
evam
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
red and white
napsal(a):
Ahoj, staré téma nemohu dohledat takže nové
Jak je to s Vámi, také už tahaj kobylky bříško skoro po zemi U nás už je prcek v bříšku pěkně aktivní
Sice rodíme až na konci dubna, ale stejně mi přijde že to všechno tak hrozně rychle uteklo.. je to jako včera když jsme jí vezli na připouštění.. jsem hrozně zvědavá na mímo, už se nemohu dočkat.
My máme tento rok tri čakateľky, na fotke sú dve z nich. Hnedá (prvorodička) má termín na prelome marec/apríl, čierna (zaslúžilá matka) v polovici mája.
k2
napsal(a):
Dne 14.11.09 se na Kubově Huti na Šumavě uskuteční první setkání příznivců tohoto plemene koní. Na programu bude založení společné česko-slovenské organizace, přednášky, promítání filmu z Kavkazu, návštěva chovu. Začátek v 10 hod. Více informací na dagmarkaras@gmail.com.
K téme...
(kabardinské kone pri Elbruse)
ghajariy
napsal(a):
Je to už 5 let, co jsem měla doma kobylu po Ar1/1 Dadži z plnokrevné matky A1/1. Měla Průkaz koně i Osvědčení o původu na ČT a byla v PPK. Ale myslím, že teď by se potomek zapsal na základě výšky KVH do PK ST. PK ČT akceptuje jen klisny nad KVH 159cm. Snad to moc nepletu.
Teď mne napadlo, co slovenský Makram B? Stojí u Kisse (Komárno), ten je hlavní inseminátor pro Bábolnu..., ten by ti papíry nedal? Asi taky jen na ST, je pravda, že PK angloaraba vedou třeba ve Francii, Německu.., u nás ani na Slovensku vedena není.
Tam stojí Semiramis B, Makram je u Giretha - alebo sa to zmenilo?
Ale ináč áno - Semiramis B má výber aj pre slovenského teplokrvníka.
sabina
napsal(a):
Pro Lucky....
ohlávku nám dělala Zuzka Prokopová..:-) Je totálně nová, tudíž není ani roztáhlá nic... musel jsem mu ji zvednout, jelikož mu tak blbě seděla, že když zatáhl stáhla se mu pod spodní pysk....proto než se vytahá bude trochu nahoře.
Jinak pro Katku...
Já si taky hřebce kupovala stím, že mám kluky radši, a hřebec byl. Kupovala jsem ho na rychlo s tím, že by musel na kastraci srkz rozdělaní stáda na pastviny...tak jsem jela pro něj s tím že bude hřebcem pokud to půjde. A bude mít možnost jím zůstat...ale aby byl hřebce jen proto, že chci já...to fakt ne. Pokud zjistím, že mu to dělá jisté potíže, nedá se s ním komunikovat...tak zvážím, zda jsou ty koule potřeba nebo ne.
Kupovala jsem hřebce s tím, že může přijít ono rozhodnutí. Včera byl zase v pohodě, jindy se s ním nedá mluvit a musím prostě sakramentsky přitvrdit. Nevím jetli je můj hřebec nevychovanej, nebo je jen díky otci rychleji vyspělej v tomhle směru...těžko říct.
Mám ho ráda takový jaký je, jsem ráda, že mám i skvělé ustájení, že ho lidi mají rádi, ale pokud by měl dělat zle ikdyž né mě...tak ten rysk a to všechno, že někomu ublíží, že uteče udělá škodu na kobyle...a podobně ryskovat nebudu pokud si to situace nevynucuje tím, že je chovnej. Myslím, že Amir by byl zajímavý přísun krve...ale jde o to, že u nás by o tuhle krev asi nikdo neměl zájem. A pokud jo, hrábl by do fr, nebo němec a vzal jakéhokoliv dalšího Ainhoa...nebo jiného dostiháka...
Jinak Lenča má skvělé fotky...A těším se, až budeme jezdit spolu po vejpravách
Možno to niekoho zaujme, našla som inzerát na tohoto fešáka (ten ryšavý s hviezdou, aktuálne fotky su dolu) - pôvod klasický topoľčiansky-egyptský:
http://www.santana.wbl.sk/Fotogaleria.html
http://www.santana.wbl.sk/SAHRAT.html
lucky
napsal(a):
Vím, že se to tady probíralo už mnohrát, ale nějak v tom nevidím systém, ať jsem si procházela staré příspěvky tam a zpět.
Takže se ptám.
Máte někdo vypracovaný nějaký odčervovací plán?
Kolikrát do roka?
V které měsíce přiblížně?
Proti čemu (parazité)?
Čím?
Kolik jednotlivé přípravky stojí??
A kde se dají sehnat? ... přes net, v lékarně, u veta ?... kde je to nejlevnější atd.
Moc otázek, ale myslím, že by víc lidí ocenilo jakýsi systém, ke kterému bychom se mohli společně dopracovat. Já sama odčervuji většinou 3x ročně, ale nějaký systém v tom ani nemám, možná by to něco takového chtělo....
My odčervujeme 4 krát ročne, striedame Panacur raz s Noromectinom , druhykrat s Equest Pramox.
Chovné kobyly dostávajú Equest Pramox v deň pôrodu, žriebätá dostávajú v prvé mesiace iba Panacur.
Kto kupujete pasty v zahraničí, dajte prosím odkaz na stránky. My máme koní viac, oplatí sa nám nákup aj zo zámoria. Ako platíte - umožňujú platbu aj cez PayPal?
gabrielle
napsal(a):
Máte někdo takového koníka? Mám kobylku, chtěla bych vidět jí podobné Má asi 143 cm. Nevíte, jestli je nějaká evidence (plemenná kniha) těchto koní on line? Chtěla bych něco zjistit o rodičích...
My máme jednu požičanú, je u nás už vyše roka. Farba i výška sú ako u tvojej, len má o čosi silnejší zadok ako tvoja.
Čo sa týka povahy, je v podstate bezproblémová, len niekedy živšia alebo lenivšia, keď netreba Je veľmi ľahko kŕmiteľná, proste ako pony.
Čo sa týka PK, pozri na www.horses.sk ale nie je to bohviečo.
makki
napsal(a):
V pohodě, nic se neděje, netřeba se omlouvat. Nejsem z těch, co jenom skučí a přitom se u televize nacpou kde čím. Ale v určitém věku a s jistou metabilickou dispozicí je už jenom udržení snesitelného stavu běh na dlouhou trať. Tohle jsem v dotazu nezmiňovala, protože to už je jaksi samo sebou, bojovat je třeba na všech frontách. Stejně tak jako jsem nepsala, že velmi často chodím vedle kobyly pěšky, zejména po tvrdém, a taky nám to spolu jde.
No, moja mama mala 30 rokov veľkú nadváhu. Pred rokom a pol, to mala 60 rokov, sa naštvala a behom roka schudla 45 kíl.
Naozaj to ide, treba len chcieť.
evam
napsal(a):
Tá tmavšia vpravo je 2ročná anglokabardinka Dunka Gori.
A toto je 2ročný anglokabardinský žrebec Mif Gori po rovnakom plnokrvnom otcovi ako Dunka. Zatiaľ nerobia nič, flákajú sa na pastvinách vo svojich stádach.
nicynka
napsal(a):
Jak vypadají vaši dvouročci?a copak snima děláte??
Toto je muj dvouroček Miss Mistr..zatím se fláká ve výběhu..jinak něco maleho děláme v kruhovce...máme zasebou napojení...zvykám ho na lonžovací podbřišák...aby se později nedivil až vyfasuje sedýlko:-)uzdečku už měl taky..:)Je to hřebeček anglického plnokrevníka...:)
Tá tmavšia vpravo je 2ročná anglokabardinka Dunka Gori.
koudy
napsal(a):
ahojky jsem tady nova take potrebuji radu, moje hribe ma 5mesicu a bude jiz za par dni odstavene bohuzel majitel kobyly trva na svem a ja stim nic nezmuzu prozatim je na pastve 24/7 s pristreskem, ale nemyslim ze by mu ,,pastva,, stacila nazoru je tady spousty ale nechci do takhle mladeho konika zbytecne neco cpat, ale jemi jasne ze asi neco zapotrebi bude jen diky lidske hlouposti
diky za rady nove zaregistrovana Koudy
My teda žriebätám ani kobylám počas pastevnej sezóny nedávame jadro vôbec, od jesene do jari dávame jadra za hrsť, aby bolo do čoho zamiešať vitamíny.
Kobyly sa nám kondične pohybujú od primeraných (stupeň cca 7) po vyslovene obézne (aj keď sú iba na pastve), žriebätá nám prerastajú miery, určené pre ich vekovú kategóriu v rámci plemena.
Ak by sme do nich ládovali ešte jadro, som si istá, že by im to neprospelo - u kobýl by sme mohli čakať koliky a schvátenia, u žriebät problémy z prekotného rastu.
strelish
napsal(a):
No, taky znám hnědáka po bílé kobyle. Ale černé hříbě je blbost. Pak je ještě rozdíl, jestli je to bělouš jako takový nebo má v sobě gen pro vybělování (to jsou ti, co se rodí v různých barvách a časem vyšimlají).
Tak ako môže byť po bielej kobyle hnedák, môže byť aj strakoš, vraník, izabela, appaloosa, proste čokoľvek, závisí to od toho, ako sú namiešané ostatné gény.
Gén pre vyšimlovatenie proste spôsobí, že nech je základná farba akákoľvek, z koňa sa nakoniec stane belúš.
Aký je to "bělouš jako takový"?
zazika
napsal(a):
Ahojík chtěla jsem se zeptat, jak dlouho před porodem vašim kobylkám nateklo vemínko- my ho máme už týden a furt nic. Už jsem z toho hlídání úplně hotová.
Tak my máme žrebné dve kobyly, jedna je teraz zhruba 330 dní žrebná, tá má vemienko úplne spľasnuté, druhá má termín o mesiac, tá ho už má naliate. Obe sa predtým žrebili zhruba na 343. deň, takže sa zatiaľ ešte tak nenervníme.
stieberova
napsal(a):
30letá huculka, která prý většinu života strávila v Košicích na veterinární univerzitě jako "studijní pomůcka"
Renata, to o Guľke nie je pravda. Čo si ju pamätám, slúžila na výcvik detí a na šport (pony parkúr a drezúra) - najprv v TJ Metropol Košice, potom v JO Slávia VŠV.
Možno krátky čas bola aj na škole, ale rádovo to mohlo byť maximálne niekoľko mesiacov.
microfon
napsal(a):
Tak si to soňátko přečti, některé příspěvky mě lehce nadzdvihají ze židličky. Já tedy věřím v normální praktické umysly zadavatelky...
Sama samozřejmě nejsem žádný odborník, ale jednoznačně mohu posoudit mezi dvěma farmami, kde na jedné se od narození hříbě moc neřešilo ikdyž byly boxová a když bylo třeba tak se prostě nějak nahnalo zmanipulovalo (jak popisuje ms) a moc dobře si pamatuji kolik práce jsme pak s nimi pak měli když už byli odstavená. Narozdíl od druhé farmy, kde se od nejranějšího stádia hříbě učilo že při kontaktu s člověkem se mu nic nestane a ještě bude příjemně drbáno apod, a práce s takovými koníky když vyrůstala byla o poznání snažší, jednodušší a hlavně ti koně to brali jako uplnou samozřejmost a necítili potřebu se něčemu novému bránit... Já si stojím při svém, ikdyž je to jenom 6 ku 4 případům z vlastní zkušenosti - mámě je třeba vysvětlit že věci mají své meze ikdyž ona má zrovna hříbátko a malého je třeba s rozumnou dávkou snahy nechat přijít na to že člověk s ním bude manipulovat,ale nic se mu při tom nestane, nejlépe naopak.
Pozeráš sa na to veľmi čiernobielo. Buď chceš vidieť žriebätá, s ktorými nebolo manipulované vôbec (najlepšie do troch rokov) - to ako negatívny prípad alebo žriebätá, ktoré od prvého dňa mali ohlávky, dvíhali sa im nohy atď. ako pozitívny prípad.
Aj kôň je ale individualita - sú žriebäta, ktoré od prvého dňa nemajú strach, sú zvedavé, dobre sa s nimi spolupracuje a veľmi rýchlo akceptujú ohlávku i ďalšiu manipuláciu. Sú ale aj žriebätá, ktoré sú plachejšie a u ktorých je podľa mňa nejaké "lovenie" len preto, že v tom veku už by podľa našich predstáv malo zvládať to a to, úplne nevhodné. Naozaj sa v tomto prípade nič nestratí, ak sa s ním začne pracovať až o niekoľko týždňov neskôr.
pocahontas
napsal(a):
Prosím prosím, může mi někdo poradit, jak na výchovu hříběte? Mému prckovi je 14 dní a nějak si nerozumíme :-( Hned od narození jsem se s ním snažila mazlit, ale pořád přede mnou utíká a včera na mě začalo útočit. Jakmile vstoupím do boxu, hned se ke mně otočí zadkem a kope po mně. Nevím, jestli to třeba nechytá od mámy. Ta si prcka totiž chrání, šklebí se a útočí na ostatní koně a dokonce už kousla i mě. Vždycky byla nemazlící a trochu divoženka, ale nikdy se nešklebila (natož útočila) na koně ani na lidi ...
Už to tu v niekoľkých príspevkoch padlo, ale ešte raz:
Ak sa žriebä bojí alebo nemá záujem o kontakt, nenaháňať ho, ale ho nechať a venovať sa o to viac kobyle.
My sme mali tiež žriebätko, ktoré sa extrémne bálo ľudí. Tak sme mu dali čas, chodili sme len okolo kobyly a po pár týždňoch chodilo žriebä za nami samé - zistilo, že ani jeho matka sa v našej prítomnosti nestresuje, že nás pri vodení nasleduje atď..
V súčasnosti je zo žriebätka už veľká slečna, ktorá sa ľudí absolútne nebojí, naopak, niekedy je až trochu dotieravá.
medunka
napsal(a):
Ahoj všichni. Nevíte o nějakém LICENTOVANÉM hřebci výše uvedených plemen kdekoliv v republice, který by připouštěl inseminací? Aby měl aspoň tak 135 cm KVH. To mají všichni povinně jen přirozenou plemenitbu? Já vím, je to úplně debilní dotaz
, ale já fakt nikde na netu nic nenašla....a k nejbližším to máme 120 km.
Zaujímavá diskusia sa tu rozbehla o inseminácii a pripúšťaní všeobecne. Ani neviem, kam pripojiť túto reakciu, tak to prihodím k úvodnému príspevku.
Pripúšťali sme aj inseminačne, pripúšťali sme aj z ruky a minulý rok, keď sme mali žrebca zapožičaného, sme prispúšťali u nás navoľno.
Všetko má svoje výhody a nevýhody, nezatracovala by som ani jeden spôsob.
1. Inseminačne sme pripúšťali, keďže na celom Slovensku nebol ani jeden velš žrebec, ktorý by s našou kobylou nebol v blízkom príbuzenskom vzťahu. Kobyla sa pri tom netvárila vôbec stresovane ani nešťastne, naopak, sama sa veterinárovi natlačil na ruku. Samozrejme, s insemináciou sa čakalo na čas blízky ovulácii a teda to bolo trochu náročnejšie na čas veterinára a jeho dochádzanie s ultrazvukom.
Momentálne sa snažím o vytvorenie spermobanky mrazeného semena kabardinských žrebcov - nebudem tu rozpisovať, aký prínos by to pre plemeno malo, bolo by toho viac.
Padol tu názor, že inseminácia je pre kobylu bolestivá - videla ju niekedy autorka v reáli? O čo je bolestivejšia ako štandardné vyšetrenie ultrazvukom?
2. Pripúšťanie navoľno je romantické a relatívne prirodzené, ale čo v prípade, keď to medzi žrebcom a kobylou až tak neiskrí? V našom prípade sa minulý rok žrebcovi nepáčila jedna kobyla. Prvá ruja prešla a zistili sme, že kobyla nezažrebla - čomu sa ani nedivím, keďže sme ho videli na kobyle len párkrát na začiatku ruje. Kobyla pritom javila obrovský záujem, čo z toho ale, keď na žriebä treba dvoch.
Na ďalšiu ruju sme ich preto oddelili do oddelených výbehov a na pripúšťanie sme ju vodili do výbehu len ráno a večer - aj to na ňu skočil len po mojom obrovskom snažení, keď som ju doviedla na jedno miesto v otvorenej stajni. Až takýmto spôsobom kobyla zažrebla a je to tak trochu aj moje žriebä. keďže som sa na jeho splodení dosť intenzívne spolupodieľala :)
Ďalším problémom bolo, že ak sa priblížil k ohrade s kobylami valach (hoci sme ho len viedli okolo), začal žrebec kobyly niekedy aj dosť drastickým spôsobom odháňať na opačný koniec pasienku. Jednu noc dokonca strávili kobyly v najodľahlejšom kúte pasienku, kde ich žrebec držal na plácku o rozmeroch zhruba 6x6 m a nedovolil im sa odtiaľ vzdialiť (smerom k pasienku s valachom), kvôli čomu sme ich museli z pasienku všetkých stiahnuť a rozdeliť. Ak vravíme o prirodzenosti, netreba zabúdať, že aj tá ohrada má k prirodzenosti ďaleko a v takýchto prípadoch je to dosť viditeľné...
lesterka
napsal(a):
Zkoušel někdo z vás jezdit na obnosku? Do terénu, dělat na něm jízdárenskou práci?
Mně dal dneska na mlaďocha na první pořádnou lekci na jízdárně obnosek. Sem docela čučela, jak ten kůň na něm chodil. Máte někdo podobné zkušenosti?
Kedysi som čítala čosi od Karola Hollého, kde spomína takisto jazdenie na obnosku (kapicáne).
Ináč to myslím nie je žiadna novinka, pochádza to zo španielského jazdenia - samozrejme, predpokladom je kožený, presne padnúci obnosok s primeranou spevnenou nosovou časťou.
vera112
napsal(a):
To jsem ráda že se mají dobře.Zasloužej si to.V době když sem jezdila v Slavii byli ještě koně:Kongo nadhernej koník a Žak o nich náhodou neco nevíte?
Kongo (ináč nonius Koh-i-nor a nejake cisla okolo) bol tuším len dlhodobo zapožičaný s PP Veľký Šariš (ináč pôsobil aj ako plemenník) a po čase sa vrátil naspäť. Bohvie, kde mu je teraz koniec, ale vzhľadom na jeho vek podľa mňa už nežije. Ak by si chcela, mám dosť jeho fotiek, môžem oskenovať.
Žaka myslíš toho ryšavého veľkého koníka z chovu zo Zemplínskej Teplice po Žofii (O: Alarm VI M: 31-Karneol 34 ) a otec tam bol tuším Atlantik?
Ináč ako sa voláš? Podľa všetkého si tam chodila v rokoch, keď aj ja (1986-1992) a možno sme sa tam vtedy stretávali