chex

Moje příspěvky

8.6.2016 08:41

Též radím zaslat na kliniku - Brno nebo Heřmaňák. S tímto jsem se nesetkala nikdy ani na fotkách. A ještě se ty boule množí nebo je toto stabilní stav?

31.5.2016 22:22

Ale Gunner neměl modrá očka, to má po matce? Moc pěknej, gratuluju!

31.5.2016 20:28

kkkajulinka napsal(a):
Náš včera narozený prďola QH

A s modrýma očima? Krásnej, po kom je?

26.5.2016 20:31

e napsal(a):
Pro chex

Výsledek testu mojí klisny z Laboklinu:
vysetrovany kun je heterozygotni prenasec genu pro PSSM typ 1.
Heterozygotni prenasec preda priblizne v 50 % pripadu defektni alelu na sve
potomky. Na zaklade somaticky dominantniho charakteru dedicnosti s neuplnou
penetranci existuje i u heterozygotniho jedince riziko rozvoje PSSM typu 1.

Tzn. i u těchto jedinců je možnost rozvoje onemocnění, což se u ní bohužel potvrdilo. Matka je ČT, tudíž nepředpokládám, že by tento gen šel i od ní.

Dále množit takové zvíře opravdu nehodlám, nejsem blázen

Výskyt PSSM u ČT je také častý. Asi takto nelze odhadnout, od koho vaše kobylka vadný gen zdědila.
O projevech PSSM u heterozygota jsem někde četla, ale za boha to teď nemůžu najít. Ale byl to odborný článek, ne diskuse na netu smajlík.

25.5.2016 21:06

e napsal(a):
U mojí kobyly se projevuje tying-up epizodami - myopatickými záchvaty v oblasti plecí, tzn. že při záchvatu nemůže hýbat předníma nohama.

Management takového koně obnáší bezsacharidovou dietu, tzn. kůň nesmí trávu a jádro plus KAŽDODENNÍ pohyb. Pokud kůň z jakéhokoliv důvodu stojí, musí se potom práce začínat opatrně, tzn. prvních pár dnů jen krokovat a pomalu postupně přidávat zátěž. Tying-up epizody vznikají právě z náhlé zátěže, což ale u takového koně může znamenat třeba jen krok po delší době stání.

Uvádí se, že při dodržování managementu je možné koně využívat i závodně, což je asi pravda, ale já i tak kobylu šetřím, před a po zátěži dlooouho krokuju, na vyjížďce mezi krátkými klusovými a cvalovými úseky taky dlouho krokuju atd.

To spíš vypadá, že váš kůń podědil PSSM (nebo něco jiného) od obou rodičů. Heterozygot PSSM nevykazuje příznaky oznemocnění. Max. lze zaznamenat vyšší potivost, ale křeče by neměly být.
Pokud koupíte koně s pssm (heterozygota), tak s tím může normálně fungovat. Pokud dále připouštět, tak pouze hřebcem s negativními výsledky na PSSM (nejlépe celým negativním 5 panel testem).

A inzerci k připouštění čtěte pozorně, někteří hřebci mají uvedeny dvýsledky 5 panel testu, na první kouknutí si nemusíte všimnout, že jsou např. HYPP pozitivní! A to je horší než celé PSSM...

14.5.2016 19:54

Asi bych si vyžádala 5 panel test. Proslýchá se, že hřebec přenáší PSSM. Pokud chcete kobylu bez genetických vad, nechte si to u ní udělat než ji koupíte.

12.5.2016 07:20

Appa nemaji zadny appendix registr.

11.5.2016 14:26

Kolik koní na těch 4 ha?

11.5.2016 10:34

Koni je jedno, jakého má člověka (tenhle zrovna na nikoho asi fixovaný není), hlavně že má žrádlo, společnost koní a pobyt venku. Takže o nějaké zradě nemůže být řeč - v případě prodeje někomu rozumnému. Pokud uvažujete o koupi, nechte si udělat kompletní veterinární prohlídku, ať víte, do čeho skutečně jdete. Možná podle výsledků se pak s majitelem dohodnete i na nižší ceně.

10.5.2016 21:02

Jenže osobní zkušenosti jsou opravdu velmi subjektivní. Myslím, že zrovna u Kubásků lidi i koně jsou dost spokojení.Velké pastviny, ale i boxové ustájení, výběhy víceméně rovinaté. U Kotvy ten velký výběh není nijak kopcovitý, jen mírně zvlněný... Jak se kde krmí a pečuje o koně je asi také otázkou, jaký je tam v dané době ošetřovatel. Leckde se tyto osoby poměrně často střídají.

10.5.2016 11:47

Ranc u Kotvy v Lodenicich
Kubaskovi v Libecove
Krkavci hora u Hyskova
p. Ctrnacty v Lísku u Zdejciny
Asi je toho spousta, objizdejte, prohlizejte.

4.5.2016 11:15

Moje se taky netvářila, navíc nikdy dřív nerodila před termínem :-D Ale asi zrovna měla náladu, tak prďolu pustila ven dřív smajlík. Letos hodně kobyl přenáší, tak držím palce!

4.5.2016 09:36

Terka 7 napsal(a):
A jak je hříboš na tom? Vše v pořádku?

Myslíte můj? Jistě, bylo to pět dní před termínem, je čilý jako rybička smajlík

4.5.2016 09:09

Je to Qh.

4.5.2016 09:01

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Genotipová konstituce alel na lokusu D u fjordů může být homozygotní i HETEROZYGOTNÍ (DD, Dd)...kříženec fjorda tudíž nemusí nést alelu pro zesvětlení (jednoduchá dominance)..


Jelikož poníček má černou hřívu a ocas, na které by dominantní alela lokusu D působila zesvětlením, se domnívám, že poník pouze vyběluje.

Myslíte, že kombinace D/d u hnědáka může být i hůř viditelná? Např. jen slabě viditelný úhoří pruh a nevýrazné zebrování na nohách (jen předních), žádný oslí kříž? Netušíte, zda v ČR se dají udělat testy na Dun gen? Díky.J.

4.5.2016 07:36

A takhle vypadalo po přelínání... dospělák.

4.5.2016 07:34

Hříbátka jsou co se týče barev taky zajímavá... tohle senarodilo úplně rezavé...

3.5.2016 20:44

Právě dnes mi kobylka porodila hříbě v 328. dni březosti.

27.4.2016 12:44

Záleží, o jak prudkém kopci mluvíte a zda mají i kus nějaké slušné rovinky, kde by nohy mohly odpočívat...

24.4.2016 18:58

Chinny napsal(a):
Co je špatného na tom, si koupit quartera DO 100 tis. na rekreaci? Myslím, že bych nebyla první ani poslední a to rozhodně peníze vidlemi nepřehazuji, spíše naopak.. A i kdybych měla koně za 300 tak s ním nebudu sportovat, protože mi to nepříjde vůči zvířeti férové, ať už se jedná o anglii či western.

Také jsem si koupila koně za 100+ a předem byl (mnou) určený pouze do terénu, protože to je to, co mne naplňuje nejvíc. Příroda, toulky, houbaření, krosíky, vandry atd. Nesnáším kolbiště, závody, všechnu tu "umělou" a vyumělkovanou rádoby krásu. A znám lidi, co koupili za 200 a také do terénu a na hobby. A proč ne? Když je zaručena povaha, zdraví... šla bych do toho znovu. Ale naštěstí už shánět ke koupi nemusím, protože si mohu odchovat vlastní.