guttata

Moje příspěvky

15.9.2008 21:29

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Zdravím.Jen pro upřesnění.Standard z roku1979 nic takového o chovu neříká.Mám ho před sebou a nic takového tam není.Standard hlavně zajímá,jak pták vypadá a ne jak jsme toho dosáhli.To je naše věc.
A nyní z praxe.Jelikož se výstavními zebřičkami zabývám několik let,mám s touto samčí kresbou tuto zkušenost.Když už se objeví,tak zcela vyjímečně.Není to pravidlo,že s větší velikostí stoupá množství této kresby.Je to hlavně u samic,které mají v genech černoprsou kresbu.T.zn.,že ona je vzdálený nebo blízký potomek černoprsých zeber.I když jejich kresba je několik generací normální klasická.
Je-li pěkná,tak nevidím duvod vyřazovat ji z chovu.A její dcery tu kresbu nemusí mít.
Jediný zápor je ten,že se nedá vystavovat.Na to jsou rozhodčí přísní.
Chovu zdar.

Ano, přesně to jsem měl na mysli. Téměř souhalsím s Vaším příspěvkem.
Já netvrdil, že by se v chovu neměla použít. To záleží právě na tom, jak moc je chovatel puntičkář . Ale není pravda, že to žádný standard neříká nebo nějakým způsobem nenaznačuje: v naprosté většině standardů, co se mi dostalo do ruky (asi 5) je výslovně napsáno: při přísné selekci zeber do chovu se z chovy vyřazují ti ptáci, kteří... (mimo jiné) že samice mají samčí znaky. To, že standard zajímá, jak zebra vypadá, je pravda pravdoucí. A tenhle pásek s tím souvisí, že (viz výše připomínka z mnoha standardů)? No a vystavovat, to už se vůbec nedají, přesně jak jste psal, na to jsou posuzovatelé hákliví. Zvklášť Němci .
Standard z roku 1979 dnes už nikdo nemůže brát vážně, na dnešní chovatelství zeber je to už skoro nepoužitelné. Vždyť pokud jsou mé informace správné, měl by během historicky krátké doby vyjít český standard nový, nehledě na to, že se už pár let tady u nás chovatelé zeber snaží ohlížet na standard německý.
Výstavními zebřičkami se zabývám taktéž už pěknou řádku let, a ze své zkušenosti říkám o tom pásku na hrudi to, co jsem psal ve svém prvním příspěvku. V těhle případech si myslím, že záleží na tom, jak často tyhle věci chovatel vidí: někdo se s tím nesetká vůbec, někdo velmi často. Tudíž asi vždycky budou mít všichni v tomhle pravdu, že?

14.9.2008 09:49

p novak napsal(a):
Dobrý den.Mám samici zebřičky-přírodní zbarvení-exteriérově velmi dobrá,silný a standartní kus.Jediný problém je,že má na hrudi slabou černou kresbu-v podstatě jen černou čáru na přechodu šedé a bílé barvy. Prosím o názor zkušených chovatelů,nakolik je tento defekt dědičný.Zda ji mám dál použít v chovu,nebo raději vyřadit.Děkuji za odpověď.Přemysl Novák

Zdravím.
co se týče téhle exteriérové chyby, je to u šedých zebřiček chyba poměrně častá. Zvláště pokud se jedná o ty výstavnější a výstavní kusy.
Jakým způsobem se tohle dědí, to Vám asi nikdo přesně neřekne - jak se dědí exteriérové chyby, o tom se u nás a pokud vím ani nikde jinde vůbec nic nepíše. Cílem však je odchovávat takové ptáky, které co nejvíce odpovídají standardu. Tuhle samici můžete klidně použít do chovu, ale za tý podmínky, že by se to nemělo vyskytovat u jejích dcer. Pokud se to bude dál vyskytovat (a ty mláďata budete chcít na výstavní účely a poté na výstavní chov), tak vyřadit.
Jestli se ale chcete řídit standardem doslova, samice do chovu není už od začátku. Standard totiž říká, že do chovu se zařazují ptáci vybraní přísnou selekcí, bez tělesných a exteriérových chyb.
Takže jestli tuhle samici zařadit do chovu nebo ne, to má tedy "dvě strany mince", záleží na tom, jak moc je chovatel puntičkář.

10.9.2008 19:56

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
děkuji za vyvedení z omylu, nevíte kde se dá najít fotka takto zbarveného ptáka v dospělosti? mimochodem je to od rodičů skořicový x chocholatá straka

No, bude to klasická mramorová, žádné markantní rozdíly tu nebudou. Prostě v dospělosti to bude klasická mramorová zebra, která (protože se jedná o mládě typu II.) by měla teoreticky mít v ideálu zbarvení v souladu se standardem a neměl by to být úplný nestandardní zmetek. Mláďata mramorových zebřiček lze rozdělit do tří typů a podle charakteristického zbarvení každého typu lze přibližně určit, jak moc z mladých budou dobří výstavní ptáci. (z mláďat I. typu bývají nestandardní ptáci a chcípáci, naopak z mláďat, která odpovídají III. typu, by měly být vynikající výstavní ptáci).

9.9.2008 17:07

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
červené oči má, ale na fotce to není vidět- je to vidět na mláděti výš v diskusi(tam je to ale jeden z těch zbylých tří sourozenců

Tohle rozohodně albín není. Tohle je mládě mramorové zebřičky, takzvané mládě II. typu (celkem jsou tři typy, které jsou v dospělosti odlišné ve výstavních vlastnostech a liší se tím pádem i trochu zbarvením). Tohle mládě evidenentně červené oči má (není to sice tak viditelné, ale vidět to je. Albín by měl samozřejmě čistě bílé peří, růžový zobák a čistě červené oko.
Zebřičku albína jsem viděl jen jednou v životě, a to se ještě jednalo o "chcípáka".

6.9.2008 21:14

lada235 napsal(a):
Děkuji za odpověd. Investuji tedy do cesty a zajedu se podívat.

Jasně, tahle výstava je skvělá. Včera tam byla dokonce Heidi Janků a fotila se tam s mládětem bílýho kakaďáka.

6.9.2008 10:10

lada235 napsal(a):
Ahoj,chtěl bych navštívit tuto výstavu a tak mě napadlo než se tam vydám přes pul republiky zeptat se jestli jste tam take byli a co je k videni. Vystava trva pomerne dlouho,nedovedu si tedy představit kolik papoušků je tam asi takovou dobu drženo v klecích. Pokud máte nějake foto z výstavy nebo jestli ste tam byli,napiste prosim vase dojmy

Já jsem přímo členem KPEP a zároveň i vystavovatelem, na výstavě se pohybuju často. Letos tam máme poměrně ucelenou kolekci exotických holubů. Je to opravdu zajímavé. No a pak pár desítek klecí drobotiny, a to od chůviček přes mutační výstavní zebry, zvonohlíky, jacarini, tygříčky, zvonky černohlavé, timálie čínské, atd. Pak tam jsou dva druhy kardinálů, leskoptve, loskutáci, křepelové a křepelky, kakadˇáci, amazoňani... No prostě pro každého něco. Součástí výstavy je i prodej.
Fotografie z předešlých výstav můžete vidět na www.kpep.cz v oddělení fotografí (např. výstava BZUK 2007,...). Každý rok je výstava něčím jiná a výjimečná, příští rok bude jubilejní 70.