adriane

Moje příspěvky

9.1.2015 10:26

Dobrý den

Tak, možností je spousta :) Označovat králíky pro vlastní potřebu samozřejmě lze, záleží na tom, proč to potřebujete. Pro dočasné označení se dají použít speciální barvy pro značení zvířat (ale vlastní zkušenost, nevydrží to skoro nic). Pro trvalejší značení se dá použít výstřih části srsti, ten je praktický třeba u odlišení výkrmových. Lze však udělat svoje vlastní tetování - ucho potřete tetovací barvou (někdo to dělá i tuší) a popíchnete jehlou - zde si vystačíte s minimem pár teček, různě umístěných, podle toho co potřebujete značit, vytetovávat takto celá písmena atd. Je zbytečné. Je třeba myslet na to, že trvalé značky nedělat na králících papírových tetovaných (nepřípustné). A obecně, vaše tetování by nemělo být "padělkem" oficiálních tetování. Lze si pořídit i vlastní tetovací soupravu, což je už ale záležitost dost drahá.
Co se týče evidence chovu, s úspěchem používám excel. Mám tabulku s připouštěním kde je samec, samice, datum skoku a od něj vzoreček vedle odpočítaný termín porodu, odstavu, očkování. Eviduji úspěšné i neúspěšné skoky, úmrtí a jejich pravděpodobná příčina. Ve vedlejších kartách mám ještě finance (hodí se) a tabulku s daty stříhání drápů a očkování + vedle záznamy o minulých mláďatech, můžete snadno evidovat třeba přírůstky hmotnosti atd, plánování příštích skoků, termíny čištění kotců, rodokmeny chovných...všechno co je potřeba :).

9.1.2015 10:09

Zadina uvádí tuším obecně jednoho samce na 8 samic, a maximálně dvě samice denně. Je otázka, nakolik bylo pro něj byl vysilující. Při vašem počtu mi ale přijde, že stejně vás víc ovlivní říje samic, čímž se vám to "rozloží samo". Ejakulát se minimálně 2x denně vyrobit stihne.

9.1.2015 10:02

Zlomenina kosti (doufám že mi odpustíte mazlíčkářský dotaz): Nemá někdo z vás zkušenost se zlomeninou stehenní kosti? Jde o dvouměsíční mládě mazlíka zakrslíka, majitelé ho nešťastně upustili. V minulosti měli jiného problémového kde na vet. Nechali asi 10.000 a drahé operace si teď nemůžou dovolit. Vet právě navrhl nějaké řešení s operací, šrouby a fixací, což je pro ně moc. Zajímá je možnost, zda nemá někdo zkušenost se samovolným srůstem, pokud by třeba udělali jen mechanické narovnání (má to být čistá zlomenina v půlce kosti). Jde jim o to, jestli ho nemají raději uspat, aby se netrápil bolestí. Odkázala jsem ať se zeptají veta, k němuž mají jít dnes odpoledne, ale slíbila jsem že se tak poptám na případné zkušenosti se samovolným srůstem. Moc děkuji.

30.12.2014 22:43

chovatelkaxxz napsal(a):
Ahoj, mám trochu trable.... ,, Ježíšek mi nadělil" králíka a ne hned tak ledajakého, je to králík z chovu na maso, plemeno neurčité.. Majitel mi sdělil, že králíček špatně prospíval a byl utlačován sourozenci a k tomu se mi ještě zdá, že má nějaké nemotorné přední tlapky. Ve čtyřech měsících měří cca 25cm. Ráda bych králíčka někomu darovala, doma mám už dva zakrslé a zabíjet ho nechci.....U veterináře jsem zatím nebyla. Ze začátku byl rád když mě viděl a když jsem na něj mluvila začal vydávat takové zvláštní skřeky, ale během týdne se úplně změnil, když ho chci vyndat z klece, začne na mě útočit a to není stav, ve kterém bych si ho mohla nechat a ani stav, ve kterém bych ho mohla někomu dát. Dá se něco udělat pro to, aby z něj byl zase ten mazlivý králík? A proč vlastně neroste, co se stalo s jeho tlapkami? MOC DĚKUJU ZA VŠECHNY RADY.áňa

Doporučuji:
1) vrátit původnímu majiteli, který se zřejmě akorát chtěl zbavit nechtěného králíka. Tomu "špatnému prospívání a utlačování" bych moc nevěřila
2) napsat inzerát že darujete a přesně popsat jeho stav a důvod prodeje
3) ujasnit si, co si vlastně přeje aby se s králíčkem stalo a jaký bude jeho "účel".
Pokud chcete, můžu zkusit poradit i s převýchovou, ale jednoduché to asi nebude a úspěch je nejistý

30.12.2014 22:33

Moje odpozorování je, že mi počet mláďat ve vrhu závisel vždy na samici, poměrně přesně, bez ohledu na samce. A mám jich hodně a hodně střídám páry. Já bych samce ještě úplně neodsoudila, tím spíš pokud se vám líbí a byla to investice :) Může být na vině spousta jiných faktorů, tím spíš pokud s chovem začínáte (jak jsem pochopila) tak i pro mně to bylo těžké a spoustu věcí mi unikalo, i když jsem měla teorii v malíku, tak až po čase si to sedne a víte co a jak a máte to líp "v oku". Já bych mu dala ještě šanci, a zaměřila bych se na podporu říjí ;)

1.12.2014 22:28

dury napsal(a):
Jak tak koukám ny ty uši králíka, tak ten má k zakrslému plemenu dost daleko.

Jako zakrslý nevypadá. Zdá se mi to na typickou zverimexovou směsku různých malých plemen, možná měl v předcích nějakého japanovitého takže těžko soudit. Nicméně to není žádný oficiální barevný ráz, kresba ani plemeno

29.11.2014 22:06

poty76 napsal(a):
Ahoj Terko.
A kdy půjdeš ty do pořádných králíků?Myslím tím jedině našeho poctivého českého strakáče.Jak to vidíš?My je posilujeme a rád bych jim dal příští rok větší prostor.Pokud mi to možnosti dovolí,rád bych přistavěl do dvou let postupně v rozmezí 16-24 kotců.Nejdříve si nato potřebuji vyčlenit místo na dvoře a pořádně to vše promyslet.Poté dát do kupy korunky.Udělat si králíkárny je promně to nejmenší.Tím se bavím.Jsi nadějná,mladá tak se tomu nebraň.Sama uvidíš že strakáč je strakáč.Škoda že nám nejsi blíže,tady by se ti líbilo.Tak o tom aspoň popřemýšlej.Jinak barevné rázy máš možnost zhlédnout na vlákně speciálka českého strakáče Kolín 2014 a další možnosti na různých stránkách.U nás vidíš modré,černé,černožluté a rád bych se vrátil zpátky k mad.Kamarád Z.Laštovka má špičkový chov havanovitých (http://www.ceskychov.websnadno.cz).Ten bych ti přál zhlédnout na vlastní oči.Každopádně z Prahy k nám to není daleko a tak si myslím že klidně někdy po domluvě by jsi mohla přijet s tvým přítelem a my se Zdeňkem ti mile rádi předvedeme naše chovy.No a pak za nějaký čas to určitě uzraje a půjdeš do nich.Co ty nato????smajlík

Ahoj Bohouši :)

Vidíš, se mnou je to těžký...pořád jsem ti nenapsala...No udělala jsem první krok, předseda mi daroval jednoho na výkrm, že mi ho pak i zabije, abych si zkusila jestli zvládnu sníst vlastní zvíře. Hele nevím, snažím se ho nehladit a jmenuje se oběd, ale on je tak bezva frajer že mi ho možná bude nakonec líto a někomu ho daruju do chovu :D Také mi bohužel někdo krade mláďata...takže zajišťuju co mě jen napadne, nicméně už jsem přišla o hodně mladých díky tomu...pokud to neustane, můžu to zrušit úplně. Nicméně třeba to jednou překonám, a pokud ano, strakáči jsou pořád jasná volba ;)

26.11.2014 21:42

Ti mad jsou tedy krasavci! Škoda že už je nemáš :) Děkuji i za modrožlutého. Docela by mě zajímaly fotky všech barevných rázů :)

15.9.2014 16:45

No do chovu bych ji nedala určitě...jen přemýšlím jestli ji vůbec mám dávat i na mazlíčka...pokud by měla předpoklady na 0,8 tak bych jí asi dala protože několik takových králíčků znám a jsou ok. Kdyby měla méně, tak bych ji nedávala asi vůbec tedy...díky za tip

15.9.2014 11:58

kachna napsal(a):
Asi vám moc nepomůžu, už pár let vrhy nevážím, jinak bych tohle nechala na "přírodě". Ono to leckdy dost překvapí, jak se, třeba až po odstavu dotáhnou. Nepodporovala bych přímo růst, ale odstavila nejdříve v deseti týdnech (a když nad tím přemýšlím, tak asi až ve dvanácti po očkování).
Co jsem za těch dvacet let (to je strašný! smajlík) odchovala jednoho letálního zakrslíka, tak na něm bylo vidět špatné osrsťování už od malička.

Jde mi spíš o to...třeba ve vzornících je minimální hmotnost 0,8 takže hádám že třeba tahle váha je ještě ok?
Také mi jde o to, že odemně jde hodně králíčků na mazlíčky a často dětem, fakt si nechci vzít na triko aby třeba nějakému prckovi zemřel jeho miláček třeba za pár týdnů-měsíců.
Třeba i ocením radu tipu "odstavte ve 12měsících a nechte si ho doma do 6 měsíců, když přežije tuhle dobu, tak je geneticky ok". Někde jsem pochytila, že když se mládě dožije 3měsíců, tak je na 99% geneticky ok...
Jen mě zajímá co teď, jak se k tomu postavit...utratit ho nechci, protože opravdu vypadá naprosto v pohodě a normálně se vyvíjí - jen je menší než ostatní

14.9.2014 22:54

Dobrý den

Chci se zeptat na vaši zkušenost ohledně malých mláďat. Mám teď hnízdo a velikostně se trošku liší, je mezi nimi i samička která se liší o dost a už na první pohled je vidět, jak je malinká. Není to trpaslík. Momentálně má necelé tři týdny, vypadá normálně, žádné deformace ani podivné chování, sice je pomalejší ve vývoji ale stále drží krok. Jde mi o to, existuje nějaká minimální váha, které by mělo dosáhnout mládě ve 4 týdnech? A pokud ano a mládě by bylo pod hranicí, jaká jsou rizika? Nebo máte třeba nějaký tip jak zkusit růst podpořit? I když je mi jasné že co není geneticky dáno, to ani krmením nijak extra nezachrání...

Moc děkuji za případné odpovědi

11.9.2014 13:48

velpap napsal(a):
Tak to by mohl stačit jablečný ocet, vyjde rozhodně levněji než Acidomidsmajlík

Ten jsem zkoušela a zarůstalo to stejně... i když je možné že jsem dala špatné dávkování...kolik octa potom připadá na 1l, chci-li jen prevenci proti řasám?

11.9.2014 12:50

kachna napsal(a):
díky, chápu.
A zkoušel jste snížit tlak v rozvodech? (Budeme rekonstruovat takže tuhle možnost máme). jako celek se mi to líbí hodně, hadičky se mi neosvědčily vůbec a tohle mi přijde jako úžasný nápad, ale docela bych se bála toho, že mi poroste v té nádobě řasa.

Musím říct, že jsem zkoušela Acidomid a poznatky jsou následující: jako prevence kokci je to naprd, protože stejně jsem měla dva úhyny z 12 mláďat (různé vrhy během roku - i když kdo ví kolik by jich bylo bez něj) ale dělala jsem experiment jak si stojí v boji proti řasám, měla jsem napáječku s Acidomidem a bez na sluníčku i ve stínu, tedy celkem 4. Napáječky s Acidomidem byly úplně v pohodě, pokud tam teřba bylo něco drobného tak při vylití byla téměř jako čistá. Napáječka bez acidomidu ve stínu už byla slabě znečištěná, ale nic hrozného. Zato napáječka bez Acimidu na sluníčku byla katastrofa, už po týdnu byla úplně zelená.
Takže moje zkušenost: Acidomid jako prevence proti kokci nee, ale proti řasám výborný :)

9.9.2014 15:34

dury napsal(a):
Já jsem si automatickjé napájení zhotovil následovně. Zakoupil jsem si PPR trubky, průmě 20 mm, do nich jsem zašrouboval kapátkové ventilky tak, že jeden ventilek připadá na jeden kotec. Nad králíkárnu jsem umístil nádobu ze splachovačem i s ventilem a tuto napojil do vodovodního rozvodu. S napájením není problém.

A mohl byste sem dát fotku, nebo popsat, jakým způsobem máte hadičky vedené přímo do kotce? Zevnitř (nekoušou to?) nebo zvenku (jak otevíráte dvířka?)
S kutilstvím teprve začínám a do samovýroby bych si asi jít netroufla...ale dívala jsem se že prodávají za celkem přijatelnou cenu, tak bych to zkusila

9.9.2014 10:07

poty76 napsal(a):
Ahoj Terko.
Pokud si se rozhodla pro napáječky,myslím že postačí když si koupíš ty obyčejné litrové (plast) které zavěsíš z venku na dvířka a pletivem prostrčíš nypl na pití.Pro tvé plemeno které momentálně chováš si myslím že to nějaký čas vydrží.Ovšem pokud plánuješ napájení na delší časový horizont z důvodu tvé nepřítomnosti tak to řeš jak myslíš!Každopádně pokud nemáš nějaké zásobníkové krmítka tak k tomu stejně každý den někdo musí.U nás to má spousta kluků a chovají střední plemena.Mějse Bob P.

Ahoj Bohouši

Já to myslela spíš z hlediska zjednodušení obsluhy, protože ty jednotlivé napáječky teď mám na pár klecích, jinak misky a vždycky když čistím tak taky do budoucna představa že jich sundavám, vymývám a vracím 30...že by bylo jednoduší udržoat jen ten jeden zásobník a hadičky...

8.9.2014 21:37

Dobrý den

Mám chov králíčků o zatím 15, v budoucnu až 30 kusech a rozhodla jsem se přejít na napáječky. Vzhledem k počtu si říkám, že by se mi už mohly vyplatit ty automatické rozvodové. O čem teď ale přemýšlím, jak je namontovat? když bych je dala zvenku na dvířka, nevím jak by to dlouhodobě sneslo otevírání. Někdo je vede dovnitř, ale zase si říkám aby to třeba neprokousli tu hadičku...Jak to máte vy? Může dát někdo foto?

Děkuji

7.9.2014 09:58

Dobrý den

Mám dotaz, jak naučit králíčka výstavní postoj? Jde mi hlavně o to, jakým gestem/pomůckou jej do tohoto postoje přivádí posuzovatel...Aby mu pak bylo jasné, kdy se má "předvést".

Děkuji

6.9.2014 12:42

Ahoj Bohouši
Moc pěkní strakáči! Teda ta první samička, to je krása :)
P.S.: Už dlouho myslím na to že už jsem ti nějakou dobu nenapsala, až až teď dořeším organizaci výstavy u nás tak zase sednu a něco dlouhého ti napíšu...
Terka

31.8.2014 22:54

hona napsal(a):
hojky kolky,
HOP je zajímavá činnost a moc vám fandím...

Volný chov ve společenství je velmi inspirativní... Už jsem o tom také uvažoval...

Má to však jednu nectnost a to trvale přibývající obyvatele a z toho pramenící agresivitu jednotlivých zvířat...

Holt v přírodě králík funguje jako zásobárna potravy, co si budeme povídat... slouží coby potrava mnoha predátorům a i proto či spíš jenom proto je jeho natalita tak veliká...

Proto je třeba králíky nejen chovat a dobře se o ně starat, ale je třeba je umět i zabít, když přijde jejich čas... Pak budou spokojeni oni i chovatelé... Takže, je-li někomu líto zabít králíky, pak se musí postarat jinak o jejich udržitelný počet... Ať již posloužením králíků coby krmiva např. pro šelmy, dravce či třeba hady či třeba výše zmíněnou kastrací... I když mi tedy není jasné, jak někomu může být líto dát králíkovi topůrkem za uši, ale není mu líto ho zmrzačit, čímž kastrace bezesporu je...

Ale to je otázka, kterou si musí každý zodpovědět sám...

Přeji tedy mnoho úspěchů v chovu i v závodění... Však je i na nejvyšší úrovni co obhajovat a třeba časem také vyčlením skupinku králíků, které přestěhuji z klecí na zahradu... smajlík

Nevím sice, jestli zrovna na HOP, ale jsou i lidé, kteří chtějí maso vyprodukované co nejpřirozenějším způsobem a i já budu mít kam chodit pozorovat jejich chování v prostředí podobném jejich přirozenosti... smajlík

nechápu proč sem zatahujete zabíjení? Lidi co je mají na maso to prostě dělají a lidé co ne "redukují" chov jinak. Asi jste nepostřehl, že hodně lidí zmínilo zakrslíky (tedy mazlík do rodin) nebo hop, nevidím důvod proč zvířata zbůhdarma zabíjet když můžou někomu dělat radost a užívat si života. Taktéž tu byl zmíněný kastrovaný samec, tedy by přírůstky nebyly, nebo by byly kontrolované (samcem "od vedle"). Označit kastraci za mrzačení je dost mimo mísu, je to zákrok prováděný běžně na různých zvířatech i lidech (ano, dokonce i u nás v ČR se na to někteří hlásí dobrovolně) a myslíme tady odborně vedený zákrok lékařem, ne žádné domácí pižlání. To byste za mrzačení mohl označit i vyndání slepého střeva. Lepší kastrace než nechtěné přemnožení zvířat o něž by se neměl kdo starat! Vůbec jsem nepochopila tento off-topic k venkovnímu ustájení...

31.8.2014 14:27

Děkuji moc za typ, nějaký sameček na kastraci se u mně najde :) Spíš mám obavy z toho zakrývání, a podkládání...už mám vytypované dno - plastové jemné pletivo na kytky, na to 1cm hlíny a trávník...díry v plotech vyspravit a zespoda totéž pletivo aby se mláďata neprotáhla. Nahoru, nevím jestli komplet nějak síť a prostříhat otvory na stromy (abych se vešla dovnitř) nebo fakt netuším jak tohle dořešit...ono i to plastové pletivo asi nevydrží všechno, navíc je to v pásech o šířce cca 1m tak to budu muset nějak přitavit nebo ještě nevím co s tím...zatím ale asi nejlepší materiál na to co se mi podařilo vymyslet.....doprotřed bych si představovala ten "králičí kopec", někde jsem na to narazila, prostě hromada zarostlé hlíny kde si můžou norovat.......no nevím jestli to odolá dravcům a vnějším vlivům...