Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 12. 7. 2015 14:29:45
Naposledy přihlášen: 4. 6. 2017 08:28:05
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Jedna samice mi nešla zabřeznout a problém byl v tom, že byla ve vnitřní králíkárně a potřebovala víc světla, tak šla do venkovní a po nějaké době se zadařilo. Od té doby zabřezává dobře. A teď mám jednu samici, kterou jsem připouštěla půl roku - už jsem ji x-krát chtěla dát zabít, ale je modrobíle strakatá a velký tělesný rámec, tak jsem jí pořád dávala šance. A pak mě napadlo jí dávat trochu zeleného (jinak krmím senem) a ono to zabralo, teď má měsíční mladé. Takže záleží na vás, jestli to ještě zkusíte.
No co mi tu radili, tak modrou dostanu jen když oba z rodičů v sobě mají gen modré barvy. já ho mám u některých samic, ale ne u samce. ten je železitý a občas mi to vyhodí i barvu kaliforňáka, protože je to BOxKal (ale to teď např u jednoho ze 17-ti mladých po třech samicích).
chtěla jsem mladým samcem po modré samici připustit modrobílou samici, ale je to taková mršica, že se od něho nenechá poskákat. tak sháním právě samce modráska
Já si zase říkám, jestli má cenu až tak moc řešit za jak dlouho kdo králíka vykrmí. Vždyť stačí vzít v potaz jen počet mladých ve vrhu a co to udělá s přírůstky. O krmení nemluvě. Já třeba krmím hlavně oves. ječmen případně granule jen v menším procentu, a i když vím, že bych přidáním těchto složek krmení urychlila výkrm, tak krmnou dávku neměním. a to mám křížence právě těch větších plemen.
na druhou stranu všechno obilí i seno mám domácí, nic nekupuji, takže se mi chov vyplatí určitě víc než někomu kdo kupuje granule atd. i když králíka vykrmí rychleji než já. granule krmím jen v případě, že je doveze tchán a přece to tam nenechám ležet
řeším spíš problémy jako: kdy odstavit mladé, jestli už připustit samici nebo ještě počkat, klasicky obavy z kokcidiozy, která samice kouše a kde sehnat nový přírůstek do chovu. teď zrovna včera jsem přišla ke králíkům a jak tak na ně hledím, tak si říkám, že mám samý šedý, zaječí nebo železitý a že by to chtělo obměnit barvu ať je to trochu veselejší. a tak sháním modrého samce, protože mám modré samice a taky bych chtěla zrzavce a berana
už si vedu i evidenci chovu, ale to spíš pro zajímavost než abych se s někým špičkovala, že vykrmím jatečného králíka dřív než on. takže chovu zdar, jdu pomalu krmit ty moje ušáky.
Takže můj dotaz: do kdy můžu zabít králíka na maso, aby nebylo tuhé a nebylo cítit (u samce). Většinou zabíjím okolo 3 kg živé váhy, jen teď mi tam zůstalo cca 5 ks a přemýšlím o tom, je ještě nechat trochu narůst, protože nemám místo v mrazáku. Ale bojím se toho, aby nebylo pak už maso tuhé nebo cítit, protože nikdy jsme králíky nezabíjeli později než kolem těch 3 - 3,5 kg. Děkuji za rady a zkušenosti.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Ono se někdy můžete snažit jak chcete a pak se najde iniciatiní pomocník, daly by se použít i jiné výrazy a průšvih je na světě. My máme momentálně 10 kotců plných mladých zhruba od 4 do 8 týdnů, včera jsme byli na oslavě a dnes přijdu ke králíkárnám a najdu je doslova nacpané suchým chlebem a houskami. Tchýně se rozhodla těm chudákům hladovým dát něco na zub, když mi vyspáváme. No aspoň sem napíšu jako odstrašující příklad kolik zdravých králíčat chcípne po prudké změně krmení. Kdyby to byl některý z kluků tak mu dám pár facek, ale co udělat se starou paní plnou dobrých úmyslů fakt nevím.
To je fakt, že náhradní krmiči jsou někdy pro chov doslova pohroma. Neznají poměry druhů zrní, chcou přilepšovat, nedívají se, jestli seno náhodou není plesnivé, neřeší jak jsou králíci staří apod. U nás se to vyřešilo tak, že když jsem na nějaký takový případ přišla, tak mi ujely nervy - a seřvala jsem je. Sice mi to bylo ve výsledku líto, ale vyřešil se tím tento problém. Teď už mi tam nikdo moc nechodí, pokud se vysloveně dopředu nedomluvíme.
A co tak si pořídit knížku o chovu králíků a pořádně důkladně ji přečíst. Hlavně s tím krmením jde nadělat hodně paseky. Plus někdo v sousedství určitě chová králíky, tak ať vám poradí. To není ostuda se zeptat na radu, ale musí se ty rady pak aplikovat v praxi.
Ono je důležité i množství zrna, atd...
Tak zhodnoťme stavy k prvnímu lednu. U nás je to:
samec kříženec BO x Kal.
samice BO modrý x MM - 7 mladých neodstavených
samice BO modrý x NOS - připuštěná
samice činčila velká - 7 mladých neodstavených
samice kříženka větší rámec - připuštěná
samice kříženka menší rámec - 1 neodstavené mládě
mladí na zabití 11
ostatní mladí (zvažuji zda do chovu nebo na zabití) 3
Jinak stavy oproti celému roku 2014 jsou nízké, protože jsem těhotná a tak na dočasnou dobu se snažíme redukovat chov.
V tomto roce zvažuji pořízení MM a burgunského králíka.
Jsem zvědavá, jak jste na tom vy ostatní
Do Nového roku 2016 přeji všem chovatelům králíků, aby jejich chov byl zdravý a aby se jim dařilo Doufám, že tu budeme i nadále diskutovat o našem společném zájmu a vyměňovat si zkušenosti. Už vás považuji za svoje kamarády. Sice pouze on-line, ale i tak sem na faunu ráda chodím a dovídám se nové věci.
Tak jsem si počítala jakou máme výtěžnost, snad jsem to dělala správně - počítala jsem čistou váhu včetně hlavy. Mám křížence po samci Bo x Kal. a samice byla Bo x FB (už je zabitá, měla absces). Já jsem to počítala jen pro porovnání, chci vědět jaký rozdíl bude u kříženců po stejném samci a jiných samicích.
Vyšlo mi 60 %. Je to normál, nebo slabé?