Salašník modrý

Základní informace

Latinský název Sialia sialis
Alternativní název Salašník východní (poddruh)
Čeleď Turdidae (Drozdovití)
Velikost 14,8-17 cm
Délka života 10 let
Náročnost nižší - pro chovatele se zkušeností s hmyzožravými ptáky
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES ne

O druhu

Je to drozdovitý pták žijící na východní polovině Severní Ameriky. Od jižní části Kanady a od Skalnatých hor směrem na východ v USA, na jih po jižní Floridu. Je popisováno na 6 zeměpisných forem. 

Koncem třicátých let minulého století píše MUDr. Karásek: „Dříve – asi tak před 30 lety – patřil tento krásný pták k nejobyčejnějším druhům severoamerických ptáků, kteří se k nám dováželi.“ Nyní v důsledku přísně dodržovaného zákazu vývozu ptáků z USA je na trhu jen náhodným zjevem a vlastně největší vzácností. Jestliže je tedy pomalu 100 let v Evropě vzácností, těžko jej dnes uvidíte.

Popis a charakteristika

Menší drozdovitý pták typu našeho rehka zahradního, pokud se týká postavy a podobného chování. Hlava, horní polovina ocasu, jakož i křídla má svítivě modrá. Od hrdla je směrem dolů celá polovina těla skořicově oranžová.

V americkém atlasu je namalován s bobulí podobnou rybízu v zobáku před žadonícím mládětem. Je to tedy hmyzožravec, který přechází na vhodné plody, koncem léta. 

Samice je stejně zbarvená, ale o něco matnějších tónů a náznakově skvrnitá na prsou a lopatkách. Ptáci se v zimě stahují k jihu, je proto možné, že se mohou dostat do Evropy ze Střední Ameriky, i přes zákaz v USA.

Jak chovat

Vystačí si i s větší klecí, ale musíme k nim přistupovat jako k hmyzožravcům. MUDr. Karásek píše, že byl snadno odchováván. K hnízdění jim dáváme budky polootevřené, takzvaného rehčího typu. V zimě držíme v temperovaném prostoru.

Nároky na prostor

Stačí větší klec, je však samozřejmě vhodnější zahradní voliéra.

Potrava a krmení

V současnosti máme mnohem vhodnější podmínky, než měli naši předchůdci. Základem budou granule pro hmyzožravé ptáky a vaječné směsi. Chovatelé je často vylepšují mletými granulemi pro kočky. Mouční červi, případně hmyz sušený. Ovoce krájet na malé kousky. Různé bobule velikosti rybízu, na podzim třeba psí víno.

Zdraví / nemoci

Do venkovních voliér dávat až tak koncem dubna za slunečného počasí. Ve vnitřních prostorách pozor na průvan.