gerry

Moje příspěvky

17.8.2022 16:38

Plácl jsem první a jedinou možnost, tedy druh, který má u nás v republice historicky prokázaný výskyt. Použil jsem ho jako srovnání s želvou nádhernou v rámci diskuze o invazních druzích. Stačí vám to takto?

17.8.2022 16:30

Myslím, že jsem živou už viděl, jen na ten biotop jsem se jí nezeptal. Nenapsal jsem přece, že želvy bahenní žijí v rybnících. Je tohle vážně nutné, skeeve?

17.8.2022 16:08

Invazní druhy mi říkají mnohé, Nezzie, v tomto případě ale opravdu nevidím na zpětném vypuštění nic špatného. Není druh jako druh, kdyby v tom rybníce žily želvy bahenní, tak se nad tím nikdo nepozastaví, živí se tam však stejnou potravou.

Jiří5, vážím si a obdivuji Vaši erudici, slušnost a trpělivost, s jakou zde lidem pomáháte. To nebyl útok proti Vám, jen opravdu nemám rád, když se u většiny dotazů na mnohé tazatele všichni sesypou s kritikou, co dělají špatně, místo toho, aby v pár větách řekli, co se dělat má...

S bakteriální infekcí souhlasím, Váš závěr je správný. Ale protože ani jeden z nás neměl želvu v ruce, slečně/paní Betadine přesto na pár dní doporučím, želvě to neuškodí, naopak to může opravdu pomoci, pokud se byť i malé množství bakterií zachovalo.

17.8.2022 14:36

Ona Vás tady většina lidí hodně zkritizuje, než by rovnou napsali, co dělat. Nejlepší řešení je pustit vodní želvu zpátky do rybníka - je tam zvyklá, sežene si dostatek potravy a bez problémů přezimuje. Při chovu ve Vašem bazénku nebude nejspíš tolik prospívat.
"Odřeniny" na spodní části krunýře nejsou od betonového dna, jedná se o plísňové onemocnění. Pokud se přeci jen rozhodnete želvu si nechat, držte ji na suchu a potírejte přípravkem Betadine. Přimlouvám se však za její puštění zpět do rybníka.
Co se společného chovu se suchozemskou želvou týká, není to vhodný způsob a v hlubším bazénku se suchozemská želva může utopit. Rozhodně je tedy držte odděleně, pokud Vás nepřemluvím k tomu, abyste ji pustila zpět. Nic víc není potřeba.

11.7.2022 09:41

Stigmochelys pardalis podobně třeba jako Chelonoidis denticulata jsou poměrně dobří plavci, želvy pardálí dokonce plavou rády a velmi dlouho. Pomáhá jim k tomu mj. absence nuchálního štítku, proto mohou hlavu držet pohodlně nad vodou a dýchat. Umí ale také zadržet dech a potopit se na docela dlouho (sám jsem jedné dospělé samici v přírodě naměřil 10 minut).

22.1.2019 23:26

"Jestliže se člověk hádá s blbcem víc, jak půl minuty, hádají se už dva blbci." Jan Werich

No kruci, to jsem si zase naběhl...

22.1.2019 23:07

Ano, tak to je. Jen teď moc nerozumím Vaší reakci. Pokud se mělo jednat o poslední slovo, tak děkuji za souhlas se mnou a za detailnější popis.

Každopádně vidím, že jsme se shodli a za to jsem rád.

22.1.2019 22:49

lupus4 napsal(a):
pro zadavatele :
Já bych rád jen upřesnil, to, že semiakvatické želvy "nepotřebují UVB". Jak jsem to vlastně myslel

Pokud želvy dostávají celé ryby a občas myši, tak to UV opravdu tak akutně nepotřebují. Protože v játrech kořisti je dost D3 na to, aby želva dokázala získávat i vápník. UVB určitě prospěje, ale je podstatnější u mladých rostoucích zvířat. U 15leté želvy už zas tolik ne.

Chovám už mnoho let nechtěné T.s.e. systémem duben - listopad venku, prosinec - leden sklep, únor - duben doma. Proč je nenechám ve sklepě ?
Jelikož přestanou obvykle žrát tak koncem září či v půlce října, domnívám se , že 3,5 - 4 měs hibernace ůplně postačí.
Při tomto (mají-li 6 - 7 měs venkovní pobyt) způsobu chovu opravdu UVB
řešit netřeba.
Je-li někdo odkázán pouze na vnitřní chov, pak potřebují nejen kvalitní potravu, ale pro komfort i to UVB.

pro gerryho
a proto téměř většina albinotických jedinců želv hyne na rakovinu.

a aby se tak nedělo, NEjsou proto vystavovány UVB, přesto se i dožijí dospělosti a i následně rozmnožují
takže to zřejmě jde

Děkuji, nejsem si jistý, zda to bylo chtěné, ale v podstatě ve všem se mnou souhlasíte.

Jen uvedu na pravou míru pár nepřesností. D3 v játrech kořisti je predátorovi naprosto k ničemu, nedokáže jej zpracovat pro účel, ke kterému je určen. D3 vzniká v kůži právě díky UVB záření a ničemu jinému. Odtud je transportován do jater, kde pomáhá absorbci vápníku do organismu. Zde se dostaneme k té nehorázné pitomosti, že pouze správné krmení postačí. Z potravy želva získá vápník, pomocí UVB záření získá D3. Tyto dva bez sebe neznamenají nic. Potrebují se navzájem.

Proto je tak strašně důležité chápat jednotlivé informace jako kousky skládačky, poskytovat je želvám souběžně a docílit tak rovnováhy.

UVB záření není "jen pro komfort", je životně důležité stejně jako vyvážená potrava.

Při 6 měsíčním chovu venku získají želvy dostatek UVB záření že slunečního svitu, pro klidové období pak žádné další nepotřebují ( vyjma mláďat) a takto je to naprosto v pořádku.

Albinotické formy želvy nádherných pocházejí z jižních států USA. Tam jsou přirozené chování venku a nemusejí být vystavovány umělému osvětlení. Viz. fotografie, kterou jste zveřejnil. Albinotický jedinec je na plném slunci...

Teď už jsme snad zajedno, doufám.

22.1.2019 20:36

Pandinus napsal(a):
Ono by to možná chtělo líp číst, nebo to sjet opakovaně. Tazatel řešil UVB mmj. ve spojitosti s vybarvením a proto jsem napsal:
"Ono i ta intenzita ve změnách zbarvení bez a pod UVB pozorované u ještěrů (především hojně chované druhy jako jsou felsumy, chameleoni, ale třeba i trnorepi) se vykládá ne obsahem UV jako takového, ale intenzitou osvětlení, kdy klasické žárovky jsou sotva sto napodobit odpovídající osvit a zjednodušeně řečeno je v teráriu tma jak ve sklepě, zatímco zářivky, výbojky atd. mají mnohonásobně vyšší podíl luxů, na což zvířata reagují jak zbarvením, tak odpovídající aktivitou. Totéž ale pozorujete pod zářivkami bez UV"

Já tam nevidím ani slovo o tom, že zmíněná zvířata (felsumy, chameleoni, trnorepi) UVB nepotřebují, ale že reagují na vysoký podíl luxů oproti klasickým žárovkám. Zvířata se pod lepším osvětlením vybarvují daleko lépe a jsou aktivní. Beztak žádná žárovka ani zářivka či výbojka nenapodobí naprosto na flek to, co je v přírodě, nicméně vliv tam je a znatelný. Mimochodem před mnoha lety řešil jeden terarista článkem tuším i ve fauně vliv UV na svůj chov tmavek, kdy pozoroval po použití trubice s UV dřívější pohlavní aktivitu a páření bylo posunuto o nějaký měsíc dopředu. Vliv UVB byl přitom naprosto pražádný, neb v té době nějaké 2.0 Repti sunny a Reptigla byla naprosto neúčinná po umístění výše jako nějakých 10cm nad zvíře (což bylo hojně diskutováno právě v chovu suchozemek a calyptrátů, kteří ač jej v teráriu měli, pokud pod něj nevedly větve, byla úvaha o jakékoliv saturaci naprosto zbytečná). Vliv na nastartování zmíněných aktivit měl právě zvýšený osvit, který předčil klasicky používaná svítidla na ohřev. Bokem ponechám fakt, že existují studie dokazující že řada hadů se UV naopak chrání a kůže ho pokud možno propouští co nejméně.

Příště až porušíte svou zásadu rozporovat něčí příspěvek, uberte prosím na dravosti. Nedávno jste tady častoval jiné pisatele, že se rozčilují nad diletantností některých místních tazatelů. Ovšem nazvat čísi výrok totální a neskutečnou lží, aniž poberu myšlenku je také mimo. Zpochybňování pak čísi zkušenosti na základě své zbrklosti ponechám stranou.
K věci - pokud vy se domníváte, že uvedené druhy ve velké míře UVB záření potřebují, je to váš názor, jako je můj, že nepotřebují a jsou tu důležitější aspekty, které jsou pro chov, zdraví zvířete či jeho kondici mnohem důležitější. Dokazují to mmj. mraky odchovů po celém světě, kde jsou uváděná zvířata těchto rodů chována mimo jakýkoliv zdroj UV (některá jak zmiňoval kolega Lupus i záměrně z důvodu ochrany rohovky či kůže a to se netýká jen albinotických trachemysek). Podotýkám znovu, že tu nemluvím ani o grandiskách, ani trnorepech, ale o želvách, které tazatel zmiňoval. Máte snad pocit, že trachemyska živená hovězím poroste díky UVB zářivce bezvadně, neb je to víc než správná strava a UVB zvládne kompenzovat to, že zvíře nemá v potravě žádné důležité látky?
Nooo, to je slovo do pranice. Já si vsadím na to, že vodní želvu jsem sto odchovat bez jakéhokoliv UVB tak, aby vypadala jako v přírodě (ono není vpodstatně na co sázet, všechny svoje želvy jsem choval i odchovával bez UV - ostatně jak jsme to dělali v dobách, kdy žádné UV zářivky ani žárovky nebyly, hm?).
Nevěřím ale, že budete-li ji krmit chybnou stravou, poroste dobře i přesto, že nad ní bude svítit osm UV zářivek.
Asi bych měl závěrem také napsat, že nevěřím na to, že někdo tak zkušený (???) může cosi rozporovat, ale... berte to jako odlehčení

Omlouvám se. Nebylo zcela přesné poznamenat, že jste napsal lež. Pouze jste reprodukoval lživé informace, které považujete za správné.

Nikdy jsem nerozporoval Vaši poznámku ohledně krmení. Zcela jistě je základem, ovšem stejně tak jako teplota, intenzita osvětlení nebo UVB záření.

Všechny tyto faktory tvoří soubor, který musí být splněn, aby se zvířata cítila dobře a měla optimální podmínky.

Můžete dobře krmit a špatně svítit, výsledek je hrozný. Můžete dobře svítit a špatně krmit, výsledek je opět špatný. Stejně tak vidím značný rozdíl v chovu dospělých jedinců (ti snesou mnoho chovatelských chyb) a jejich vychování od úplnych mláďat.

Znovu však musím bez jakékoli zbrklosti či dravosti poznamenat, že naprosto nemáte pravdu a Váš další příspěvek rovněž ukazuje na množství neznalosti.

Předně, pokud se bavíme o UV záření jako takovém, které jste zmínil, tak právě to je zodpovědné za aktivitu a zbarvení zvířat. Plazi ( a některé jiné skupiny zvířat) vidí UV záření, člověk nikoli. To právě ovlivňuje jejich chování a zbarvení. Samozřejmě k tomu přispívá i intenzita světla a nikoli v malém měřítku teplota. Opět soubor faktorů.

Pokud jste spálil psohlavce pod UVB zářivkou, použil jste téměř jistě (z dobrého důvodu, ale z neznalosti) zářivku určenou pro pouštní druhý plazů. Tuto chybu bohužel dělá mnoho chovatelů í dnes.

Co se týká albinotické formy želvy nádherné, pokud by její oči byly poškozeny světlem (UV zářením), v žádném případě nebude poškozena rohovka, ale zadní část sítnice. Albíni těchto želv mají velmi špatný zrak už od vylíhnutí vinou svého mutačního zbarvení. Naopak je známo, že tyto formy se daleko intenzivněji a častěji sluní, pokud mají tu možnost, protože vinou světlého zbarvení hůře absorbují teplo a UV záření. To jim pak bohužel více škodí a proto téměř většina albinotických jedinců želv hyne na rakovinu.

21.1.2019 20:17

Pandinus napsal(a):
Dle svých zkušeností není třeba. Určitě neuškodí (na rozdíl od špatné osobní zkušenosti třeba u hadů), ale opravdu je tady základ správná strava. Špatně živenému zvířeti žádná UVB zářivka ani žárovka nepomůže. Na to, aby se totiž UVB mohlo nějak podílet na přeměně D na D3 aktivní a ten následně v kostech vázat vápník, musí mít zvíře i dostatek toho vápníku, fosforu a dalších látek (prosím říkám hodně zjednodušeně pro pochopení, vím že terminologicky jsem to nenapsal úplně správně). S vybarvením želv to souviset také nebude. Nedávno jsem se bavil s kolegou, který získal do chovu želvy odbyté naprosto mizernou stravou a po roce chovu pozoruje výrazné změny v intenzitě zbarvení. Ono i ta intenzita ve změnách zbarvení bez a pod UVB pozorované u ještěrů (především hojně chované druhy jako jsou felsumy, chameleoni, ale třeba i trnorepi) se vykládá ne obsahem UV jako takového, ale intenzitou osvětlení, kdy klasické žárovky jsou sotva sto napodobit odpovídající osvit a zjednodušeně řečeno je v teráriu tma jak ve sklepě, zatímco zářivky, výbojky atd. mají mnohonásobně vyšší podíl luxů, na což zvířata reagují jak zbarvením, tak odpovídající aktivitou. Totéž ale pozorujete pod zářivkami bez UV.

Nerad rozporuji něčí příspěvek či radu. Pokud se ovšem jedna o naprostou a neskutečnou hloupost a informaci, která pokud bude využita v praxi zvířata poškodí, nemohu jinak.

Je opravdu velmi špatně si myslet, že želvy zvláště výše zmíněných rodů nepotřebují UVB záření. Je pro jejich život a správný vývoj nezbytné a to ve velmi velké míře.

Stejně tak další skupiny plazů, které byly v odpovědi zmíněny, tj. felsumy, chameleoni či trnorepové UVB záření zcela nutně potřebují.

Souhlasím s tvrzením ohledně intenzity světla, ale (a teď prosím za prominuti), ostatní poskytnuté informace jsou naprostou, totální a neskutečnou lží. Ani se mi nechce věřit tomu, že v dnešní době může zkušený (???) chovatel napsat takový blábol.

21.1.2019 20:08

stepka napsal(a):
Nechodím sem moc často, ale musím se usmívat. Dovolím si jen malou poznámku k poznámkám garryho.
Je fain sem občas zavítat, udělit rozšafně moudrou radu, popřípadě "napomenout" či vyzvat ostatní méně asertivní k větší toleranci.(mimochodem po projití vašich příspěvků je vidět,, že znáte a umíte).
Já se ale Elli ani lupusovi nedivím, že jsou ze zdejších neustále se opakujících dotazů někdy lehce "nerudní"...
Odpovídají vždy ale v ZÁJMU zvířete, že to zde některý tazatel nepobere, je věc jiná.

např. citace : gerry Je ale pravda, že to zvládnou i při pokojové teplotě a bez světla. Jen budou velmi strádat a brzy uhynou.
citace lupus Chceš je chovat nebo jen utýrat ?

forma různá X OBSAH stejný

1) Buď se děvče bude zajímat o správné podmínky a chovat je , tak jak se má ...pak hosana
2) nebo se na to vykašle a nic nepořídí, čímž je defakto zachrání
výsledkem jsou v obou případech živí a spokojení gekoni

Máte pravdu, že není zcela fér objevit se po několika letech a moralizovat. S tím souhlasím. Pokud mi to čas dovolil, přečetl jsem mnoho příspěvků zde, i když na ně neodpovídal. A popravdě před lety jsem Ifaunu vzdal kvůli tomu, jak se k sobě lidé začali chovat.

S čím ale nemohu souhlasit, je to, že rozdílná forma se stejným obsahem nepůsobí na lidi různě.

Smyslem mých příspěvků na toto téma bylo, že i když je chceme skoro uškrtit ( různé tázající), tak hlavně nám přece jde o zvířata, které mohou být díky našim radám spokojené.

16.1.2019 23:33

No právě. Nechme je tedy býti asertivními. Je škoda, když zbytečně koušou. Mimochodem, dobrý postřeh a upřímně děkuji.

16.1.2019 22:58

Děkuji, Eli. Vrátí se Vám to v dobrém, uvidíte.

Kéž by stejně jako Vy dokázali reagovat i někteří staří vlci zde.

16.1.2019 22:22

Mě to štve stejně, opravdu ano. Ale vemte si to z jiné strany. Slečna nemusí studovat, protože se může zeptat tady. A pak je na nás, zda ji pošleme do háje, nebo se budeme snažit pomoci. Respektive budete, musím se přiznat, že před mnoha lety jsem z Ifauny odešel.

Jde nám přece o ta zvířata a svou odpovědi zde můžeme mnohé změnit. To bych si přál. Když bude ta odpověď ve smyslu dotazu velmi negativní, tazatel nám před obrazovkou počítače ukáže známé gesto a dál bude poskytovat zvířatům špatné podmínky. Naopak laskavá odpověď může mnohé změnit. I když ji napíšu stokrát. O tohle mi jde. 

Každopádně velmi děkuji, že jste smysl mých odpovědí pochopila, Eli, vážím si toho.

16.1.2019 21:33

Rozumím Vám a zcela chápu. Důvod mé reakce na několik posledních příspěvků zde byl však v něčem jiném, a teď doufám pochopíte Vy mě.

Samozřejmě je nutné si nastudovat co nejvíce informací, pokud se chci pustit do něčeho nového, do něčeho, v čem nejsem sběhlý. V době, kdy jsem s teraristikou začínal to ani nešlo jinak, než otravovat donekonečna svými dotazy v okolí a pořád dokola číst těch několik málo knih, co bylo k dispozici. A našetřit si na první, to zcela nejlevnější terarijní zvíře? Trvalo to opravdu velmi dlouho.

Dnes si např. zde zmiňované gekony koupíte za peníze na svačinu ve škole. Není to dobře, ale taková je doba. Informace o jejich chovu na internetu seženete pomocí několika kliků. Ale je jich příliš. A pokud v tom má někdo zmatek, logicky hledá ty správné odpovědi od reálných lidí. Nám zde to může přijít jako stupidní, ale slečna se zeptala, zda takhle může terárium vypadat.

Jakých odpovědí se jí dostalo? Teď to naprosto nemyslím proti Vám, Eli, mířím spíše jinam, ale tak sprostě arogance v odpovědích od některých častých respondentů zde se jen tak nevidí.

Když už nechci na něco odpovědět ve smyslu dotazu, jsem raději zticha.

Opravdu si myslím, že kdybych já sám byl tazatelem a dostal na svůj dotaz odpovědi výše zmíněné, budu si raději myslet své a pak to nejspíš udělám špatně. A hoďme teď všichni kamenem, kdo jsme vždy perfektně zvládli chov všech zvířat, která nám kdy prošla rukama.

Už víte, co mám na mysli?

16.1.2019 20:01

Eli, ne, nemá správné odvětrávání. Ale má jej dostačující, pokud vezmeme v úvahu druh, o kterém se bavíme.

A k čemu byla má další rada? Znáte rčení "Chytrému napověz, ..."? Snad to kopne i Vás.

A pokud těmi větracími otvory utečou první mláďata? Jak je možné, že v tak strašně nevyhovujících podmínkách by se gekoni dokonce rozmnožovali?

Prosím, zkusme začínajícím chovatelům jejich začátky zpříjemnit a pomoct jim. Chápu, že někdy může být otravné posté napsat stejnou věc, ale je to rozhodně lepší než někoho arogantně odpálkovat odkazem na spoustu webů, nebo napsat, že je terárium je naprosto nevyhovující a nemá se cenu věnovat dalším dotazům.

Věřím, že mě pochopíte a za ty začínající chovatele Vám a některým Vašim kolegům děkuji, Eli.

15.1.2019 22:12

Asi bych se chovu zvířat nevěnoval, kdybych na své první otázky dostával odpovědi, které Vám dali moji "kolegové". Naopak jste šikula, že nejasnosti řešíte ještě před pořízením gekonů.

Gekoni panenští jsou velmi nenaroční a snesou i začátečnické chyby. Přesto však by měli mít odpovídající prostor pro chov. Musím tedy souhlasit s tím, že na fotkách je upravené akvárium, ne terárium pero gekony. Jim samotným to příliš vadit nebude, ale vždy Vám utečou, jakmile horní stranu otevřete.

Nyní k dotazům. Vytápění potřebují, žijou v teplých oblastech jihovýchodní Asie. Stejně tak osvětlení. Je ale pravda, že to zvládnou i při pokojové teplotě a bez světla. Jen budou velmi strádat a brzy uhynou.

Krmný hmyz jim obalujte v čistém vápníku, to postačí. Komerční kašičky pro tyto gekony nejsou potřeba, dejte jim občas jen rozmačkaný banán.

Terárium zařiďte trošku jinak. Jsou to plazi, kteří žijí na stromech a vysokých zdech. Potřebují kůru a větvičky orientované do výšky, aby po nich mohli lézt.

15.1.2019 21:41

Na AOP (správně je to AOPK - Agentura ochrany přírody a krajiny) s registračním listem určitě nechoďte, jediná instituce zodpovědná za registraci je Krajský úřad.

CITES nemá naprosto nic společného s českými registračními listy, ovšem mnoho lidí si tyto pojmy spojilo. V zásadě se jedná o to, že CITES na želvu dostat nemůžete, Vaše želva v CITES je. Ostatní výše uvedené informace ale byly správné, proto vždy vyžadujte bílý i žlutý papír od toho, kdo Vám želvu prodá a ten pak doneste k registraci na Krajský úřad. Velmi důležité je, aby bílý registrační list byl podepsán původním majitelem a byla do něj vepsána Vaše adresa a jméno s datumem prodeje. Do žlutého listu (výjimky z obchodní činnosti) nelze nic psát.

Diskusní téma - Cites
15.1.2019 14:13

Bohužel jste chameleona zabili neúměrně velkými dávkami UVB záření ve spojení se zcela zbytečnými dávkami vitamínu D3 - tady ale vina padá na zcela nezkušeného veterinárního lékaře, kterého jste navštívili.
Prosím všimněte si, že kompaktní UVB žárovka, kterou používáte, je určena pro pouštní druhy zvířat, tedy například pro agamy vousaté. Chameleoni potřebují UVB žárovky či zářivky s označením 5.0 nebo 6.0, určené pro tropické druhy plazů. Jakékoli dávky vitamínu D3 navíc při použití správného UVB osvětlení nejsou potřeba.
Chápu, že Vás mohla zmást fotka chameleona na obalu od osvětlení, ale bohužel někteří výrobci ani sami nevědí, co uvádějí na trh. Proto bych Vám příště doporučil profesionální značky, jako třeba Solar Raptor, Arcadia nebo Lucky Reptile.

18.5.2018 14:34

Truchlení to určitě nebylo. Je skvělé, že vypadá lépe, ale určitě bych Vám doporučil nechat udělat rozbor krve. Hodně toho o želvě prozradí.