Začínáme s chovem morčat


Původ Morčata pochází z Jižní Ameriky, kde byla chována ještě před dobou Inků jako domácí zvířata. Původně morčata sloužila jako obětní zvířata,...


Původ
Morčata pochází z Jižní Ameriky, kde byla chována ještě před dobou Inků jako domácí zvířata. Původně morčata sloužila jako obětní zvířata, později jako zdroj potravy. Díky výzkumu mumií morčat se zjistilo, že morčata již v této době existovala skoro ve všech barvách, jak je známe nyní.. Barevné rázy morčat se stále rozrůstají. Do Evropy se morčata dostala pravděpodobně na počátku 16. století, kdy Španělé připluli do Ameriky. V Evropských zemích se morčata nechovala na maso, ale většinou jako pokusná zvířata v laboratořích nebo jako mazlíčci. V Jižní Americe chovají Indiáni morčata na maso dodnes.


Plemeno Hladké obyčejné. Barva: černo – bílá tan.

Morče domácí
(Cavia porcellus linnaeus)
Oproti morčatům divokým je morče domácí větší a má zavalitější tělo. Morče domácí je denní tvor, divoké morče je aktivní v noci, proto má morče divoké ochranné zbarvení – šedohnědou srst. Šlechtěním vzniklo mnoho různých barev.

• Hmotnost: 700 – 1200 g.
• Délka života: 4 – 8 let.
• Pohlavní dospělost: samec – 7 týdnů, připouštět by měl začít až ve věku 6 měsíců, samice – 5 týdnů, připuštěna by měla být nejdříve v 6 měsících, při minimální hmotnosti 500 g.
• Tělesná dospělost: samec 10 – 12 týdnů, samice 12 – 14 týdnů.
• Délka říje u samice: 6 – 15 hodin.
• Délka březosti: 58 – 75 dní.
• Počet mláďat ve vrhu: 1 – 6.
• Porodní hmotnost: 50 – 120 g.
• Doba kojení: 3 – 5 týdnů.
• Počet vrhů ročně: doporučují se 2 – 3.


Plemeno Texel. Barva: stříbrná aguti – bílá.

Bydlení
Morčata potřebují k životu relativně velký prostor. Výběh pro 2–3 zvířata by měl mít rozměry nejméně 80–100 cm na šířku, 50 cm hloubku a 40–50 cm na výšku. Tyto rozměry platí především při chovu morčat ve skleněných nádržích, jako jsou akvária či terária. Morčata se také mohou chovat v klecích, kterých je v obchodech s chovatelskými potřebami na výběr skutečně velký počet. Stále větší počet chovatelů začíná chovat svá zvířata ve speciálně vyrobených stěnách pro morčata.
Vybavení příbytku
Jako podestýlka se nejčastěji používají dřevěné hobliny (ne však piliny!). Dále se dá na podestýlku použít sláma, kukuřičná drť, seno (seno začne brzy zapáchat). Jako vynikající řešení se jeví víceúčelová podestýlka pro zvířata, která se vyrábí ve formě granulí. Toto stelivo je však poměrně drahé.
K dalšímu vybavení příbytku patří napáječka s čistou odstátou vodou, do které lze přidat k tomu určené vitamínové preparáty a především vitamín C. Vodu lze v krajním případě také podávat v miskách, kterou však morče brzy znečistí. Dále by neměla chybět miska na potravu, různé úkryty a jesličky na píci.


Plemeno Šeltie. Barva: slate – blue se zlatou.

Krmení
Na tom, zda bude váš podnájemník vést dlouhý a spokojený život a připraví vám mnoho radosti, se kromě odpovídajícího příbytku rozhodujícím způsobem podílí také strava. Pro pokrytí vysoké potřeby vitamínů a minerálů je důležitá především pestrá a čerstvá potrava. Nejdůležitější položka stravy je seno a čerstvá tráva, jež jsou bohaté na vlákninu. Morčatům podáváme také suchý chléb, ovoce (jablko, hruška, meloun), zelenina (mrkev s natí, salát, rajče, ředkvička, květák atd.), krmné směsi a granule určené pro morčata. Dále je dobré morčatům nabídnout větve pro okus (ovocné stromy, vrba, buk, bříza). Při výběru dřevin pozor na jedovatost! Jako doplněk je vhodné podávat vitamínové směsi, jako např. Roboran.

Zdravotní péče a nemoci
Nejlepší prevencí proti nemocem je vyvážená a odpovídající strava, dobré hygienické podmínky a chov minimálně dvou morčat. Alespoň jednou týdně bychom měli svá zvířata důkladněji prohlédnout a všimnout si hlavně následujících detailů: změny na kůži nebo srsti, slintání, barvy moči (normálně hustá a žlutavá), výtoku z očí, uší, nosu a genitálií, znečištění řitního otvoru, oteklin a zarudlých míst, skřípání zubů (příznak problémů se zuby). Pokud již nějaký zdravotní problém nastane, je důležité včas rozpoznat prvotní příznaky problému či nemoci.


Plemeno Peruánec. Barva: stříbrná aguti – bílá.

Nejčastější nemoci a problémy morčat:
Průjem – výkaly jsou měkké kašovité a vodnaté. Příčinou bývá nevhodná strava, příliš rychlé změny v jídelníčku, infekce a zánět střev. Při průjmu je důležitá změna způsobu stravování. Morčatům je třeba podávat 2–3 dny podávat pouze seno a vodu s vitamínem C. Při komplikacích ihned vyhledejte veterináře. Zácpa – příčinou bývá nedostatek pohybu, potrava s nízkým obsahem vlákniny a nedostatek vody. Při zácpě je vždy dobré vyhledat veterináře. Nadýmání – nadýmání je pro morčata životu nebezpečné, protože při něm dochází k vyboulení bránice, která pak svírá srdce a plíce (hrozí udušení nebo zástava srdce). Bývá způsobeno nesprávným krmením a jeho příznaky jsou nepohyblivost a nadmuté břicho. Při nadýmání ihned vyhledejte veterináře! Onemocnění dýchacího ústrojí – příznaky jsou kýchání, výtok z nosu a kašel, které mohou být způsobeny prašnou podestýlkou, suchým vzduchem či nachlazením. Je dobré vždy vyhledat zvěrolékaře. Záněty uší – projevují se tmavým sekretem ve vnějším uchu a drbáním na uchu. Opět je příhodné vyhledat veterinární péči.
Plemena morčat
Krátkosrstá plemena
Hladké obyčejné
Anglický crested
Americký crested
Rozeta
Anglický rex
Americký teddy
Švýcarský teddy
Dlouhosrstá plemena
Šeltie
Coronet
Peruánec
Texel
Alpaka
Merino
Angora
Použitá literatura:
Fritz Dietrich Altmann, Morče, nakl. Grada Publishing a.s., Praha 2006, internet.

text: Michal Toráň, Květa Vostruhová, foto: Michal Toráň
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (1x):

1
2
3
4
5


Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře