Ahoj, už jsem vložila fotky a dotaz do více diskuzí a žádná odpověď, proto dělám nové téma, chtěla bych se vás zeptat, co si myslíte o této barvě? jak bude vypadat v dospělosti? Nyní mu je 1 rok, maminka po Sahib Kubišta-nyní bělka, tatínek Ligoretto-tm. Hnědák...jako hříbátko byl ryzáček. Děkujii
Uživatel s deaktivovaným účtem

Bude biely, na 99%. Aj podľa pôvodu, aj podľa fotky.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Fakt sa nemusíte trápiť fotkami, biela farba je dominantná a keďže matka je vždy istá, navyše kôň má biele chlppy, skôr, či neskôr bude biely.
luciemoravcova
napsal(a):
Ano, bílé chluby sem tam má tak ted jen doufat, že vybělí až později
Nemusíte doufat, máte téměř 100% jistotu (tedy pokud matka nebyla původně roan, nebo nebyla prokvetlá, což by gen pro bílou barvu "přebil" a kůň by takto mohl zůstat). Stačí jen pár let počkat. Bělouši se rodí tmaví a vybělují postupně v následujících letech. Někteří to stihnou za tři, čtyři roky, některým to trvá třeba 15.
Jenže pokud by byla původně prokvetlá, nebo byla nevybělujíc bělouš (roan), tak tyto barvy (jsou geneticky založeny jinak) gen pro bílou přebije a není to pak poznat (narozdíl třeba od vyběleného strakoše, který má pod "původními" fleky tmavou kůži). Jinými slovy, pokud kůň zdědil od jednoho z rodičů gen pro bílou barvu, tak tento se vždy projeví (přebije jakoukoli původní barvu) a kůň vybělí. Pokud je bílý jen jeden z rodičů a není v tomto znaku homozygotni, je šance na bílého potomka 50% (gen buď zdědí, nebo ne), kdyby byl rodič homozygot, bude hříbě bílé vždy (gen zdědí ve všech případech).
Ještě tedy doplním... Všeobecně - pokud by kůň zdědil prokvetlost či byl roan, a přitom by některý z rodičů byl bělouš, ale kůň gen pro bílou nezdědil (ale zdědil prokvetlost či roan), tak se může v určitém věku jevit, že vybělí, ale postupem času se ukáže, že bílých chlupů je jen trochu, nebo jsou jen na některých částech těla - prokvetlost, nebo je jich více a po téměř celém těle (tmavá zůstává hlava, nohy apod.) a kůň je roan - obvykle barvu mění s ročním obdobím (v zimě tmavší, v létě výrazně světlejší. Ale bílých chlupů nepřibývá - kůň nevyběluje.
No mám v tom zmatek, jelikož po stejné kobyle je valášek cca 8letý a je stále tm. Zrzavý a ani jeden bílý chlup, jeho otec byl také tm. Hnědák. Tak třeba je tam nějaké procento že nevybělí.
luciemoravcova
napsal(a):
No mám v tom zmatek, jelikož po stejné kobyle je valášek cca 8letý a je stále tm. Zrzavý a ani jeden bílý chlup, jeho otec byl také tm. Hnědák. Tak třeba je tam nějaké procento že nevybělí.
Což znamená jen to, že matka je heterozygot na bílou barvu. Teoreticky 50% jejich potomků (po otcich nebělouších - s bělouši jsou štěpné poměry jiné) vybělí. Jinými slovy, matka má jednu dominantní alelu a jednu recesivní a bílou barvu (dominantní apelu) buď předá a ta se projeví, nebo nepředá (resp. Předá pouze alelu recesivni, která bílou nezpůsobí). Váš kůň velmi pravděpodobně vybělí, protože již nyní má po těle poměrně velké množství bílých chlupů. Nevybělil by jedině v případě, že by nezdědil po matce vybělující vlohy, ale zároveň po někom zdědil geny pro jiné zbarvení, které se vyznačuje příměsí bílých chlupů (třeba ten roan). A to by hrozilo asi jen ze strany matky, kde by bílá projev takovéhoto zbarvení zakryla. Není na tom nic složitého, stačí si vzpomenout na základní genetiku (křížení hrachů) - podstata je stejná. Bílá je prostě dominantní (překryje jakoukoli jinou barvu) a pokud má potomek alespoň jednu dominantní apelu, tak prostě bude bílý i kdyby měl jinak vlohy třeba pro fialovou se zelenými srdíčky.