Vcelku bezproblémoví chovanci čeledi Theraphosiidae - ano, jeden z menšiny této čeledi ( a podčeledi Selenocosmiinae, Harpactiriinae a Stromatopelmiinae), který disponuje poměrně účinnými neuro- i kardio- toxiny ale není podmínkou obecně zvýšeného rizika na životě člověka. Tím ale nezpochybňuji jeho toxicitu v rámci této čeledě, při manipulaci je nutno dbát zvýšené opatrnosti! Mezi obranné prvky využívá primárně útěku, pokousání je poměrně vzácné a je dané převážně nešetrnou manipulací..
Co se týče klimatických a geografických podmínek jedná se o rod, který se vyskytuje v primárních i sekundárních biotopech a zaujímá poměrně rozsáhlá území Indie a Indického poloostrova. Druh regalis můžeme nacházet i v sekundárních biotopech sušších, smíšených lesů kde je vyšší koncentrace vzdušné vlhkosti. Navzdory kupř. druhu fasciata, který se vyskytuje i v primárních biotopech deštných pralesů Indického poloostrova Srí Lanky. Díky změnám klimatu, ekosystémů tudíž i nárocích potravního řetězce, který je úzce spjat se symbiózou danných ekosystémů se jejich evoluční řada dokázala maximálně podrobit.
Není proto divu, že je můžeme nalézt v níže i výše položených geografických pásmech. Mají poměrně vysoký apetit, spořádají toho hodně a to i za relativně kratší dobu ve srovnání s jinými zástupci této čeledě.
S pozdravem
Reichmann Ondřej
Trichobotriální štětiny, senzory u I.II. páru končetin tarsů, metatarsů a u palpů též (tarsi, metatarsi) slouží pouze k zaznamevánání vjemů značně přehnané diskuze a články o tom, že vrtání do zdiva panelů je pro březí samice stresující je holý nesmysl.. Z hlediska anatomie se jedná o prehistorické fosílie, které mají primitivní nervovou soustavu a nejsou schopny vnímat stres :) to pouze vysoce vyvinutí živočichové s plně vyvinutou nervovou soustavou.. chceme-li nadhltanovou zauzlinou, mozkovou kůrou. V tomto případě v rámci třídy Arachnida nerad využívám termínů "agresivita", které vidím u diskuzí týkající se primitivních živočichů se slabě vyvinutým nervovým centrem (Arachnida, Arthropoda aj.).
Pojem "Agresivita" můžeme očekávat pouze u živočichů s vysoce vyvinutým nervovým seskupením, v tomto případě to mohou být akorát savci; primáti i člověk atd., který je z hlediska evoluce jejich nejpříbuznějším. U živočichů kmene Arthropoda a jim podobním se jedná pouze o různorodou funkci zastupující odlišné obranné reakce, metody které nasbírali během svého evolučního a adaptačního procesu na základě potravní hierarchie, klimatických i geografických globálních změn :) Měl jsem řadu samic, které mi vytvořili snůšky při rekonstrukci sousedního bytu, což jenom utvrzuje fakt, že vjemy jim nijak nebrání ve vytváření snůšek.
Jedinou výjímkou jsou akorát reprodukční činnosti, u některých zástupců řádů Araneae mohou být tak specifické a sofistikované námluvy, díky kterým vyžadují maximální soustředění. Ty můžeme pozorovat u některých zástupců čeledi Salticidae - skákavkovití, Sparassidae - maloočkovití, Pisuridae - lovčíkovití, Ctenidae - palovčíkovití aj. Jejich infrazvukové námluvy člověk vnímat nemůže.
Tedy pokud bereme v potaz zájem o živočichy jako takové tak určitě ano. :) Smutným faktem je, když k nim někteří lidé nemají kladný vztah a berou je jako více méně "spotřební zboží". :( V žádném případě netvrdím, že je tomu tak u všech ale za těch 15,16 let jsem viděl zvířata v takových podmínkách až se mi svíral žaludek a otevírala kudla v kapse zároveň ... :( Pokud na to člověk nestačí z jakých koli důvodů, nemá si toho pořizovat kvantum a už vůbec ne držet zvířata v Boha sprostých podmínkách.
To abych jenom nastínil obecné možnosti. V některých dnešních společenctvech je to danné převážně touhou po zisku, ikdyž se kupř. nedokáží podrobit tržním podmínkám, evidentně je to nenechává na pochybách a nemají výčitky svědomí, to jenom tak pro závěr. :)