
adriane
Informace o uživateli:
novošlechtění zakrslých,
občasný chov výkrmových
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 8. 9. 2018 20:26:28
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
-> hexa: no v lecčem souhlasím... nicméně myslím že člověk pozná, kdy zvířeti není dobře. Těžko se to popisuje, ale přijde mi že bezpečně poznám zdravého čilého jedince a nějaký "problém" už z reakce na pohlazení...nu a tihle už králíka dříve měli, nemocného, takže jsem předpokládala že budou vybaveni stejnou intuitivní rozpoznávací schopností. Myslím že nikdo z mazlíkářů by nechtěl vidět zvíře trpět, sama jsem ho neviděla tak nehodnotím. Také jsem vycházela ze svých zkušeností z vlastních zlomenin (3 neléčené samovolně srostlé) a vím že nebolí (pokud by se něco jooo nepokazilo) a taky od jiných zvířat vím že bolestivé kulhání je poznat od normálního...asi tak. I vet řekl že není v šoku a zdá se být úplně normální, tak z toho všeho jsme vycházeli.
Pokud chce pán třeba sledovat váhu, předpokládám že si to píše do tabulky. Pokud ano, pak to vyplňuje do kolonek a je jedno jestli je nadepsaná směsicí čísel nebo "Pravé ucho 2x červená...". Záleží samozřejmě na velikosti chovu a záměru. Pokud má výkrmy, nepotřebuje tetovat rok. Také většinou odhadem ví jak jsou staří, stejně jako pohlaví se lehce rozliší např. tetováním podle strany ucha.
české značení aplikovat nemůže, je zakázáno používat tetování podobné oficiálnímu pakliže na něj králík nemá nárok.
Myslím že málokomu se vyplatí pořízení kleští. Ta jehla je levnější, rychlejší, šetrnější a hlavně ve většině případů dostačující :).
Mám 13mm a na mé plemeno (zakrslíci) jsou příliš velké. Proto na nich mám desku takže vyroštováno jen zadních 10cm. Nemám problémy s otlaky. Když pro ně něco dělám, vždycky si pokládám otázku "chtěla bych takhle žít být králík?", no rozhodně by se mi na těch "drátěnkách" balancovat nechtělo. Myslím že tam už je tlak koncentrovaný na příliš malou plochu. Plastové se mi osvědčily výborně.
Ještě dodám dvě věci:
1) vakcinace nezabraňuje úmrtí králíka na danou nemoc, pouze vybuzuje imunitu, aby si pak s nemocí dokázala sama poradit. Je známo, že očkování ochrání "jen" cca 80% králíků.
2) jestli si představujete že králíka píchnete a voilá, ve vteřině je kompletně imunní, tak se pletete. Reakce na vakcínu trvá přibližně měsíc. Vy očkujete v květnu, tedy v největší aktivitě bodavého hmyzu? No pak se nedivte...upravte si očkování aby jeho nejsilnější účinnost vycházela na nejproblémovější měsíce.
Sama očkuji PESTORIN MORMYX 13. rokem a neměla jsem jediný úhyn.
Souhlas s bodlinkou... plus dodám že se to děje, vím z okolí o několika případech, co se nechají proškolit a...což neznamená že je to v pořádku...nicméně zrovna dotyční jsou tak daleko od kohokoli, že nebýt této možnosti tak by neočkovali vůbec. A teď si vyberte...samozřejmě nemůžu navádět k trestnému činu takže musím říct že se to ze zákona nesmí.
Pokud se vám teď v chovu daří, dělejte vše jako doteď. Plus se taky přikloním k očkování. Tady opravdu chodí lidi řešit problémy, a málokdy si popovídat o tom jak je všechno supr. Také bohužel ne každý umí použít ten obyčejný selský rozum...
-> leprechaunek: mně by zajímala ta nejmenovaná problémová vakcína. Pokud je problémová, myslím že by bylo fajn o ní vědět, alespoň já bych tu informaci ocenila.
-> leprechaunek, hexa: vaše rekace mě poměrně zaráží.
napsala jsem, že se jedná o mládě, o jakou se jedná zlomeninu a jen mě zajímalo, jestli má někdo podobnou zkušenost. Také jsem psala že u veta byli, samozřejmě čistá zlomenina jinak by se o tom ani neuvažovalo. Králík nejevil žádné známky bolesti ani nepohodlí, zdál se být úplně v pohodě až na to že pajdal (opět, kdyby tomu tak nebylo, vůbec o tom neuvažujeme). Právě pro kombinaci výše uvedeného, konzultace s vetem co mu dal 50% šanci na samovolný srůst bez následků a 40% na samovolný srůst s pajdáním, čistá zlomenina a psychická pohoda zvířete nakonec majitelé nechali nožků srůst a dopadlo to výborně. Jen sdílím zkušenost, že je možné aby se takový typ zlomeniny samovolně zhojil bez následků
Měla jsem dojem, že od toho tahle diskuse existuje?
Při konzultaci s majiteli mi velmi pomohlo právě to, že jsem se na jiných diskusích dočetla hodně zkušeností, dobrých i špatných konců a vše jsem předala. Myslím, že je na místě aby se zkušenosti tohoto typu sdílely.
Ano, také mě možná zaráží že jim upadl, ale proboha lidi...už měli zkušenosti takže věděli co a jak s ním. Prostě náhoda je blbec a neříkejte mi, že vám nikdy v životě králík nevyskočil ani neupadl...prostě to byla nehoda. Nehledě na to že když se na vás někdo obrátí o pomoc s něčím co mu úplně nevyšlo, tak mu přece nebudu mlátit o hlavu "můžeš si za to sám", ale zkusím pomoct. Oni to určitě vědí sami, a já si vážím toho že to dokázali přiznat a řešit to.
Přidám svou zkušenost s Emanoxem. Mám koupené kapky a maximální spokojenost. Preventivně nepřeléčuji a jsou bez ničeho. Pouze pokud zachytím nějaké první příznaky (a že je zachytím vždy, stačí do kotce koukat o pár vteřin víc a každý mládě pohladit) tak okamžitě nastupuje léčba dotyčnému 1 kapka do tlamičky a nastupuje i přeléčení celého kotce, tedy většinou s matkou a sourozenci předepsanou dávnou 10kapek/l do vody, druhý den 15 a třetí těch "léčivých" 20. Ve chvíli, kdy mám pocit že příznaky začínají ustupovat, snížím opět na 10 do vody a stále dávám tu 1 do tlamy. Až ve chvíli, kdy vidím viditelné zlepšení, vynechám tlamičkovou a nechávám ještě tu preventivní dávku ve vodě. Přestávám podávat až 3 dny po tom, co se mi zdá malý úplně v pořádku.Celkově mi taková "léčba" zabere kolem 10 dní. Zatím jsem řešila 6 případů a všechny úspěšně.
Srovnávám s předchozím plošným přeléčováním všech Acidomidem do vody. To bylo úplně naprd a bylo 5-10% úhynů.
Ještě podotýkám že mám klasickou prevenci hygienou, selekcí chovu a krmení suchým.
kachna
napsal(a):
Bones and raw food
nooo to si šmákli
(chápu, jak to myslíte, ale hrozně mě to pobavilo, děkuji, zrovna dnes to bylo zvlášť vítané).
edit. kdoví, možná za nějakých 50 let to bude opravdu synonymum pro krmení bez granlí.
BARF se dá překládat ale také jako "biologically appropriate raw food" čili i pro králíka se to dá použít :) Vezmeme-li že mu prostě dáme nějaké to obilí, zelené atd. a nekrmit třeba chlebem, lacinými granulemi všelijakého obsahu atd.
Nechápu, proč chovatelé masňáků na mazlíkáře pořád tak plivou? Že by jim vadilo, že si tak uvědomí, že oni s těmi svými nejednají úplně tak, jak si zasloužili? Také je jím, ale rozhodně k nim nepřistupuji jako k "továrně na maso a kůži" - tenhle přístup je zase cizí mně.
Uvědomte si, že zakrslí králíčci jsou prostě velká budoucnost a potenciál chovatelství, protože ten zájem o ně stále roste. Pokud nemáte zkušenost, tak to neposoudíte, ale stojím si za tím, že králík je poměrně inteligentní zvíře (ve srovnání třeba s morčetem nebo křečkem) ale ne zas tak náročné jako třeba pes. To z něj dělá ideálního bytového mazlíka, navíc u nich jsou poznat ty emoce a citové vazby k pánovi, navíc poměrně dlouho žije. Uvědomte si, že pro chudáky městské děti je to často jediný kousek přírody, který jim rodiče povolí.
Také je potřeba myslet na to, že zakrslíky lákají hlavně děti a mladé lidi. Jak to, že v tom nikdo jiný nevidí "potenciál" pro rozšíření králíkaření, byť v tom jednom jedinci, nechápu. A je to škoda. A samozřejmě pak mají trochu jiné problémy a otázky kolem toho chovu, ale když vám to tak vadí, tak to prostě nečtěte. Co si pak má dítě o takových výlevech myslet?
A co takhle ty chovatele raději podchytit, přijmout mezi sebe, edukovat? Když jsem přišla do ZO, tak jsem se setkala s takovým odsouzením, že jsem měla sto chutí odejít, nebýt toho že jsem chtěla chovat papírové tak bych to i udělala. Dokonce mi ani nechtěli přihlásit na výstavu králíky, kteří na to měli právo, a musela jsem se domáhat u předsedy posuzovatelů... Po roce už si snad zvykli, ale poznámky mají pořád...přitom se o svých ani slůvkem nezmíním pokud se nezeptají, a jejich nijak nekritizuji.
Ta česká nesnášenlivost je vskutku smutná.
Pokud krmíte směsí, musíte ji mít vyváženou jak v kvalitě, tak v chuti a dávce aby jedli vše. Pokud přebírají, krmte jinak. Pokud máte čas a chuť, krmit "na etapy" ráno ječmen odpo něco večer něco...ale možná jim prostě jenom něco nechutná a nebudou to jíst ani tak.Rozhodně nestřídejte každý den něco jiného! To je nejjistější cesta k úhynu. Případně krmte granulemi, nebo jednosloškově.
No, musí to nějak přežít, rozhodně dohlížím na dostatek vody a nikomu nepraží přímo do kotce. Hodně pomáhají koře kolem králíkárny, nejde totiž jen o stín, ale rostliny jsou zároveň takové "chladničky", všimněte si že ve stínu např. plotu je úplně jinak než ve stínu křovin. Takže doporučuji podél stěn něčím osázet.