Skalník zpěvný

Základní informace

Latinský název Monticola saxatilis
Alternativní název Drozd modrý, drozd skalní
Čeleď Turdidae (Drozdovití)
Velikost 18 cm
Délka života 15 let
Náročnost vysoká, vhodný jen pro zkušené chovatele
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES ne, je však třeba povolení k chovu ohroženého druhu

O druhu

Pestře zbarvený příslušník čeledi drozdovitých, který je stále považován za příslušníka naší avifauny. V polovině 19. století býval hojným v zahradách pod pražským hradem a rušil svým ranním zpěvem Pražany ze spánku. 

Býval ceněným klecním ptákem pro svůj příjemný melodický zpěv. Z Čech posléze postupně vymizel a zůstal jen obyvatelem krasových území Slovenska. I tady však jeho stavy silně poklesly. Několikrát byl vystavován na pražských výstavách v BZUK.

Popis a charakteristika

Pták velikosti drozda zpěvného má hlavu, hrdlo a klín na zádech sytě makově modrou, spodek těla oranžově hnědý. Křídla hnědá. Samice je celá skvrnitá. Pestrý svatební šat přes zimu vyměňuje za méně nápadný, kdy vypadá jako pestřeji vybarvená samice, avšak, se zbytky modré na hlavě. Modrou nemá samice na hlavě nikdy. 

Jeho území rozšíření se táhne v suchých oblastech Středomoří od Španělska až po Střední Asii. Tady žije rasa turkestanica.

Jak chovat

Pokud chcete dosáhnout odchovu, je nutná voliéra, nejlépe i s nějakým keřem. Na zemi nejlépe písek a částečně kamenná suť. Hnízda staví nejraději v dutinách mezi kameny. Zimovat je nutné v temperovaných místnostech. Větší kameny, na kterých mohou ptáci vysedávat, rozhodně uvítají. 

Nároky na prostor

Jednotlivec držený kvůli zpěvu může být ve středně velké kleci. Pár k chovu ve venkovní voliéře nejméně 4 metry krychlové.

Potrava a krmení

Je to hmyzožravý pták, který bere podobnou potravu jako drozd. Granule, vaječná míchanice, tak zvaný slavičí žír, moučné červy, cvrčky, žížaly, luční kobylky, krájené ovoce, smýkaný hmyz.

Zdraví / nemoci

Vyžadují možnost koupání, rádi se sluní.