Zdravím všechny chovatele!
Za chvíli se moje L3 larvy Mecynorrhina torqata torquata, M. torquata ugandensis a M. polyphemus polyphemus (někdo možná zná pod synonymem Chelorrhina) začnou kuklit. Co se nádob velikostně vhodných pro tento akt týče, setkal jsem se s mnoha protichůdnými názory. Dle názorů chovatelů jsem se dozvěděl, že L3 kuklí v nádobkách od 250ml (což mi trochu neleze do hlavy) až po 5,8l boxy. Někdo psal, že zlatý střed jsou nádobky 700ml - 1l, méně je málo a více je prý zbytečné. Nemám dostatek nádob pro všechny larvy, ale rozhodně je chci kuklit po jedné, aby si navzájem kokony neporušily. Tím pádem je také veliký rozdíl při koupi 50ks 5,8l boxu a 700 n. 750ml krabiček.
Byl bych rád, kdyby se tu nyní sešly osobní zkušenosti chovatelů, kdo v jaké nádobce kuklil či experimentoval a která nádobka je vyhovující a která už je zase moc malá či dokonce až zbytečně velká. Opravdu pokud je lze kuklit v 700ml, pak finančně vzato zaplatím čtvrtinu toho, co bych platil za větší boxy (např. ten 5,8l) a samozřejmě je to také úspornější co se prostoru týče, což je pro mne vyšší priorita, než finance. Samozřejmě kokony budu mít všechny v jednom společném, velkém boxu, jde mi čiste o to, kolik prostoru larvě stačí, aby si vytvořila kokon.
Jinak larvy kuklím v substrátu následujícího složení: rašelina 50%, hrabanka 25% (tepelně upravená, jelikož larvy již nepřijímají potravu, takže vystačí i výživově znehodnocená, tak tam alespon nebude zbytečná havěť) a písek zbylých 25%. Máte ke složení substrátu nějaké připomínky například co se poměru týče? Upřímně si nejsem jistý, jestli bych přeci jen neměl prohodit procentuelní zastoupení rašeliny a hrabanky.
A poslední bod - kdesi zde ve starých diskusích jsem četl, že ugandensisky vyžadují ve stadiu kokonu takřka úplně vyschlý substrát, ovšem podle mne by substrát neměl nikdy úplně vyschnout. Tedy bych kokony schraňoval v mírně vlhkém substrátu a to tak, že na dno boxu nasypu asi 15 - 20cm mírně vlhkého substrátu (v mém případě čisté rašeliny), aby se udržela konstantní vlhkost a teplota po celé stadium kokonu, jelikož do prostředí boxu nebudu muset vůbec zasahovat. Takto vysoká vrstva vlhké rašeliny by měla účel 100% a tedy by nemělo v boxu nic kolísat.
Jak se na tento postup díváte? Nastudáno a pročteno tedy rozhodně mám, nejedná se ani o první brouky, které se chystám odchovat, takže kombinuji nastudované informace a vlastní zkušenosti. Akorát si nevím rady s tou nádobkou pro kuklení.
přeji všem hezká zbytek dne a těším se na všechny Vaše odpovědi!
Tak zrovna všechny tyto druhy jsou hodně nenáročné, L3 těchto druhů chovám v kbelících od Primalexu, tak po 8ks a nebo jakýchkoli boxech podobné velikosti tedy cca 30*20*30 (dvš), když je vzácnější druh tak raději chovám samostatně v nádobách okolo 1l a jsou lepší nádoby s hladkou plochou , ty krabičky 0,7l mají takovéto tvarování a od toho se ten kokon snadněji odtrhne, ale taky je dost často používám kvůli úspoře místa.
Všechny 3 tyto druhy rádi lepí kokony na stěny nádob, ale není to želežné pravidlo. Jinak poté jak uvidíte, že larvy jsou již žluté těsně před kuklení dejte je klidně do čisté polosuché rašeliny a je to bez problému.
Takže abych to shrnul,pro tyto druhy stačí bezpečně nádobka 700ml pro jednu larvy a nebo okolo 10l nádobku pro 8-10 larev, s tím že se některé nalepí na stěny některé udělají normální kokon, dát do obojího čistou rašelinu a zkontrolovat tak 1 za měsíc, protože z mé zkušenosti, kokony spíše poničí chovatel jak se nedočkavý kouká jestli už se brouci zakuklili spíše než ostatní larvy.
Kladou tak 40-60 vajíček na samici. Líhnou se tak, půl na půl, samci samice. On je totiž problém když si necháte třeba jen 10 larev a zbytek prodáte, tak se může stát že budete mít třeba 9 samců. Já si vždy nechávám minimálně 30 larev, pokud to jde.
Děkuji. Já bych si chtěl nechat klidně i 50 larev a z celé skupinky pak vybrat nejatraktivnější jedince k dalšímu chovu, vzhledem k tomu, že moje ugandensisky tvoří "mix barev", tak by asi bylo ideální nechat si jich co nejvíc a jedince do chovu selektovat z velkého výběru a prodat až přebytečná imaga.
Dobrý den, děkuji, jsem rád, že se fotky líbí. Podlě mne se jedná o dva různé rody a dříve byli vždy i tak označovány. Nechápu,proč se teď často slučují. Přitom morfologicky jdou pohým okem vidět naprosto diametrální rozdíly. Když to přeženu tak, člověk a šimpanz má více společných znaků.
Tento rok to bude 15 let co chovám zlatohlávky.
A ten rod Amaurodes je už naprosto odlišný,jak vzhledem, velikostí, chováním a způsobem života, i vývojem larev, určují to jako v roce 1850. Kdy všechny vetší pavouky okamžitě šouply do rodu Avicularia.
Konkrétně Mecynorrhina passerini passerini popsal pan Westwood roku 1844, Mecynorrhina polyphemus pan Fabricius v roce 1871, Mecynorrhina polyphemus confluens pan Kraatz roku 1890. To však byli původní entomologové, kteří brouky popsali a předpokládám, že se ptáte, kteří entomologové určili, že správný název je ten a ten. No to jmenovitě samozřejmě nevím. Pouze na stránkách entomologické databáze vidím daný název a k němu vypsána synonyma. A předpokládám, že když se jedná o mezinárodní encyklopedii rostlin, hub a živočichů, že to tam nepíše jen tak někdo.
Momentálně chovám Dicronorrhina derbyana conradsi, Dicronorrhina derbyana derbyana var. layardi, Eudicella daphnis var. schultzeorum, toho samého v červené formě, Eudicella smithii (někdy uváděn jako E. trilineata interruptefasciata), Mecynorrhina polyphemus, Mecynorrhina torquata ugandensis, Mecynorrhina torquata torquata, Megasoma elephas elephas, Xylotrupes gideon sumatrensis. Jo a ještě stále Pachnoda marginata peregrina, ale to se dá očekávat . Snad jsem na nic nezapomněl, mírně jsem redukoval chov o dva nebo tři druhy čistě z dalšího nezájmu o jejich chov.
Michal Siegel
Lukáš Dupaľ
napsal(a):
Eudicella smithi a Eudicella trillineata interruptefasciata jsou dva úplně odlišné druhy...
V názvu jde zde čistě o detail, ovšem je rozdíl mezi E. smithi s jedním "i" na konci a E. smithii se dvěma "i" na konci. Eudicella smithii je samostatný druh, jehož synonymy jsou ty výše vypsané, včetně E. trilineata interruptefasciata. Eudicella smithi smithi je opět synonymem druhu Eudicella tetraspilota euthalia. Díky častým barevným variacím byl zaveden "druh" Eudicella euthalia bertherandi, což vlastně není žádný druh, ale jen barevná forma E. tetraspilota euthalia.
Rozhodně si nehraju na chytrolína, jen píši to, co je publikováno v mezinárodní encyklopedii . Netvrdím, že u naší chovatelské komunitě jsou často zažita různá synonyma. Na druhou stranu, kdyby tak měl každý brouk jen jeden název
.