
gerry
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 17. 8. 2022 16:00:24
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Pokud Vám vyšší terárium nevyjde do poličky, pak bych asi zvolil jiný druh pro chov. Nejspíše totiž budete chtít instalovat světelné zdroje dovnitř terária, pak bych takové zařízení nebylo pro anolise vhodné.
Já kompaktní (úsporné) žárovky nepoužívám jako zdroj UVB vůbec, všude se snažím dávat výbojky. Pokud je ale jako zdroj UVB použita zářivka či kompaktní žárovka, musí se vždy současně používat zdroj tepla.
Teoreticky stačit bude, prakticky je to ale hodně malé. Anolisové jsou velmi aktivní stromová zvířata. Navíc v malém teráriu se znatelně hůř udržují klimatické podmínky, nic do něj nezasadíte a nemůžete zvířatům vytvořit teplotní gradienty.
Vytápění určitě vždy shora, topný kámen vhodný není. Kompaktní žárovka spolu se slabším zdrojem tepla (35-50W v závislosti na okolí) bude dostatečná.
Určitě to můžete zkusit, je to dobrá možnost (pokud se Vám tedy podaří snůšku najít, někdy to je docela oříšek). Já většinou dával krabičky se snůškou nad terárium, lépe se pak kontrolují a teplota je tam pro druhy, které se líhnou při nižších teplotách dostatečná.
Mláďata mají po vylíhnutí něco okolo 2 cm v těle.
Léčit na dálku je ve většině případů opravdu skoro nemožné, v případě Vašich želv by opravdu bylo nutné provést kompletní pitvu a rozbor mrtvých exemplářů, protože popsaná situace je více než divná.
Pokud se potíže projevily zcela náhle a předtím byly želvy v pořádku, opravdu se může jednat o otravu. Želvy sice většinou samy poznají, co je jedovaté a co ne, ovšem stát se může cokoliv.
Javoru se Vašem výběhu bych se moc nebál, ten opravdu požírat nebudou, ale není ten stromek nalevo převislý akát?
Pro terárium uvedených rozměrů bych Vám doporučil výhřevnou žárovku o výkonu 80-100W,50W by bylo příliš málo.
Ideální je použít výbojku, ta nabídne jak výhřev, tak i dostatek UVB záření. Kompaktní žárovky (Vámi zmíněná Exo Terra) jsou pro agamy vousaté většinou příliš slabé.
Pokud přece jen použijete kompaktní žárovku, dejte ji do dobrého reflektoru (ne do květináče) a namiřte ji na stejné místo, na které bude mířit výhřevná žárovka. Agama by od kompaktní žárovky neměla být dále než 10-15 cm.
Zde bych se řídil heslem, že méně je někdy více. Určitě pagekona nestresujte pokusy o násilné krmení, jak jste sama poznamenala, bojí se a utíká pryč. Pokud byl dlouho navyklý na jednostrannou potravu (ona banánová kaše), je někdy potřeba více času na to, aby si zvykl na živé krmení.
Pouze mu každý večer nabídněte hmyz ve větší misce, tak, aby do ní bylo dobře vidět a hmyz nemohl utéct. Uvidíte, že sám přijde na to, jak lovit, naučí se to.
Můžete také využít komerčně vyráběné směsi pro tyto gekony, které již obsahují hmyz, ovoce a dostatek vápníku. Banánová kaše je výživově nedostatečná a jednostranná, ale kompletní kašovité krmivo zajistí správnou výživu po celý jeho život, pokud by se snad nikdy nenaučil lovit hmyz sám.
Samice bude snášet vejce po celou sezónu po jednom jediném páření. Snese jedno vejce každých cca 12-14 dnů, takže celková snůška okolo 10-12 vajec není vyjímkou.
Inkubaci v teráriu bych Vám nedoporučil, i když teplota by tam byla dostačující (26-29°C). Čerstvě vylíhnutá mláďata by však posloužila jako zpestření jídelníčku dospělým anolisům.
U vylíhnutých mláďat je důležité dodržovat vysokou vzdušnou vlhkost (80%), často rosit (nepijí z misky, ale z listů) a zajistit dostatek živé potravy odpovídající velikosti (většinou octomilky).
Zkuste holátko po rozmražení zahřát na vyšší teplotu (cca 40°C), např. v sáčku v teplé vodě. Hadi "vidí" teplo a na takovou potravu mohou reagovat lépe. Pak holátko vemte do dlouhé pinzety nebo peánu a mírně s ním před hroznýšovcem pohybujte. Bude to pak pro něj jako živá potrava.
Jakmile si holátko uloví, ještě chvíli s ním jemně třepte a teprve pak pusťte.
Kaii, pagekon v takovém teráriu pravděpodobně nějakou dobu přežije, ale bude trpět. Je to stromový druh, potřebuje tedy terárium orientované na výšku. Optimální rozměry jsou např.50x50x80 cm (DxŠxV).
Záleží tedy na Vás, jestli chcete pagekona trápit, nebo chovat. Investice do terária se Vám určitě vyplatí.
Tohle sice není moje fotka, ale třeba takhle to lze poměrně esteticky vyřešit. Tuším, že kryt je od Exo Terry, ale najdete i spoustu jiných značek.
Není vůbec zač.
Pokud budete stavět nové terárium, doporučil bych Vám jedno vylepšení. Na fotce jde vidět, že kompaktní UVB žárovka je zavěšena vevnitř terária. Udělejte stropní větrání tak, abyste reflektor s žárovkou mohl umístit nad terárium (položit ho na jeho stropní část).
Chameleon tak bude mít více prostoru, nemůže se o žárovku spálit a Vám pohledově nebude vadit houpající se věc v prostoru.
Žárovka rovněž musí být v reflektoru úplně celá, pokud její spodní část trčí ven, je UVB vyzařováno do stran, což je neúčinné. Kovový reflektor naopak veškeré záření odrazí směrem k chameleonoví a znásobí jeho výdej.
Je to zcela přirozená reakce, každé zvíře potřebuje prostor a pokud má tu možnost, samo si vybere místo, kde chce být. Terárium se mu může zdát malé, prostor nedostatečný, teplota a vlhkost mohou být nevyhovující (určitě dejte pryč vodopád, ten v případě chameleonů jemenských může vlhkost příliš zvyšovat), nebo se mu jednoduše Vaše záclony a garnýže líbí a chce na nich být.
Pokud přijímá potravu a je spokojený, jednoduše bych mu dovolil trochu volného pohybu. Uvidíte, že budete mít spokojeného mazlíčka a šťastní budete oba :).
Nerad to říkám, ale pravděpodobně pozdním řešením situace se u leguána rozvinula poměrně masivní nekróza. Jsem si jistý, že zvíře docela trpí.
Jediné, co lze nyní doporučit a čím můžete ještě leguána zachránit, je amputace postižené končetiny. Jakákoli jiná léčba ve Vašem případě nepomůže a leguán bude trpět.
Proto pokud mohu poradit, ihned vyhledejte veterinárního lékaře, který je dobrý operatér a má nějaké zkušenosti s plazy a po další konzulataci s ním nechejte končetinu amputovat. Nemusíte se bát, pokud bude operace provedena dobře, leguán může mít dlouhý a spokojený život (za předpokladu optimálních podmínek pro chov).
Nyní záleží pouze na Vás a Vaší rychlé reakci.
Hodně záleží na tom, jakou vit. směs používáte. Ideální by bylo dát do terária malou misku s práškem ze sépiové kosti, ta je lepší než skořápky a pagekoni si sami mohou regulovat množství vápníku v organismu konzumací této "kosti".
Velmi vhodné jsou také speciální směsi pro pagekony, které se nabízejí formou kašiček nebo gelu a do kterých můžete sépii vmíchat.
Kalciový sirup si dejte do injekční stříkačky a zhruba 3x denně aplikujte přímo do tlamky několik kapek. Tohle dělejte tak 2-3 dny po sobě, stav by se měl upravit, pokud není odvápnění ppříliš drastické.
Popis podmínek, ve kterých je želva chována ve většině případů zajisté pomůže k odhalení příčiny problému, nicméně tady je zcela zbytečný. Je úplně jedno, jestli je želva chována ve venkovním výběhu, naprosto nezáleží na tom, zda je či není zimovaná a z fotky zvířete nepozná lacerta7 už vůbec nic. Vaše želva trpí pravděpododně selháním ledvin nebo jater, lze také předpokládat zamoření vnitřními parazity. Pokud chcete želvě pomoci, bohužel nikdo Vám nedokáže vyřešit problém on-line. Je bezpodmínečně nutné udělat kvalitní vyšetření trusu a krve želvy. Teprve na základě výsledků těchto testů může být stanovena léčba. Pokud chcete doporučit vhodného veterinárního lékaře, napiště prosím okres, ze kterého jste. Velikost Vaší želvy je cca 10-12 cm?
Nic si z toho nedělejte, je zde běžnou praxí poučovat o ničem a vyjadřování se k dotazům, kdy vlastně nedostanete odpověď, ale ještě nabydete dojmu, že se za svůj dotaz musíte omluvit.
90% přispěvatelů zde zaměňuje pojmy CITES a registrační povinnost, resp. nutnost mít ke zvířeti registrační list. Tato registrace je výmyslem českých úředníků, nikde jinde v Evropě ji nenajdete. Ke své želvě máte pravděpodobně dva papíry, jeden bílý (registrační list) a jeden žlutý (vyjímka ze zákazu obchodní činnosti). Na obou by měla být stejná fotka. Nutnost tuto fotku vyměnit (tj. aktualizovat registraci) máte tehdy, pokud by podoba želvy na fotografii již neodpovídala skutečnosti. Stačí to udělat jednou za pár let podle toho, jak rychle želva roste. Čipovat želvu nemusíte, pokud jsou na registračním listu a výjimce fotografie. Fotka je u such. želv dostatečným označením.