
genex
Telefon:
607 287 979
Informace o uživateli:
papoušci austrálie a afriky, mutace
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 1. 11. 2015 20:51:44
Naposledy přihlášen: 6. 8. 2020 11:28:26
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
vážení, zkuste nazvat uvedené andulky výčtem primárních mutací a nemusíte se dohadovat, zda do "rainbow" neboli duhových - což je pouze obchodní název aby se lépe prodávaly - patří i skořicoví či perloví jedinci a někdy i s rovnou kresbou...
Lupus má pravdu - žádný bělokřídlý jedinec v tomto vláknu se nevyskytuje.
Za bělokřídlého je považován modrý jedinec se sytě zbarveným tělem v základní barvě a co možná nejsvětlejšími křídly - což lze docílit u šedkřídlých a světlekřídlých, kteří mají recesívní dědičnost. Když si pozorně prohlédnete fotky výše zmíněných zjistíte v tom asi "guláš".
Ale každý nechť si chová co se mu líbí - není však potřeba ohlupovat nezkušené chovatele...
A teť klidně do mne...
Lupus4 píše „Je to takovej lepší "blokýsek" něco dobrý (zkopírováno od jinud), občas něco napůl (opsáno), občas totální blábol (vlastní "dedukce")“ a má v tomto případě naprostou pravdu.
Věřím, že ptakoještěr měl dobrý úmysl přiblížit mutace běžným chovatelům (genetické inženýry – chovatele andulek neznám, ani si nemyslím, že by sem přispívali), jenže tímto dal návod k dalším zmatkům…
(z fotogalerie: „…ledový typ, stříbrná perla žlutolící, stříbrná světlokřídlá, světle modrá obláčková, žlutá perla, žlutozelená straka, žlutá s prvky dominance, dominantní straka, typ texas, světlezelená perlová žlutokřídlá, – co to je za výmysly či nesmysly?
Snad pro vlastní domácí rozlišení, či pojmenování dětmi se to dá zkousnout, ale presentovat to takhle?
Dobrý den,
máte pravdu, na výstavách výstavních (postavových) andulek se na určování barvy či kresby těchto dilute (zředěných) nehraje. Ještě se občas rozeznají šedokřídlí s cca 50ti % zředěním, nebo chcete-li zesvětlením základní barvy. Ale pokud se do toho namíchá ještě perlová, opalinová a skořicová - je z toho "guláš" a tak se to flákne do třídy "žlutá či bílá" včetně výše uvedených. Navíc i na velkých výstavách jsou tito v minimálním zastoupení..
Ale poznat fenotypy:
kdy dil + / dil + = tj. divokého typu, homozygoty dil cw / dil cw =(světlekřídlý), dil gw / dil gw= (šedokřídlý), případně šedokřídlého heterozygota dil gw / dil cw se ještě jakž takž daří.
Jenže v určení genotypu je třeba znát zpětně několik generací a posléze si vše zjišťovat kontrolním hnízděním:
mohou nastat např. ještě tyto situace: dil gw / dil případně dil cw / dil, kdy zředění dosahuje až 80ti%, při kombinaci s dalšími i více. A určit tyhle ? Prsty jedné ruky by mě snad stačily, alespoň o více specialistech u nás nevím.
Rozepisovat se o rozdíly by vydalo na dlouhé psaní, jenže nejlepší je vždy porovnání na živých ptácích...
chcete-li více informací, pošlete mi interní zprávu.
Dobrý den,
problém vidím v označení "bílý". Co je tím myšleno? Předpokládám chybné označení výstavní skupiny andulek (bílá nebo žlutá), kde se do ní zařazují všichni ptáci se zředěnou barvou i kresbou - šedokřídlí, světlekřídlí- dilute, fadet a dále jejich vzájemné kombinace a případně i další kombinace se skořicovou kresbou, ino i perlovou mutací.
Někteří "umělci" za bílého označují i 2f perly modré řady či albina i kombinace těchto.
Bohužel i řada našich i zahraničních předních chovatelů z pohodlnosti či neznalosti toto označení používá i mimo výstavy a tak vnáší zmatky... a začínající, či méně znalý v genetice toto označení přebírá a bludy šíří dál... proč ne? vždyť to takto nazývají i přední chovatelé...
A nyní očekávám reakci typu "dost přednášky".
Jsem zastáncem označováním u andulek všech primárních mutací včetně jejich štěpitelností. Věřím, že několika hloubavějším to snad bude i přínosem...
pro křepel28 - oba rodiče jsou štěpitelní nejspíše na dilute - jedná se o recesivní mutaci.
Lexus
napsal(a):
Vím že to sem nepatří, ale chci se zeptat zkušených chovatelů andulek. Mám tři páry výstavek a jedna samice mi snáší vejce, které vyhodí z budky. Je možné že je to způsobeno nějakým nedostatkem v krmivu? Nebo jakou příčinu by to mohlo mít? Předem děkuji za radu zkušených chovatelů.
Jak si radu představujete, když neuvedete základní údaje: chov po párech v bednovkách nebo dohromady ve voliéře či kleci, rozměry stáří andul, rozmístění, velikost a tvar budek, výška zavěšení...
Takže příčin může být hafo... možná kříšťálová koule by pomohla...
forpus
napsal(a):
Upřesňuji - papoušci nejsou holubi, grit nepřijímají kvůli rozmělnění potravy ve voleti! Pokud se v trávicím traktu grit najde, jde o náhodně sebrané zrnko. To se pořád dokola opisuje a omílá.
Pro upřesnění nutnosti předkládání gritu či písku zrnožravým ptákům:
Žaludek ptáků se skládá ze dvou samostatných oddílů - ze žláznatého (zde počíná chemické trávení potravy) a svalnatého žaludku, kde je potrava dále mechanicky rozmělňována právě za vydatné pomoci gritu - písku a drobných kamínků. Útvar volete je zpravidla pouze "zásobárnou" přijímané potravy.
ne
napsal(a):
Ti ptáci skokani nejsou, druhé křídlo i ocásky mají krásné. Někde nechtěl ať lítají tak zastříhl nebo protrhl peří v jednom z křídel. Navíc jsou to už dvou letí ptáci a jsou zdraví. Buďte v klidu, až vymění peří tak budou krásně lítat.
Nechápu, jak někdo může mít takový názor - pouze neználek, proboha raději neraďte, jsou to jasní obrostlí skokani !
Honza12
napsal(a):
Myslím si, že to může být i z toho když není v budce měkký podklad (piliny). Myslím si to dobře nebo špatně?
Andulky většinou před započetím nového hnízdění si budku "vyčistí" a takto se děje i s hnízdní dutinou v přírodě... To, že dáváme do budek měkký podklad (piliny nebo jiný materiál) je zejména pro pohodlí mláďat a k udržení jejich čistoty..., takže podestýlku již během inkubace vajec mnohdy měníme za čistou a totéž provádíme i během růstu mláďat.
Zdravému, normálně vyvinutému mláděti tvrdý podklad nevadí, pokud mají důlek ve kterém se jim nožky na rovném a případně hladkém povrchu nemohou rozjíždět... Pokud jsou však hlavně v prvních dnech života špatně krmeny "neplnohodnotnou kašičkou", nebo trpí jinou poruchou metabolismu, stávají se uvedené případy rozjetých či jinak deformovaných nožiček. Samozřejmě příčin může být více...
Dobrý den, pokud v prvním hnízdě bylo jedno s defektem nožičky - často je to způsobeno nedostatkem vápníku - rachitis... občas se to svádí na rozsednuté holátko těžkou samicí, což nebývá pravdou, kost ve vývinu je měkká- postupně se deformuje, vazy se zkracují a výsledkem je nožička "na placato", nyní opět problémy dle popisu špatně krmeno - zakrnělé - výživa, světelný den, jak jsou staří rodiče, v jaké teplotě jsou chováni... a řada dalších otázek k objasnění...
V každém případě doporučuji ukončit hnízdění a nechat je dostatečně odpočinout a dopřát jim pobyt od jara venku.
Defektní mláďata nepoužívat do chovu - nejlépe je utratit ještě když jsou malá a ve hnízdě. Ono koukat na anduličku, jak se trápí a křivou nožičkou se "škrábe za ušima" je smutný pohled a tyhle "do O " také nic moc.
Možná budu napaden za "utracení", ale nechť si každý uvědomí, že v přírodě by takový jedinec neobstál... a útlocit není na místě...
Neregistrovaný uživatel
napsal(a):
Zdravím chovatele, rád bych se zeptal, zda někdo v ČR chová černolící mutace andulek (black face). Chováte někdo málo obvyklé barvy nebo jiné neobvyklé mutace? Děkuji Martin
Původní dotaz je sice hodně starý, ale "Chováte někdo málo obvyklé barvy nebo jiné neobvyklé mutace" ?
To by mne opravdu zajímalo, zda se "barvičkám" věnuje jenom několik chovatelů...
Při současném trendu, kdy většina kupujících by si ráda pořídila např mutaci ino, violety či jinou a nabízí cenu do 350, - Kč/kus (sleduji i nižší nabídky „údajných“ fišeráků), raději chovné páry nechávají naši špičkoví chovatelé-šlechtitelé bez budek, nebo max na jedno zkušební hnízdo za sezonu, pouze pro vlastní reprodukci. Prodávat pod cenu kvalitní a po několik generací prošlechtěný odchov, chovatel pro kterého jsou fišeři srdeční záležitostí, asi nebude. Kdo se mutacím věnuje ví, že získat vysoce kvalitní odchov DF VIOLET je šance 1: 50-80ti. Tím je samozřejmě myšlen i odchov zelených, bez kterých kvalitní odchov mutací nelze dělat. Možná mě budou někteří oponovat a tvrdit, že získají daleko vyšší počet např.violet. Jenže pokud tyto „rychlokvašky“ dáte zpět na zelené, zjistíte, že máte převážně nevystavovatelné jedince se špatnou kresbou. Rovněž spářením dvou SF VIOLET, získáte i šedomodré odchovy, kde V faktor není viditelný. Stejně tak D modrý SF Violet a modrý DF Violet je obtížně vzájemně rozeznatelný. Že máte skutečně DF VIOLET zjistíte opravdu až kontrolním hnízděním s jedincem bez V faktoru, kdy odchov bude 100% s jedním V faktorem.