Kakadu přilbový

Základní informace

Latinský název Callocephalon fimbriatum
Čeleď Cacatuidae (Kakaduovití)
Velikost 35 cm
Délka života 30 let
Náročnost vyšší - vhodný pro zkušené chovatele
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES CITES II, B

O druhu

Tento menší kakadu pocházející z jihovýchodní Austrálie a severní části Tasmánie je v evropských chovech raritou. I zprávy o jeho početnosti v Austrálii se různí. 

Chvapil jej ještě v tamějších horách pozoroval, je to však již dobře 40 let, ale J. Klápště, který žil v Austrálii delší dobu a kroužkoval i tamní ptáky, tvrdil, že jsou jen na jednom místě. 

Popis a charakteristika

Pták asi velikosti naší kavky, celý šedý, se světlým vlnkováním. Každé šedé péro má na konci světlý lem. Samec má celou hlavu cihlově červenou, samice šedou. Malá chocholka na zadní části hlavy má péra kupředu zahnutá. Zobák mají světlý. 

Samice má i o něco menší chocholku. U starších ptáků je i vlnkování na spodní části těla zbarvené dočervena.

Jak chovat

Tento kakadu byl dovážen do Evropy jen ojediněle a byl vždy chovancem pouze největších chovatelských zařízení. Nejčastěji byl držen v zajetí ve své domovině, Austrálii. 

Přesto si získal nechvalnou pověst tím, že si škube peří. Toto jeho chování se dařilo nejlépe odstraňovat tak, že se ptáci zaměstnávali důmyslnou činností při získávání potravy. Rádi obírají šišky jehličnanů, proto jim zrní bylo podáváno právě v šiškách. 

Nároky na prostor

Nemají velké nároky na prostor, ale v malém prostoru se nudí a škubou si peří na těle. Proto je lepší voliéra.

Potrava a krmení

Základem je směs semen pro velké papoušky. Někteří chovatelé doporučují snížit podíl slunečnice. V přírodě se živí ve větší míře semeny blahovičníků. To je v zajetí obtížné nahradit. 

Žerou však i hmyz ukrytý pod kůrou stromů a simulují tak činnost datlů, kteří se v Austrálii nevyskytují. Berou však i bobule a ovoce, jakož i kořenovou zeleninu. Okusují kůru z větví ve větší míře, doporučuje se podávat jim větve na okus denně.

Zdraví / nemoci

Poskytnout jim možnost koupání. Na zimu chovat v temperovaných místnostech.