
guttata
Telefon:
+420721838279
Informace o uživateli:
Specializovaný chov Neofém modrokřídlých a Neofém ozdobných (včetně oranžové mutace).
Moje zvířata
Naposledy přihlášen: 21. 11. 2021 21:23:28
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Je pravda že klasické lutino, tedy vázané na pohlaví, u ozdobáků neexistuje, že se tomu říká NSL (non-sex linked) ino, recesivní, ale v praxi tomu jinak než lutino stejně nikdo neřekne. Na druhou stranu není pravda, že jde o žlutou mutaci, ta u ozdobáků také neexistuje (musela by mít černé oko), stejně jako u nich neexistuje skořicová. Někteří dokonce tvrdí, že tito ptáci jsou kombinací, ne primární mutací, že základem je skořicová. Řada lidí to však neuznává, právě proto že samotná skořicová neexistuje, a dědičnost těchto ptáků s červeným okem je recesivní, nikoli opět vázaná na pohlaví, jako u skořicové. Abych tedy formuloval přesně, ten pták je dle platné terminologie NSL ino, a mají červené oči, nikoli pouze světlejší než přírodní.
Jinak je vidět, že se tu za ty roky co jsem sem moc nechodil, příliš nezměnilo. Než člověk stihne na férovku uznat svou nepřesnost, případně myšlenku rozvinout, odbornost je to první, co jde na přetřes. Mimochodem u ozdobáků dělá 21 let a aktuálně 30 párů. Asi jsem jí měl u toho křížení s tyrkysovou také nastřelit. Každopádně tedy bude lepší, když jsem zase pár let nepáchnu ;-).
Dobrý večer,
ať mě prosím kdyžtak někdo opraví, ale osobně mám pocit, že jsme v posledních několika letech zažili trend, kdy krmení slunečnicí skutečně nebylo doporučováno. Teď se zase dostáváme do doby, kdy začíná být opět normálně využívána. Ale nejde o nic nového, pokud se podíváte do starých knih nebo článků, které psali skuteční praktici. Mnoho chovatelů se zase vrací ke starým zaběhnutým receptům. Vzpomínám jak to např. zašumělo na přednášce Tonyho Silvy, kde zdůraznil, že množství tuků které papouškům podáváme je v mnoha případech nedostatečné. Přitom nejde o nic nového. Starší chovatelé jistě potvrdí to co já znám pouze z vyprávění, že v dobách kdy nic nebylo se slunečnicí krmilo zcela běžně, a jaké byly odchovy! Rozhovor s panem Dr. Kučerňákem mě tedy v tomto nijak nepřekvapil, a i já ve svém článku v tomto čísle Exoty píšu o tom, že slunečnice se není třeba bát. Je to jako se vším. Nic se nemá přehánět. I lék se od určitého množství stává jedem! Byl jsem také jedním z těch, kteří kdysi najeli na moderní vlnu krmení bez slunečnice. Ale v posledních dvou letech poznávám, že to bylo zcela neopodstatněné. Viděl jsem letos u nás vskutku nádherné zdravé chovy a odchovy nejrůznějších neofém, kde až třetinu denní krmné dávky tvořila černá či žíhaná slunečnice...
S pozdravem Jan Cvrček.
spdd
napsal(a):
Dobrý večer,
Nerad se účastním anonymních diskuzí, ale tohle mě opravdu nadzvedlo. Když něco chcíplo na Moravě, okamžitě to obklíčili a co mělo peří šlo do plynu. Teď potvrzena ptačí chřipka přímo v Praze a...NIC! Ve zprávách na ČT1 pouze několika sekundová zpráva a SVS nepřijme ŽÁDNÁ OPATŘENÍ. Pokud to znamená ukončení hysterie, tak fajn, ale v tom případě je škoda, že to nenašli v Praze dříve, než na Moravě. Bohužel si myslím, že je to spíše zeměpisnou polohou, Praha prostě není na Moravě! Nic proti Pražákům, ale to už je fakt mazec.
Jako jeden ze signatářů dnešního doporučení na toto musím v klidu reagovat a pokusit se to vysvětlit. Je pravdou, že žádná opatření doposud vyhlášena nebyla, neboť šlo o úhyn volně žijícího jedince (labutě), nikoli jedince chovaného v zajetí (v hospodářském chovu). Analogicky se postupovalo včera v Olomouci. Naproti tomu v okolí Moravského Krumlova šlo mimo několika úhynů divoce žijících ptáků i o vícero ohnisek v chovu drůbeže, tudíž to v ochranném pásmu vzali všechno. Do toho pak spadnul i ten omyl u poštovních holubů, to je opravdu strašná věc. V Lázních Toušeň bylo zlikvidováno pouze samotné ohnisko, okolní chovy jsou nedotčené. Ačkoli i v Toušni veterinární správa jednala v souladu s předpisy, všichni víme že také v tomto případu je stále hodně otázek a že opatření byla možná až moc tvrdá, tedy že si alespoň část ptáků v Toušni (pštrosi, pávi, apod.) zasloužila nějakou šanci, protože ochranné pásmo je tak či tak pod kontrolou veterinářů. Těžko nám však budou veterináři likvidovat ptáky jen proto že se někde najde nějaký úhyn, pokud to není přímo v nějakém hospodářství či na dvorku uprostřed vesnice, nebo pokud bude mezi klecemi s exoty běhat nakažená drůbež. Proto ani v Praze ani v Olomouci nebyla zatím opatření zavedena, resp. bez ohledu na to se máme držet pouze těch preventivních opatření, která byla v minulých dnech doporučena.
Včera se také objevila informace, že typ viru který byl na našem území aktuálně zachycen ještě není ten nejnebezpečnější. Před deseti lety byl diagnostikován úplně jiný typ tohoto viru, ten byl ještě méně nebezpečný než je ten aktuální. A vidíme, že opatření jsou bez ohledu na to úplně stejná. Je tedy otázkou, zda se do budoucna nepokusit prosadit legislativní změny tak, aby opatření vycházela z toho času aktuálního biologického charakteru nákazy a vnímavost jednotlivých druhů. Zatím toto u nás neexistuje, především se kouká na základní hledisko, zda je pták před zákonem vedený jako hospodářské zvíře či nikoli. To je není dobrá cesta. A protože těžko hned ze dne na den něco takového prosadit, je pro nás alespoň velmi dobrou zprávou a značným zklidněním včerejší zpráva ze zasedání zástupců ČSCH a ústředního ředitele SVS.
Tak jako jsme dnes doporučili znovu všem opakuji, pro zachování duševního zdraví neberte média moc vážně.
Jana14586317962
napsal(a):
Dobrý den,
nemáte někdo prosím zkušenosti s operací zhoubného nádoru u andulek?Konkrétně na ledvině? (Nefroblastom)Děkuji za každou radu.
Já bych se rád zeptal na to, jakým způsobem byl nefroblastom takto konkrétně diagnostikován? Zrovna u takovýchto ptáků při malé velikosti ledvin si to jinak než histologicky, tedy pomocí RTG nebo sono, moc neumím představit, pakliže by ten nádor již nebyl mnohem větší než samotná ledvina. Děkuji.
Nesouhlasím že nikdo neslevil, to jsou jen řeči. Podle mých zkušeností se s nimi dá výborně smlouvat. Základní znalosti angličtiny nebo němčiny výhodou.
Hýl mongolský - 150 Euro/pár
Hýl pustinný - 300 až 350 Euro/pár
Hýl růžový - 550 Euro/pár
Hýl sibiřský - 300 až 450 Euro/pár
Hýl škraboškový - 600 Euro/pár (na burze 2 páry)
Hýl mexický mnoha mutacích, např. hnědá 70 Euro/pár až albino 300 Euro/pár, prodejci velmi ochotně slevovali.
Hýl křivčí - 500 až 650 Euro/pár (zpočátku stabilní cena 600 až 650 Euro, ke konci burzy šla řada prodejců s cenou dolů)
Křivka bělokřídlá - 600 Euro/pár
Křivka obecná - 200 až 350 Euro/pár
Křivka velká - 400 Euro/pár
Dlask tlustozobý - 200 Euro/pár
Dlask jalovcový - 600 Euro/pár
Dlask východní (1 kus) - 150 Euro
Sýkora azurová - 400 Euro/pár
Čížek kalifornský - 900 Euro/pár
Čížek černý - 300 Euro/pár
Hrdlička karibská - 200 Euro/pár
Holub měděnokrký - 100 Euro/pár
Kukačka Klaasova - 500 Euro/pár
Kondor krocanovitý - 1500 Euro/samice.
kládík
napsal(a):
Zkuste se ještě podívat na spodní stranu křídel..Přírodní samička by měla mít bílý pásek.Ale dle fotky to vypadá na 10, 0.
Dobrý večer,
souhlasím s panem Šarounem, na první pohled všichni vypadají jako samci.
Nicméně s tím bílým páskem opatrně, není to úplně tak jednoduché, není pravda, jak se často tvrdí či opisuje v literatuře, že ho mají jen samice. Mají ho i někteří samci. Důležitá je ovšem forma tohoto pásku.
Samice by měla mít pásek výrazný (bílý) široký a po celé délce spodní strany křídla. U samců bývá většinou nevýrazný (šedobílý, někdy až s nádechem do žluta), úzký a krátký (často se projevuje jen na několika málo perech v podobě světlých skvrn různé velikosti).
mspacil
napsal(a):
Chvíli neposedí, ale snad jsou fotky o něco lepší.
Myslíte že je to teda na 100% samec?
Děkuji.
Foto tady: http://postimg.org/gallery/26aa8cm98/6f57c924/.
Dobrý den. Ano, je to tak, 100% samec.
mspacil
napsal(a):
Děkuji, oba dva vás považuji za jedny z nejlepších odborníků, omlouvám se za kvalitu fotek.
Dnes se pokusím vyfotit lepším foťákem a detailněji, potřeboval bych to vědět jistě (vím že to je těžké).
p.Cvrček na kolik procent jste si jistý?
Děkuji.
Sice ještě přepeřuje (dotahuje), ale osobně říkám, že jsem si jistý na 100%.
Opravdu se mi líbí, má pěknou hlavu (obrázek IMG 20150204 062134).
mspacil
napsal(a):
Dobrý den,
dá se určit pohlaví z přiložených fotek?
Stáří necelý rok.
Děkuji
Nejdou mi vložit fotky tak prosím tady:
http://postimg.org/gallery/2c61zxup8/bb7b5af6/.
Je to samec, a pěkný.
S pozdravem
Jan Cvrček.
Agapornisové hnědohlaví.
Máme před sebou poslední víkend. Připomínám, že poslední den, v neděli 1. 9. 2013, kdy je zároveň burza Kladno, výstava končí v 15. hodin.