Satyři
Satyr obecný Podle slovníku antické kultury byli satyrové polobozi, kteří doprovázeli boha Dionýsa. Měli kučeravé vlasy, tupé nosy, zašpičatělé uši...
Satyr obecný
Satyr obecný (Tragopan satyra)
Samec dorůstá délky 67–72 cm, váží 1,6–2,1 kg. Ve zbarvení převládá krvavě červená barva, kterou na zádech střídá hnědá. Většinu per má zdobenu bílými, černě lemovanými perličkami. V době toku samec na hlavě vztyčuje kožovité, jasně modré růžky a na široké náprsence, vzniklé roztažením hrdelního vaku se střídají různé tóny modré barvy s červenou kresbou. Samice je dlouhá kolem 60 cm, váží 1–1,2 kg. Má tmavě hnědé zbarvení se světlejšími skvrnami. Mláďata se v prvním roce podobají samici, samci se vybarvují až v druhém roce.
Rozšíření satyrů rodu Tragopan.
Přestože je satyr obecný zapsán v Červené knize IUCN, a to v kategorii NT (near threatened), chová se poměrně často v zajetí, a to jak v zoologických zahradách, tak i u soukromých chovatelů. U nás byl poprvé rozmnožen v roce 1973 v pražské zoo, kde se doposud vylíhlo 59 kuřat. V současné době ho můžete nalézt v zoologických zahradách v Lešné, v Plzni a v Liberci.
Pokud si o něm budete chtít vyhledat další údaje, naleznete ho v cizojazyčných publikacích pod těmito názvy: slovensky – satyr obyčajný, anglicky – Satyr Tragopan, Indian Tragopan, Crimson Tragopan, Crimson–horned Pheasant, německy – Satyr–Tragopan, francouzsky – tragopan satyre, rusky – Tragopan satir, polsky – tragopan czerwony, maďarsky – szatírtragopán.
Satyr obecný
Samec měří kolem 65 cm. Má černé čelo, tmavomodré hrdlo a líce, červený krk a červenohnědý hřbet. Břicho a prsa mají také převážně červenou barvu. Jednotlivá pera jsou zdobena šedými, okrouhlými skvrnami. Samice je menší, měří asi 60 cm a její zbarvení je převážně šedohnědé s tmavšími hnědými skvrnami. V době toku samci roztahují kožovitý vak na hrdle v nápadně širokou, pestře zbarvenou náprsenku, nazývanou v naší literatuře někdy také „kobereček“. Její základní barva je modrá, ale po stranách ji zdobí jasně červené trojúhelníky, střed je posetý bělavě modrými, okrouhlými skvrnkami. Na hlavě vztyčují jasně modré kožovité růžky a současně načechrávají peří na temeni, které tak tvoří černočervenou chocholku. Tok je poměrně složitou záležitostí, začíná obvykle hlasovými projevy, kdy se samec ozývá hlasem, ne nepodobným volání páva. V prvé fázi toku obchází samec samici v kruzích a má přitom svěšené pestře zbarvené křídlo a načepýřené peří, což opticky zvětšuje jeho postavu. Ve druhé fázi se staví k samici čelem, kývá stále rychleji hlavou, vztyčuje růžky a konečně roztahuje pestře zbarvenou náprsenku, která může dosáhnout velikosti až 10×7 cm. V klidu je náprsenka složena do malého lalůčku na krku a upoutá jen pestrým zbarvením holé kůže. Poté se za stálého víření křídly obvykle vrhá na samici a dojde ke spáření. Tok však jen v některých případech proběhne celý, často bývá již v první fázi přerušen. Celé divadlo se vztyčenými růžky a roztaženou náprsenkou trvá velice krátkou dobu, většinou jen 5–10 vteřin, ale i tak patří mezi nejkrásnější představení v celé ptačí říši.
Satyr obecný
V Evropě byl poprvé chován v roce 1864 a již v roce 1869 se podařilo odchovat první mláďata. V zajetí se dokonce podařilo odchovat Křížence mezi satyrem Temminckovým a bažantem chocholatým (Purcrasia macrolopha), což dokazuje blízkou příbuznost obou rodů, ale byl také bohužel velice často křížen se satyrem obecným, takže dnes existuje v zajetí jen velice málo spolehlivě čistokrevných linií obou těchto druhů.
V cizojazyčných publikacích ho naleznete pod těmito názvy: slovensky – satyr Temminckov, anglicky – Temminck's Tragopan, německy – Temmincktragopan, rusky – Sinegorlyj Tragopan, francouzsky – Tragopan de Temminck, maďarsky – Kéktorkú tragopán, polsky – tragopan Temincki, tragopan modrolicy, vietnamsky – Ga lôi tía.
Satyr Temminckův
Samec je dlouhý 68–73 cm, váží 1,5–2 kg, samice je o něco menší. Ve zbarvení samce převládá na hřbetě hnědá barva, břicho a hruď bývají černé. Hlavu má svrchu také černou, ale líce a krk jsou červené. V době toku roztahuje na hrdle bledě červenou náprsenku s modrým vzorem a na hlavě vztyčuje jasně modré růžky. Samice je nenápadně hnědá, skvrnitá. Obývá vysoké horské polohy Himálaje od Pákistánu po Kašmír. Nejčastěji se zdržuje v nadmořských výškách okolo 4000 metrů, jen na zimu se sdružuje do malých hejnek a stahuje se do nižších poloh. Žije většinou v řídkých opadavých nebo jehličnatých lesích s hustým podrostem a křovinami. V létě vyhledává chladnější severní svahy údolí. Živí se listím a výhonky stromů, bobulemi a dalším drobným ovocem. Chytá také hmyz a jeho larvy a v menší míře dokonce i drobné obratlovce. Období toku začíná obvykle v dubnu, vejce začínají samice snášet obvykle v polovině května. Hnízdí na zemi i na stromech, kde se obvykle usazuje v opuštěných hnízdech jiných ptáků, která si upravuje a vystýlá jemnými větvičkami, travinami a peřím. Pozemní hnízda bývají umístěna v hustém, nejčastěji bambusovém houští. Snůšku tvoří 2–4, ve vzácných případech i 6 vajec. Inkubace trvá asi 30 dní. Samec je monogamní a pomáhá samici s výchovou mláďat. Jde o velmi vzácného ptáka, ohroženého zejména úbytkem přirozených biotopů. Za posledních 20 let se plocha území které obývá v Pákistánu snížila z 10 000 km2 na 3000 km2 v současnosti. Stále také pokračuje ilegální lov, ačkoli v Pákistánu je od roku 1992 zakázán zákonem. Odhaduje se, že na všech lokalitách, kde se vyskytuje nežije více než 5000 jedinců a jejich stavy neustále klesají. Je zařazen V Červené knize IUCN v kategorii VU/C1, C2. Současně je zařazen i v I. příloze CITES, což znamená, že je zakázán veškerý obchod nejen s živými ptáky, ale i s jejich vejci, peřím a všemi produkty.
Satyr Temminckův
Další informace můžete nalézt v cizojazyčných publikacích pod těmito názvy: slovensky – satyr čiernohlavy, anglicky – Western Tragopan, německy – Schwarzkopftragopan, francouzsky – Tragopan de Hastings, rusky – Černogolovyj Tragopan, polsky – tragopan rudolicy, holandsky – Westelijke tragopan.
Satyr Temminckův
Satyr černohlavý
Satyr Blythův (Tragopan blythii)Samec dosahuje délky 65–70 cm, samice je asi o 10 cm menší. Samci váží 1,5–2 kg, samice okolo 1 kg. Zbarvení samců je velmi pestré. Mají černé temeno, jasně žluté nahé tváře, týl a krk červené, hrdlo modré, černě lemované. Základní barva hřbetu je hnědá, ale každé pero je poseto drobnými bílými perličkami a na konci je jasně červené. Břicho je okrově hnědé a toto zbarvení plynule přechází v rudou barvu na hrudi. Samice jsou zbarveny nenápadně hnědožlutě, mladí samci se jim v prvním roce života značně podobají, jen na krku mají rudá pera. V době toku vztyčují kohouti na hlavě kožovité modrobílé růžky a roztahují oranžovou, černě lemovanou náprsenku se světlemodrými nepravidelnými proužky po stranách. Při těchto představeních se ozývají daleko slyšitelným voláním, které poněkud připomíná hlas páva modrého.
Satyr černohlavý
Satyr Blythův
Satyr Blythův
Samec dosahuje délky až 70 cm, váží okolo 2 kg, samice je o poznání menší. Ve zbarvení samců převládá tmavě hnědá se světlými skvrnami ve tvaru perliček. Hlava a krk mají černé zbarvení, s nímž kontrastují bledě oranžové líce. V období toku roztahuje pestrou náprsenku, na které se střídá jasně modrá barva s oranžovou ve velice složitém vzoru. Samice je celá nenápadně hnědá, svrchu tmavší, s trojúhelníkovitými skvrnami po celém těle.
Satyr Cabotův
Satyr Cabotův
V cizojazyčných publikacích ho naleznete pod názvy: slovensky – satyr Cabotov, anglicky – Cabot's Tragopan, německy – Cabot–Satyrhuhn, francouzsky – Tragopan de Cabot, rusky – Burobrjuchij Tragopan, holandsky – Cabot tragopan, polsky – tragopan plamisty.
Autor textu: Vladimír Motyčka
Autor fotografií zdroj: Vladimír Motyčka, Hana Motyčková
Ohodnotťe tento článek:
Celkové hodnocení (0x):