle, ale rakovina a hluchota nejsou dobrou prognózou.
Dalším problémem by byl třeba šelest na srdci, který v tomto věku mít může a který často znamená, že pes se z operace nevzpamatuje - proto zřejmě návrh inhalační narkozy, která se používá právě tam, kde klasická narkoza do žíly by mohla být příliš velkou zátěží.
Přeji, ať to dobře dopadne.
Pokud fena pro infekci minule potratila, pak bych je po krytí určitě podala.
Synuloxem není až tak co ztratit.
Nenakryla bych inseminačně psem, kterého bych neviděla se rozmnožovat přirozeně alespoň na videu. To, že se chovatelé bojí, že se pes "nakazí", je velmi často jen zástěrkou toho, že pes neumí samostatně krýt. A to se dědí.
Očkování (tj. pasivní imunizace) na herpes je v tomto světle ještě mnohem horší zlo. Fena, která bez vakcinace nedonosí a neporodí, nemá v chovu co dělat. Roznáší totiž závažný nedostatek v imunitě, neschopnost vyrovnat se se zcela běžnou infekcí.
Přeberte si to v dobrém. Víte, prostě je potřeba si uvědomit to, že ne vše co má 4 nohy a hezky vypadá se musí za každou cenu rozmnožit. V případě citlivosti k herpesu a inseminace z důvodu neschopnosti psa přirozeně krýt je ta cena pro rozumného chovatele, který vidí dál než na vlastní dvorek, příliš vysoká.
chovatelka kamerunek
napsal(a):
Dobrý den, máme psa, křížence matka špic - otec dalmatin. Pes je menšího až středního vzrůstu, má hustou a dlouhou srst s hustou podsadou - jako špic, akorát bílé barvy a postupně mu naskákaly puntíky jako u dalmatina. Je mu 7 let. Nikdy jsme ho nestříhali. Uvažujeme, zda by mu nepomohlo na léto srst ostříhat - nejlépe strojkem. Jelikož v době veder je mu horko. Nevíme však, zda to bude pro něj přínos nebo naopak mu tím můžeme uškodit, zda takhle hustá srst působí i jako termoregulace teploty. A za druhé jelikož jsme ho nikdy nestříhali, zda pro něj samotný proces stříhání nebude traumatyzující. Než se do něčeho pustíme poprosím o rady zkušených chovatelů, zda je vhodné psa z takovou srstí stříhat. Děkuji.
Rozhodně nestříhat, psovi se ještě přitíží! Hrozí popálení kůže od slunce, ztráta termoregulace. Srst pořádně rozčešte (na což většina lidí zapomíná) a toť vše.
Psi mají rozdílné typy srsti, proto některým trimování/stříhání nevadí a jiným ano. Špic nepatří k plemenům, která by byla vhodná ke stříhání.
aritim
napsal(a):
Myslím, že srovnáváte nesrovnatelné. Práce chovatele přece nemůže být srovnávána se zaměstnáním. Chovatel by to měl dělat hlavně pro vlastní potěšení a ne pro vidinu výdělku. Já jsem štěně do zahraničí prodávala za cenu obvyklou u nás, jen přepočtenou na Eura, štěňátko šlo do nového domova ve více jak 4 měsících, socializované, naučené čistotě, samozřejmě s kompletním očkováním. Vůbec mě nenapadlo navyšovat cenu, protože pozdější odběr nebyl požadován novým majitelem, ale vývozními předpisy. Možná bych o navýšení uvažovala, pokud by mě o pozdější odběr požádal kupující bezdůvodně. Ale spíš ne, brala jsem to jako příležitost dát štěňátku ten nejlepší start do života, a co nejdéle si ho užít.
Krásné, určitě Vás tu poplácají po rameně jak jste hodňoučká a etická... ale taky naivní a neznalá.
Pro všechny, kdo se diví výroku, že štěně stojí a má stát cenu obvyklou v dané zemi: Obvyklá cena v dané zemi je prevence překupnictví a tím bezpečná ochrana štěněte.
Ale hlavně, když prodáváte za levno lidem pro které není ekonomicky neúnosné zaplatit, kde pak vezmete peníze na skutečný rozvoj plemene? Na import nové krve z jiného kontinentu? Na krytí v zahraničí? To může vyjít až 10x dráž než tady!
Pak ty peníze nemáte a tak se chovatelsky patláte na místě. To, že si chovatel nechá rozumě zaplatit, znamená že si cení své práce a svých zvířat, a ne že je má na prachy. Pomáhá mu to pak k lepšímu chovu. Kdo to nedělá, je krátkozraký, a ne "dobrý".
Při doskoku si nejspíš luxovala čéšku v koleni... pokud kulhání a občasné zvedání nožky rychle nepřestane, je třeba návštěva ORTOPEDA, nikoli běžného veterináře.
Obecně - někdy pomůže při úrazu kloubní výživa a klidový režim (s tím začněte ihned), někdy je k odstranění kulhání nutná operace kolene. Po internetu víc poradit nejde.
Milá zadavatelko, kdybyste "k němu potřebovala papír když ho nechci vláčit po výstavách ani nic takového" tak byste dnes nejspíše neřešila "klepavost", která je zdravotní problém - záchvat, máme-li nazývat věci pravými jmény.
Jděte psa řádně vyšetřit, a doufejte, že mu neselhává nějaký životně důležitý orgán a že to půjde řešit. V tom je přesně ta omezenost kupce bez PP, nechápe že rodokmen není snobismus ale základní dokumentace ke štěněti.
Přeji, ať je pes v pořádku.
PS: krmení 3x denně je u 5-ti měsíčního štěněte malého plemene moc málo.
Netřeba se do majitelky fenky obouvat, ale v klidu vysvětlit.
Postinor pro psy neexistuje, potratovka Alizin má také vedlejší účinky.
Nechat fenu rodit a potomky utratit sice jde, ale málokdo to po porodu skutečně udělá, případně mu to okolí či ještě veterinář bude vymlouvat jako že je jim těch štěňat líto. Ale co by měla za "život" už nikdo nevidí.
Ale hlavní problém tu vidím v tom, že proběhne porod - porod může fenu zabít a riziko roste tím, že je majitelka fenky nezkušená, je to zbytečné.
Nejjednodušší je počkat až fenka ukončí hárání (přestane barvit). Spočítejte si 4 týdny od teď, a domluvte s veterinářem kastraci. Nejen že se, majitelko, vyhnete všem rizikům, ale můžete být bez obav z toho, že se situace bude za půl roku někde v parku opakovat.
Pokud je RTG páteře čistý a vyloučila se cauda apod., mohlo by se jednat například o degenerativní myelopathii. Dochází o postupnému ochrnutí od zadních končetin následkem odumírání míšního kanálu, projevuje se po 6 roku života - u straších zvířat. Nemoc je genetického původu (testovatelná z DNA, obraťte se na www.genomia.cz) a bohužel zatím neléčitelná. Pokud by se potvrdila, je nejšetrnější přístup pejska uspat. Pomoc neexistuje a stav končí ochrnutím svalové soustavy plic a srdce.