
danurba
Informace o uživateli:
ovce, kozy, koně a spousta havěti
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 8. 2. 2015 22:47:25
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
S ketótou mám poměrně bohaté zkušenosti. Pokud ovce začala polehávat už před 3 dny, s vysokou pravděpodobností už jí nezachráníte. Pokud se o to chcete pokusit, okamžitě jí začněte podávat energii, nejlépe Cetophyton nebo aspoň propylenglykol, v krajním případě pomáhá i pivo. Někteří veterináři mají přístroj na okamžité vyhodnocení hladiny ketolátek v krvi, je to něco jako glukometr, na speciální podložku se dá kapka krve a za pár vteřin máte výsledek. Nemusíte hlídat, až se ovce vyčůrá, abyste změřili hladinu z moči.
Pokud zasáhnete ihned, možná ovci udržíte aspoň do porodu a zachráníte jehňata.
Před 6 lety jsme koupili 6 letou jerseyku po 4. Teleti a jsme nadmíru spokojeni, teď už máme i druhou. Jerseyky opravdu špatně zabřezávají, já to řeším tak, že koupím malého býčka, nechám ho dorůst, krávy obskočit a pak ho porazíme. Problém je, že tenhle způsob není úplně legální a tele pak má v kartě jen poloviční původ. Některé kravky ale opravdu zabřezávají na první pokus.
Sedmiletá jerseyka není vůbec stará, dožívají se tak 16 let. Mléko je vynikající, sladké a husté, trochu nažloutlé, má vysoký obsah tuku. Smetana ale velmi snadno vystoupá na povrch, už za pár hodin od nadojení je tam škraloup, dá se sebrat a pak vám zbyde kvalitní plnotučné mléko a ze smetany uděláte máslo. Taky má vyšší obsah bílkovin, je vhodné na výrobu sýrů.
V zimě je mléko tučnější než v létě, ale je ho méně. Obecně platí, že čím víc sena se krmí, tím je tuku více.
Já osobně bych jí asi nechala veterinářem vyšetřit, jestli nemá nějaké cysty nebo jinou vadu a šla bych do toho všema deseti, ta cena je dobrá. Dana.
Mluvila jsem s chovatelem dorperů o tom, jak je to s tou bezúdržbou... musí je na jaře ostříhat, jinak bude mít plnou pastvinu vylínané zimní vlny.
Stříhání není ani drahé, ani složité, pokud máte ovce navyklé aspoň na minimální manipulaci. Chodí nám střihač, jedna ovce nás vyjde i s cestou na cca 50kč a našich 12 kousků má hotových za hodinu a půl.
Dana
Ve 4 týdnech už se kotě naučí pěkně žrát z misky. Uvařte mu kuřecí maso s troškou rýže, rozmixujte mu to s vývarem na kaši a dejte do ploché misky. Poprvé se v tom nejspíš vykoupe, ale do bříška něco dostane a pak už to bude lepší. Já takhle dokrmila koťata od jejich 16 dnů, když se jim maminka nevrátila z myšilovu. Taky mu dejte k dispozici vlažnou vodu, ať nemá žízeň.
verulle
napsal(a):
Dobrý den, prosím o radu mám 5 týdnů starého kozlíka a zítra si jedeme pro malé kozičky. Chci se zeptat zda by bylo možné aby je kozlík už obskočil (protože naskakuje) nebo to nehrozí? Kozičky budou cca 15 týdnů staré. Děkuji Veronika
nechci vás strašit, ale už se tu psalo o tříměsíčních kozičkách, které oplodnil jejich vlastní bráška. Asi bych je společně nenechávala
Myslím, že elektrický ohradník pořád ještě vyjde nejlevněji. Pulsátor na 15km ohradu koupíte do 8000kč (např. tenhle http://www.heapco.cz/elektricke-ohradniky/elektricke-zdroje-pro-ohrady/elektricky-ohradnik-sitovy-beaumont-classic-s500-230v-7-5j.html), pozinkový drát cca 1m /1kč. Spotřeba proudu moc velká není.
Bohužel, nic opravdu účinného neexistuje. Babská rada praví smíchat vápno s močůvkou a tím to natřít. Jak dlouhý to má účinek, to netuším. Mě 5 ovcí a jedna kobyla během jediné zimy zničily šedesátiletý jabloňový sad, přežila jediná třešeň, ta jim asi nechutnala.
Opravdu pomáhá jen mechanická ochrana. Kolem kmenů dospělých stromů dát cokoliv pevného - plech, prkna. Pletivo nebo juta moc nepomůžou. Ale i tak ovce a hlavně kozy okoušou spodní větve, kam až dosáhnou. Mladé stromky opravdu jen oplotit tak, aby se na ně zvířata nedostala.